Jump to content
draminos4

Μια Ερωτηση.. Κατηφόρα Με Νεκρό ;

Recommended Posts

Φιλε μου η ανικητη βλακεια ισως βγενει εκ μερους σου, μιας και καθεσε με τοσο παθος και ασχολησε με ανιδεους οπως λες και υπερασπιζεσε με τοσο δεος τα πιστευω σου και καλα κανεις αλλα κανεις λες και σου κλεψανε το παιχνιδι....λες και σε βαλανε με το ζορι εδω μεσα, επισης να σου θυμισω ενα γνωμικο που λεει μην διαφωνεις με εναν βλακα, θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε νικησει...ισως αυτο επιδιωκεις??? μιας και το παραπανω μελος που τον στολισες με κοσμιτικα επιθετα μια σελιδα πισω σταματησε να ασχολητε, εσυ και κανα δυο μπαχαλακιδες απο το αλλο θεμα με το ξεφουσκωτο λαστιχο συνεχιζετε...καλη συνεχεια στην μπαχαλοπαρεα...

τι είσαι σύ ;

Ο έξυπνος ντ@βατζής κανενός;;

Θα περάσω να σε πάρω απ την παιδική χαρά που θα παίζεις τ απόγευμα να σε παω ως το σπίτι σου καθως θα σαι και συ της "νεκράς" αντίληψης... Που δεν σε κόφτει μπας και διορθώσεις τιποτα ή καμιά ελληνική οδηγική αντίληψη.

Παιδάκι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν και οσοι επιθυμειτε να κλειδωθει το θεμα πατηστε το κουμπι της "αναφορας" ωστε να το δουν οι mod .

Σωτήρη ειμαι απο κινητό και δεν βλεπω την επιλογή της αναφορας.

Ας το κάνει οποιος θέλει.

Ο chili ίσως.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι είσαι σύ ;

Ο έξυπνος ντ@βατζής κανενός;;

Θα περάσω να σε πάρω απ την παιδική χαρά που θα παίζεις τ απόγευμα να σε παω ως το σπίτι σου καθως θα σαι και συ της "νεκράς" αντίληψης... Που δεν σε κόφτει μπας και διορθώσεις τιποτα ή καμιά ελληνική οδηγική αντίληψη.

Παιδάκι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τωρα ποιος ειναι το παιδακι, φενεται απο τα ποστ σου...

Δεν το συνεχιζω αλλο γιατι ξερεις που θα μας βγαλει η συζητηση και ισως εκει θες να την πας...πιστευω να εισαι τοσο αθυροστομος και λαιβ, και οχι μονο πισω απο την ασφαλεια του πληκτρολογιου σου.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ποιος ειναι το παιδακι, φενεται απο τα ποστ σου...

Δεν το συνεχιζω αλλο γιατι ξερεις που θα μας βγαλει η συζητηση και ισως εκει θες να την πας...πιστευω να εισαι τοσο αθυροστομος και λαιβ, και οχι μονο πισω απο την ασφαλεια του πληκτρολογιου σου.

Και live και σε μαγνητοσκόπηση. Μην το συνεχίζεις και καλά θα κάνεις.

Εχε υπόψη σου οτι εσυ αρχισες τα σάλια μάλια και τα ωραία επίθετα.

Γι αυτο βάλε νεκρά ή ελα με την όπισθεν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το νήμα δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια ακόμη μεγάλη αναμέτρηση σαν αυτή της φωτογραφίας.

 

the-great-debate1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα  και  σε  αυτό  το  δίλημμα  υπάρχει  απάντηση. Το  σωστό  είναι  το  Α. Διότι  εάν  τραβάς  από  τη  Β πλευρά  αυξάνεις  την  τριβή  της  εφαπτομένης  στην  ευθεία  επαφής  στη  βάση  με  κίνδυνο  να  κοπεί,  ενώ  από  την  Α  την  μειώνεις.
Άντε  και  καλά  κρασιά. 

xartiigeiasmesa.JPG

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σοβαρός τώρα? Το Β είναι πολύ καλύτερο γιατί είναι πιο εύκολο να το πιάσεις και να το κόψεις με το χέρι σου αν δεν κόβεται εύκολα.

+Ότι στη φωτό που έβαλες είναι το Β :p

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω, άλλα  εάν  υπάρχουν  σχέδια  μόνο  με  τρόπο  Β  τα  απολαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Νέα  δεδομένα.

