Jump to content
Evo_X

Προβλημα Σασμαν Σε Golf Vi 122Ps

Recommended Posts

Γεια σας.Ενας φιλος μου εχει το εν λογο αυτοκινητο.

Στις 35000χιλ του εμφανισε προβλημα στο σασμαν.Οταν το εχει ρελαντι και δεν παταει συμπλεκτι κανει εναν περιεργο θορυβο μολις τον παταει σταματαει.

Το πηγε μια φορα για σερβις του ειπαν δισκο/πλατο και τα αλλαξαν στην εγγυηση με το που το περνει ξανα τα ιδια, το αφηνει μια βδομαδα και του λενε μαλλον ειναι το ρουλεμαν? Γραναζι? Πισω απο το σασμαν.παει να το παρει τογ λενε δεν ξερουμε τι ειναι πρεπει να στειλουμε χαρτια στη Γερμανια

Ξερετε τι μπορει να ειναι? Με ταχυτητες δεν εχει προβλημα μπαινουν κανονικα και δεν κανει θορυβο το σασμαν.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στα προβλήματα στο υποφορουμ για το golf έχω ανεβάσει ένα βίντεο και ολόκληρο θέμα. Το έχω και εγω στο αυτοκίνητο μου και δεν μου το λυνανε με τιποτα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα προβληματα εχω ψαξει αλλα εχει παρα πολλα θεματα, δωσε μου καποιο συγκεκριμενω λινκ αν μπορεις.

Το λινκ απο πανω με βγαζει στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σορρυ απο το κινητο μου δεν δίνει σωστό το λινκ. Αν ειναι αυτο που εχω και εγω τοτε για να λύσεις το προβλημα σου, θα πρέπει να αλλάξεις όλο το κιτ ρουλεμαν δίσκο πλάτο + την διχαλα + οδηγό διχαλας και φυσικά να μετρήσουν τα νέα υλικά αν τυχόν και αυτά δεν ειναι στο χιλιοστο σωστά.

Για να εξηγήσω πλήρως, το θέμα προέρχεται απο αστοχία υλικού σε κάποιο απο αυτά τα παραπάνω(και συνήθως στην διχαλα η οποία στραβώνει όταν πατάει στραβά το ρουλεμαν πάνω στον δίσκο.. Το θέμα ειναι οτι ακόμα και αν αλλάξεις δίσκο πλάτο ή ρουλεμαν, επειδη την διχαλα δεν στην αλλάζουν ποτε απλα στην ίσιωνουν, αυτή έχει χάσει την δομή της με αποτελεσμα να ξανά στραβώσει.και θα ξανά ακουστεί. Εγω έφτασα μέχρι το σημείο να αλλάξω σαζμαν και ο θόρυβος δεν έφυγε . Η λύση που προτείνω ειναι ψάξεις στο ΕΤΚΑ οτι ακριβώς χρειάζεται και να τα αλλάξεις όλα αυτά μέχρι και την τελευταία βιδα.

Αν θέλεις πάρε τηλέφωνο στην VW Κέρκυρας( αυτοί έχουν εντόπισει το προβλημα) και εξήγησε στον αρχιμηχανικο εκει τι ακριβώς ακούγεται και τι σου είπα( και εγω το ίδιο έκανα όπως μου είπε ένα αλλο παιδί απο εδώ μέσα παλιότερα ) και ζητά να σου δώσει κωδικούς που χρειάζονται η ζητά να επικοινωνήσει με την αντιπροσωπεία σου να τους εξηγήσει τι πρέπει να αλλάξουν.

Πάντως όπως ισχυρίζεται και η Γερμανία αυτό δεν ειναι προβλημα ούτε επηρεάζει την μετάδοση. Εγω διαφωνώ γιατί σε μια φάση το αυτοκίνητο μου σε συμπλεξη πρώτης ετεινε να σβήσει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και εσ2να Αλεξ για τις λεπτομεριες.

Ο φιλος μου ειναι διακοπες θα του πω τι πρεπει να κανει και αμα θελει να κινηθει.

Το θεωρω πολυ αδικο ολο αυτο με τα VW.Στο βωμο των πωλησεων θυσιαζουν την ποιοτητα και την αξιοπιστια. Και παλι σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, για οτι νεοτερο θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σορρυ απο το κινητο μου δεν δίνει σωστό το λινκ. Αν ειναι αυτο που εχω και εγω τοτε για να λύσεις το προβλημα σου, θα πρέπει να αλλάξεις όλο το κιτ ρουλεμαν δίσκο πλάτο + την διχαλα + οδηγό διχαλας και φυσικά να μετρήσουν τα νέα υλικά αν τυχόν και αυτά δεν ειναι στο χιλιοστο σωστά.

