Jump to content
AntPri

Αφαίρεση Dpf (Diesel Particulate Filter)

Recommended Posts

Κοψε λιγη πιεση


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μηχανικός σου, τα αλλάξατε όλα για να καταλάβετε στο τέλος ότι πρέπει ο προγραμματιστής σου να κόψει λίγο πίεση ... Να αλλάξεις μηχανικό προτείνω εγω.

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το αμάξι επαναπρογραμματίστηκε, και μέχρι στιγμής δεν έχει επαναλάβει την βλάβη. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2019 at 2:46 ΜΜ, ILIASCINE said:

Εχθές το αμάξι επαναπρογραμματίστηκε, και μέχρι στιγμής δεν έχει επαναλάβει την βλάβη. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Δυστυχώς σήμερα στην εθνική οδό, σε ανηφορικό κομμάτι, το αμάξι επανέλαβε την ίδια βλάβη. Ισως ήρθε η ώρα να επισκεφτώ την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2019 at 10:09 ΠΜ, alexturbo said:

Ωραίος ο μηχανικός σου, τα αλλάξατε όλα για να καταλάβετε στο τέλος ότι πρέπει ο προγραμματιστής σου να κόψει λίγο πίεση ... Να αλλάξεις μηχανικό προτείνω εγω.

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

Ο προγραμματιστής μου, ανέβασε τα όρια του κόφτη της τουρμπίνας....... και συνεχίζεται πάλι το πρόβλημα. Επιμένει ο΄τι το πρόβλημα δεν είναι από το πρόγραμμα και με στέλνει ξανά στον μηχανικό μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι παράξενο, πήγαινε καλύτερα να το δει κι άλλος προγραμματιστής πρώτα, σε κάποιος που έχει δουλέψει παρα πολλά vag και έχει εμπειρία (e-tuners, k-tech, κλπ). Δύσκολο μου κάνει για μηχανικό πρόβλημα, ειδικά αν στη διάγνωση δε βγάζει πρόβλημα σε κάποιο αισθητήρα συγκεκριμένα. Η αντιπροσωπεία δε νομίζω να μπορεί να σε βοηθήσει, μονο να κάνει επαναφορά το εργοστασιακό πρόγραμμα να δεις αν θα σταματήσει το συμπτωμα. Τότε θα σαι σίγουρος ότι είναι λάθος του προγραμματιστη.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , turbomaniac said:

Αυτο είναι παράξενο, πήγαινε καλύτερα να το δει κι άλλος προγραμματιστής πρώτα, σε κάποιος που έχει δουλέψει παρα πολλά vag και έχει εμπειρία (e-tuners, k-tech, κλπ). Δύσκολο μου κάνει για μηχανικό πρόβλημα, ειδικά αν στη διάγνωση δε βγάζει πρόβλημα σε κάποιο αισθητήρα συγκεκριμένα. Η αντιπροσωπεία δε νομίζω να μπορεί να σε βοηθήσει, μονο να κάνει επαναφορά το εργοστασιακό πρόγραμμα να δεις αν θα σταματήσει το συμπτωμα. Τότε θα σαι σίγουρος ότι είναι λάθος του προγραμματιστη.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

 Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά ήδη ΕΚΕΙ είμαι (σε έναν απο αυτούς που ανέφερες).....και με στέλνουν πάλι στον μηχανικό μου, γιατί λένε ότι το πρόγραμμα δεν φταίει. Για όλη αυτή την ταλαιπωρία που περνάω εδώ και 4 μήνες......κάποιος πρέπει να αναλάβει την ευθύνη (αποζημείωση)

Edited by ILIASCINE
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον είσαι να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω, με διακριτικότητα πάντα. Αν είναι ο Κώστας μπορώ να δω τι έχει κάνει και αναλόγως να του πω να το ξαναδεί. Αν είναι ο Κριτωνας. Αυτο που σου είπε ισχύει, να δούμε σε ποιο μηχανικό μπορείς να πας που ξέρει τι του γίνεται.

