Jump to content
makisg4

Χειμερινά Λάστιχα

Recommended Posts

εκανα μια ερευνα επειδη ισως χρειαστώ χειμερινά ελαστικά και παρατήρησα το εξής: η VW δινει διάσταση χειμερινών ελαστικών 205/50/17.

αυτό σαν λάστιχο δεν ειναι λίγο "κοντό" για το αμάξι μας που είναι ετσι κι'αλλιώς χαμηλό? μήπως η επιλογή 215/50/17 είναι πιο σωστή?

επίσης το 205 θα μπαίνει στην μαμά ζάντα (8'')??

 

εγω φοράω τα 235/45/17

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

πιστευω  θα ειναι καλυτερα να βαλεις 215/55 16 η ακομα καλυτερα 205/55 16 που ειναι και πιο φθηνα απο τα πρωτα; εγω εχω καλοκαιρινα 235/45 17 και χειμερινα 205/55 16. η δεν θελεις να αγορασεις αλλες  ζαντες;

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα να εβαζα στις μαμα ζαντες τα χειμερινα και να αγοραζα σετ νεα λαστιχα με ζαντες καλοκαιρινες... ολα αυτα βεβαια ειναι σκεψεις..

Link to comment
Share on other sites

Οι ζάντες στις οποίες μπορεί να τοποθετηθεί νόμιμα το 205/50/17 είναι οι παρακάτω:

 

5.5J - 6J -  6.5J - 7J - 7.5J

 

Με κόκκινο βλέπεις την optimum διάσταση ζάντας

 

Συνεπώς, αν στην 8άρα σου βάλεις αυτό το λάστιχο

και πολύ άσχημο θα είναι

και εκτός επιτρεπόμενων ανοχών θα βρίσκεσαι

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν θελει να κρατησεις τη μαμα ζαντα που ειναι 17x8 τι διασταση να βαλει?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

 

Λύση Νο1 - Βάζει  215/50/17 η οποία κι αυτή το μέγιστο πλάτος που μπαίνει είναι 7.5'',

αλλά τουλάχιστον δεν του χαλάει καθόλου το βήμα

και αισθητικά είναι πολύ πιο βελτιωμένη σε σχέση με το 205/50

 

Λύση Νο2 - Έρχεται από το μαγαζί και αγοράζει με 250 ευρώ τις παρακάτω 7''Χ17''

και βάζει όποιο από τα δύο λάστιχα θέλει χωρίς κανέναπρόβλημα

 

6548297833_b202454e04.jpg

 

Original VW από SCIROCCO είναι οι παραπάνω ζάντες

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

αν τελικα αγορασει ζαντες δεν θα ειναι καλυτερα να παρει 16αρες; δεν θα ειναι πολυ πιο φθηνα τα  205/55 16 απο τα 205 η 215/50 17;

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα αγορασει ζαντες δεν θα ειναι καλυτερα να παρει 16αρες; δεν θα ειναι πολυ πιο φθηνα τα  205/55 16 απο τα 205 η 215/50 17;

Ηλία 215/55/16 για 16άρες

Οπότε είναι μία η άλλη

Link to comment
Share on other sites

για το δικο μου πασσατ και νομιζω και για τα β6 το κομφορτλινε βγαινει με 215//55 16 και η χαηλινε με 235/45 17  και η vw προτεινει για χειμερινα 205/55 16 που ειναι και σχετικα πολυ φθηνη διασταση. δεν ξερω αν ισχυει κατι διαφορετικο για το cc.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο μήνες θα προχωρήσω στην αγορά για χειμερινά λάστιχα. Τώρα φοράω 235/45/17 και λογικά θα βάλω 215/50/17. Ακόμα είναι νωρίς για να το ψάξω. Εδώ υποχρεωτικά πρέπει να φοράς χειμερινά λάστιχα. Έχει ωραίο χειμώνα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όχι. Η ζάντες που φοράω είναι φαρδιές και ο μάστορα είπε δεν μπαίνουν. Μου πρότεινε κάτι άλλες μαμά ζάντες 6.5 που μπαίνουν τα λάστιχα αλλά της πουλάει 350€ +200€ τα λάστιχα.

Με βλέπω να μένω καλοκαιρινός για τον χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όχι. Η ζάντες που φοράω είναι φαρδιές και ο μάστορα είπε δεν μπαίνουν. Μου πρότεινε κάτι άλλες μαμά ζάντες 6.5 που μπαίνουν τα λάστιχα αλλά της πουλάει 350€ +200€ τα λάστιχα.

Με βλέπω να μένω καλοκαιρινός για τον χειμώνα.

Δεν ξέρω τι ζάντες έχεις

Το 205/50/17 επιτρέπεται να τοποθετηθεί σε ζάντες με πλάτος:

5.5'' - 6'' - 6.5'' - 7'' και 7.5''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.