Jump to content
thepeterp

Polo 6R - Προβολάκια

Recommended Posts

Όχι φίλε μου,τα έβγαλα και έβαλα τα μαμα προς το παρόν επειδή σε λίγες μέρες θα βάλω τα μαμα bi-xenon και έχουν τα Led για φώτα ημέρας...

Όλα τα led είναι ίδια σε ανθεκτικότητα πιστεύω...μπορεί να παίζει ρόλο το Can bus γι'αυτο το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκα στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* σε άριστη κατάσταση στην τιμή των 300 ευρώ αλλά χωρίς λάμπες και μετασχηματιστες!

Στο ebay από 650+ κομπλέ χωρίς ανταπτορα για Xenon.

Edited by ahilleas 6R
Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα ebay αυτα http://www.ebay.com/itm/Set-Scheinwerfer-VW-Polo-V-5-Typ-6R-Bj-2010-klar-chrom-LED-Dragon-Lights-BVR-/221534951075?pt=DE_Autoteile&hash=item33948316a3 

στα 280 περιπου αλλα χωρις λαμπες απο οτι καταλαβα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Ωραια τα polakia σας & τα ledακια σας :) . Παράγγειλα και παρέλαβα απο ebay μεσαια σκαλα , θεσεως και φλας τα οποια εγκατέστησα. Μετα απο την εγκατασταση ομως αναψε το λαμπακι καμμενης λαμπας στο ταμπλω και τα αλαρμ  εξωτερικα λειτουργουν σωστα αλλα στο ταμπλο οταν βγαζω για να παω δεξια η αριστερα αναβοσβηνει σε διπλο χρονο απο οτι πριν...

 

Μεθαυριο θα παω στην καρεντα...λετε να μπορουν να μου προγραμματισουν το αμαξι ετσι ωστε να τα δεχεται η θα πρεπει να βαλω led με canbus?

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε led με canbus. Αν δεις όλοι έχουμε βάλει με canbus, αλλιώς αν θυμάμαι θέλει μόντες με ασφάλειες πριν τα φωτάκια, ή κάτι τέτοιο. Βάλε cabus και θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε led με canbus. Αν δεις όλοι έχουμε βάλει με canbus, αλλιώς αν θυμάμαι θέλει μόντες με ασφάλειες πριν τα φωτάκια, ή κάτι τέτοιο. Βάλε cabus και θα είσαι εντάξει.

Τώρα ομως τα αγορασα...και τα εγκατεστησα ... βιαστηκα το ξερω, αλλα θα παω και εκει μπας και μπορουν να το μονταρουν στην καρεντα .

Όλα οκ τελικά τσιμπισα led με canbus και δουλεύουν όλα ρολόι. Έγινε αμάξι ..θα ανεβάσω μερικές φώτο μόλις σταματήσουν οι βροχές και πάει το πολακι για πλύσιμο.

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψψψψ... Κούκλα είναι!! Ο προφυλακτήρας απο το r line είναι ερωτευσιμος!! Εβαλες λ xenon??

 

Σε ευχαριστω πολυ, Το μοντελο ειναι r-line του '13 (τα φωτα σε συνδυασμο με την νυχτερινη ληψη κρυβουν το σηματακι πανω στον προφυλακτηρα :p ) . Συγκεκριμενα τα πορειας ειναι αυτα

 http://www.ebay.com/itm/121340950696?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

οποτε ειναι led...οχι xenon. Ωστοσο στην τοποθετηση τα βρηκα λιγο σκουρα γιατι τα vag εχουν περιεργο socket δεν ειναι ακριβως H7 (δεν ξερω αν καποιος αλλος ειχε παρομοιο προβλημα). Εκει μπηκε στερεωτικη κολλα υψηλης θερμαντικης ανοχης (την δανειστικα απο φαναρτζιδικο) και δεματικα αλλα εδεσε πολυ ομορφα.