 

 

Γενικά, αποφεύγω τα ταξί. Προτιμώ να χρησιμοποιώ άλλα μέσα με επικρατέστερα τα κάτω μου άκρα.  Ή να έρπω…

Αλλά όταν ένα ταξί είναι απολύτως απαραίτητο για τη συνέχιση, εντός της τρεχούσης ζωής, αυτού που αποκαλούμε “δημιουργική μέρα”, ρίχνω τα μούτρα μου, κάνω και τον ξένο εν ανάγκη και μπαίνω.

Αλλά επειδή είμαι και κακομαθημένος, περιμένω ώστε pole position στην πιάτσα να ‘χει Mercedes. Έψιλον W210 και επέκεινα.

Με την τύχη μου όμως, θα πέσω ή σε αρχαίο Vectra, ή σε πρώτο Octavia, ή, όπως χτες, σε Corona 10ετίας και βάλε. Στον Προαστιακό στο Κορωπί.

Ήταν το ντούπου-ντούπου με το που ξεκίνησε και το γκρρρρ με το που πέρασε τα 40 που το μαρτύρησε – δεν μου ξεφεύγουν εμένα αυτά.

Κι έπειτα, ήταν και το εσωτερικό. Θέση οδηγού με στραβοξαπλωμένη πλάτη τυλιγμένη σε πράσινο-καμπινεδί μπουρνούζι με γόρδιο κόμπο κάτω από το μαξιλαράκι, λερό τιμόνι με στεφάνι σε προχωρημένη ηλίαση, γυαλιστερός λεβιές, σκοροφαγωμένη μοκέτα, τρύπια “πατάκια”, σαλόνι με γλιστερή δερματίνη…

Ο έρμος ο οδηγός ευγενέστατος, παρ’ όλα αυτά.

Ενώ νωρίτερα, με είχε καλωσορίσει μ’ ένα βέγγειο “καλησπέρα σας, καλέ μου κύριε”.

Ναι, αλλά με πήγε όλη τη Βάρης-Κορωπίου (γενική κι αυτή, το Κορωπίον του Κορωπίου) με 3η, 70 και 4000 στροφές. Δεν υπερβάλω καθόλου.

 

Κάπου στη Σχολή Ευελπίδων, φωνάζοντας για να ακουστώ πάνω από το μούγκρισμα του σεβάσμιου diesel… μάστορα θέλω να σε γνωρίσω σε δυο φίλες μου του λέω, ποιες μου λέει, την 4η και την 5η του λέω, γιατί δεν αλλάζεις ταχύτητα και το ζορίζεις το εργαλείο, γιατί θέλω να το κοντρολάρω τ’ αμάξ’, με τις τέταρτες και τις πέμπτες δεν κρατιέται, στην Αττική μόνο τις βάζω, στ' αεροδρόμια μου λέει, ναι, αλλά έχεις κι ένα θεματάκι με το ρουλεμάν, με τον σταυρό, με κάτι τέλος πάντων πίσω δεξιά, δεν το ακούς το ντούπου του λέω, το ακούω μου λέει, αλλά κάνει μια πενηντάρα και το αφεντικό δεν τα δίνει γι αμάξ’ που ‘χει κάνει ενάμισο μύριο χιλιόμετρα.

Νοιάζεται κανείς για την τριτοκοσμική εικόνα, αντάξια πόλης του Μαγκρέμπ χωρίς την καθαριότητα, την οποία δίνει η συμπαθής τάξη των ταξιτζήδων σε ξένους επισκέπτες με το που θα βγουν αυτοί από οποιεσδήποτε Αφίξεις;

Και το κακό είναι πως τη δυσαρέσκεια και την οργή μοιραία την απορροφά ο μεροκαματιάρης και καθόλα συμπαθής επί του προκειμένου οδηγός, όχι ο “επιχειρηματίας” που και δεν αλλάζει το κοτέτσι και δεν δίνει την “πενηντάρα” να το κάνει στοιχειωδώς ασφαλές και γι αυτούς που το κοτέτσι μεταφέρει και γι αυτόν που το δουλεύει.

Ίσως γι αυτό ο οδηγός να με αποχαιρέτησε μ’ ένα αφοπλιστικό “πάντα υγεία και επιτυχίες, καλέ μου κύριε”…

 

 

http://4drivers.gr/driven/imoun-ki-egw-ekei/item/3066-koropi-voula-me-3h.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και δεν εχει τυχει ποτε να ενεργοποιησω το abs...θεωρητικα οταν ενεργοποιειται το abs δεν μειωνεται η πιεση στους τροχους ωστε να μην μπλοκαρουν?αρα αφου μειωνεται η πιεση δεν αυξανεται η αποσταση φρεναρισματος?

