Jump to content
ΚωσταςBora

Θορυβος Στο Πολο

Recommended Posts

γεια σας παιδια.....ξεκινησε στο πολο μου ενας θορυβος καθε φορα που βρισκεται σε ανωμαλο δρομο με μικρα σαμαρακια πχ να ακουγεται ενας θορυβος απο πισω σαν κλου κλου καπως ετσι καθε φορα που περνα απο σαμαρακι.....δν μπορω να προσδιορισω που ακριβως ειναι γτ δν ειναι πολυ δυνατος....το ιδιο ακριβως συμβαινει και στο bora του πατερα μου απο τοτε που εβαλε τα bilstein τα μαυρα μονο που στου πατερα μ ειναι πολυ πιο δυνατος...ο θορυβος ειναι ακριβως ιδιος αλλα δν μπορω να καταλαβω απο που ερχεται....ειναι αποτελεσμα των σκληρων αναρτησεων αυτος ο θορυβος????αν μπορει καποιος να με βοηθησει να βγω απο αυτο το αδιεξοδο θα με εσωζε να μ πει εστω μια γνωμη....

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κλου κλου δεν μ αρεσει καθολου. ετσι ξεκινησε ενους γνωστου ενα peugeot και τελικα παει για αξονα αλλα μπορει κιολας το δικο σου να μην και τιποτα.καλυτερα να το δεις τωρα που ειναι αρχη να το προλαβεις αν ειναι κατι

εμενα σε αντιστοιχα σαμαρακια οπως εσυ που λες ακουγεται κατι σαν μεταλικος μικρος θορυβος σαν <<ντιν>> σαν καμπανακι δηλαδη οταν περνανε οι πισω ροδες και στην εκτονωση που κανουν τα ελατηρια. το πηγαμε βολτα με το μηχανικο αλλα δεν ακουσαμε τιποτα και δεν μπορεσαμε να βγαλουμε ακρη.με κλειστα παραθυρα δεν ακουγεται ειναι πολυ μικρος. δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν ειναι απο πισω .Καποιο silent block θελει αλλαγμα λογικα.Αν δε το δει καποιος γνωστης δυσκολα θα μαθεις τι ειναι.Η διαγνωση εξ αποστασεως ειναι πολυ δυσκολη. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ισχυει αυτο γνωμες ακουω για να πραξω αναλογως..αλλα ρε παιδια καινουργιο αμαξι να εχει προβλημα???το μπορα ειναι 13 χρονια πες οτι κατι θα βγει αλλα το πολο δν εχει κλεισει χρονο ακομα....τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα νομίζω ότι κατάλαβα για ποιο θόρυβο λες κι εχω την εντύπωση ότι είναι από τις αναρτήσεις γιατί και στα τρια skoda που είχα παντα ακουγόταν ένα βουβό κλουκ στις ανωμαλίες των δρόμων. Μάλλον το άκουσες τώρα γιατί τώρα έτυχε να έχεις κατεβασμένο το παράθυρό σου.

Δε νομίζω να είναι κάτι άλλο ή κάτι ανησυχιτικό, ποτέ δεν είχα θέμα εκτός από αυτό το ενοχλητικό φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

stratosg εχει εχω καταληξει και γω στο περιπου γτ ρωτησα και εναν φιλο που εχει konig και μ πε οτι εχει τον ιδιο θορυβο ακριβως....ερχεται απο τις αναρτησεις πιθανος....το μονο που θα κανω απο δω και περα ειναι να βαζω τερμα το ραδιο.....ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "κλου κλου" ειναι απο το τεποζιτο και ακουγετε οταν ειναι φουλαρισμενο...

Αν το αφησεις να αδειασει ακουγεται λιγοτερο και κατω απο το 1/4 δεν ακουγεται καθολου...

Το εχω διπλοτσεκαρει γιατι ακουγοταν στην αρχη σαν αναρτηση αλλα μετα εκατσα πισω και ακουσα οτι ειναι υγρο και το εψαξα παραπανω.

Δοκιμασε το και πες μας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα κι εγώ το ακούω (και χωρίς γεμάτο ντεπόζιτο energy :p ) και μάλλον είναι από τα αμορτισέρ. Το R-Line έχω..

Όπως λέει και ο Στράτος πρέπει να είναι λογικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ο θόρυβος που ακούς είναι σαν να έχεις "ξεχάσει" ένα άδειο πλαστικό μπουκάλι στον κινητήρα και σε κάθε λακούβα

ακούγεται αυτός ο ήχος τότε το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για ένα μικρό εξάρτημα της βάσης τους κινητήρα που φθείρεται

πολύ γρήγορα.

 

Άνοιξε το καπώ και δοκίμαστε με τα δύο χέρια να κουνήσει κάποιος τον κινητήρα σου (με σβηστό το μοτέρ). Αν ακούς τον ίδιο ήχο

το πιο πιαθνό να είναι αυτό το εξάρτημα της της βάσης. Εγώ το άλλαξα εντός εγγύησης και μετά την αλλαγήδεν μου το έκανε καθόλου και

τώρα μου το ξανακάνει αλλά χωρίς να είναι πολύ ενοχλητικό.

