Jump to content
kospasTSI12345

Golf - Επιλογη Μπαταριας

Recommended Posts

Παιδιά γεια χαρά.....χρειάζομαι τη συμβουλή σας...

Προχθές έμεινα από μπαταρία για 7η - 8η -9η φορά....δεν ξέρω ...έχω χάσει τον λογαριασμό...

...η οδική βοήθεια μου είπε πως η μπαταρία θέλει για ακόμα μια φορά άλλαγμα.....

...Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό τόσο συχνά....Σημειώνω πως η μπατάρια ήταν καινούρια είχε ξανά αλλαχτεί πριν από 3 μήνες...

Υποψιάζομαι πως παίζει κάποια διαρροή πιθανά από τον συναγερμό....

Υ.Γ. δεν ξέρω εαν παίζει ρόλο αλλά είχα ξεχάσει στον αναπτήρα τον φορτιστή του gps....

την Πέμπτη θα το πάω συνεργείο...τι ελέγχους μπορώ να τους πώ να κάνουν για διαρροές...γιατί θα γίνει πάλι όπως την προηγούμενη φορά που μου

εγγυήθηκαν πως δεν θα ξαναμείνω...

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατον να εμεινες απο τον φορτιστη του GPS τραβαει τοσο λιγο ρευμα που πρεπει να εμεινε πολυ καιρο για να στην ξελιγωνε.....

μήπως αφηνεις κανενα φωτακι ανοιχτο μεσα αφηρημενος?

Υ.Γ...οταν μενεις απο μπαταρια και το βαζεις μπροστα με καλωδια σου εμφανιζει κανα μηνυμα λαθους τπτ ο εγκεφαλος, το στερεοφωνικο κτλ τκλ?

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατον να εμεινες απο τον φορτιστη του GPS τραβαει τοσο λιγο ρευμα που πρεπει να εμεινε πολυ καιρο για να στην ξελιγωνε.....

μήπως αφηνεις κανενα φωτακι ανοιχτο μεσα αφηρημενος?

Υ.Γ...οταν μενεις απο μπαταρια και το βαζεις μπροστα με καλωδια σου εμφανιζει κανα μηνυμα λαθους τπτ ο εγκεφαλος, το στερεοφωνικο κτλ τκλ?

...Απολύτως τίποτα...το αυτοκίνητο έμεινε ακίνητο κάτι λιγότερο από 2 μέρες ....και δεν μένει τίποτα ανοιχτό...εκτός από το λαμπάκι του συναγερμού και το λαμπάκι στην πόρτα του οδηγού....πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...κάθε λίγο και λιγάκι αυτό το βιολί....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μου εχει συμβει και σε εμενα αλλα σε αλλο αυτοκινητο.να πας σε εναν ηλεκτρολογο και να του πεις τι συμβαινει και γνωριζει αυτος τι θα κανει.....εμενα δεν ειχαν καλη επαφη τα καλωδια (το θετικο η το αρνητικο με την μπαταρια).θα στο ξεισει τους πολους σου και τουσ 2 και πιστευω πως μετα θα εισαι οκ......αυτο θεωρω πως ειναι το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

παντως πες τους και για τους πολους γιατι καμια φορα δεν το βαζουν σωστα ετσι οπως πρεπει.και εμενα για διαρροη μου λεγανε απο τον συναγερμο η απο το λαμπακι του πορτ μπαγαζ αλλα τελικα ηταν αυτο που σου ειπα....αντε ελπιζω να βρεθει η ακρη γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

παντως πες τους και για τους πολους γιατι καμια φορα δεν το βαζουν σωστα ετσι οπως πρεπει.και εμενα για διαρροη μου λεγανε απο τον συναγερμο η απο το λαμπακι του πορτ μπαγαζ αλλα τελικα ηταν αυτο που σου ειπα....αντε ελπιζω να βρεθει η ακρη γρηγορα....

θα τους το πώ και επλίζω τουλάχιστον να βρεθεί η λύση...γιατί με τις διαρροές δεν βγάζεις άκρη....

Link to comment
Share on other sites

θα τους το πώ και επλίζω τουλάχιστον να βρεθεί η λύση...γιατί με τις διαρροές δεν βγάζεις άκρη....

