Jump to content
Polo_TSI

Φιμέ Τζάμια

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.Μια ερώτηση θέλω να κάνω:Το αυτοκίνητό μου έχει από το εργοστάσιο φιμέ στα πίσω τζάμια και θέλω να τοποθετήσω και στα μπροστινά.Ρώτησα στη llumar και μου είπαν πως ό,τι και να κάνω θα χει διαφορά στην απόχρωση λόγω του ότι τα πίσω δεν είναι με μεμβράνη αλλά είναι σκούρα από το εργοστάσιο.Έχει κανείς καμιά ιδέα ή κάποιον επαγγελματία να μου προτείνει να πάρω και άλλες γνώμες;

 

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση (και η καλύτερη πιστεύω) είναι να βάλεις ίδιας απόχρωσης μεμβράνες σε ολα τα τζάμια, τα πίσω απλά θα βγουν λιγο πιο σκούρα, άλλωστε οι περισσότεροι επιλέγουν πιο σκούρες μεμβράνες πίσω απο οτι εμπρός

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.Το θέμα είναι ότι τα δύο πλαϊνά καθώς και το πίσω είναι αρκετά σκούρα, χωρίς να είναι όμως με μεμβράνη απ' ότι μου είπαν στη llumar. Άρα δεν έχω επιλογή στο να τα πειράξω. Κανονικά πρέπει να ναι λιγότερο σκούρα τα μπροστά όπως σωστά ανέφερες, αλλά εγώ γενικά έχω ένα θέμα με τις διαφορές στο αμάξι.Θέλω να ναι ομοιογενές δηλαδή. Υπάρχει κάποιος γνωστός, με τον οποίο να έχουν μείνει ευχαριστημένα τα μέλη του club; Παρακαλώ με pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση!

Link to comment
Share on other sites

Αλλος τρόπος δεν υπάρχει, δηλαδή να φέρεις ακριβώς το χρώμα, άπλα ξέχασε το.

 

Εκτός αν αλλάξεις και τα μπροστινά τζάμια και βάλεις ίδιου χρώματος τζάμια με τα πίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, αλλά τα μπροστινά δεν μπορώ να τα βρω κάπου μιας και δεν παράγονται λόγω του ότι απαγορεύεται να είναι σκούρα (ή έστω τόσο σκούρα όσο τα δικά μου). Διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν γνωρίζεις όλες τις επιλογές που εχεις, διάλεξε και πάρε

 

 

...κανε και κάποια υποχώρηση.

 

 

 

Μην σου πω να αλλάξεις τα πίσω τζάμια και να βάλεις τα ίδια με εμπρός και μετά μεμβράνες (υπερβολή της υπερβολής)

 

Ας έχουν διαφορά λοιπόν, δεν έγινε και τιποτα θα συνηθίσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι η διαφορά στο πόσο σκούρα είναι μπροστά και πόσο πίσω δεν είναι τόσο σημαντική και αμφιβάλλω αν θα την παρατηρείς

 

όπως ειπώθηκε πιο πάνω οι περισσότεροι έχουν πιο σκούρα πίσω και λιγότερο μπροστά, με βάση και τις διαβαθμίσεις που έχει κάθε μάρκα μεμβράνης. Πιθανόν στα μαγαζιά να ξέρουν ποιο είναι πιο κοντά σε σκουρότητα με τα πίσω τζάμια, οπότε θα ναι πολύ κοντά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Τελικά βρήκα λύση στο θέμα μου μετά από αρκετό ψάξιμο.Λόγω του ότι το forum έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα, όποιος θέλει να κάνει κάτι αντίστοιχο, μπορώ να αναφέρω με pm το πού πήγα. Nikoskallithea και Le Poulet σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις και τι έκανες τελικά εκεί που πήγες?

Ναι βέβαια.Τοποθέτησα στα 2 μπροστινά τζάμια μεμβράνη ίδιας σκουρότητας με τα πίσω. Η διαφορά ναι μεν υπάρχει αλλά είναι ελάχιστη.Σχεδόν δεν φαίνεται καν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα :

 

Πήγα να ρωτήσω για φιμέ. 3Μ  κ τι μου λένε; Δύο ποιότητες, δύο τιμές.

Η πρώτη 200 Ευρώ για τ'αμάξι μου, Jetta ("παζαρίσια", από 230) , η "καλή" ποιότητα, με εγγύηση εφόρου ζωής.

Η δεύτερη, με μόλις 3ετή εγγύηση (πάλι της 3Μ) με τιμή.....: 100 Ευρώ ! ! ! !

Έψαξα στο επίσημο site της 3Μ, βρήκα ένα σωρό ποιότητες, την οικονομική την εντόπισα στα σίγουρα.

