Jump to content
jimakos75

Diy Βαψιμο Ζαντων

Recommended Posts

Εδω θα σας παρουσιασω την προσπαθεια που εκανα για την πρωτη μου επιχειρηση στο να φερω τις ζαντες σε μια καλη κατασταση.

 

Τα υλικα που χρειαστικα ειναι τα εξης.

 

1.Γυαλοχαρτα Ν240 και Ν500

2.Ασταρι χοντρο 2 χερια σε καθε ζαντα

3.Γυαλοχαρτο σφουγγαρι για το ασταρι

4.Χρωμα διπλης αυτοκινητου μεταλλικο 4 σπρευ

5.Βερνικι με σκληρυντητη 3 σπρευ

 

Η ζαντα που θα βαψω ειναι η εξης πανω σε ενα Golf MK4 αλουμινιου με στεφανι χωρις ιχνος πλεον νικελ και βερνικι που εχει φυγει σε λιγα σημεια οπως και το χρωμα.

 

4vp6.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Την ζαντα την ετριψα πρωτα με το Ν240 και μετα με το Ν500 ωστε να φυγει καθε ιχνος βρωμας, βερνικι και χρωμα.
Μετα απο καλο πλυσιμο με χημικο στο βενζιναδικο εφυγε καθε ιχνος απο το προηγουμενο σταδιο.
 
ookt.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
77us.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
 
Μετα με προσοχη διχως να αφαιρεσω αερα απο το λαστιχο, μονωνω το ελαστικο. Εδω σταθηκα τυχερος διοτι το χειλος του ελαστικου ειναι υπερυψομενο και δεν με ενοχλει στο να φτασει το χρωμα μεχρι μεσα.
 
i312.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
fqmq.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Ριχνω το πρωτο και δευτερο στρωμα ασταρι με διαφορα 10 λεπτων και το αφηνω να στεγνωσει τουλαχιστον μια ωρα πριν το τριψω με το σφουγγαρι-γυαλοχαρτο .
 
d7hy.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
 
Το αποτελεσμα
 
o9y6.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
 
Πρωτο στρωμα χρωμα στο παραθυρο του δωματιου του σπιτιου μου για να μην παιρνει ο αερας το σπρευ.
 
ynkg.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Δευτερο στρωμα χρωμα με διαφορα 10 λεπτων
 
lu2y.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
 
...και τελος το βερνικι , τοσο ωστε να φαινεται σαν μελι μετα απο μιση ωρα . 
 
nef7.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
qp3f.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
vfv5.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
c7bb.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
 
Η τοποθετηση εγινε μετα απο δυο μερες, την πρωτη στεγνωσαν καλα σε σκια και την δευτερη μερα σε ηλιο. Εδω ο ...βοηθος πατερας μου !!!
 
 
a2xo.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
mctv.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Το αποτελεσμα , το οποιο λογο χρωματος , αλλαζει αναλογα αν την βλεπει ο ηλιος.
 
kriv.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
snc00503.th.jpg
 
Ολα τα υλικα κοστισαν οχι πανω απο 100 ευρω. Τιμη ειχα παρει απο μαστορα κοντα στα 250 ευρω.
Αυτο ειναι το ευχαριστω ενος DIY. Χρημα και κατι που εχει την κοπωση σου.
 
Το αποτελεσμα ειναι να βλεπω μια ζαντα απο χαλια ασημι, σε μαυρο μεταλλικο, με χρωμα που αλλαζει, και υφη απιστευτα λεια. Προσωπικα δεν περιμενα τοσο καλο, (για πρωτη φορα λογο απειριας) αποτελεσμα. Ναι μεν πιανουν τα χερια μου αλλα ηταν η πρωτη φορα για κατι τετοιο.
 
Ευχαριστω.
 
 
 
 
 
 
Edited by jimakos75
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου πολύ καλή δουλειά.Αν ξεζαντάριζες τα ελαστικά πιστεύω θα ήταν πιο ολοκληρωμένο το project.Kαι πάλι όμως το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό σε σχέση μ΄αυτό που είχες πριν το βάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Congrats jimakos75, καταπληκτική δουλειά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μένει να δω στην πράξη αν θα αντέξει στο χρόνο. Έχω μια αλοιφή της autoglum και σκέφτομαι μήπως θα ήταν σωστό να την περάσω στις ζάντες. Κερι είναι για μαύρα χρώματα που προστατεύει απο νερά και υπεριώδεις ακτίνες. Τι λέτε ? Μήπως δεν κάνει τώρα που είναι φρεσκοβαμμενες ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Μένει να δω στην πράξη αν θα αντέξει στο χρόνο. Έχω μια αλοιφή της autoglum και σκέφτομαι μήπως θα ήταν σωστό να την περάσω στις ζάντες. Κερι είναι για μαύρα χρώματα που προστατεύει απο νερά και υπεριώδεις ακτίνες. Τι λέτε ? Μήπως δεν κάνει τώρα που είναι φρεσκοβαμμενες ?

Θα έλεγα να μην βιαστείς ακόμη.Άσε να δέσει καλά το βερνίκι και αργότερα τις περνάς.Και μια και το έφερε η κουβέντα η vw συνιστά για τη καλή συντήρηση των ζαντών να περνιούνται ένα χέρι σκληρό κερί κάθε τρίμηνο αφού πρώτα πλυθούν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά κ πολύ ωραίο το χρωματάκι! (άλλο αμάξι!)

 

@professor: Καλή "φάση" θα ήταν να μπορούσες να τα ξεζαντάρεις (μπαίνεις όμως σε extra περιπέτειες), αλλά εάν είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με το μασκάρισμα κ κατόπιν με το ψέκασμα του spray πιστεύω ότι μπορείς να επιτύχεις ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Edit: Υ.Γ.: κ φυσικά αυτό θα ανέβαζε το κόστος κατά 10 Ευρώ το τροχό (ξεζαντάρισμα-ζαντάρισμα-ζυγοστάθμιση)

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος θα το δοκιμασω στις σιδερενιες που εχω για το χειμωνα τις αλουμινιου τις εβαψα μαυρο γυλαιστερο με πουδρα που κατα την αποψη μου ειναι το καλυτερο βαψιμο και δεν παθαινει τιποτα . 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και πολλα μπραβο για τη δουλεια σου ... Τελειο αποτελεσμα . 

 

Πες την αληθεια τωρα , τον βοηθω τον κερασες μια παγωμενη μπυρα μετα ;;;;

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αποτελεσμα φιλε.συγχαρητηρια για την δουλεια σου!αν τα εχεις ακανει ολα σαωστα με τα ασταρια τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα στο μελον.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τις επλυνα για πρωτη φορα μετα απο 5 μερες και η αισθηση ηταν τελεια. Αλλο πραγμα σου λεω, εκει που σκαλωνε το σφουγγαρι για να τις πλυνω, τωρα γλυστραει !!! Γιουχου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.