Jump to content
Blanick

Από 205 16'' Σε 215-225 17''! Αξίζει?

Recommended Posts

Χαιρετώ σας! Έρχεται ο καιρός να αλλάξω λάστιχα! Έχω το Golf Tsi 140 και φοράει 205 (νομίζω προφίλ 55) με 16άρα ζάντα. Έχω ακούσει γενικά από πολλούς ότι δεν πατάει και άριστα με τα 205 (Το έχω παρατηρήσει κι εγώ απλά πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό υπαιτιότητας σε αυτό είναι το ότι θέλουν αλλαγή τα λάστιχα). Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω μεγαλύτερη διάσταση στα λάστιχα (215 ή 225) και να πάρω ζάντες 17άρες.Συγκεκριμένα σκεφτόμουν τις UltraLeggera 17'/7.5! 

To βασικό μου ερώτημα είναι αν βάζοντας μεγαλύτερα ζάντες , λάστιχα θα "κρεμάσει" το αμάξι.(Είναι όλο μαμά)Ή θα είναι όλα κομπλέ?Ακόμα και να χάσω ουσιαστικά απόδοση που να μην γίνεται αντιληπτή δεν με πειράζει αρκεί να πατάω καλύτερα κάτω.

Η κάθε ζάντα ζυγίζει 7 κιλά (Πανάλαφρες). 

Στο προσεχές μέλλον θα του βάλω κι ένα πρόγραμμα της SKN και ένα φιλτράκι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα πάει με τις 17άρες και λάστιχα 225/45/17 :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Με τις 17αρες θα γίνει πιο όμορφο το αμάξι σου. Πιθανότατα θα χάσεις λίγο σε άνεση και θα ανέβεις λίγο στη κατανάλωση. Στο 7αρι που εχω εγω οι 17αρες συνοδεύονται με λίγο πιο σκληρά και κοντά ελατήρια για καλύτερη συνολική απόδοση. Αν θέλεις το ρωτάς στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω αυτές τελικά μιάς και είναι πολύ πιο οικονομικές!

 

http://siriocenter.gr/product/16212

 

Και λέω να πάω σε 225/45/17!

 

http://siriocenter.gr/product/18232

 

:D

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Edited by Blanick
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή

Άρχισες πάλι.....

Θα σου βάλω τιμωρία να γράψεις 100 φορές:"Άλλη φολά ζε σα είμαι κακό παιζί και όταν μεγαλώσω σα καταλάβω τι βλακείες έγλαφα"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα μέχρι 140 άλογα 16 ειναι οτι πρέπει τώρα γιατί όλοι θέλουν μεγαλύτερη για ομορφιά κ θυσιάζουν άνεση και λειτουργικότητα τι να πω μάλλον έχουμε χάσει το νόημα του αυτοκινήτου !

Link to comment
Share on other sites

Η Ανεση κ η λειτουργικοτητα που θα θυσιασεις αν ανεβεις τοσο ΛΙΓΟ ειναι τιποτα μπροστα στα "θετικα"

Link to comment
Share on other sites

Άρχισες πάλι.....

Θα σου βάλω τιμωρία να γράψεις 100 φορές:"Άλλη φολά ζε σα είμαι κακό παιζί και όταν μεγαλώσω σα καταλάβω τι βλακείες έγλαφα"

Να βεργα κ. Καθηγητα!

Χαιρετώ σας! Έρχεται ο καιρός να αλλάξω λάστιχα! Έχω το Golf Tsi 140 και φοράει 205 (νομίζω προφίλ 55) με 16άρα ζάντα. Έχω ακούσει γενικά από πολλούς ότι δεν πατάει και άριστα με τα 205 (Το έχω παρατηρήσει κι εγώ απλά πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό υπαιτιότητας σε αυτό είναι το ότι θέλουν αλλαγή τα λάστιχα). Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω μεγαλύτερη διάσταση στα λάστιχα (215 ή 225) και να πάρω ζάντες 17άρες.Συγκεκριμένα σκεφτόμουν τις UltraLeggera 17'/7.5!

To βασικό μου ερώτημα είναι αν βάζοντας μεγαλύτερα ζάντες , λάστιχα θα "κρεμάσει" το αμάξι.(Είναι όλο μαμά)Ή θα είναι όλα κομπλέ?Ακόμα και να χάσω ουσιαστικά απόδοση που να μην γίνεται αντιληπτή δεν με πειράζει αρκεί να πατάω καλύτερα κάτω.

Η κάθε ζάντα ζυγίζει 7 κιλά (Πανάλαφρες).

Στο προσεχές μέλλον θα του βάλω κι ένα πρόγραμμα της SKN και ένα φιλτράκι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Εφοσον θα βαλεις προγραμμα προχωρα αφοβα σε 225 πελμα.

Στα θετικα:

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην φρεναρεις η ξεκινας καλυτερα με 225.

Επισης θα στριβεις πολυ καλυτερα με μικροτερεσ κλισεισ με αυξημενα ορια και θα εχεις και βαρυτερο τιμονι και αμεσοτερη αλλα και περισσοτερη πληροφορηση.

Στ αρνητικα τωρα:

λιγο θαυξηθουν οι ρεπριζ, 0.5-1λ/100 η βενΖινη, το κοστος αντικαταστασησ ελαστικων, λιγοτερη ανεση λογω μικροτερου προφιλ, ο θορυβος κυλισης, η υδρολισθηση(βροχη-χιονι) θελει ενα κλικ μεγαλυτερη προσοχη.

Κλεινοντας σαν προσωπικη αποψη, θα σου προτεινα η 17αρα να συνδυαστει με προγραμμα πακετο οταν τη βαλεις και θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος. Αν εισαι της ανεσης και δεν πολυ στριβεις το αμαξι επελεξε ελαστικο 225 με μαλακο προφιλ και θα μεινεις ικανοποιημενος.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

proxora afova filos tha deis diafora stin simperifora tou autokinitou kai kalitero kratima.........

ego sto golfaki m eixa paei apo195-55-15 se 225-45-17 kai eida poli kali diafora se sindiasmo me programma kai alla periferiaka.......kai apo lastixo forao to Continental Contant Spor 5 poli kalo lastixo!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.