Jump to content
thepeterp

Polo 6R - Προβολάκια

Recommended Posts

Γειά χαρά παιδιά! Μια ερώτηση θέλω να κάνω....

Σκέφτομαι να αλλάξω τις λάμπες στους προβολείς ομίχλης και να βάλω τις Osram Nightbreaker.

Είδα ότι το polακι μας φοράει λάμπες h8 στους προβολείς. Οι nightbreaker είναι h11. Διάβασα ότι έχουν μια πολύ μικρή διαφορά και με μια μικρή μετατροπή στην λάμπα μπορεί να μπει η h11 στην θέση της h8. Το θέμα μου είναι:

Η h8 ειναι 35W ενώ η h11 είναι 55W. Λέτε να υπάρχει κανένα πρόβλημα από υπερθέρμανση στον προβολέα; (μη μου λιώσει κιόλας) :whistling: Ψιλοαμφιβάλλω να έχει τέτοιο πρόβλημα αλλά τί λέτε κι εσείς; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα φιλε μου. Καταρχας εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη και ελπίζω να σε βοηθήσω με αυτό που θα σου πω. Το γεγονό άν θα υπερθερμανθεί ή όχι ο προβολέας είναι κάτι που φαντάζομαι η vw το έχει προβλέψει δίνοντας μια αρκετα μεγάλη ανωχή στο ύλικό (σε λογικά πάντα πλάισια)και εννοώ οτι εάν η θερμοκρασία είναι 100 βαθμούς ή 120 με την καινούρια λάμπα δεν θα υπάρξει καποιο πρόβλημα αλλιώσης του προβολέα. Οπότε θεωρώ οτι δεν είναι εκει το θέμα. Εκει που θα εστιαζόμουν εγώ είναι στο ηλεκτρικό κοματι του θέματος. Εννοώ το εξής:

Δεδομένου οτι το αμάξι αποδίδει διαφορά δυναμικού 12(Volt) και η παλιά λάμπα χριάζεται 35(watt), άρα στο κύκλωμα ρέει ρευμα περίπου I=2,9(Ampere). Εάν αυξήσεις την ισχύ της λάμπας στα 55(Watt), για να λειτουργήσει σωστά θα πρέπει να "τραβήξει" ρεύμα I=4,6(Ampere), δηλαδή στο κύκλωμα θα αυξήσεις την ένταση του ρεύματος κατα 1,7(ampere), το οποίο είναι αρκετά μεγάλη διαφορά και μπορεί να προκαλέσει υπερθέρμανση στις ασφάλειες του αμαξιού και στην καλύτερη θα σου κάψει κάποια ασφάλεια ενώ στην χειρότερη θα επιρρεάσει την λειτουργεία του "δυναμο" και δεν ξέρεις τι θα γίνει.

Το έχω δει να γίνεται σε seat 1.4(101Hp) και είχε έπιρεάσει την λειτουργία του δυναμο και έκανε τρελά πράγματα(ανεβοκατέβεναν παραθυρα, αναβε η ανακύκλωση αέρα μόνη της και άλλα κουλά....)

Άποψη μου, καλύτερα να πάς σε κανέναν καλό ηλεκτρολόγο για να στο "μετρήσει" και ότι σου πεί.

Ελπίζω να σε βοήθησα εκφράζοντας πάντα την προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και απαγορεύεται να αλλάξεις μια λάμπα αυτοκινήτου με μια μεγαλύτερης ισχύος και αμφιβάλλω πως, έτσι απλά, μπορεί να αντικατασταθεί ένας τύπος λάμπας με κάποιον άλλον (μάλλον θα έχουν διαφορετικές βάσεις), θεωρώ πιο σημαντικό το εξής:

