Jump to content
eNeRGy

Service Polo 1.2Tdi

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις τι παιζει με τα σερβις των 1.2tdi?

 

Καθε ποτε πηγαινουμε?

Επειδη πλησιαζω τα 7500χμ να παω να του αλλαξω λαδια-φιλτρο γιατι εχει ακομη τα "μητρικα" του με το στρωσιμο κλπ?

 

Επειδη κατι εχω ακουσει για μικρα/μεγαλα σερβις στα 15.000/30.000χμ εγω θελω να αλλαζω λαδακια καθε 7.500 (οπως κανω με ολα μου τα οχηματα) θα ηθελα να ξερω ποια (castrol πχ) λαδια παιρνει? Ποσα λιτρα?
Ειναι υπερβολη για diesel να του αλλαζω λαδια-φιλτρο καθε 7.500? Να το κανω στα πρωτα και μετα να το αφησω καθε 15.000χμ οπως σκανε τα σερβις?

Η χρηση ειναι μοικτη, πολη-ταξιδακια και γενικα το παμε τελειως χαλαρα και σκεφτομουν μηπως υπερβαλω για τοσο συχνες αλλαγες οπως εκανα με τα βενζινοκινητα οχηματα μου...

 

Αν εχει καποιος γνωση ή εχει μιλησει με καποιον στα service και γνωριζει για τα tdi, μιας και δεν βρηκα αλλο τοπικ (ολα ειναι για τα tsi) καλο ειναι να τα μαζεψουμε εδω...

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και εμένα η άποψη κάποιου γνωστή, εγώ βέβαια έχω το 1.6 tdi bluemotion και κοντευω τα 10.000 χλμ!!!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδι εσυ δεν ξερεις?Κανονικα εσυ θα επρεπε να ηξερες.Εγω σου προτεινω το castrol edge 5w30.

Αν ηξερα γιατι να ρωτουσα? Πρωτη φορα με πετρελαιο και οχι δυστυχως δεν ξερω τι να του βαλω...

Συγνωμη ε!

Link to comment
Share on other sites

5w30 παίρνει με προδιαγραφες που θα βρείς στο βιβλιαράκι του κατασκευαστη (vw504.00 , 507.00 ή κάτι τέτοιο)

Αλλαγη στα 7500χλμ είναι λίγο υπερβολή, αλλα την τσέπη σου εσύ την ξέρεις.

Το dieselακι μου εμένα ειναι ενα focus που ο κατασκευαστής λέει καθε 20.000χλμ, εγω τα αλλάζω καθε 15.000 αλλα επειδή εχει περι τις 120.000χλμ. Τα λάδια πάντως στα diesel να ξέρεις οτι μαυρίζουν με το που θα το βάλεις μπροστά, μην ψαρώσεις απο το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τι παιζει με τα σερβις των 1.2tdi?

 

Καθε ποτε πηγαινουμε?

Επειδη πλησιαζω τα 7500χμ να παω να του αλλαξω λαδια-φιλτρο γιατι εχει ακομη τα "μητρικα" του με το στρωσιμο κλπ?

 

Επειδη κατι εχω ακουσει για μικρα/μεγαλα σερβις στα 15.000/30.000χμ εγω θελω να αλλαζω λαδακια καθε 7.500 (οπως κανω με ολα μου τα οχηματα) θα ηθελα να ξερω ποια (castrol πχ) λαδια παιρνει? Ποσα λιτρα?

Ειναι υπερβολη για diesel να του αλλαζω λαδια-φιλτρο καθε 7.500? Να το κανω στα πρωτα και μετα να το αφησω καθε 15.000χμ οπως σκανε τα σερβις?

Η χρηση ειναι μοικτη, πολη-ταξιδακια και γενικα το παμε τελειως χαλαρα και σκεφτομουν μηπως υπερβαλω για τοσο συχνες αλλαγες οπως εκανα με τα βενζινοκινητα οχηματα μου...

 

Αν εχει καποιος γνωση ή εχει μιλησει με καποιον στα service και γνωριζει για τα tdi, μιας και δεν βρηκα αλλο τοπικ (ολα ειναι για τα tsi) καλο ειναι να τα μαζεψουμε εδω...

