Jump to content
draminos4

Μια Ερωτηση.. Κατηφόρα Με Νεκρό ;

Recommended Posts

Τέλος πάντων,2 ερώτησεις.

 

Θα μου πεί κάποιος με επιχειρήματα ΤΙ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ βάζωντας νεκρό πρίν απο φανάρι,βλέπωντας μια ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ με ορατότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να προσέχουμε τον τρόπο με τον οποίο αναφερόμαστε στα υπόλοιπα μέλη. Απο την στιγμή που αποδεχθήκαμε τους Όρους Χρήσης του διαδικτυακού κόμβου που μας φιλοξενεί όλοι είμαστε ισότιμα μέλη και έχουμε τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Τυχόν παρεξηγήσεις θα ήταν πιο αποτελεσματικό να λύνονται μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα (passatouko) αυτό που πετυχαίνεις είναι να μην καταπονείς τόσο το σασμάν και γενικά δίσκο-πλατώ.... Από την άλλη το αυτοκίνητο, και ειδικά το καινούριας τεχνολογίας, προσπαθεί μέσω της ecu να κρατήσει σωστό ρελαντί ρυθμίζοντας το μίγμα γι'αυτό και κάποιες αυξομειώσεις στην κατανάλωση σε σχέση με το αν έχουμε ταχύτητα μέσα που κατά κώρον είναι στο 0.. Στα παλιά καρμπυρατεράτα υπήρχε όντως θέμα με το να σβήσει ο κινητήρας...

 

 Τέλος πάντων, ο καθένας όπως τον βολεύει πράττει.. Είναι εντελώς χαζό, ενώ ο καθένας έχει την δική του άποψη, να βλέπουμε άτομα να κοκορομάχονται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα (passatouko) αυτό που πετυχαίνεις είναι να μην καταπονείς τόσο το σασμάν και γενικά δίσκο-πλατώ.... Από την άλλη το αυτοκίνητο, και ειδικά το καινούριας τεχνολογίας, προσπαθεί μέσω της ecu να κρατήσει σωστό ρελαντί ρυθμίζοντας το μίγμα γι'αυτό και κάποιες αυξομειώσεις στην κατανάλωση σε σχέση με το αν έχουμε ταχύτητα μέσα που κατά κώρον είναι στο 0.. Στα παλιά καρμπυρατεράτα υπήρχε όντως θέμα με το να σβήσει ο κινητήρας...

 

 Τέλος πάντων, ο καθένας όπως τον βολεύει πράττει.. Είναι εντελώς χαζό, ενώ ο καθένας έχει την δική του άποψη, να βλέπουμε άτομα να κοκορομάχονται...

Γεια σου ρε πατριδα Βεροια. :)

Ακριβως γι αυτην την "καταπονηση" μιλαω.Οσο γι αυτο που λες λοιπον, ειναι χαζο οντως να λες την αποψη σου και να κατακρινεσαι και να σε προσβαλλουν οπως ειπα και σε προηγουμενο σχολιο σαν αθεος στον μεσαιωνα.

 

Οσο για την σχολη οδηγων αυτοι σου λενε τι συνισταται και τι ειναι προτιμοτερο.Οχι οτι αμα βαζεις νεκρα παταει καποιος κουμπι και ανατιναζεται το αυτοκινητο,ουτε και θα αρχισει να σου βγαζει προβληματα και θα ξεφυτρωνουν εμποδια για να φανει οτι με νεκρα θα στουκαρεις.