Το να καεί μια ασφάλεια είναι το λιγότερο. Αυτός εξ' άλλου είναι και ο σκοπός της ύπαρξής της. Αντίθετα όμως με αυτό που νομίζουν πολλοί, μια ασφάλεια δεν έχει σκοπό να προστατέψει τη συσκευή που τροφοδοτείται από το κύκλωμα (ευπαθείς συσκευές έχουν δική τους ασφάλεια, π.χ. ράδιο), αλλά το καλώδιο. Κάθε καλώδιο συγκεκριμμένης διαμέτρου (καρέ) αντέχει έναν συγκεκριμμένο ρεύμα. Πέραν αυτού καίγεται (πρώτα η μόνωση και μετά ο χαλκός), με κίνδυνο να λαμπαδιάσει το αμάξι. Αυτό συμβαίνει τακτικά όταν κάποιος ανίδεος βάζει χέρι σε εκγαταστάσεις. Άρα προσοχή! Δεν αλλάζουμε ασφάλειες με άλλες μεγαλύτερης αντοχής, εάν δεν ξέρουμε ακριβώς τη κάνουμε.

Πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Έχετε δίκιο για όλα αυτά που μου λέτε. Για την λειτουργία του δυναμό το ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί. Όσο για τις ασφάλειες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ΠΟΤΕ δεν θα τις πείραζα!!

Μόνο κάποιος ανεγκέφαλος θα έκανε κάτι τέτοιο πιστεύω.... (εκτός κι αν ήξερε καλά τις έκανε).

Οι λάμπες οι h11 μπαίνουν στις h8 με μια μικρή μετατροπή. Έχουν τρία ελασματάκια που μπαίνουν σε εσοχές στον προβολέα. Στις h11 το ένα είναι πιο μεγάλο απ' ότι στις h8. Αν το κόψω και το λιμάρω λίγο τότε θα μπει.

Το ξέρω ότι βγαίνουμε εκτός προδιαγραφών γι' αυτό και έχω τις επιφυλάξεις μου για να κάνω κάτι τέτοιο... πάντως αν δείτε εδώ που δείχνουν τις ασφάλειες, η ασφάλεια για τα φώτα ομίχλης (η 54) είναι 15Α οπότε θα τις σηκώνει.... διστάζω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να βρω λαμπες τυπου xenon για το νεο μου polo.μπορει καποιος να με βοηθησει καθως και να μου πει τι λαμπες φοραει καθως και τι λαμπες φοραει στα προβολακια.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω το polo το τελευταίο μοντελο 1.2 tsi και θέλω να παραγγειλω λαμπες απο το

e-bay για τα προβολάκια κατω οχι xenon απλα λάμπες, ξερετε ακριβώς τι λαμπες φοραει

για να παραγγείλω? η αν εχετε και λινκ ακομα καλυτερα :) τηχ

Link to comment
Share on other sites

για τα ομιχλης ειναι Η8 και για απλες παντες που ειναι σαν χενον ειχα παρει απο εδω http://www.carpowersa.gr.gg/%26%23932%3B%26%23933%3B%26%23928%3B%26%23927%3B%26%23933%3B-%26%23935%3B%26%23917%3B%26%23925%3B%26%23927%3B%26%23925%3B.htm 15 ευρο το ζευγαρι πολυ καλα μεχρι στιγμης!

για τα ημερας η 8α πας σε led με canbus ποθ ομως ειναι λιιγο ακριβα (20-40 ευρω το ζευγαρι) η σε απλη στρογυλη λαμπα μπλε χρωματος που απλα αντι για κιτρινο φως 8α βγαζει λευκο αλλα οχι εντονο....

Link to comment
Share on other sites

για τα ομιχλης ειναι Η8 και για απλες παντες που ειναι σαν χενον ειχα παρει απο εδω http://www.carpowersa.gr.gg/%26%23932%3B%26%23933%3B%26%23928%3B%26%23927%3B%26%23933%3B-%26%23935%3B%26%23917%3B%26%23925%3B%26%23927%3B%26%23925%3B.htm 15 ευρο το ζευγαρι πολυ καλα μεχρι στιγμης!

για τα ημερας η 8α πας σε led με canbus ποθ ομως ειναι λιιγο ακριβα (20-40 ευρω το ζευγαρι) η σε απλη στρογυλη λαμπα μπλε χρωματος που απλα αντι για κιτρινο φως 8α βγαζει λευκο αλλα οχι εντονο....

