Jump to content
PanosTDi

Skoda Octavia Rs 2014

Recommended Posts

http://new.skoda-auto.com/en/models/new-octavia-rs/

 

 

Two new engines power the New ŠKODA Octavia RS. Choose between the two-litre petrol 162 kW (220 HP) or two-litre diesel 135 kW (184 HP).

The 2.0 TSI-petrol, in conjunction with the six-speed manual gearbox, powers the Octavia RS from 0 to 100 km/h in only 6.8 seconds. The maximum speed is a breathless 248 km/h, making it 6 km/h faster than the second generation Octavia RS.

The New Octavia RS 2.0 TDI-diesel goes from 0 to 100 km/h in 8.1 seconds, with a top speed of 232 km/h, when harnessed with the six-speed manual gearbox.

 

Τι βλέπετε από την καινούργια RS?  Σαν εταιρεία εξέλιξη αξιοπιστία ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δεν είναι κακό, έχει ντιζάιν, στυλ και προσπαθεί να ανέβει επίπεδο. καλή προσπάθεια, ανανεωμένο εξωτερικό !

 

το μόνο μείον που πάντα θα έχει είναι η ποιότητα των υλικών, ιδίως στον εσωτερικό χώρο..πλαστικά, συναρμολόγηση κλπ.

Δυστυχώς η skoda θα είναι πάντα 1 επίπεδο κάτω απ την SEAT, 2 κάτω απ την VW και 3 απ την AUDI.

Link to comment
Share on other sites

το προηγουμενο μοντελο παντος δεν ειχε να ζηλεψει τιποτα σε συναρμολογιση και υλικα απο το δικο μου 6αρι.για να μην πω οτι ειδικα απο το λεον ητανε και πιο προσεγμενο.μενει να δουμε και αυτο απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω.

Τα skoda έχουν υποδεέστερα υλικά στον εσωτερικό χώρο. Ασχημα πλαστικά, παλαιάς κοπής, θυμίζουν δεκαετία 80, χωρίς φινέτσα και άσχημα οπτικά. Δεν μιλάω για την λειτουργικότητα, μόνο για τα υλικά. Διακόπτες παλαιάς εποχής και τύπο δερματίνης πολύ κάτω του ανταγωνισμού. Δείχνει φτηνό απο μέσα, εξάλου ειναι και αρκετά φτηνότερα στην αγορά από αντίστοιχα vw.

Αρα για χαμηλότερο κόστος ειναι επόμενο να χρησιμοποιούν και ποιο φτηνά υλικά πλαστκά,διακόπτες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μπήκα μέσα στην καινούργια Οκτάβια , η RS ξεκινάει τελευταίο 3μηνο του έτους, ήταν σαν να είμαι στο πασάτ/γκολφ, θυμίζει λίγο από ολα. Και σε τιμή πολύ λογική πιστεύω για αυτά που δίνει. Είμαι στο τσακ να δώσω παραγκελία για την RS 2.0 TDi για αυτό ζήτησα τα φώτα σας συμφορουμίτες ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι εχει πολύ καλό value for money. Συνολικά αξίζει, ιδίως σε εκδοση diesel φυσικά !

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω.

Τα skoda έχουν υποδεέστερα υλικά στον εσωτερικό χώρο. Ασχημα πλαστικά, παλαιάς κοπής, θυμίζουν δεκαετία 80, χωρίς φινέτσα και άσχημα οπτικά. Δεν μιλάω για την λειτουργικότητα, μόνο για τα υλικά. Διακόπτες παλαιάς εποχής και τύπο δερματίνης πολύ κάτω του ανταγωνισμού. Δείχνει φτηνό απο μέσα, εξάλου ειναι και αρκετά φτηνότερα στην αγορά από αντίστοιχα vw.

Αρα για χαμηλότερο κόστος ειναι επόμενο να χρησιμοποιούν και ποιο φτηνά υλικά πλαστκά,διακόπτες κλπ.

προφανος δεν εχεις μπει σε οκταβια 5...τα σκληρα πλαστικα εχουν την ιδια αφη και οψη με το golf 6,τα μαλακα πλαστικα ειναι ιδια σε οψη και σε αφη,οι διακοπτες ειναι πανομοιοτυποι τα χειριστιρια του κλιμα ειναι διαφορετικα αλλα οχι φτινιαρικα σε καμια περιπτωση.διακοπτες cruise control,υαλοκαθαριστηρες κλπ πανομοιοτυποι,επενδυση ουρανου επισης!καθισματα ενα κλικ υποδεεστερα σε σχεση με το gti.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φαίνεται αλλα αν δεν ξέρουμε τον κωδικό του ενός και του αλλού δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά!αν το πάρεις μην ξεχάσεις πανόραμα και ξένον!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν μπαίνεις με τα ταχυτητα σε στροφή δίνει περισσότερη δύναμη στον εσωτερικο τροχό προκειμενου να μην χάσει την πρόσφυση-

 

εγώ το έχω ενεργοποιησει στο δικό μου με το vag com και φαντασου ότι το πληρώνεις extra ενω ήδη υπάρχει αλλα δεν είναι ενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει σίγουρα αυτο με το xds?γιατι ξερω οτι τα 6 άρια εχουν το edl που είναι πιο χαλαρης μορφης...αν ισχυει αυτό με το vag com θα με ενδιέφερε και μενα να το ενεργοποιήσω....

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Είναι στον στάνταρ εξοπλισμό και απλά δεν πολύ κατάλαβα την δουλειά του. Θα περιμένω σε 3 μηνάκια που θα έρθει το αυτοκίνητο να το δούμε live in action :)

Link to comment
Share on other sites

εγω τοειδα να γυαλιζει το καινουργιο...καλη επιλογη..ευγε απλα δεν γλυτωσες απτον ομιλο και τα προβληματα μας...γιατι καποιο χουσουρι θα χει και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

εγω τοειδα να γυαλιζει το καινουργιο...καλη επιλογη..ευγε απλα δεν γλυτωσες απτον ομιλο και τα προβληματα μας...γιατι καποιο χουσουρι θα χει και αυτο...

 

Δύσκολα να ξεφύγεις από τον όμιλο όταν είσαι με VW από τα πρώτα σου χιλιόμετρα :) Εμείς να μαστε καλά και όλα θα γίνουν :)

Edited by PanosR
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μόλις το πάρω θα έρθω Κατερίνη ετοιμάσου!! :)


Αντε φερτο να στν πατησω!!! Δν μασαμε απο GTD εμεις!!!! :DDDDDDDDDDDDDDD

χαχαχα μόλις το πάρω θα έρθω Κατερίνη ετοιμάσου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.