 

Ευχαριστω!

Εγώ επειδή κόντευα τα 10.000 χλμ πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεια και ρώτησα και είπανε πως το πρώτο σέρβις γίνεται στα 15.000 χλμ!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για 1.6tdi λάδια φιλτρο και νωμίζω φίλτρο πετρελαιου κάθε 15000 χλμ. 507.00 προδιαγραφές, 5w 30 Castrol edge λέει η VW.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Δεν θα αλλαζω παντα καθε 7.500, απλα θελω να ξεφορτωθω τα πρωτα του λαδια που εχουν φαει το στρωσιμο...

Μετα θα παω καθε 15.000 οπως λεει η VW

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

με την automarin έχει κανένας προηγούμενη εμπειρία?

άλλαξα λαδια και φίλτρο λαδιού και μου πήραν 158 Ε!

έχω ένα Polo 1.6tdi bluemotion και μου φάνηκαν υπερβολικά τα λεφτά!

επιπλέον ενω τους ρώταγα και τους έστειλα κ mail τι μάρκα λάδια μου έβαλαν

δεν μου έλεγαν.η απάντηση τους ήταν ότι είναι της προδιαγραφής του αυτοκινήτου μου.

τέλος είδα μπουκάλια με λάδια GULF oil και όταν τους το ανεφερα απλά δεν στο σχολίασαν

λέγοντας ότι μου έβαλαν λάδια εγκεκριμμένα από την KARENTA.

Στο φιλλιπαιο που πήρα δυστυχώς μετά μου είπαν 120-130 Ε και λάδια castrol.

κανείς άλλος γνωρίζει κόστος για λάδια - φίλτρο?

έχω 16.000 km

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ είναι κρίμα αυτό που γίνεται.Το έχω αναφέρει επανειλλημένως.Μην πάτε κ δίνετε λεφτά στους κλέφτες.Δεν είναι μόνο πολλά φίλε μου τα 158 ευρώ,κλέψιμο είναι,ακόμα κ τα 120 είναι πάρα πολλά.Κάνε μια έρευνα πρώτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για Αττικη, εχετε να προτεινετε καποιες αντιπροσωπιες που κανουν καλες τιμες (σε πρωτο σερβις με ενδιαφερει) να παρω κανενα τηλεφωνο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω που το παω στο φιλοσιδη,1ο σερβις λαδιων(λαδια castrol edge 5-30,φιλτρο λαδιων,υγρο καθαριστηρων,και ελεγχο) μου ειχε παρει αν θυμαμαι καλα 90 ευρω(ισως λιγο παραπανω,δεν θυμαμαι καλα,πρεπει να κοιταξω την αποδειξη)...στο 1ο μεγαλο σερβις των 30.000χλμ το κοστος ηταν 280 ευρω..πολο 1,2 τσι..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

εγω που το παω στο φιλοσιδη,1ο σερβις λαδιων(λαδια castrol edge 5-30,φιλτρο λαδιων,υγρο καθαριστηρων,και ελεγχο) μου ειχε παρει αν θυμαμαι καλα 90 ευρω(ισως λιγο παραπανω,δεν θυμαμαι καλα,πρεπει να κοιταξω την αποδειξη)...στο 1ο μεγαλο σερβις των 30.000χλμ το κοστος ηταν 280 ευρω..πολο 1,2 τσι..

Στα 280 ευρω που εδωσες για το μεγαλο service εκτος απο λαδια τι αλλου ειδους εργασιες εκανε?

