Jump to content
Apostolos_VW

Βελτίωση Φωτισμού Με Osram Night Breaker! Θα Πετύχει;

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα passat sportline fsi 1.6 του 2007 και δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος με το φωτισμό. Αποφάσισα να τον βελτιώσω βάζοντας λάμπες OSRAM Night Breaker Plus H7 στη μεσαία σκάλα. Από ψάξιμο που έκανα συμπέρανα ότι αυτό είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω πριν τα xenon. Οι συγκεκριμένες λάμπες είναι θεωρητικά κορυφαίες στην κατηγορία τους και λένε ότι προσφέρουν τα εξής:

- μέχρι 90% παραπάνω φως

- μέχρι 10% πιο λευκό φως

- μεχρι 35μ πιο μακρύς φωτισμός

 

Ορίστε και μια φώτο για να πάρετε μια γεύση από το αποτέλεσμα όπως φαινόταν σήμερα το πρωί που έκανα την αλλαγή:

http://www.flickr.com/photos/a_chouliaras/9476730015/

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όντως οι νέες λάμπες παράγουν πιο λευκό φως!! Περιμένω να νυχτώσει για να δω περισσότερα πράγματα και να σας πω!

 

Λέτε να εκπλαγώ θετικά και τη νύχτα;;

Link to comment
Share on other sites

ΔΛΔ ΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ 55ΑΡΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΚΙΤ ΧΕΝΟΝ PHILIPS ΘΑ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕΙ?ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΤ Κ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΒΑΝΑΡΙΑ Η ΑΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΙΑ

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Καλές είναι φίλε μου αλλά βιάστηκες.....

Οι philips είναι ακόμη καλύτερες.

http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=111

Πολύ καλές είναι και οι crystalvision με xenon look.

http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=83

Αυτά απο μένα μετά από πολλές αναζητήσεις και πειραματισμούς στο θέμα του φωτισμού στο passat.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Οι nightbreaker ειναι κίτρινες. Και εγω την πατησα απο εδω μεσα που λεγανε οτι ειναι καλεσ και λευκεσ,τις αγορασα και τις πέταξα αμέσως στο συρτάρι. Αυτές που λέει ο προφεσσορας ειναι όντως λευκές, κάνουν ωραία τα φανάρια σου και δεν τυφλωνουν τον απέναντι όπως τα xenon kit. Δεν πλησιάζουν όμως να ξέρεις και καθόλου τον φωτισμό των xenon (Αν τυχόν βάλεις το κιτ). Επίσης δεν έχουν και τον τρελό φωτισμό αν και αυτό ειναι λογικο γτ ειναι λευκές άλογονου.

Μια άλλη επιλογή ειναι τα πάλι αλογονου αλλα οι Philips blue vision.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο πολο (9n 16v) ειχα τις osram blue vision και προσωπικα ειχα μεινει ευχαριστημενος (ειχα αλλαξει και ολες τις σκαλες τωνων φωτων)

 

+ κανω ενα edit γτ συγνωμη εκανα λαθος στν μαρκα....εννοουσα  τις osram blue vision

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

ΔΛΔ ΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ 55ΑΡΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΚΙΤ ΧΕΝΟΝ PHILIPS ΘΑ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕΙ?ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΤ Κ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΒΑΝΑΡΙΑ Η ΑΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΙΑ

Δεν βγάζει η Philips xenon kit και πόσο μάλλον με 55

Ναι ξέρω ότι υπάρχει στο εμπόριο αλλα είναι μαϊμού απλα χρησιμοποιούν το λογότυπο της Philips !

Εγω φοράω Philips crystal vision ο φωτισμός δεν αυξήθηκε ούτε 0,1% απλα έγινε πιο ωραίος !

Οι λάμπες που υπόσχονται αύξηση τελικα αυξάνουν ; Και ας είναι κιτρινιαρικες

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες που υπόσχονται αύξηση τελικα αυξάνουν ; Και ας είναι κιτρινιαρικες

Οπως το πάρει κανείς ;-) για την ακριβεια οπωσ θελει να το παρει κανεισ....αν με καταλαβαίνεις ;-)

Τα xenon kit κάνουν καλή δουλειά λόγω του οτι δεν δουλεύουν με φακό προβολής αλλα με τα κατοπτρα του φαναριου. Απλα αυτό όπως ειναι φυσικό τυφλωνει τον απέναντι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα επρεπε η τροχαια οποιον σταματαει με ξενον λαμπες μεσα στα συμβατικα φαναρια, να του τα βγαζει επιτοπου και να τα σπαει στην ασφαλτο, οπως σπασανε τα σιντι μιας τραγουδιστριας δεν θυμαμαι ποιας σε μια ξενη χωρα που τα πατησε οδροστρωτηρας, ........να βαλει μυαλο...μεχρι και στα τραχτερ βαζουν λαμπες ξενον..............