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , turbomaniac said:

Σε ποιον είσαι να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω, με διακριτικότητα πάντα. Αν είναι ο Κώστας μπορώ να δω τι έχει κάνει και αναλόγως να του πω να το ξαναδεί. Αν είναι ο Κριτωνας. Αυτο που σου είπε ισχύει, να δούμε σε ποιο μηχανικό μπορείς να πας που ξέρει τι του γίνεται.

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

Είναι ο πρώτος που αναφέρεις. Σε συμπεριφορά, με το παιδί δεν έχω κανένα πρόβλημα, απλά πλέον σηκώνει ψηλά τα χέρια και με ξαναστέλνει στο συνεργείο μου. Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν θέλω να ανοίξω καινούργιο θέμα, σκέφτομαι να βγάλω dpf egr. έχω το polo 1.4 tdi 90hp 2015. το έχει κάνει κάποιος στο συγκεκριμένο αμάξι? η ερώτηση είναι αν είχε θέμα με το ΚΤΕΟ. παρακαλώ όσοι είναι να πουν να το ξανασκεφτώ κλπ να μην σχολιάσουν, είναι το χειρότερο εξάρτημα στο αμάξι κ επηρεάζει προς το χειρότερο την λειτουργία του. δεν γίνεται να μην μπορείς να ανέβεις μια ανηφόρα από στάση επειδή δεν τραβάει από χαμηλά (γνωστός μου με opel corsa 1.3 diesel είχε το ίδιο θέμα κ μετά την αφαίρεση του το αμάξι τράβαγε από χαμηλα κ δεν ειχε πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι να το κάνω αλλά δεν ξέρω κάποιον με καλή εμπειρία στο θέμα αυτο

Link to comment
Share on other sites



επειδή δεν θέλω να ανοίξω καινούργιο θέμα, σκέφτομαι να βγάλω dpf egr. έχω το polo 1.4 tdi 90hp 2015. το έχει κάνει κάποιος στο συγκεκριμένο αμάξι? η ερώτηση είναι αν είχε θέμα με το ΚΤΕΟ. παρακαλώ όσοι είναι να πουν να το ξανασκεφτώ κλπ να μην σχολιάσουν, είναι το χειρότερο εξάρτημα στο αμάξι κ επηρεάζει προς το χειρότερο την λειτουργία του. δεν γίνεται να μην μπορείς να ανέβεις μια ανηφόρα από στάση επειδή δεν τραβάει από χαμηλά (γνωστός μου με opel corsa 1.3 diesel είχε το ίδιο θέμα κ μετά την αφαίρεση του το αμάξι τράβαγε από χαμηλα κ δεν ειχε πρόβλημα)


Άλλος ένας καραγκιόζης που σχολιάζει εδώ μέσα και έχει απαιτήσεις να μη σχολιασουμε αδιαφορώντας για το καρκίνο που βγάζει αρκεί να περνάει ΚΤΕΟ και να τραβάει στην ανηφόρα.
Αντί να κάνετε αυτόν ban θα προειδοποιησετε εμένα?
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν θέλω να ανοίξω καινούργιο θέμα, σκέφτομαι να βγάλω dpf egr. έχω το polo 1.4 tdi 90hp 2015. το έχει κάνει κάποιος στο συγκεκριμένο αμάξι? η ερώτηση είναι αν είχε θέμα με το ΚΤΕΟ. παρακαλώ όσοι είναι να πουν να το ξανασκεφτώ κλπ να μην σχολιάσουν, είναι το χειρότερο εξάρτημα στο αμάξι κ επηρεάζει προς το χειρότερο την λειτουργία του. δεν γίνεται να μην μπορείς να ανέβεις μια ανηφόρα από στάση επειδή δεν τραβάει από χαμηλά (γνωστός μου με opel corsa 1.3 diesel είχε το ίδιο θέμα κ μετά την αφαίρεση του το αμάξι τράβαγε από χαμηλα κ δεν ειχε πρόβλημα)
Άλλος ένας φωστήρας που ξέρει πιο πολλά από τον κατασκευαστή. Οκ είναι το δικό σου αμάξι αλλά εμείς δεν γίνεται να αναπνέουμε τον καρκίνο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι δυστυχώς , ακόμα δεν έχουν καταλάβει ότι έκαναν ΛΆΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΙΝΗΤΉΡΑ.

 

και τώρα ζητάνε και τα ρέστα από τους υπόλοιπους....:angry2:

 

Είναι γνωστό ότι η αφαίρεση του DPF είναι ποινικό αδίκημα.

 

ΠΚ386 ΚΑΙ ΠΚ273

 

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4619-2019/arthro-386-poinikos-kodikas-nomos-4619-2019-apati

 

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pk/arthro-273-poinikos-kodikas-koinos-epikindyni-vlavi

 

 

https://www.tosynergeio.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=1892:dpf

Edited by OMINUS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2021 at 6:32 PM, takpanos said:


 

 


Άλλος ένας καραγκιόζης που σχολιάζει εδώ μέσα και έχει απαιτήσεις να μη σχολιασουμε αδιαφορώντας για το καρκίνο που βγάζει αρκεί να περνάει ΚΤΕΟ και να τραβάει στην ανηφόρα.
Αντί να κάνετε αυτόν ban θα προειδοποιησετε εμένα?

 

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Π.χ. εξαιρετική είναι η απάντηση από τον Ominus που αναφέρει στο μέλος ευγενικά πως αυτό που σκέφτεται να κάνει δεν είναι νόμιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα ή παράλληλο εγκεφαλακι για να πάρει τα πάνω του χωρίς να καταφεύγεις σε τέτοιες λύσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς εδώ και μερικά χρόνια υπάρχουν εταιρίες που δίνουν άλογα και ροπή με πρόγραμμα χωρίς αφαίρεση DPF και βαλβίδα EGR..

 

και εγώ που είχα diesel  ποιο παλιά ειχα βρει εταιρία που έκανε τέτοιες βελτιωσεις με πολυ καλά αποτελέσματα.

 

και πάντα ΝΌΜΙΜΑ!!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση ΔΥΣΤΥΧΏΣ από κάποιους σε ένα αυτοκινητιστικό club, όπως είναι το VW club γίνεται δημόσιος διάλογος για το πώς ΚΆΠΟΙΟΣ η ΚΆΠΟΙΟΙ ΝΑ ΒΡΟΎΝ ΤΡΌΠΟ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΣΟΥΝ.

 

Θεωρώντας τον εαυτό τους ποιο έξυπνο από τους υπόλοιπους....

 

ΔΕΝ γίνετε να ξέρουμε περισσότερα από τον ίδιο τον κατασκευαστής που τα έβαλε για κάποιο λόγο...

Δεν μπορεί  λοιπόν Δημόσια κάποιοι να γράφουν αυθαίρετα ότι το φίλτρο DPF ειναι το χειρότερο εξάρτημα σε ένα αμάξι DIESEL....

 

 

 

Οπως εχω γράψει και άλλες φορές εδω μεσα (και έχει αναφερθεί και απο άλλα μέλη εδώ πέρα)  και θα το ξανά πω, ΚΆΠΟΙΟΙ ΑΠΌ ΕΣΆΣ ΈΧΕΤΕ ΚΆΝΕΙ ΛΆΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΙΝΗΤΉΡΑ...!!! 

 

Δεν σας φταίμε εμείς όμως να αναπνέουμε τον καρκίνο σας! 

 

και στο κάτω κάτω αν θέλατε diesel αμάξια χωρίς DPF γιατί δεν αγοράζατε αμάξι με προδιαγραφές  EURO 3 που δεν έχουν  φίλτρο DPF.... 