 

Φιλικα Παναγιωτης

μιωνεται η αποσταση φρεναρισματος. κοιτα πως δουλευει το abs.  

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ μετονομάζεται σε "γράψτε ότι θέλετε να ξεδώσετε".. :)

Υ.σ. Μην τολμήσει και το κλειδώσει κανείς.

Sent from my iPhone using Tapatalk

εχω πεθανει στα γελια με το Υ.Σ. του chrispant    :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι επί του θέματος που ίσως πολλοί δεν γνωρίζουν κ θα δώσω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Πρόσφατα διάβασα για το Golf 7 1.4 tsi act DSG. Το αυτοκίνητο διαθέτει driving mode selection, όπου με κάθε επιλογή ρυθμίζονται παράμετροι όπως η υποβοήθηση του τιμονιού, η απόκριση του γκαζιού κλπ. Αυτό που παρατήρησα με το DSG στη θέση eco, κάνει χρήση του λεγόμενου coasting mode, όπου  στην ουσία αφήνει το αυτοκίνητο να κυλά χωρίς να έχει επιλεγμένη σχέση... Οπότε ίσως έχει κάποια βάση η λογική αυτή υπό ελεγχόμενες συνθήκες...

Edited by faniaros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρυση Ευκαιρια

Αμεσα προσλαμβανονται ΚΥΒΕΡΝΗΤΑΙ ΓΙΑ ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΑ αυτοκινητα που κινουνται με νεκρα εντος Αττικης κ πασης Ελλαδος..!!!

ο chrispant τα εχει παρει ασχημα!!

εγω ΠΑΝΤΩΣ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ οτι ακομα κ οταν θα κανω πλεον ποδηλατο δε θα αφηνω ποτε το πεταλι να τσουλαει ελευθερο!

το περιεχομενο του θεματος αλλαζει σε ''ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΦΩΤΑ Η ΧΩΡΙΣ??''  η ακομα, ''ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΠΟΤΑ,ΝΑ ΟΔΗΓΑΩ ΓΡΗΓΟΡΑ Ή ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ??''

:lol: :lol: :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να χει περισσότερο ενδιαφέρον περάστε ένα σχοινί από πόρτα σε πόρτα κ καθίστε στην οροφή!

Σαν να δαμάζεις ταύρο ένα πράμα,αφού πάει που πάει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Και για να χει περισσότερο ενδιαφέρον περάστε ένα σχοινί από πόρτα σε πόρτα κ καθίστε στην οροφή!

Σαν να δαμάζεις ταύρο ένα πράμα,αφού πάει που πάει μόνο του

Κάπως  έτσι  δηλαδή;

 

article-0-067F420E000005DC-402_634x673.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει τρομερη οικονομια,η κοσμοτε εχει με την hellenic seaways δωρεαν την επιστροφη.

Μπορειτε να αφησετε το αμαξι,γιατι με ταχυτητα καιει πολυ,και να πατε βολτα με πλοιο.

Προσωπικα εκλεισα ηδη εισητηριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν παίζεστε με τίποτα!!! Χαχαχα

Εγω παντως το βραδυ οδηγώ με σβηστά φώτα για οικονομία στο ρεύμα.!!!

Ετσι καίει μόνο 0,01w ενω αν τα χω αναμμένα θα καίει 0,5w.

Δώστε επιχειρήματα και όχι αερολογίες για ποιον λόγο ανάβουμε τα φώτα το βράδυ!

Αφου βλέπω !! Γιατί να τ ανάψω;;;;

Χαχαχαχαχαχαχαααα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν παίζεστε με τίποτα!!! Χαχαχα

Εγω παντως το βραδυ οδηγώ με σβηστά φώτα για οικονομία στο ρεύμα.!!!

Ετσι καίει μόνο 0,01w ενω αν τα χω αναμμένα θα καίει 0,5w.

Δώστε επιχειρήματα και όχι αερολογίες για ποιον λόγο ανάβουμε τα φώτα το βράδυ!

Αφου βλέπω !! Γιατί να τ ανάψω;;;;

Χαχαχαχαχαχαχαααα

Sent from my iPhone using Tapatalk

αφου θες το επιχειρημα παρτο!πληρωνεις δημοτικα τελη πληρωνεις κ τελη κυκλοφοριας που σημαινει οτι το κρατος κ η τοπικη αυτοδοιηκηση ειναι υποχρεωμενοι να εχουν φωταγωγημενους δρομους!

και δε καταλαβα δηλαδη μου καηκε το προβολακι κ πληρωσα 17 ευρω!!γιατι?αφου εχω ηδη πληρωσει για φωτα στους δρομους!