Ακου να δεις τι επαθα εγω!!! Εμεινα μια μερα απο μπαταρια. Το πηγα στου ρωρρη στην Πλαπουτα να δω τι @#@#@ συμβαινει. Το TSI μου καταρχας φοραει 44αρα!!!!!! Μου το κρατησαν 2 μερες για να ελεγξουν δυναμο, μπαταρια και δεν ξερω τι αλλα σκ@@α. Πηγα και το πηρα και μου ειπαν οτι ξεφορτιστκε η μπαταρια, ;) καλα εως εδω!!! Καλα αφου το αμαξι δεν την σηκωνει τοσο μικρη μπαταρια γιατι δεν βαζετε μια μεγαλυτερη π.χ. 60αρα? Ο ηλεκτρολογος, να'ναι καλα, (δεν φταιει και σε τιποτα ) μου εξηγησε οτι δεν μπορουν να την αλλαξουν αν δεν βγαλει προβλημα. Και καλα αν παω διακοπες κα μου μεινει, τοτε τι κανω?? Οτοστοπ??? fire.gif Και συνεχιζει λεγοντας μου, οτι δυστυχως ολα τα tsi ερχονται με 44αρες new_grrrr.gif και λογω το οτι το συγκεκριμενο αμαξι δεν την <<σηκωνει>>, οι περισσοτεροι πελατες εχουν το ιδιο προβλημα, με αποτελεσμα να ερχονται να τις φορτιζουμε και να φευγουν και να γινομαστε και ρεζιλι σε αυτους. Τα ακουτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε? Η λυση!!!!! ή πληρωνω απο την τσεπη μου για μεγαλυτερη μπαταρια ή οποτε μενω (κατα τα αλλα καινουργιο αμαξι), να βαζω καλωδια (booster cables) για να παιρνει μπρος. Και να φανταστειτε οτι το πολο 9Ν 100αρι που ειχα ειχε απο το εργοστασιο 65αρα varta μπαταρια..

Link to comment
Share on other sites

Ξευτίλα... 45αρα? δεν βάζει μυαλό η VW...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το δικό μου 1.6 FSI 44αρα έχει!Έχω μείνει μια φορά γιατί είχα το rcd ανοιχτο κανα 20λεπτο με σβηστή μηχανή.

Καμιά φορά παρατηρώ ειδικά τα πρωινά ότι δεν γυρνάει τόσο εύκολα τη μίζα.

Στην αντιπροσωπεία που τους τα χωσα μου είπαν ότι ανάλογα με τον εξοπλισμό που έχει το αυτοκίνητο παει και η μπαταρία!

;):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω... "Μηπως" έρχεται με 60άρα, και κάνουν απατεωνίες οι έμποροι και τα παραδίδουν με 44άρες? και σου λέει έξτρα να οικονομισουν και αυτοι λευτά την 60άρα???? Παίζει να γίνετε και κάτι τέτιο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω... "Μηπως" έρχεται με 60άρα, και κάνουν απατεωνίες οι έμποροι και τα παραδίδουν με 44άρες? και σου λέει έξτρα να οικονομισουν και αυτοι λευτά την 60άρα???? Παίζει να γίνετε και κάτι τέτιο...

Τι να πω!!! Τα'χω χαμενα. ;) Απο οτι μου ειπαν πρεπει να τους ειχαν μεινει στοκ και τις βαλανε για να τις ξεφορτωθουν και την <<πληρωσαμε>> εμεις rocket.gifprotest.gifmachinegun.giffire.giffire.giffire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό που μου είχε πει πάντως ένας ηλεκτρολόγος έιναι ότι η μπαρία πρεπει να είναι ανάλογη του δυναμό. Δηλ αν αυτό ειναι μικρό δεν πρέπει να βάζουμε μεγάλη μπαταρία γιατί δεν την φορτίζει.... Μπορεί να συμβαίνει και το ανάποδο....Το μεγάλο δυναμό να καταστρέφει τη μικρή μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που λέτε μήπως δεν έχει νόημα να στερηθώ το αμαξάκι μου για 2 ημέρες???...και απλά να έχω ένα ζευγάρι καλώδια??

Ωραια λογικη....

ακομα καλυτερα μπορεις να έχεις και μια αλλη μπαταρια στις αποσκευες και οταν τελειωνει η μια να βαζεις την αλλη και να την φορτιζεις σπιτι μετα...

σαν κινητο κατι δηλαδη :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λογικη....

ακομα καλυτερα μπορεις να έχεις και μια αλλη μπαταρια στις αποσκευες και οταν τελειωνει η μια να βαζεις την αλλη και να την φορτιζεις σπιτι μετα...

σαν κινητο κατι δηλαδη :)

Ξέρω και γώ τι να πώ....αν είναι δυνατόν να έχω σκάσει 23000 και να φοβάμαι να πάω ένα ταξίδι ...μήπως και μείνω....