Για ψειρες παραγγειλα αυτα καλα ειναι; http://www.bluecars.net/pack-veilleuses-a-led-blanc-pur-6000k-pour-volkswagen-polo-6r-p-1185.html . Για προβολακια θελω μονο οποτε h8 ε; Αν παρω απο e-bay λες να εχω θεμα με εγκέφαλο;

Link to comment
Share on other sites

σαν πολλα λεφτα δεν κανουν οι ψειρες? εγω πηρα crystal vision philips h7 25 ευρω και ειχε και 2 ψειρες στην συσκευασια που ειναι λευκες σαν αυτες που μου εδειξες....ιδια τιμη εχουν και αυτα http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=149&category_id=143&option=com_virtuemart&Itemid=1

οσο για τις Η8 οταν βαζεις λαμπες κανονικες δεν εχεις κανενα 8εμα......8εμα ισως να εχεις οταν βαζεις led χωρις canbus ή σε μερικα που 8ελει να βαλεις αλλες αντιστασεις....αλλα δεν σε ενδιαφερει εσενα αυτο

Link to comment
Share on other sites

σαν πολλα λεφτα δεν κανουν οι ψειρες? εγω πηρα crystal vision philips h7 25 ευρω και ειχε και 2 ψειρες στην συσκευασια που ειναι λευκες σαν αυτες που μου εδειξες....ιδια τιμη εχουν και αυτα http://www.saveltrad...uemart&Itemid=1

οσο για τις Η8 οταν βαζεις λαμπες κανονικες δεν εχεις κανενα 8εμα......8εμα ισως να εχεις οταν βαζεις led χωρις canbus ή σε μερικα που 8ελει να βαλεις αλλες αντιστασεις....αλλα δεν σε ενδιαφερει εσενα αυτο

πολλα ειναι 13.80 ? ειπα πριν δεν με ενδιαφερει γιατη εχω παραγγειλει για ολα τα υπολοιπα απο το ιδιο σαιτ που σου εδειξα

λογικα αυτεσ δεν νομιζω αφου ειναι συγκεκριμενες για το μοντελο μου να βγαζουν σφαλμα ε? τις αλλες τις πηρα 70 κατι

για οολα τα υπολοιπα (καθρεφτακια, για τους πισω, πινακιδα, καπο κτλπ) μου εμεινε μονο προβολακια που δεν εχει αυτο το σαιτ

για αυτο ρωτησα. . . ακριβα λες ε?

Link to comment
Share on other sites

πολλα ειναι 13.80 ? ειπα πριν δεν με ενδιαφερει γιατη εχω παραγγειλει για ολα τα υπολοιπα απο το ιδιο σαιτ που σου εδειξα

λογικα αυτεσ δεν νομιζω αφου ειναι συγκεκριμενες για το μοντελο μου να βγαζουν σφαλμα ε? τις αλλες τις πηρα 70 κατι

για οολα τα υπολοιπα (καθρεφτακια, για τους πισω, πινακιδα, καπο κτλπ) μου εμεινε μονο προβολακια που δεν εχει αυτο το σαιτ

για αυτο ρωτησα. . . ακριβα λες ε?

επειδη ειναι λεντακια ειναι κ στα γαλλικα γραμμενα δεν ξερω... :unsure: εγω προσωπικα δεν θα εδεινα τοσα....και δεν παιρνω απο το internet γιατι θελω να πηγαινω στα μαγαζια να τα παιρνω(και 8ελω να αποφυγω και καμια δικη μου πατατα)

οσο για τα προβολακια αν ειναι κοντα σου η καλογρεζα περνα απο κει γιατι εχει τα παντα!τα Η8 τα εψαχνα πολυ καιρο γενικα...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι λεντακια ειναι κ στα γαλλικα γραμμενα δεν ξερω... :unsure: εγω προσωπικα δεν θα εδεινα τοσα....και δεν παιρνω απο το internet γιατι θελω να πηγαινω στα μαγαζια να τα παιρνω(και 8ελω να αποφυγω και καμια δικη μου πατατα)

οσο για τα προβολακια αν ειναι κοντα σου η καλογρεζα περνα απο κει γιατι εχει τα παντα!τα Η8 τα εψαχνα πολυ καιρο γενικα...

