Jump to content
sakasgolf

225/40/18 Επιλογη Ελαστικου

Recommended Posts

ψαχνω εδω και καιρο λαστιχα για το αμαξι μου αλλα εχω μπερδευτει παρα πολυ με αυτα που διαβαζω παρακατω γραφω καποιες περιπτωσεις που εχω ξεχωρισει η διασταση μου ειναι 225/40/18

 

kumho ku36

kumho ku31 

kumho ku15 

bridgestone potenza re-11

bridgestone potenza re 070

 

δε βαζω το αμαξι σε πιστα απλως θελω ενα καλο ελαστικο να παταει καλα στο δρομο το οποιο να μου βγαλει και χλμ να μν ειναι για πεταμα πανω στο χρονο δλδ.....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κοιταξει για τα συγκεκριμενα ελαστικα δε ξερω αν θα με ΄΄καλυψουν΄΄......επισης σκεφτομαι να παρω 2 για μπροστα γτ δε παιζουν και πολλα φραγγα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω facebook δυστυχως οποτε μονο απο εδω.........αν εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο στην ιδια κατηγορια με αυτα που γραφω η να μου πεις πιο θα διαλεγες απο τα παραπανο......

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ εφ' όσον η χρήση είναι συμβατική καθημερινή,

τα ku36, re11 και re070

δεν τα χρειάζεσαι, δεν τα έχεις ανάγκη σε καμμία περίπτωση

 

Δώσε μου μια ιδέα για το budget που έχεις στο μυαλό σου

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι του σκίζω όταν το βγάζω αλλά για πάρτι μου δεν θα το βάλω δλδ σε πίστα η χρήση είναι καθαρά δρόμου αλλά πολύ επιθετική γιαυτό θέλω και κάτι καλό που να κρατάει και στο χρόνο μην είναι ας πούμε το χάλι των 888 που στη βροχή πατινάζ και στο χρόνο πανό θέλουν αλλαγή...... Τορα από λεφτά σίγουρα δεν είμαι για τετράδα γιαυτό και θα βάλω δύο μπροστά μόνο αλλά θέλω να είναι καλά.......

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το σκιζεις, κάνε κράτει και βάλε οταν μαζέψεις 1 καλή τετράδα. Δεν γινεται να του πίνεις το αιμα, και να θες χωρις κόστος, μόνο με 2 μπροστινά να εχεις αποδόσεις και κρατήματα.

Τα γούστα κοστίζουν και χωρις χρηματα δεν θα μείνεις ποτε ικανοποιημένος. Χώρια το θέμα ασφαλειας κλπ.

Γνώμη μου βέβαια, ο καθενας οπως μπορει και επιθυμει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφονω μαζι σου απλως επειδι δν ειμαι του στριψηματος και τοσο γιαυτο θα παω αρχικα σε δυαδα μπροστα πιο πολυ ανοιγματα κανω ετσι με φιλαρακια για χαβαλε και γνκ το σκιζω οταν ειμαι μονος μου γιαυτο και σκεφτομαι το πατημα πιο πολυ.......και το που το ανεβασα λιγακι δε παταει καν.....

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφονω μαζι σου απλως επειδι δν ειμαι του στριψηματος και τοσο γιαυτο θα παω αρχικα σε δυαδα μπροστα πιο πολυ ανοιγματα κανω ετσι με φιλαρακια για χαβαλε και γνκ το σκιζω οταν ειμαι μονος μου γιαυτο και σκεφτομαι το πατημα πιο πολυ.......και το που το ανεβασα λιγακι δε παταει καν.....

Βάλε αυτά που σου είπα

Θα στα δώσω σε πολύ καλή τιμή, για να τα δω πως πάνε

Link to comment
Share on other sites

θα αντεξουν στο χρονο αυτα ομως?αυτο φοβαμε και με τι βροχη τι θα κανω????θα ειμαι στον αερα????ειναι δλδ καποια πραματα που με κανουν και το σκεφτομαι γιαυτο και ρωτησα για ελαστικα τα οποια ειναι δοκιμασμενα για να παρω γνωμες.....