Σ'αυτή τη σελίδα φαίνεται η γκάμα της 3Μ:
http://solutions.3m.com/wps/portal/3...ts/Automotive/

Οι οικονομικές είναι οι FX ST Automotive.
Για το ποιες είναι οι "καλές" δεν είμαι σίγουρος. Αν δεν κάνω λάθος είναι οι Colour Stable

Μεμβράνες προμηθεύεται από αυτόν:
http://www.nikitas.gr/index.php?opti...id=106〈=el

 

Έφτιαξα λοιπόν αυτό το πίνακα:

 

Colour Stable:

  • Patented 3M nano-carbon polyester technology provides excellent heat rejection combined with a tinted factory glass look
  • Glare reduction: window tint allows only 5% to 50% of the light into your car
  • Improves comfort: rejects up to 57% of the heat coming through your windows
  • No signal interference: Color Stable films are non-metallized
  • Interior protection: blocks up to 99% of harmful UV rays to reduce fading of your car's interior
  • UV/Skin protection: provides SPF of up to 1000, a Skin Cancer Foundation recommended product
  • The name says it all: never turns purple, guaranteed for the life of the film

 

FX ST :

  • Dyed film technology
  • Glare reduction: window tint allows only 5% to 50% of the light into your car
  • Improves comfort: rejects up to 45% of the heat coming through your windows
  • Interior protection: blocks up to 99% of harmful UV rays to reduce fading of your car's interior
  • UV/Skin protection: provides SPF of up to 1000, a Skin Cancer Foundation recommended product
  • Entry level film carries 3 year limited warranty

 

 

Κάτω είναι η οικονομικές

Καμιά ιδέα;

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτησούλα και από μένα
Αν επιλέξω τήν CR-70 για το παρμπιτζ θα φαίνεται πολύ στο μάτι ώστε να την  καταλάβει κάποιο μπλε ανθρωπάκι?

http://www.nikitas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=73%3Apremium--cr-crystalline&catid=42%3A2010-07-13-10-15-25&Itemid=88〈=el

Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα δει την 3M ως εναλλακτική λύση αλλά την απέρριψα λόγω κόστους, θα σου πρότεινα να βάλεις τις llumar titanium (No 2) σε όλα τα τζάμια εκτός του παρμπρίζ και θα είναι πανέμορφο.

Πολύ καλή ποιότητα, κόστος 140 ευρώ  και εγγύηση εφόρου ζωής ! 

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλει llumar, κανει παρεμβολές στο κινητο λογο του μεταλου που εχει η μεβρανη, ασε που αν θες να την βγαλεις μετα, θα δυσκολευτεις παρα πολυ λογο τις κολλας του..

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μην βαλει llumar, κανει παρεμβολές στο κινητο λογο του μεταλου που εχει η μεβρανη, ασε που αν θες να την βγαλεις μετα, θα δυσκολευτεις παρα πολυ λογο τις κολλας του..

+ 1000

 

Για να βγει η μεμβράνη από τα δύο παρμπριζ, χρειάστηκαν...εφευρέσεις!

(Νύχτα, ορατότης μηδέν).

 

Και έλεγχο των αντιστάσεων έχω κάνει μόνο οπτικό.

 

Πολύ καλύτερα χωρίς... Με ένα σαγηνευτικό πράσινο χρώμα...

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτησούλα και από μένα

Αν επιλέξω τήν CR-70 για το παρμπιτζ θα φαίνεται πολύ στο μάτι ώστε να την καταλάβει κάποιο μπλε ανθρωπάκι?

http://www.nikitas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=73%3Apremium--cr-crystalline&catid=42%3A2010-07-13-10-15-25&Itemid=88〈=el

Εχω βαλει την συγκεκριμενη στο παρμπριζ, γενικα σκουρενει πολυ το αυτοκινητο, αν ειναι γατος καποιος το καταλαβαινει αν φορας μεμβρανη στο παρμπριζ. Προσωπικη μου αποψη , αξιζει η μεμβρανη στο παρμπριζ γτ κανει ολη την δουλεια ...

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει την συγκεκριμενη στο παρμπριζ, γενικα σκουρενει πολυ το αυτοκινητο, αν ειναι γατος καποιος το καταλαβαινει αν φορας μεμβρανη στο παρμπριζ. Προσωπικη μου αποψη , αξιζει η μεμβρανη στο παρμπριζ γτ κανει ολη την δουλεια ...

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Οπότε η πιο "σίγουρη" λύση  είναι η αμέσως πιο διάφανη η CR 90. Όλη η αντηλιά από μπροστά μπαίνει πόσο μάλλον να οδηγάς απόγευμα η ξημέρωμα :p τουλάχιστον να βάλω  μια σκέτη μεμβράνη ίσα ίσα να κόβει τις UV...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η πιο "σίγουρη" λύση είναι η αμέσως πιο διάφανη η CR 90. Όλη η αντηλιά από μπροστά μπαίνει πόσο μάλλον να οδηγάς απόγευμα η ξημέρωμα :p τουλάχιστον να βάλω μια σκέτη μεμβράνη ίσα ίσα να κόβει τις UV...

Σωστός, πάντως κάνει μεγάλη διαφορά θα το δεις, γιατί το παρμπριζ είναι μεγάλη γυάλινη επιφάνεια.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Edited by alex_peir
Link to comment
Share on other sites

πάρε τηλεφωνο φίλε και ρώτα ,έχουν πέσει οι τιμες πολύ τώρα πια ,εχω δει διαφημισεις και με 100€

 

εγω αρχες του 10 εβαλα lumar με 200€

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.