βαζουν λαμπες ξενον στα συμβατικα φαναρια, αυτοι που τα βαζουν φυσικα βλεπουν στα 1000μετρα, μερα γινετε μπροστα τους, αλλα ο απεναντι απο την τυφλωση προσπαθει να βρει το δρομο μπροστα του, μην πεσει στο χαντακι........

 

 

 

τελος οι συγγεκριμενες λαμπες night breaker σε σχεση με τις απλες εχουν μεγαλη διαφορα, τα αξιζουν τα λεφτα τους, καπου 25€ τις ειχα παρει, και κρατανε αρκετα...

Edited by chilli
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει να βλεπω και την κουτση μαρια στο δρομο είτε σκοπίμως είτε επείδη το πρότεινε καποιος φωστηρας μηχανικος/ηλεκτρολόγος να εχει βάλει κιτ ξενον στα εργοστασιακα φαναρια και να βαρανε στον γαμο του καραγκιοζη. Διασταυρωνεσαι μαζι τους και με τις φτηνες λυσεις που εχουν επιλεξει ψαχνεις τα ματια σου τα επομενα 2 λεπτα...

 

Για μενα η λύση ειναι μια.

1. Αν θες ξενον πας η σε εργοστασιακό ή αγοραζεις οτι φαναρι θες με προτζεκτορα και βαζεις κιτ.

2. Παιρνεις λαμπιτσες Crystal vision που ειπε και ο Professor και εισαι μια χαρα μιας και ειναι μια χαρα λευκο χωρις να ενοχλει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως σας υποσχέθηκα επανέρχομαι για σχόλια μετά την αλλαγή των κοινών λαμπτήρων με OSRAM Night Breaker...

 

Έχω να πω ότι ο φωτισμός του passat μου άλλαξε εντυπωσιακά! Έχω πολύ πιο φωτεινό πεδίο μπροστά μου, όντως βλέπω καλύτερα δεξιά και αριστερά του αυτοκινήτου και επίσης βλέπω πιο μακρυά!! Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Σχεδόν δεν μου χρειάζεται η μεγάλη σκάλα. Επίσης, διαπίστωσα ότι δεν στραβώνω κανένα ευτυχώς! Τώρα ελπίζω μόνο να έχουν ικανοποιητική διάρκεια ζωής..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλές, τις έχω εδώ και ένα χρόνο επάνω.

 

Στου προβολείς έχω  OSRAM Night Breaker και στα πορείας  OSRAM Night Breaker plus, είναι λίγο ποιο καινούργιες και έχουν

 

μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Καλές είναι φίλε μου αλλά βιάστηκες.....

Οι philips είναι ακόμη καλύτερες.

http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=111

Πολύ καλές είναι και οι crystalvision με xenon look.

http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=83

Αυτά απο μένα μετά από πολλές αναζητήσεις και πειραματισμούς στο θέμα του φωτισμού στο passat.

οι crystal vision βεβαια δεν ειναι εγκεκριμενες στην Ευρωπη. κοινως εισαι παρανομος.... τωρα βεβαια ποιος το ψαχνει...

εγω παντως εχω βαλει και osram nightbaker και nightbraker plus και philips x-treme vision. οι δυο τελευταιες ειναι στα ιδια επιπεδα. ΟΛΕΣ τους απο τις κοινες λαμπες είναι και πιο λευκες και πιο φωτεινες. τις εχω τσεκαρει τοποθετημενες εναλλαξ δεξια αριστερα στο ιδιο αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

οι crystal vision βεβαια δεν ειναι εγκεκριμενες στην Ευρωπη. κοινως εισαι παρανομος.... τωρα βεβαια ποιος το ψαχνει...

εγω παντως εχω βαλει και osram nightbaker και nightbraker plus και philips x-treme vision. οι δυο τελευταιες ειναι στα ιδια επιπεδα. ΟΛΕΣ τους απο τις κοινες λαμπες είναι και πιο λευκες και πιο φωτεινες. τις εχω τσεκαρει τοποθετημενες εναλλαξ δεξια αριστερα στο ιδιο αυτοκινητο

Γραφει στο κουτί οτι προορίζεται αποκλειστικά για αγωνιστική χρήση αν θυμάμαι καλα αλλα εμένα που με σταμάτησε αστυνομικός μου ζητούσε πληροφορίες για να τα βάλει στο δικό του. Του φάνηκαν πολυ πιο "νόμιμα" απο τα ξένον κιτ!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι crystal vision βεβαια δεν ειναι εγκεκριμενες στην Ευρωπη. κοινως εισαι παρανομος.... τωρα βεβαια ποιος το ψαχνει...