Παραδειγμα: Στα 300μετρα βλεπεις αναμενο κοκκινο,εισαι με 50 και 4η σε κατηφορικο δρομο,αν βαλεις νεκρα και το αφησεις να σε παει αντε το πολυ να πατησεις φρενο στα τελευταια 10 μετρα και αυτο πολυ απαλα,μπορει και καθολου γιατι με το πρασινο(αν ξερεις και τα φαναρια) βαζεις μια δευτερα και εφυγες.Αν αφησεις με ταχυτητα θα επιβραδυνει μεχρι τα 30 θα "τρεμουλιασει"(φωναζει κατεβασε ταχυτητα) στα 10 με 5μετρα θα "ξανατρεμουλιασει" (παλι κατεβασε ταχυτητα)(γνωμη μου παντα,χειροτερα καταπονεις ολα τα μηχανικα μερη ετσι)και ολα αυτα για να φτασεις στα 2-3 μετρα πριν να πατησεις ή συμπλεκτη και να βαλεις νεκρα ή να εισαι συνεχως σε ολο το φαναρι με συμπλεκτη και φρενο(=νεκρα)Φαντασου να πρεπει σε καθε φαναρι να αλλαζεις απο 4η ,συμπλεκτη 3η,συμπλεκτη 2α,συμπλεκτη νεκρα-φρενο. Ο δισκος θα γινει φριζμπι σε χρονο dt.Και στην σχολη οδηγησης ετσι τουλαχιστον εμενα με εμαθαν να παταω αποτομα φρενο κοκκαλο,με συμπλεκτη και φρενο(δηλαδη νεκρα αφου πατας συμπλεκτη).

Και αφου εσυ κανεις οτι σου μαθαινουν στην σχολη οδηγησης απαγορευεται να πας σε πολη με 51+ και σε εθνικη παραπανω απο οσο οριζουν οι πινακιδες πχ 81,121,131.Τα κανεις; Οχι..Ουτε εσυ ουτε εγω ουτε κανενας οδηγος.

Παραλογο αυτο που λεω; Παραλογη και παπαγαλιστικη μου φαινεται η δικη σου αποψη.

 

Δεν ονομαζω τον εαυτο μου εμπειρο οδηγο.Αλλα εχω την στοιχειωδη αντιληψη(το μονο που χρειαζεται η οδηγηση,οπως στο ποδηλατο η ισσοροπια) για να κρινω ποτε να βαζω νεκρα και ποτε οχι,ποτε να παταω φρενο πριν μια διασταυρωση,αν μπορω να προσπερασω ενα αστικο λεωφορειο,η ποτε να βγω απο μια διασταυρωση που το φαναρι της αναβοσβηνει πορτοκαλι η δεν αναβοσβηνει καν η δεν υπαρχει φαναρι-σημανση.

 

Απο την αποψη καταλανωση τωρα.Εισαι σε χι δρομο κατηφορικο.Αν βαλεις ταχυτητα και σε "φρεναρει" ο κινητηρας αυτοματως φρεναρει το αυτοκινητο σαν κοφτης ενα πραγμα.Αφου σε φρεναρει και εσυ θες να πας παραπανω(στα ορια κοκ) και πρεπει να πατας γκαζι εμενα τουλαχιστον εγραφε στιγμιαια συνεχως 4λιτρα. Και για τοση ωρα θα πρεπει να παταω γκαζι ενω χρησιμοποιωντας την κλιση του δρομου και το ελευθερο ρολλαρισμα θα με παει με οσο περιπου θελω με 0.6λιτρα. Και αν αυτο ακουγεται χαζο το ιδιο χαζο μου φαινεται εμενα που το 80% των οδηγων πανω στις στροφες πατανε φρενο.

 

 

@jef1234 το παραδειγμα με το πιανο δεν ειναι τοσο πιστευτο,επρεπε να πεις διαστημοπλοιο :p

 

@speedy συμφωνω οτι θα ηταν καλο αλλα...Παντως ευχαριστω για την "μετακομιση" :)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια άσχετη ερώτηση: το polo έχει hill hold assist, δηλαδή για ένα διάστημα πατάει το φρένο μέχρι να πατήσεις το γκάζι, αυτό γίνεται να απενεργοποιηθεί με κάποιο τρόπο γιατί έχω συνηθίσει σε απότομη κατηφόρα να το κρατάω με το χειρόφρενο. τεσπα προσπαθούσα να κάνω πίσω σε πολύ απότομο δρόμο και είχα την εντύπωση ότι το αυτοκίνητο πάταγε φρένο και δεν έφευγε άμεσα πίσω αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα . μήπως απενεργοποιείται με το διακόπτη off αριστερά από τα alarm;