Ποσσο καιρο το εχεις και εκανες τοσσα χιλιομετρα?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στα 40.000χλμ τωρα...το αμαξι το εχω ακριβως 2 χρονια (πολο 1,2 tsi)...στο μεγαλο σερβις των 30.000χλμ αλλαχθηκαν λαδια καστρολ 5-30,φιλτρο λαδιων,φιλτρο αερα(εγω δεν το πληρωσα γιατι φοραω χοανη,οποτε αφαιρειται απτα 280),φιλτρο καμπινας,φιλτρο βενζινης,μπουζι,υγρο καθαριστηρων,συνδεση διαγνωστικου και γενικος ελεγχος του αυτοκινητου,καρτα καυσαεριων...δεν θυμαμαι ακριβως αν εγινε κατι αλλο γιατι την αποδειξη εργασιων δεν την εχω μαζι μου αυτη τη στιγμη,θα κοιταξω οταν μπρεσω και θα ενημερωσω αν εχει γινει κατι αλλο..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ τον Γρατσια για τα 15.000χμ, μου ειπε λαδια με 24€ το λιτρο (τα καστρολ) για 4 λιτρα, συν φιλτρο, συν εργασια ελεγχους κλπ... ~170€

Με δικα μου λαδια μου ειπαν ~60€...

Πηρα τα λαδια (ενα 4λιτρο 5-30castrol edge) απο τον Χαραλαμπακη στο Αιγαλεω με 35€ και θα τους το παω σε σακουλιτσα...

Edited by eNeRGy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ τον Γρατσια για τα 15.000χμ, μου ειπε λαδια με 24€ το λιτρο (τα καστρολ) για 4 λιτρα, συν φιλτρο, συν εργασια ελεγχους κλπ... ~170€

Με δικα μου λαδια μου ειπαν ~60€...

Πηρα τα λαδια (ενα 4λιτρο 5-30castrol edge) απο τον Χαραλαμπακη στο Αιγαλεω με 35€ και θα τους το παω σε σακουλιτσα...

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις και μάλιστα να τους δείξεις και την απόδειξη για να πέρνουν λάδια και αυτοί απο εκεί για να τα πουλάνε πιο φτηνά , μιας και για να τα δίνει 27 το λίτρο μάλλον ο προμηθευτής του τον ξυρίζει . . . . . . .  :ass:  :ass:  :ass:  :goodjob:  :goodjob:  :goodjob:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα.Πλάκα έχουν αυτά τα εξουσιοδοτημένα ρε παιδιά!Άκου 24 ευρώ το λίτρο

Andritsoulas δεν τον ξυρίζει ο προμηθευτής,ο Γκρατσιάς προσπαθεί να ξυρίσει κανέναν πελάτη!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα.Πλάκα έχουν αυτά τα εξουσιοδοτημένα ρε παιδιά!Άκου 24 ευρώ το λίτρο

Andritsoulas δεν τον ξυρίζει ο προμηθευτής,ο Γκρατσιάς προσπαθεί να ξυρίσει κανέναν πελάτη!!!!

Λέω ρε παιδί μου  . . . . . δίνω στον @π@τεώνα να έχει ένα άλλοθι.  :bling:

:lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:

 

Πάντως πέρα απο την πλάκα να του δείξει την απόδειξη απο το μαγαζί που θα τα πάρει τελικώς , στον παίχτη αν το πάει εκεί για service εγώ αυτό θα έκανα και αυτό θα κάνω αν ακούσω κάτι παρόμοιο (που σχεδόν άκουσα ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δειξω τιποτα, για να μου αρχησουν μετα: "ειναι μουφα, αποκλειετε τοσο φθηνα, δεν ειναι αυθεντικα, δεν σου σφραγιζω βιβλιαρακι γιατι υπαρχει κινδυνος με τετοια λαδια κλπ".

Ασε! Ολα καλα, παρε λαδακια σε σακουλιτσα, service, 60€, bye bye!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν χρειάζονται αλλαγή τα λάδια του κιβώτιου σε χειροκίνητο κιβώτιο στις 60.000 χιλ??

Link to comment
Share on other sites

Σε εμπιστω φιλο μηχανικο που ρωτησα με ειπε σερβις καθε 10.000 χλμ ειναι καλα για να σε παει το μοτερ καιρο τωρα απο εκει και περα λαδι καλο και σχετικα φθηνο επειδη το εψαξα ειναι το 5w30w edge της castrol φιλτρο πετρελαιου επισης με ειπε οτι θελει αλλαγη καθε 25.000 χλμ βρηκα ενα της mann filter wk8029 στα 24 ευρω το μονο που δεν ξερω καλα ειναι τι φιλτρο λαδιου φοραει.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.