Για να εξηγήσω πλήρως, το θέμα προέρχεται απο αστοχία υλικού σε κάποιο απο αυτά τα παραπάνω(και συνήθως στην διχαλα η οποία στραβώνει όταν πατάει στραβά το ρουλεμαν πάνω στον δίσκο.. Το θέμα ειναι οτι ακόμα και αν αλλάξεις δίσκο πλάτο ή ρουλεμαν, επειδη την διχαλα δεν στην αλλάζουν ποτε απλα στην ίσιωνουν, αυτή έχει χάσει την δομή της με αποτελεσμα να ξανά στραβώσει.και θα ξανά ακουστεί. Εγω έφτασα μέχρι το σημείο να αλλάξω σαζμαν και ο θόρυβος δεν έφυγε . Η λύση που προτείνω ειναι ψάξεις στο ΕΤΚΑ οτι ακριβώς χρειάζεται και να τα αλλάξεις όλα αυτά μέχρι και την τελευταία βιδα.

Αν θέλεις πάρε τηλέφωνο στην VW Κέρκυρας( αυτοί έχουν εντόπισει το προβλημα) και εξήγησε στον αρχιμηχανικο εκει τι ακριβώς ακούγεται και τι σου είπα( και εγω το ίδιο έκανα όπως μου είπε ένα αλλο παιδί απο εδώ μέσα παλιότερα ) και ζητά να σου δώσει κωδικούς που χρειάζονται η ζητά να επικοινωνήσει με την αντιπροσωπεία σου να τους εξηγήσει τι πρέπει να αλλάξουν.

Πάντως όπως ισχυρίζεται και η Γερμανία αυτό δεν ειναι προβλημα ούτε επηρεάζει την μετάδοση. Εγω διαφωνώ γιατί σε μια φάση το αυτοκίνητο μου σε συμπλεξη πρώτης ετεινε να σβήσει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εδώ Κέρκυρα και παθών απο επισκευή (καταστροφή αποδείχθηκε) του σαζμάν στην αντιπροσωπεία της Κέρκυρας...

Φιλικά σας λέω: Μακριάααααα!!!!!

Οποιος θέλει λεπτομέρειες ας ψάξει παλιότερα topic μου

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν είπα οτι ειναι ξέφτερια και άν ήταν θέμα σαζμαν δεν θα το συνιστούσα!

Απλώς σε αυτό φαίνεται οτι το βρήκαν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν είπα οτι ειναι ξέφτερια και άν ήταν θέμα σαζμαν δεν θα το συνιστούσα! Απλώς σε αυτό φαίνεται οτι το βρήκαν. Sent from my iPhone using Tapatalk

Το δέχομαι, απλά λόγω άσχημης εμπειρίας το ανέφερα για να προστατέψω τους υπόλοιπους! Πάντα υπάρχουν ατυχίες, αυτό που δεν συγχωρείται όμως είναι η αμέλεια, η άγνοια κ η ανευθυνότητα!
Link to comment
Share on other sites

Το δέχομαι, απλά λόγω άσχημης εμπειρίας το ανέφερα για να προστατέψω τους υπόλοιπους! Πάντα υπάρχουν ατυχίες, αυτό που δεν συγχωρείται όμως είναι η αμέλεια, η άγνοια κ η ανευθυνότητα!

Συμφωνώ!!! Αμα βρεις αντιπροσωπεία που να ξέρει την δουλειά της εδώ στην βόρεια Ελλάδα θα ειναι θαύμα!! Δυστυχώς αν δεν πάρεις γνώμη απο 5-6 δεν βγάζεις άκρη πλέον.

Και πάλι οι γνώσεις τους περιορίζονται όχι στον εντοπισμό του προβλήματος αλλα στην σταδιακη αντικατάσταση όλων των ανταλλακτικών που τυχόν επιλύουν το προβλημα συνήθως αμελως, με αποτέλεσμα να λύνεται μεν το προβλημα αλλα να σ έχουν ξετιναξει

και την τσέπη σου.......

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!! Αμα βρεις αντιπροσωπεία που να ξέρει την δουλειά της εδώ στην βόρεια Ελλάδα θα ειναι θαύμα!! Δυστυχώς αν δεν πάρεις γνώμη απο 5-6 δεν βγάζεις άκρη πλέον.

Και πάλι οι γνώσεις τους περιορίζονται όχι στον εντοπισμό του προβλήματος αλλα στην σταδιακη αντικατάσταση όλων των ανταλλακτικών που τυχόν επιλύουν το προβλημα συνήθως αμελως, με αποτέλεσμα να λύνεται μεν το προβλημα αλλα να σ έχουν ξετιναξει

και την τσέπη σου.......