Link to comment
Share on other sites

μεσω vagcom μπορεις να ρυθμισεις και τα δευτερολεπτα που θα κραταει το φρενο μεχρι να ξεκινησει,αν δεν θες να το βγαλεις τελειως..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που πλεον δεν χρειαζεται η χειροφρενια.Σου κραταει για 3-4 second το φρενο πατημενο τοσο οσο να προλαβεις να κανεις την "αλλαγη" και να μην πας αντιθετα ουτε χιλιοστο.Αν δεν κανεις κατι απλα αφηνει απαλα τα φρενα και το αμαξι κυλαει.Αλλα μονο με πατημενο φρενο ενεργοποιειται.Με χειροφρενο δεν εχω αντιληφθει autohold. Στο αλαρμ που λες μονο το ESP ειναι και η "αντισταση" για το πισω τζαμι.Εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, επίσης θέλω να κάνω μια ερώτηση: ενας φίλος μου επισημανε ότι η εξάτμιση μου (το στόμιο) έχει μαζεμένη μαυρίλα, και ότι πρέπει να το δουν το αυτόκινητο, είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ; δεν έχω κάποιο μήνυμα σφάλματος πάντως, ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα θέλει, δεν έχει πρόβλημα. Εξάτμιση είναι, καυσαέρια βγαίνουν, κλπ. Λογική συνέπεια η μαυρίλα εφόσον και τ αμάξι δουλευει σωστά όσον αφορά co2 κλπ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου παντως δεν θα το αφηνα ετσι. Θα ξεκινουσα απο αλλαγη βενζιναδικου μεχρι και αντιπροσωπια για τσεκ. Μπορει οντως να μην ειναι τιποτα αλλα μπορει και να ειναι. Αν ειναι κατι να το προλαβεις στην αρχη. Εμενα παντως δεν μου εχει κατι παρομοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω ενα παραδειγμα.

Πηγαινωντας απο το χωριο στην θαλασσα,μια βουνισια στροφοδιασρομη,εντελως κατηφορικη,πας με νεκρο.

Ενα πρωι γυρω στις 7 η ωρα χειμωνα,πηγαινα να παρω τους εργατες.

Ο δρομος γεματος υγρασια,ενα αγροτικο αποφασισε να κανει αναστροφη σε τυφλη στροφη.

Βλεπωντας το κοβω το τιμονι δεξια,ο κωλος ψαρωσε κατευθειαν,δινω λιγο γκαζι παιζω με το τιμονι και ηρθε στα ισια του.

Αν ειχα νεκρο,θα ειχα εξοικονομησει 0.5 λιτρου βενζινης,και οταν θα επρεπε να πατησω γκαζι θα. Πηγαινα βολτα στο γκρεμο.

Οι εποχες αλλαζουν,τα μυαλα πρεπει να αλλαζουν,και οι νοοτροπιες των πατεραδων-παππουδων να φευγουν.

 

Γιατι ψαρωσε ο κωλος αναρωτηθηκες??

Γιατι κατεβαινες με ταχυτητα μεσα και ισως μικροτερη απο αυτη που επρεπε με αποτελεσμα να φρεναρουν/κωβουν οι μπροστινοι τροχοι με την συμπιεση του κινητηρα, κοβωντας το τιμονι αποτομα, εκανες το πισω μερος να γλυστρισει να αποκτισει μεγαλυτερη ταχυτητα απο το εμπρος μερος και να θελει να ''περασει'' μπροστα.

 

απο την αλλη και με νεκρα να κατεβαινες, κωβοντας παλι το τιμονι αποτομα, το πισω μερος δεν θα αντιδρουσε οπως την 1η περιπτωση, αλλα θα μπορουσε να συμβει το εξης, να γλυστρισουν οι μπροστινοι τροχοι και να μην αλαξεις καθολου πορεια πηγαινοντας ευθεια.