 

Είναι πρόβλημα από την προηγούμενη γενιά polo το οποίο δεν έχει ακόμα λυθεί...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το παιδι και εγω ...λογικα η βαση μηχανης σου η δεξια θελει αλλαγμα...το ιδιο ακριβως ειχα παθει και εγω..δεν εκανες κατι εσυ για αυτο απλα ηρθε προβληματικο σε αυτο το τομεα απο το εργοστασιο ετσι μου ειχανε πει και εμενα απο την γερμανια που τους ειχα ενημερωσει για αυτο το μεμονομενο περιστατικο..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια παραπανω μαλλον βαση μηχανης ειναι το προβλημα φιλαρακι..

Εμενα μου το εμφανισε στα 10k km απο τις εκκινησεις .. λογικοτατο...αν και πολυ λιγα χιλιομετρα για βαση ρε γμτ.. τι αλλο θα χει μετα ? :nea:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να συνεισφέρω στη λύση, πάντως οταν ακούω στο δικό μου κάποιο θόρυβο δυναμώνω τη μουσική !!! :yes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ίσως και να έχω κατι !!

Ο θόρυβος ακούγεται και στο δικό μου (το έκανα βόλτα χωρίς μουσική) και μου έφερε στο μυαλό ρεζέρβα -γρύλο -εργαλεία.

Αν δεν βαριέσαι βγάλτα απο μέσα και δες

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα θα μου απαντησει κανεις εαν ξερει κατι γι αυτο που ακουω εγω?

εμενα σε σαμαρακια  ακουγεται κατι σαν μεταλικος μικρος θορυβος σαν <<ντιν>> σαν καμπανακι δηλαδη οταν περνανε οι πισω ροδες και στην εκτονωση που κανουν τα ελατηρια. το πηγαμε βολτα με το μηχανικο αλλα δεν ακουσαμε τιποτα και δεν μπορεσαμε να βγαλουμε ακρη.με κλειστα παραθυρα δεν ακουγεται ειναι πολυ μικρος. δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα θα μου απαντησει κανεις εαν ξερει κατι γι αυτο που ακουω εγω?

εμενα σε σαμαρακια  ακουγεται κατι σαν μεταλικος μικρος θορυβος σαν <<ντιν>> σαν καμπανακι δηλαδη οταν περνανε οι πισω ροδες και στην εκτονωση που κανουν τα ελατηρια. το πηγαμε βολτα με το μηχανικο αλλα δεν ακουσαμε τιποτα και δεν μπορεσαμε να βγαλουμε ακρη.με κλειστα παραθυρα δεν ακουγεται ειναι πολυ μικρος. δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι.

Σπυρο χωρις να ειμαι σιγουρος κοιτα στο τελικο της εξατμισης απο πανω εχει ενα προστατευτικο για τις θερμοκρασιες κτυπα το με χερι σου για τι εχει κατι σαν ροδελες που βιδωνουν και τα παιζουν απο τις λακουβες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια παραπανω μαλλον βαση μηχανης ειναι το προβλημα φιλαρακι..

Εμενα μου το εμφανισε στα 10k km απο τις εκκινησεις .. λογικοτατο...αν και πολυ λιγα χιλιομετρα για βαση ρε γμτ.. τι αλλο θα χει μετα ? :nea:

Είναι τργικοί εκεί στη VW!Βάση μηχανής από τωρα?Καλά τι κάνουν?Θα τα ισοπεδώσουν όλα για  μεγαλύτερο κέρδος?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμη-Τραβηγμενο χειροφρενο,πρωτη ταχυτητα και αποτομα αφημα του συμπλεκτη ομως χωρις να σβησει το αμαξι.Θα καταλαβετε αν θελει το αμαξι βαση...........

 

Με τίποτα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι κάπου από τις αναρτήσεις μετά από τρια Skoda τα τελευταία δώδεκα χρόνια.

 

Αν είναι βάση δεν χρειάζεται καν να το κάνουν αυτό. Βάζουν πρώτη με σβηστό κινητήρα, αφήνουν ελεύθερο το χειρόφρενο, ανεβάζουν το καπό και πιάνοντας από τη μετώπη του αυτοκινήτου το τραβούν κατά πάνω τους. Με το που θα κουνηθεί το αυτοκίνητο μισό εκατοστό και θα αλλάξει κλίση ο κινητήρας θα ακουστεί ένα μεγαλοπρεπές κλαγκ σα να χτυπάει κάποιος από κάτω το αυτοκίνητο με κατσαβίδι. Το ξέρω πολύ καλά γιατί το 106 που είχα παρήγαγε αυτό το κλάγκ είτε με σβηστή μηχανή είτε με τον τρόπο που γράφει ο chris polo είτε ακόμη και στο ξεκίνημα και με αλλαγή από πρώτη σε δευτέρα. Ποτέ μα ποτέ όμως σε ανωμαλίες του δρόμου ή σε σαμαράκια.