Link to comment
Share on other sites

Οι προδιαγραφές του είναι για να τα βγάζει πέρα σε συνθήκες πίστας και track days

Εσύ σε πίστα δεν το βάζεις, επομένως δεν καταπονείται στα άκρα

και θα βγάλει μπόλικα χιλιόμετρα

Απ' την άλλη στη βροχή θεωρώ ότι θα αποδίδει ικανοποιητικά,

αφού ούτε τη χάραξη (ανύπαρκτη) του 888 έχει,

ούτε καν του R1R

 

Ο σχεδιασμός του είναι ικανός να απομακρύνει τα νερά

Link to comment
Share on other sites

Aυτα ειναι ιδια κατηγορία με τα ku36 τα οποια τα εχει γνωστος μου τα πρωτινει χωρις δευτερη σκεψη και λεει τα καλύτερα γιαυτο το ελαστικο........επισης μου ειπε οτι τα φοραει 2 χρονια τορα και εχουν ακομα ψωμι.......αν ειναι οντως ετσι τα πραματα και μετα απο 2-3 χρονια μενει η γομα τους σε καλη κατασταση (δεν ξεραίνετε) μαλλον ειμαι καπου προς τα εκει......η αλλη επιλογη που την εψαξα και τη σκεφτομαι και αυτη ειναι τα pzero που επισης μου πρότεινες δεν τα εχει καποιος γνωστος μου για να μου πει εντυπώσεις αλλα σε διαφορα φορουμ και εδω και στο εξωτερικο λενε παρα πολυ καλα λογια και απο βαθμολογιες ειναι απο τα τοπ......

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε βάση κύριοι και σπεύσατε,

όσοι έχετε στο πρόγραμμα αλλαγή ελαστικών στο εγγύς μέλλον

Τέτοια τιμή δεν βρίσκεται εύκολα

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=413617618749454&id=228649523912932

 

15493.jpg

 

 

tyre-Ventus-S1-evo2-K117-05544-z.jpg

 

pirelli-p-zero-nero-gt-group-large.png

 

Adrenalin_RE002e.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το adrenalin 2 που εχει κυκλοφορισει προσφατα, ειναι κλασσικο bridgestone (δεν ειμαι και πολυ φιλος τους) η εχει καμια διαφοροποιηση? Οπτικα τουλαχιστον φαινεται καπως ζορικο

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Το adrenalin 2 που εχει κυκλοφορισει προσφατα, ειναι κλασσικο bridgestone (δεν ειμαι και πολυ φιλος τους) η εχει καμια διαφοροποιηση? Οπτικα τουλαχιστον φαινεται καπως ζορικο

Κι εγώ δεν είμαι fan των BRIDGESTONE

Οφείλω όμως να ομολογήσω την αλλαγή φιλοσοφίας της εταιρείας,

η οποία έχει κάνει στροφή 360 μοίρες

Πρέπει να ξεχάσετε τα λάστιχα που ξέρατε,

με τις σκληρές γόμες στο πέλμα

και τα άκαμπτα sidewalls

Μπήκε κι αυτή στο σωστό δρόμο των υπόλοιπων

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει  μοντέλο της,

που να θυμίζει RE720 - TURANZA ER300 - POTENZA RE050/050A κλπ.

 

Και με την ευκαιρία, μια βελτιωμένη super προσφορά by koumparos:

 

https://www.facebook.com/pages/AUTO-%CE%95%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/228649523912932?ref=hl&bookmark_t=page

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...μιας και υπαρχει το θεμα...για να μην ανοιξω αλλο...

 

1)εχω golf gt 5 με προγραμμα....το ζοριζω και τρεχω σε στροφες....το τερματιζω στο διεθνη...

225-40-18...

 

ποια καλη και οικονομικη λυση......εχω και θεμα με τις λακουβες...μου πεταν καρουμπαλα...

 

 

κατι ακομα....

 

2)μου στραβωσε η μια ζαντα πολυ απο μια μεγαλη λακουβα...την ισωσα...τωρα τι παιζει????ειναι το ιδιο ανθεκτικη οπως πριν ή πλεον θα σταβωνει με το παραμικρο???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...μιας και υπαρχει το θεμα...για να μην ανοιξω αλλο...