Ρόδο μακρια :) εχει εδω κατι μαγαζια θα δω φιλε σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω λαμπες απο e-bay γ προβολακια στο polo 6r να ειναι led . . . απο ψαξιμο εδω στο σαιτ βρηκα ενα σαιτ το http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350366274766&ssPageName=STRK:MEWNX:IT αλλα τελειωσαν. . . γινεται κανεις να μου βρει λαμπες που να κανουν? θελω και τις δυο π εχει το καθε προβολακι να αλλαξω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για τα ομιχλης ειναι Η8 και για απλες παντες που ειναι σαν χενον ειχα παρει απο εδω http://www.carpowers...26%23925%3B.htm 15 ευρο το ζευγαρι πολυ καλα μεχρι στιγμης!

για τα ημερας η 8α πας σε led με canbus ποθ ομως ειναι λιιγο ακριβα (20-40 ευρω το ζευγαρι) η σε απλη στρογυλη λαμπα μπλε χρωματος που απλα αντι για κιτρινο φως 8α βγαζει λευκο αλλα οχι εντονο....

Γειά σας φίλοι μου! Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Γράφει σε αυτό το site ότι αυτές οι h8 είναι 55W. Φίλε katsaleb εσύ που τις έχεις βάλει σου έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα; Κανονικά οι h8 είναι 35W και ήθελα να τις αλλάξω με τις nightbreaker που είxa βρει σε h11 (μπαίνουν στις h8) αλλά ήταν 55W και τελικά δεν τις έβαλα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου! Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Γράφει σε αυτό το site ότι αυτές οι h8 είναι 55W. Φίλε katsaleb εσύ που τις έχεις βάλει σου έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα; Κανονικά οι h8 είναι 35W και ήθελα να τις αλλάξω με τις nightbreaker που είxa βρει σε h11 (μπαίνουν στις h8) αλλά ήταν 55W και τελικά δεν τις έβαλα...

απλα εχουν κανει λαθος στο site!στην συσκευασια τους που πηρα γραφουν κανονικα 12V 35W οποτε μην ανησυχεις.τις εχω περιπου 2-3 μηνες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα και για τα 15 ευρω μονο που καναν ειναι πολυ καλες! (δεν ξερω κατα ποσο τα Η11 μπαινουν σε Η8.....ισως με αλλαγη αντιστασεων αλλα δεν νομιζω.....)

Link to comment
Share on other sites

απλα εχουν κανει λαθος στο site!στην συσκευασια τους που πηρα γραφουν κανονικα 12V 35W οποτε μην ανησυχεις.τις εχω περιπου 2-3 μηνες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα και για τα 15 ευρω μονο που καναν ειναι πολυ καλες! (δεν ξερω κατα ποσο τα Η11 μπαινουν σε Η8.....ισως με αλλαγη αντιστασεων αλλα δεν νομιζω.....)

OK! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας ενδιαφέρομαι να αγοράσω τα προβολακια που έχει το polo 6n2 μήπως τα έχει κανείς σας για πούλημα εδώ στην Ρόδο δεν βρίσκεις ανταλλακτικά καινούρια η μεταχειρισμένα αν γνωρίζει κανείς κάτι ας με ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Guest Frank Alvert

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος που μπορώ να αλλάξω τις λάμπες στα προβολάκια του αυτοκινήτου (polo gti) με τύπου xenon.

Φοράω εργοστασιακά xenon και θέλω να βάλω και στα προβολάκια τύπου xenon ή Led. Διάβασα στο forum ότι φοράει Η8 35w, αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου κάτι.