 

Βέβαια με αυτό που προτείνεις εκτός από το αν έχουν αρπαγμένη βάση, που γίνεται όπως έγραψα και χειροκίνητα,  θα δουν κι αν πατινάρει ο συμπλέκτης τους, ειδικά αν αντί για πρώτη βάλουν δευτέρα και σηκώσουν τον συμπλέκτη λίγο πιο αργά. Βέβαια αυτά δεν είναι για χόρταση γιατί μετά καρφί για συμπλέκτη.

εμενα που ειναι αυτοματο?

 

Εσύ μπορείς να δοκιμάσεις τον χειροκίνητο τρόπο με σβηστή τη μηχανή. Φαντάζομαι θα έχεις κάποιο τρόπο να αφήσεις μια σχέση μέσα στο κιβώτιο. Αλλιώς θα το καταλάβεις όταν αντί για βουβό κλουκ θα ακούσεις μεταλικό κλάγκ στο ξεκίνημα.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωτο καιρο που πηρα το αυτοκινητο παρατηρησα οτι τα silent blocks του αυτοκινητου ειναι πολυ μαλακα και πιστευω πως δεν αρμοζουν στο χαρακτηρα του.Μια πολυ καλη κινηση που μπορειτε να κανετε ειναι να αλλαξετε το silent block της κοντρα βασης(dog-bone)

http://www.powerflex.co.uk/road-series/product-details/Lower+Engine+Mount+Large+Bush/2065.html

http://www.powerflex.co.uk/road-series/product-details/Lower+Engine+Mount+Large+Bush+%28Track+Use%29/2066.html

http://www.powerflex.co.uk/black-series/product-details/Lower+Engine+Mount+Large+Bush/9790.html

 

Ταιριαζουν και στο gti και στα χειροκινητα δινουν ωραια αισθηση στις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Εμέν το δικό μου κάνει θόρυβο τώρα και στα πλαστικά σα να τρίζουν..Μου δίνει την εντύπωση οτι προέρχεται απο το κολωνάκι του συνοδηγού..Έχει αντιπετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εμέν το δικό μου κάνει θόρυβο τώρα και στα πλαστικά σα να τρίζουν..Μου δίνει την εντύπωση οτι προέρχεται απο το κολωνάκι του συνοδηγού..Έχει αντιπετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Ναι το εχω δει εγω αυτο το θεμα. Νομιζω η λυση βρισκεται στη λιπανση των λαστιχων του παραθυρου του συνοδηγου. ο θορυβος πρεπει να ειναι απο τον αερα που χτυπαει στα λαστιχα πανω πανω στην πορτα. Δοκιμασε να κρατησεις την πορτα τραβηγμενη προς τα σενα οταν το ακους και αν σταματησει αυτο ειναι. Αν οχι μπορει μεσα απο την κωλονα να εχει λασκαρει κανα κλιψακι οποτε ανοιξε και δες το. Τα λαστιχα εχω διαβασει φτιαχνονται με σπρει σιλικονης αλλα ακομα δεν πηρα.

Κατι ακυρο, αλλα σε μενα ακουγοταν ενας θορθβος κατω απ το καθισμα του συνοδηγου, χτυπαγαν τα καλωδια για τους αισθητηρες της ζωνης. Αμα λιγο τα πειραξετε η τα κουνησετε καταλληλα να μη χτυπανε σταματαει ο θορυβος. Μπορειτε και να τα κολλησετε με καμια ταινια αλλα νομιζω με μετακινηση λυνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει εγω αυτο το θεμα. Νομιζω η λυση βρισκεται στη λιπανση των λαστιχων του παραθυρου του συνοδηγου. ο θορυβος πρεπει να ειναι απο τον αερα που χτυπαει στα λαστιχα πανω πανω στην πορτα. Δοκιμασε να κρατησεις την πορτα τραβηγμενη προς τα σενα οταν το ακους και αν σταματησει αυτο ειναι. Αν οχι μπορει μεσα απο την κωλονα να εχει λασκαρει κανα κλιψακι οποτε ανοιξε και δες το. Τα λαστιχα εχω διαβασει φτιαχνονται με σπρει σιλικονης αλλα ακομα δεν πηρα.

Κατι ακυρο, αλλα σε μενα ακουγοταν ενας θορθβος κατω απ το καθισμα του συνοδηγου, χτυπαγαν τα καλωδια για τους αισθητηρες της ζωνης. Αμα λιγο τα πειραξετε η τα κουνησετε καταλληλα να μη χτυπανε σταματαει ο θορυβος. Μπορειτε και να τα κολλησετε με καμια ταινια αλλα νομιζω με μετακινηση λυνεται.

Επιβεβαιώνω κι εγώ, είχα κάποιο εκνευριστικό θόρυβο από την πόρτα του οδηγού. Τελικά ήταν από τα λάστιχα της πόρτας και το πρόβλημα λύθηκε με σπρέι σιλικόνης!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.