Γιατί δεν πήρατε με Euro 3 να είστε και Νόμιμη- καλυμμένη??? (Και δεν θα μπορούσε να σας πει κάποιος κάτι)

Άλλα προτιμησατε κάποιοι "ΠΟΝΗΡΟΊ" να αγοράσετε αμάξι EURO 5 η EURO 6 να μην έχει τέλη κυκλοφορίας και να μπορει να κυκλοφορεί σε όλα τα μέρη και μετά ψάχνεται τρόπο να βγάλετε το DPF....

 

Αλλά εδώ συζητάτε κάποιοι Δημόσια  ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΣΕΤΕ 

Για κάτι που ούτος η άλλος στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη και με βάσει των νόμον που έχουν βγει είναι παράνομη η αφαίρεση του DPF.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Π.χ. εξαιρετική είναι η απάντηση από τον Ominus που αναφέρει στο μέλος ευγενικά πως αυτό που σκέφτεται να κάνει δεν είναι νόμιμο.
 
Το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά:
1. Ότι σε πειράζει ο προσωπικός χαρακτηρισμός μου και όχι το ότι ο άλλος εκπέμπει καρκίνο ασυστολα.
2. Ήξερες να σχολιάζεις εμένα (που πήρα και 7 like) και στον άλλο που καταργεί dpf δεν έδωσες ούτε καν εσυ ευγενική απάντηση

Όχι "φίλε" δεν είμαι εγώ το πρόβλημα. Όλοι οι ανεγκεφαλοι που κυκλοφορούν ανάμεσα μας ειναι οπότε άσε τις υποδείξεις για το ποιο είναι το προβλημα



  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχουν άψογοι βελτιωτες που χωρίς να παρανομούν (αφαίρεση DPF), κάνουν θαύματα.

Παράδειγμα γνωστού μου, που χωρίς καμία μηχανική μετατροπή πάρα μόνο ένα remap, ανέβασε την ισχύ του BMW E90 320d (N47D20C) μοτέρ, από τα 184ΗΡ στα 229ΗΡ (δυναμομετρημενα).

Υ.Γ : Ενδεικτικά, στο δικό μου φτάνει τα 290-300ΗΡ, απλά με Stage 1.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O 1.4 TDI προέρχεται από τον υπερκυβισμό του 1.2 TDI.

Ο κινητήρας έσβηνε στις χαμηλές στροφές. 

Η VW θυμάμαι συμβούλευε τους οδηγούς να κρατάνε ψηλά τις στροφές για να μην σβήνει.

Στο τέλος έκανε ανάκληση για αλλαγή βολάν και ημιαξόνιου, αλλά και πάλι υπήρχαν θέματα.

Είναι άλλη μια πονεμένη ιστορία.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης αυτοκινήτου με αυτόν τον κινητήρα  θα κάνει παρεμβάσεις εις βάρος της υγείας του πληθυσμού και του περιβάλλοντος.

Edited by tsikis007
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2021 at 11:48 AM, takpanos said:

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά:
1. Ότι σε πειράζει ο προσωπικός χαρακτηρισμός μου και όχι το ότι ο άλλος εκπέμπει καρκίνο ασυστολα.
2. Ήξερες να σχολιάζεις εμένα (που πήρα και 7 like) και στον άλλο που καταργεί dpf δεν έδωσες ούτε καν εσυ ευγενική απάντηση

Όχι "φίλε" δεν είμαι εγώ το πρόβλημα. Όλοι οι ανεγκεφαλοι που κυκλοφορούν ανάμεσα μας ειναι οπότε άσε τις υποδείξεις για το ποιο είναι το προβλημα.

 

"Φίλε" πάλι δεν πιάνεις το νόημα.

Ανεγκέφαλοι θα υπάρχουν πάντα και λίγο πολύ όλοι έχουν κάνει τις ματσακονιές τους στην προσπάθεια τους για παραπάνω άλογα (ξήλωμα καταλύτη, λάδωμα στο κτεο, ξήλωμα DPF σε αυτή τη περίπτωση κλπ).

Δεν αντιλέγω πως εκεί δεν υπάρχει το θέμα ΑΛΛΑ η ευγένεια είναι άλλο πράμα. 