Link to comment
Share on other sites

Ακου να δεις τι επαθα εγω!!! Εμεινα μια μερα απο μπαταρια. Το πηγα στου ρωρρη στην Πλαπουτα να δω τι @#@#@ συμβαινει. Το TSI μου καταρχας φοραει 44αρα!!!!!! Μου το κρατησαν 2 μερες για να ελεγξουν δυναμο, μπαταρια και δεν ξερω τι αλλα σκ@@α. Πηγα και το πηρα και μου ειπαν οτι ξεφορτιστκε η μπαταρια, :o καλα εως εδω!!! Καλα αφου το αμαξι δεν την σηκωνει τοσο μικρη μπαταρια γιατι δεν βαζετε μια μεγαλυτερη π.χ. 60αρα? Ο ηλεκτρολογος, να'ναι καλα, (δεν φταιει και σε τιποτα ) μου εξηγησε οτι δεν μπορουν να την αλλαξουν αν δεν βγαλει προβλημα. Και καλα αν παω διακοπες κα μου μεινει, τοτε τι κανω?? Οτοστοπ??? fire.gif Και συνεχιζει λεγοντας μου, οτι δυστυχως ολα τα tsi ερχονται με 44αρες new_grrrr.gif και λογω το οτι το συγκεκριμενο αμαξι δεν την <<σηκωνει>>, οι περισσοτεροι πελατες εχουν το ιδιο προβλημα, με αποτελεσμα να ερχονται να τις φορτιζουμε και να φευγουν και να γινομαστε και ρεζιλι σε αυτους. Τα ακουτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε? Η λυση!!!!! ή πληρωνω απο την τσεπη μου για μεγαλυτερη μπαταρια ή οποτε μενω (κατα τα αλλα καινουργιο αμαξι), να βαζω καλωδια (booster cables) για να παιρνει μπρος. Και να φανταστειτε οτι το πολο 9Ν 100αρι που ειχα ειχε απο το εργοστασιο 65αρα varta μπαταρια..

Και το δικό μου GT με 44 είναι!!! Και μάλιστα με θήκη μπαταρίας από τσόχα και όχι πλαστική όπως στα πιο πολλά.....

Σε λίγο θα λέμε πάλι καλά που έχει μπαταρία στο βασικό εξοπλισμό :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χθες έμεινα ξανά από μπαταρία 3η φορά αυτό το μήνα...

Σήμερα το βάζω μέσα στον ηλεκτρολόγο στα κεντρικά του Ρώρρη ....

ξέρετε πόσο καιρό πρέπει μείνει μέσα για παρακολούθηση?

Φοβάμαι πως για ακόμα μία φορά θα με κοροιδεψουν και δεν θα βρούν τη διαρροή....

Link to comment
Share on other sites

το πιο "απλο" που θα μπορουσες να ζητησεις ειναι να σου απομονωσουν τον συναγερμο, ετσι ωστε να αποκλειστει σαν πιθανη απωλεια

αν το ξανα κανει τοτε θα ειναι πιο "ψαγμενο" το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου GT με 44 είναι!!! Και μάλιστα με θήκη μπαταρίας από τσόχα και όχι πλαστική όπως στα πιο πολλά.....

Σε λίγο θα λέμε πάλι καλά που έχει μπαταρία στο βασικό εξοπλισμό :lol::lol::lol:

Κάπως λέει έτσι θα είναι και η Μπαταρία σε λίστα με έξτρα πχ 44 Στάνταρ 55άρα 120 ευρώ 65άρα 220 ευρώ :Dtongue.gif και πάει λέγοντας 10παραπάνω + 100 ευρώ... πως να τα βγάλει και ο κακόμοιρος ο αντιπ΄ρωσοπος βρε παίδια???? Δεν τον λυπάστε????

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ έχεις φορτώσει στο αυτ/το σου εκτός του GPS; Αν έχεις εγκαταστήσει πηγή, ενισχυτή και woofer είναι είτε η συνδεσμολογία που σου κάνανε είτε θέλει πυκνωτή το ηχοσύστημα. Έχεις αλλάξει λυχνίες στα φώτα; έχεις xenon πάνω;

Όταν με το καλό το πάρεις πίσω αν σου ξανατύχει (ελπίζω όχι) όπως είπε ο φίλος πές τους να σου απομονώσουν/ξηλώσουν το συναγερμό και μετά ζήτα αλλαγή / έλεγχο στο δυναμό

Για να μήν τρέχεις συνέχεια, δοκίμασε να πάς 2-3 φορές σερί σε ηλ/γείο και κάνε μέτρηση.

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σου

Edited by CoastalBlue
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη από εχθές στον ηλεκτρολόγο για παρακολούθηση...σε καμία ωρίτσα θα τηλεφωνήσω για να ρωτήσω αν βγάλανε κανένα πόρισμα....

...τους έχω ενημερώσει για τα πάντα σε σχέση με το πρόβλημα και μου υποσχέθηκαν πως θα βρεθεί λύση...δεν έχω βάλει κάτι άλλο εκτός από gps στο αμάξι..απότε είναι μάλλον αδικαιολόγητα όλα αυτά ....

σας ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδιαφέρον...θα ενημερώσω σε λιγάκι για το τι μου είπαν..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω... "Μηπως" έρχεται με 60άρα, και κάνουν απατεωνίες οι έμποροι και τα παραδίδουν με 44άρες? και σου λέει έξτρα να οικονομισουν και αυτοι λευτά την 60άρα???? Παίζει να γίνετε και κάτι τέτιο...

καλημερα κατ'αρχην.αυτο φιλε δεν γινεται διοτι για να εχεις στοκ μπαταριες πρεπει να χει τιμολογια.αν εχεις τιμολογια για 44 μπαταριες ενω εχεις 60αρες μπαταριες δεν γινεται καταλαβες?

απλα το εργοστασιο βαζει 44αρες μ***α μεν αλλα ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.