 

και στις 2 περιπτωσεις αν το αμαξι εχει esp, θα βοηθησει αυτο μεχρι ενα βαθμο, δεν θα κανει θαυματα.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαινα με στροφες πολλες ωστε να κοψει ο κινητηρας,ωστοσο η μουρη δεν κουνηθηκε αλλα ο κωλος ψαρωσε κατευθειαν.

Αν ειχα νεκρο και εφευγε ο κωλος,ακομα θα μαζευα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαινα με στροφες πολλες ωστε να κοψει ο κινητηρας,ωστοσο η μουρη δεν κουνηθηκε αλλα ο κωλος ψαρωσε κατευθειαν.

Αν ειχα νεκρο και εφευγε ο κωλος,ακομα θα μαζευα....

 

Θεωρητικα λεω, δεν ξερω πως πηγαινες. Αν ειχες νεκρα, και εκοβες αποτομα, το ποιο πιθανο θα ηταν να μην ακουγε το εμπρος μερος, μιας και οι τροχοι περιστρεφονται αδρανεις να το πω?? παρα να διπλωσει το πισω, μιλαμε παντα πχ σε βρεγμενο ολισθηρο δρομο, ή παγομενο, γενικα ακραιες καταστασεις, που μερικες φορες τις βρησκεις μπροστα σου εκει που δεν το περημενεις.

 

Βρες μια κατηφορα και να βρεχει και πειραματισου.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο που λες,μιας και μου εχει συμβει με το micra,ειτε εχω ταχυτητα μεσα ειτε οχι.

Με το passat για να γλυστρησει η μουρη θελει τρομερη προσπαθεια,ο κωλος φευγει,μουρη ποτε.

Απλα προσπαθησα να πω οτι η φιλοσοφια του νεκρου δεν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ εκτος απο ψυχολογικη οικονομια.

Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφια του νεκρου δεν συζητιεται καν σε τετοιες περιπτωσεις.Μιλαμε για νορμαλ συνθηκες.Το εχω πει ενα εκατομμυριο φορες,αλλα εσεις εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για νορμαλ συνθηκες πχ εθνικη σε μια μεγαλη κατηφορα οπως στο δρομο κοζανη-θεσσαλονικη, στα τελευταια τουνελ μπορεις να βγαλεις νεκρα και να βγεις μεχρι 1-2 χιλιομετρα μετα τον κομβο εξοδου για βεροια.

 

το κανεις και ουτε επικυνδινο ειναι ουτε θα σε φοβαται κανενας οπως ειπωθηκε σε προηγουμενα ποστ, ουτε το αμαξι παθαινει κατι.

 

Και κινηση να εχει πχ μεγαλα κοματια του περιφερειακου θεσσαλονικης, εχουν μεγαλες κατηφορες που μπορεις να δουλεψεις νεκρα, ποιανεις δεξια και δεν εμποδιζεις κανεναν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου παντως δεν θα το αφηνα ετσι. Θα ξεκινουσα απο αλλαγη βενζιναδικου μεχρι και αντιπροσωπια για τσεκ. Μπορει οντως να μην ειναι τιποτα αλλα μπορει και να ειναι. Αν ειναι κατι να το προλαβεις στην αρχη. Εμενα παντως δεν μου εχει κατι παρομοιο.

το λοιπόν πήρα τηλ την karenta και μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα, πρέπει να αλλάξω βενζινάδικο μάλλον πρέπει να είχε νοθεύσει την βενζινη

Για νορμαλ συνθηκες πχ εθνικη σε μια μεγαλη κατηφορα οπως στο δρομο κοζανη-θεσσαλονικη, στα τελευταια τουνελ μπορεις να βγαλεις νεκρα και να βγεις μεχρι 1-2 χιλιομετρα μετα τον κομβο εξοδου για βεροια.