εγω παντως εχω βαλει και osram nightbaker και nightbraker plus και philips x-treme vision. οι δυο τελευταιες ειναι στα ιδια επιπεδα. ΟΛΕΣ τους απο τις κοινες λαμπες είναι και πιο λευκες και πιο φωτεινες. τις εχω τσεκαρει τοποθετημενες εναλλαξ δεξια αριστερα στο ιδιο αυτοκινητο

Aν το αυτοκίνητο εφοδιάζεται με φανάρια τύπου προτζέκτορα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Εδώ κυκλοφοράνε του κόσμου τα κινέζικα κιτ xenon, οι λάμπες αλογόνου τύπου xenon μας πειράξανε??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα βάλει τις osram nightbraker δεν είδα και μεγάλη διαφορά σε δρόμους με πολύ χαμηλό έως ανύπαρκτο φωτισμό. Το θέμα με τα κινέζικα κιτ ξένον έχει ξεφύγει, έχω βαρεθεί στην Αθήνα να σηκώνω τον καθρέπτη γιατί όλο και κάποιος κάγκουρας από πίσω (συνήθως με Smart) με τυφλώνει, σε σημείο που λες άντε να στρίψει κάπου και να μην με ακολουθεί για πολύ, να γυρίσω πάλι τον καθρέπτη στην σωστή του θέση και να βλέπω σαν άνθρωπος..

Edited by ACE2007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ερώτηση 'κρίσεως', τα φανάρια του fsi 1.6 sportline μοντέλο 2006 θεωρούνται τύπου 'projrctor' ή συμβατικά ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επανέρχομαι μετά από 3 χρόνια... τοποθέτησα το 2013 τις OSRAM Night Breaker και μόλις πριν λίγες μέρες μου κάηκε η μία... άντεξαν δλδ 3 γεμάτα χρόνια! Καλά είναι θα έλεγα.

Επειδή άκουσα καλά λόγια για τις Philips Extreme Vision +130%, έβαλα τώρα αυτές. Χτες βράδυ δλδ. Νομίζω είναι καλές. Ακόμη και μέσα στην πόλη που απλά κυκλοφόρησα χτες, ο φωτισμός ήταν ικανοποιητικός. Μένει να τις τεστάρω κι άλλο για να έχω καλύτερη άποψη. Σίγουρα πάντως δεν μιλάμε για λευκό φωτισμό, ούτε για φωτισμό που είναι κοντά σε xenon. Μιλάμε για ένα βελτιωμένο φωτισμό σε σχέση με τις εντελώς απλές και οικονομικές Αλογόνου.

Στο συνεργείο πάντως που σταμάτησα να τις βάλω και ρώτησα "ρε παιδιά αξίζουν αυτές οι ενισχυμένες λάμπες, σε σχέση με τις κλασικές;" μου είπαν "ε εντάξει μην τα πολυπιστεύεις αυτά.., δεν θα δεις και καμιά σπουδαία διαφορά.."

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις καλύτερη ορατότητα από τις εργοστασιακες και εννοείται πολυ καλύτερη  από αυτούς που βάζουν σε απλά φωτιστικά λάμπες τύπου xenon και αντί να βλέπουν στο δρόμο φωτιζουν στα μπαλκόνια του 2ου οροφου στις πολυκατοικίες.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 1 χρόνο και 3 μήνες με τις  Philips Extreme Vision επάνω.. Δεν έχουν καεί και αυτό είναι σημαντικό... συνεχίζουμε! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε Passat 2000 μοντελο που εβαλα της Xtreme vision 130%.

Μια αποτυχία ειναι,μεσα στην αποτυχια των απλων λαμπων,αυτες ειναι ενα τακ καλυτερες.

Πριν ειχα kit xenon του 50ρικου βεβαια που το φως του ηταν αλλο πραγμα,αλλα εβγαζε συνεχεια προβληματα και ειχα τυχεις γιατι τυφλωνε τους απεναντι.

 

Τωρα ψαχνω για φαναρια με προτζεκροτα που εβγαζε η Hella..

 

 

 

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.