και δεν μπηκε ο αυγουστος ακομα...........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν παίζεστε με τίποτα!!! Χαχαχα

Εγω παντως το βραδυ οδηγώ με σβηστά φώτα για οικονομία στο ρεύμα.!!!

Ετσι καίει μόνο 0,01w ενω αν τα χω αναμμένα θα καίει 0,5w.

Δώστε επιχειρήματα και όχι αερολογίες για ποιον λόγο ανάβουμε τα φώτα το βράδυ!

Αφου βλέπω !! Γιατί να τ ανάψω;;;;

Χαχαχαχαχαχαχαααα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εσυ μπορει να βλεπεις οι υπολοιποι οδηγοι ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ???? 8)

Link to comment
Share on other sites

Παλιό thread, αλλά πάντα επίκαιρο (είμαι καινούριος εδώ οπότε εαν υπάρχει κανόνας που απαγορεύει replies ζητώ τάπεινα συγγνώμη εκ των προτέρων)

Ή πλέον οικονομική οδήγηση ή οποία οφείλει να λαμβάνει υπόψιν πλην της κατανάλωσης και τα λειτουργικά κόστη του αυτοκινήτου (τακάκια/δισκοι/σασμαν) είναι η εξής:

Για ήπιες κατηφορες επιλεγουμε μία σχέση παραπάνω από ότι θα διαλεγαμε σε ευθεία (πχ 5η αντί για 4η) και δίνουμε πολύ λίγο γκάζι ούτως ώστε ταυτόχρονα να μην κάψουμε πολύ και σημαντικότερα να μην απαιτησουμε περισσότερη ροπή απ'οτι μπορεί να μας προσφέρει ο κινητήρας στις χαμηλές στροφές.

Για μέτριες κατηφορες είναι σαφέστατα προτιμωτερο να διαλέξουμε τη μέγιστη ταχύτητα και να παρεχουμε το ελάχιστο δυνατό γκάζι για να διατηρήσουμε την επιθυμητή ταχύτητα.

Σε μεγάλες κατηφόρες ή σε μετριες κατηφορες κατά τη διάρκεια ή αμέσως μετά των οποίων υπάρχουν στροφές ή θέλουμε να εξελθουμε του κυρίως δρόμου επιλέγουμε μία ταχύτητα κάτω (ή και δύο ανάλογα με την συμπίεση του κινητήρα) φροντίζοντας τα rpm να μην είναι πολλά (θεωρώ οτιδήποτε πανω απο το μέσο του κοντερ απαγορευμένο).

Οταν κατεβάζουμε ταχύτητα εννοείται οτι υπάρχει αυξημενη απαίτηση από το σύστημα μετάδοσης, την οποία μπορούμε να ελαχιστοποιησουμε/εκμηδενησουμε με δυο τρόπους:

1. Rev matching ώστε να μη φθαρεί ο συμπλέκτης, κατά προτίμηση με διπλο-συμπλεκτη, ειδικά για αλλαγή 5η-3η (με προϋπόθεση ότι ή 5η ήταν σχεδόν άδεια)

2. Πραγματοποιούμε τέτοιους χειρισμους μόνο όταν ή μηχανή είναι ζεστή και λιπαίνεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Εννοείται ότι δεν παραμελουμε τις αλλαγές λαδιού.

Εσείς που παραπονιεστε ότι με ταχύτητα μέσα δεν πιάνετε τις επιθυμητές σε εσάς ταχύτητες, ίσως να πρέπει να αναθεωρήσετε τις προτεραιοτητες σας, καθώς με τη νεκρά συμβαίνει ένα από τα εξής:

1) Τσουλατε υπερβολικά και καταχραστε (δεν ξέρω αν υπάρχει ή λέξη) τα φρένα σας

2) Σε κάθε μεγάλη ή τυφλή στροφή ξαναβαζετε ταχύτητα, γεγονός που δεν εκτιμά ο συμπλέκτης και ο επιλογέας σας ή

3) Δεν κάνετε τίποτα άπο τα δύο επομένως εισέρχεστε στις στροφές με υπερβολική ταχύτητα και δική σας ευθύνη.

Το να βάλουμε νεκρά αν δουμε φανάρι από μακριά δεν είναι καθόλου μεμπτό, αν και προσωπικά στο polo 9n 1.4 16v που οδηγώ συχνά βρίσκω ότι αν το κάνω αυτό καταντω να πατω πολύ περισσότερο φρένο απ'οτι αν απλά αφήσω την ταχύτητα μέσα μέχρι ο εγκέφαλος να απενεργοποιησει το fuel cutoff.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.