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστά, λειτουργούν αφαιρετικά.

Anyway, I am ending off topic

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ενας φιλος μου εχει το εν λογο αυτοκινητο.

Στις 35000χιλ του εμφανισε προβλημα στο σασμαν.Οταν το εχει ρελαντι και δεν παταει συμπλεκτι κανει εναν περιεργο θορυβο μολις τον παταει σταματαει.

Το πηγε μια φορα για σερβις του ειπαν δισκο/πλατο και τα αλλαξαν στην εγγυηση με το που το περνει ξανα τα ιδια, το αφηνει μια βδομαδα και του λενε μαλλον ειναι το ρουλεμαν? Γραναζι? Πισω απο το σασμαν.παει να το παρει τογ λενε δεν ξερουμε τι ειναι πρεπει να στειλουμε χαρτια στη Γερμανια

Ξερετε τι μπορει να ειναι? Με ταχυτητες δεν εχει προβλημα μπαινουν κανονικα και δεν κανει θορυβο το σασμαν.

Καλησπέρα

 

Το ίδιο ακριβώς όπως το περιγράφεις πρόβλημα εμφανίστηκε και σε εμένα πριν 1 μήνα ( Golf VI 122 PS , 50.000 χλμ)

 

Η διάγνωση του συνεργείου ( ύστερα από επικοινωνία με Καρέντα) ήταν ρουλεμάν και δίσκο - πλατό ( κιτ συμπλέκτη)

Τα άλλαξα πριν μια εβδομάδα ( 495 €) .... :angry2:

Όλα οκ μέχρι στιγμής , ο θόρυβος σταμάτησε πλήρως + ότι έχει γίνει πολύ πιο άνετος ο συμπλέκτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το ίδιο ακριβώς όπως το περιγράφεις πρόβλημα εμφανίστηκε και σε εμένα πριν 1 μήνα ( Golf VI 122 PS , 50.000 χλμ)

Η διάγνωση του συνεργείου ( ύστερα από επικοινωνία με Καρέντα) ήταν ρουλεμάν και δίσκο - πλατό ( κιτ συμπλέκτη)

Τα άλλαξα πριν μια εβδομάδα ( 495 €) .... :angry2:

Όλα οκ μέχρι στιγμής , ο θόρυβος σταμάτησε πλήρως + ότι έχει γίνει πολύ πιο άνετος ο συμπλέκτης

Τζάμπα τα πληρώσεις φίλε θα ξαναρχίσει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα προβλημα ήχος απλα το καλοκαίρι θ δείτε σταματά

Δεν σταματάει ποτε δυστυχώς και εγω μετα απο αλλαγή τα πάντα το έχω ακόμα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια γεια σας απο Κέρκυρα.....Το ξέρω είναι πολύ ενοχλητικός αυτός ο θόρυβος αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.'Εχω αλλάξει βέβαια δίσκο+πλατό+ρουλεμάν,(400ευρώ περίπου) αλλά και να ΜΗΝ το άλλαζα δεν υπάρχει πρόβλημα,έχω ρωτήσει πολλούς μηχανικούς,όλα τα GOLF(σχεδόν) αυτό τον ήχο τον κάνουν......Θα μου πείτε γιατί,το ξέρω δεν δικαιολογείται,τέτοια εταιρία να δημιουργεί τέτοια "προβλήματα"....Πιστέψτε με άλλες εταιρίες έχουν πολύ μεγαλύτερα θέματα με τη μετάδοση,απλά σε μας ακούγεται....Βέβαια στο δικό μου δεν ακούγεται τίποτα(άλλαξα τα εξαρτήματα που σας είπα παραπάνω το Ιάνουαριο)αλλά περιμένω κάποια στιγμή κάτι να ξανακούσω.... :suicide:  :suicide: .

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι που είχα τον συγκεκριμένο θόρυβο (και παρα πολλους άλλους θορύβους εν κινήσει) κατέβηκε το σασμάν και μέσα ηταν ολα διαλυμένα και προκλήθηκε απο σπασμένο ρουλεμάν (που προκλίθηκε απο έλειψη βαλβολίνης)

Γι αυτο παιδιά οτι περίεργο ακούτε που να 'χει σχεση με τη μετάδοση καντε πρωτα εναν έλεγχο στις βαλβολίνες ο μηχανικός που το πήγα - αρχικά - μου συμπλήρωσε 1.2 λίτρα βαλβολίνη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.