Έχει κάποιος κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος που μπορώ να αλλάξω τις λάμπες στα προβολάκια του αυτοκινήτου (polo gti) με τύπου xenon.

Φοράω εργοστασιακά xenon και θέλω να βάλω και στα προβολάκια τύπου xenon ή Led. Διάβασα στο forum ότι φοράει Η8 35w, αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου κάτι.

Έχει κάποιος κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ

το εχω κανει δεν ειναι τιποτα τα πηρα 35 ευρο απο ebay πριν απο 1 χρονια τα τοποθετησα μονος μου και δεν εχω κανενα προβλημα ακομα και τις λαμπες που ειναι διπλα τις αλλαξα με led απλα εκαι πρεπει να αντιστρεψεις τιν πολικοτητα για περισοτερες λεπτομεριες αν θες να σου στειλω το τηλ μου να μιλησουμε εχω και foto στη gallery Edited by nik-GTI
Link to comment
Share on other sites

Guest Frank Alvert

Φίλε μου καλημέρα,

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, τις λάμπες για τα προβολάκια τις βρήκα τελικά στην Auto Power στην Αγία Παρασκευή.

Το καλό είναι ότι μπορείς να τα παραγγείλεις και από το site τους με πολύ καλή έκπτωση, τώρα για τις εσωτερικές λάμπες στα πάνω φανάρια εμένα δεν ανάβουν συνεχόμενα, (μόνο αν στρίψεις το τιμόνι δεξιά ή αριστερά, μάλλον λόγο του ότι φοράω εργοστασιακά xenon.Μακάρι να άναβαν και αυτά, θα ήταν πολύ ποιο όμορφο).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, τις λάμπες για τα προβολάκια τις βρήκα τελικά στην Auto Power στην Αγία Παρασκευή.

Το καλό είναι ότι μπορείς να τα παραγγείλεις και από το site τους με πολύ καλή έκπτωση, τώρα για τις εσωτερικές λάμπες στα πάνω φανάρια εμένα δεν ανάβουν συνεχόμενα, (μόνο αν στρίψεις το τιμόνι δεξιά ή αριστερά, μάλλον λόγο του ότι φοράω εργοστασιακά xenon.Μακάρι να άναβαν και αυτά, θα ήταν πολύ ποιο όμορφο).

Ευχαριστώ

ναι ξεχασα να σου πω οτι αυτο απενεργοποιειται πηγα στιν αντιπροσωπια και το απενεργωποιησα και οι λαμπες ειναι αναμενες οταν τις αναβω αν δεν το κανεις θα σου καιγονται συνεχεια οι λαμπες Edited by nik-GTI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Μετα απο καιρο απο την αλλαγη σε xenon στα μεσαια φωτα και LED στα μικρα αρχισε να μου κακοφαινεται το φως απο τα προβολακια, ειδικα οταν αναβουν στις στροφες. Στα φωτα ημερας ειναι ευκολη επιλογη για αλλαγη σε LED. Ξερει κανεις τον τυπο της λαμπας στα προβολακια(φωτα ομιχλης)? Σκεφτομαι να αλλαξω με λαμπες τις Philips Diamond Vision. Εχει κανει καποιος παρομοια αλλαγη? Αυτη η λαμπα ειναι 5000Κ πολυ κοντα δηλαδη στα xenon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Μετα απο καιρο απο την αλλαγη σε xenon στα μεσαια φωτα και LED στα μικρα αρχισε να μου κακοφαινεται το φως απο τα προβολακια, ειδικα οταν αναβουν στις στροφες. Στα φωτα ημερας ειναι ευκολη επιλογη για αλλαγη σε LED. Ξερει κανεις τον τυπο της λαμπας στα προβολακια(φωτα ομιχλης)? Σκεφτομαι να αλλαξω με λαμπες τις Philips Diamond Vision. Εχει κανει καποιος παρομοια αλλαγη? Αυτη η λαμπα ειναι 5000Κ πολυ κοντα δηλαδη στα xenon.

Γεια σου φιλε...Η8 ειναι τα προβολακια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.