Edited by Gixxer6
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω ρε φιλέ γιατί και εγώ για led σκέφτομαι παρα για xenon(απλα είναι λίγο ακριβά)... Εχει καλύτερο φως απο το xenon??...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις εγώ τα lumen κοιτάω . Για παράδειγμα τα δικά μ είναι 3 συν 3 6000 lumen. Εγώ αυτό κοιτάω . Βρήκα στην ίδια τιμή με τα led xenon με 8000 lumen αλλά δεν τα εμπιστεύομαι. Προτείνω led για να μην αλλάζεις κάθε τρεις κ λίγο λαμπιόνια

Επίσης τα xenon θέλουν κάποια δευτερόλεπτα για να δώσουν το 100 τοις εκατό της ισχύς τους

Edited by Gixxer6
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το h7 ειναι h7 κανονικοτατο στα vag, σε ολες τις γενιες.

Δεν χρειαζεται ΚΑΜΙΑ απολυτως πατεντα, εαν η λαμπα ΠΛΗΡΕΙ τις προδιαγραφες.

Κατι δεν κανεις σωστα η αυτη η κουμουτσα ειναι μια κινεζοπατεντα μη συμβατη με τα εργοστασιακα φαναρια.

Led τετοιου τυπου εγω δεν θα εβαζα στο φαναρι μου. Καλυτερα μια καλη ποιοτικη λαμπα halogen. Μιλαμε για low beam παντα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Το h7 ειναι h7 κανονικοτατο στα vag, σε ολες τις γενιες.

Δεν χρειαζεται ΚΑΜΙΑ απολυτως πατεντα, εαν η λαμπα ΠΛΗΡΕΙ τις προδιαγραφες.

Κατι δεν κανεις σωστα η αυτη η κουμουτσα ειναι μια κινεζοπατεντα μη συμβατη με τα εργοστασιακα φαναρια.

Led τετοιου τυπου εγω δεν θα εβαζα στο φαναρι μου. Καλυτερα μια καλη ποιοτικη λαμπα halogen. Μιλαμε για low beam παντα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Περί Η7, αυτο ειπώθηκε απο τον φαναριτζη που μου εδωσε την κόλλα και μου ειπε πως εχει ξαναδει Η7 που δεν σταθεροποιουνται πληρως στα κλιπακια του φαναριου σε παλαιοτερα VW αλλα και audi. 

Γιατί οχι LED ? Ειδικα το συγκεκριμενο ειναι με CREE τσιπάκι (το οποιο ειναι τυπωμενο πανω στο κυκλωμα του LED) και με ψυχτρα...  

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι θα εχεις χειροτερο φως στη low beam με τα υποψη led παρα με ενα σετ philips xtreme η osram nightbreaker.

Επισης θα εχεις μεγαλυτερη αξιοπιστια (μενα καλο σετ halogen) σε βαθος χρονου χωρις να ξανασχοληθεις.

Τα αυθεντικα led φαναρια εχουν αλλο κατοπτρο/φακο και αλλες λαμπες τα οποια ειναι πανακριβα.

Υγ. Αν θες φυσικα μπορεις καλλιστα να δοκιμασεις ωστε να σου φυγει η περιεργια. :)

Φυσικα αφου τα βαλεις ολα πρεπει να ρυθμισεις το αμαξι σε φωτομετρο. Δεσμες υψους-συγκλισης/αποκλισης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sticky.

 

Το θέμα θα αφορά μόνο προβολείς ομίχλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς αν τα Προβολάκια μας στο polo 6r όταν στρίβουμε το τιμόνι εκτός από το να ανάβουν αν στρίβουν κιόλας προς τα έξω... Το λέω γιατι το έχω προσέξει στο δικό μου και μου φαίνεται ότι στρίβουν... Επειδή θέλω να αγοράσω kit xenon ρωταω!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω τις λάμπες στα φώτα ημέρας που είναι μέσα στους προβολείς ομίχλης.Δε με ενδιαφέρει αν θα είναι led ή όχι,απλά θέλω να μην υπάρξει θέμα συμβατότητας και το φως να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο λευκό γίνεται.Ούτε να κιτρινίζει όπως το εργοστασιακό αλλά ούτε και να μπλεδίζει.

Κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.