Και αν θες να τον μπινελικώσεις, κάντο σε πριβέ και κράτα χαρακτήρα στο φόρουμ. Δεν σου φταίμε σε κάτι οι υπόλοιποι. Και στην τελική αποδέχτηκες τους όρους χρήσης αυτού του φόρουμ κατά την εγγραφή σου, οι οποίοι αναφέρουν (ανάμεσα σε άλλα) πως προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν είναι αποδεκτοί.

 

Τώρα περί του "άσε τις υποδείξεις", πρόσεξε ξανά τον τρόπο σου γιατί εξακολουθείς να μην είσαι ευγενικός. 

 

Αυτά από εμένα και ελπίζω να μπορέσεις να κρατήσεις ένα πολιτισμένο επίπεδο. 

Link to comment
Share on other sites



 
"Φίλε" πάλι δεν πιάνεις το νόημα.
Ανεγκέφαλοι θα υπάρχουν πάντα και λίγο πολύ όλοι έχουν κάνει τις ματσακονιές τους στην προσπάθεια τους για παραπάνω άλογα (ξήλωμα καταλύτη, λάδωμα στο κτεο, ξήλωμα DPF σε αυτή τη περίπτωση κλπ).
Δεν αντιλέγω πως εκεί δεν υπάρχει το θέμα ΑΛΛΑ η ευγένεια είναι άλλο πράμα. 
Και αν θες να τον μπινελικώσεις, κάντο σε πριβέ και κράτα χαρακτήρα στο φόρουμ. Δεν σου φταίμε σε κάτι οι υπόλοιποι. Και στην τελική αποδέχτηκες τους όρους χρήσης αυτού του φόρουμ κατά την εγγραφή σου, οι οποίοι αναφέρουν (ανάμεσα σε άλλα) πως προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν είναι αποδεκτοί.
 
Τώρα περί του "άσε τις υποδείξεις", πρόσεξε ξανά τον τρόπο σου γιατί εξακολουθείς να μην είσαι ευγενικός. 
 
Αυτά από εμένα και ελπίζω να μπορέσεις να κρατήσεις ένα πολιτισμένο επίπεδο. 


Οκ καταλαβα.
Προτιμάς να τη πεις σε μένα 2 φορες και σε ενοχλούν οι χαρακτηρισμοί μου προς έναν καραγκιόζη αλλά δε σε ενοχλεί καθόλου η ενέργεια του.
Σιγά μη κάτσεις να απαντήσεις στην ανάρτηση του περί αφαίρεσης dpf έστω και ευγενικα.
Πόσο δήθεν.
Πάμε παρακάτ τώρα και κάνε με block να μη με διαβάζεις όταν απαντω
End and out από μενα
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, takpanos said:





Οκ καταλαβα.
Προτιμάς να τη πεις σε μένα 2 φορες και σε ενοχλούν οι χαρακτηρισμοί μου προς έναν καραγκιόζη αλλά δε σε ενοχλεί καθόλου η ενέργεια του.
Σιγά μη κάτσεις να απαντήσεις στην ανάρτηση του περί αφαίρεσης dpf έστω και ευγενικα.
Πόσο δήθεν.
Πάμε παρακάτ τώρα και κάνε με block να μη με διαβάζεις όταν απαντω
End and out από μενα

Επειδή είσαι ότι να'ναι, τραβά δες πως αναφέρεσαι σε άρθρο του 2020. Αν ήταν να απαντήσω στο μέλος θα το έκανα τότε, όχι 1 χρόνο μετά.
Και δεν είπα πως δεν συμφωνώ με την άποψη ότι ναι είναι πολύ κακό αυτό το οποίο ενδεχομένως να έχει ήδη κάνει.

Και η αλήθεια είναι πως δεν θα σε κάνω block για να μη σε διαβάζω, θα σου δώσω ένα υποχρεωτικό break από το forum για μη τήρηση των όρων.
Αυτά από εμένα.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.