 

το κανεις και ουτε επικυνδινο ειναι ουτε θα σε φοβαται κανενας οπως ειπωθηκε σε προηγουμενα ποστ, ουτε το αμαξι παθαινει κατι.

 

Και κινηση να εχει πχ μεγαλα κοματια του περιφερειακου θεσσαλονικης, εχουν μεγαλες κατηφορες που μπορεις να δουλεψεις νεκρα, ποιανεις δεξια και δεν εμποδιζεις κανεναν.

μερικές φορές πριν μπω στην στροφή πατάω συμπλέκτη (ενω επιβραδύνω πατώντας φρένο), και μετά την έξοδο επανασυμπλέκω και επιταχύνω, πρέπει να είναι λάθος και αυτό; είναι επικίνδυνο;

Edited by jef1243
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο θεμα jef παρατηρω οτι η 100αρα καιει λιγοτερο γενικα και το αμαξι παει πιο καλα..Δοκιμασε μερικα γεμισματα με 100αρα μηπως αλλαξει κατι.

 

Οσο για το 2ο,ειναι σαν να μπαινεις με νεκρα στην στροφη.Τι πατας συμπλεκτη τι εισαι με νεκρα το ιδιο σκηνικο ειναι.

Αυτο που κανω συνηθως οταν θελω ελαφρως να επιβραδυνω ειναι να πατησω μια φορα τον συμπλεκτη ωστε να ξανα "φρεναρει" ο κινητηρας.

Γενικα σε οτι στροφη κι αν ειναι ,φρεναρεις πριν μπεις,οταν μπεις για ψυχολογικους λογους να εχεις το ποδι ετοιμο στο φρενο ασχημο δεν ειναι.

Και σε αποτομο σταματημα που προλαβαινεις χειρισμους φρενο και παραληλλα ξανα συμπλεκτη θα νιωσεις αμεσα το φρεναρισμα του κινιτηρα.Και στα τελειωματα 5-10 μετρα συμπλεκτη νεκρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, άρθρο που είχα διαβάσει στο παρελθόν....πολύ παλιά δεν το θυμάμαι που και πότε... έλεγε ότι,

αν χρειασθεί να πατήσεις απότομα φρένο π.χ. σε εθνική οδό πας με διακόσια και κάτι συμβεί, καλά είναι να πατάς και συμπλέκτη ώστε να απεμπλακεί η ταχύτητα.

Ο λόγος? αν και δεν θυμάμαι  καλά έχει να κάνει με το ABS.

Ουσιαστικά, με το φρένο έχεις να κάνεις με το βάρος του αυτοκινήτου μόνο, όταν έχεις και ταχύτητα ουσιαστικά μεγαλώνει και η ορμή, χρειάζεται περισσότερη  

δύναμη των φρένων και το ABS δεν ανταποκρίνεται όσο καλά θα μπορούσε.

 

Αντίστοιχα και με μοτοσυκλέτα, όταν πατάς φρένο, δεν πρέπει τα χέρια σου να πηγαίνουν στο τιμόνι με όλο το βάρος, αλλά να συγκρατείς το σώμα σου με τα πόδια πάνω στο τεπόζιτο. για να μην πέφτει το βάρος όλο στον μπροστινό τροχό, έτσι θα σταματήσεις πιο γρηγορα και σταθερά. 

Edited by spentgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος? αν και δεν θυμάμαι  καλά έχει να κάνει με το ABS.

Ουσιαστικά, με το φρένο έχεις να κάνεις με το βάρος του αυτοκινήτου μόνο, όταν έχεις και ταχύτητα ουσιαστικά μεγαλώνει και η ορμή, χρειάζεται περισσότερη  

δύναμη των φρένων και το ABS δεν ανταποκρίνεται όσο καλά θα μπορούσε.

 

Ενδιαφερον αυτο που λες..Αν μπορουσαμε να βρουμε καποια στοιχεια παραπανω. Θα το ψαξω και εγω και αν βρεις κατι ποσταρε το.

Edited by jimsek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.