 

1)εχω golf gt 5 με προγραμμα....το ζοριζω και τρεχω σε στροφες....το τερματιζω στο διεθνη...

225-40-18...

 

ποια καλη και οικονομικη λυση......εχω και θεμα με τις λακουβες...μου πεταν καρουμπαλα...

 

 

κατι ακομα....

 

2)μου στραβωσε η μια ζαντα πολυ απο μια μεγαλη λακουβα...την ισωσα...τωρα τι παιζει????ειναι το ιδιο ανθεκτικη οπως πριν ή πλεον θα σταβωνει με το παραμικρο???

Ποσο σου πηρε για να ισιωσεις την ζαντα?

Οικονομικη λυση στο θεμα της αγορας ή στο θεμα να μην τα φτυσει γρηγορα?

Μεχρι τωρα ποιο λαστιχο φορουσε?

Αν οπως λες εχεις θεμα με τις λακουβες,νομιζω οτι δεν πρεπει να πας σε μαλακο λαστιχο.

Καλα λαστιχα σε αυτη τη διασταση ειναι τα Goodyear f1 assymetric 2,Conti sport contact 5,Dunlop sport Maxx Rt

Προσωπικα εβαλα πριν λιγο καιρο τα Dunlop. Απεφυγα τα Conti γιατι τα φοβαμαι στους κωλοδρομους της Ελλαδας

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου πηρε για να ισιωσεις την ζαντα?

Οικονομικη λυση στο θεμα της αγορας ή στο θεμα να μην τα φτυσει γρηγορα?

Μεχρι τωρα ποιο λαστιχο φορουσε?

Αν οπως λες εχεις θεμα με τις λακουβες,νομιζω οτι δεν πρεπει να πας σε μαλακο λαστιχο.

Καλα λαστιχα σε αυτη τη διασταση ειναι τα Goodyear f1 assymetric 2,Conti sport contact 5,Dunlop sport Maxx Rt

Προσωπικα εβαλα πριν λιγο καιρο τα Dunlop. Απεφυγα τα Conti γιατι τα φοβαμαι στους κωλοδρομους της Ελλαδας

 

40 μου πηρε...

οικονομικο για νατο αγορασω λεω...αλλα και να κρατησει...πολλα θελω?

conti sport contact 3 αλλα δεν τα ξαναβαζω...χιχι

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και Καλή χρονιά. Είμαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα. Έχω ένα passat cc 1.8 tsi .....Έχω βάλει ήδη δύο φορές SC3 .....Τώρα είμαι ανάμεσα στα SC5 και στα Michelin pilot sport 3. Υπάρχει καμία γνώμη?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 μου πηρε...

οικονομικο για νατο αγορασω λεω...αλλα και να κρατησει...πολλα θελω?

conti sport contact 3 αλλα δεν τα ξαναβαζω...χιχι

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...

Εγώ εβαλα πριν ενα μηνα τα Dunlop 500 ευρω.Ευτυχως εχουν πεσει οι τιμες,για τη διασταση μας,σε σχεση πριν απο κανα χρονο.

Εγω θα σου προτεινα τοτε,αφου θες διαρκεια,τα Goodyear ή και τα Dunlop (τα οποια μου εκαναν εντυπωση οι καλες κριτικες κ πειστηκα να τα δοκιμασω)

Οσο για τα continental,τα SC3 τα ειχα κ εγω για ενα διαστημα κ φθειρονται γρηγορα,για τα SC5 δεν ξερω κ δεν μπορω να εκφερω γνωμη για τον αν εχουν την ιδια συμπεριφορα

Για τον ιδιο λογο με τα SC3 (γρηογορα φθορα δλδ) απεφυγα κ τα PS3

 

Καλησπέρα παιδιά και Καλή χρονιά. Είμαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα. Έχω ένα passat cc 1.8 tsi .....Έχω βάλει ήδη δύο φορές SC3 .....Τώρα είμαι ανάμεσα στα SC5 και στα Michelin pilot sport 3. Υπάρχει καμία γνώμη?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Σταύρο καλη χρονια.Σου στελνω π.μ. να κανονισουμε να πιουμε καφε γιατι χαθηκαμε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.