Jump to content
kospasTSI12345

Golf - Επιλογη Μπαταριας

Recommended Posts

Μετά από 2 χρόνια έφτασε η ώρα να αλλάξω κι εγώ την μπαταρία στο GTI μου, η οποία έβγαζε χαμηλή τάση (11,5V). Ο Γρατσίας ήθελε... 200 Ευρώ για την εργοστασιακή των 74Ah, τελικά πήρα μια Bosch Silver S5 κλειστού τύπου στα 77Ah με μόλις 78 Ευρώ. Εκεί που ανέβασα πίεση ήταν πως παρά την επέκταση εγγύησης δε δέχονταν να μου καλύψουν την αντικατάσταση της μπαταρίας, έστω κι αν οι ίδιοι ήταν που βρήκαν τη χαμηλή τάση. Τελικά αυτή η εγγύηση ερμηνεύεται διαφορετικά σε κάθε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, κι επειδή τα έχω πάρει με το κόστος (484 Ευρώ για γενικό χωρίς τακάκια ή υγρά φρένων/παραφλού) αποφάσισα να κάνω συντήρηση σε μη εξουσιοδοτημένο από δω και στο εξής. Το δικό μου χαρτί της επέκτασης βρίσκεται πλέον δίπλα στο pigal του WC.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κατ'αρχην.αυτο φιλε δεν γινεται διοτι για να εχεις στοκ μπαταριες πρεπει να χει τιμολογια.αν εχεις τιμολογια για 44 μπαταριες ενω εχεις 60αρες μπαταριες δεν γινεται καταλαβες?

απλα το εργοστασιο βαζει 44αρες μ***α μεν αλλα ετσι ειναι

Τιμολόγια στην Ελλάδα????

Ξέρεις πόσα πράγματα μου έχουν βάλει από το παράθυρο.......? :D;);)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κατ'αρχην.αυτο φιλε δεν γινεται διοτι για να εχεις στοκ μπαταριες πρεπει να χει τιμολογια.αν εχεις τιμολογια για 44 μπαταριες ενω εχεις 60αρες μπαταριες δεν γινεται καταλαβες?

απλα το εργοστασιο βαζει 44αρες μ***α μεν αλλα ετσι ειναι

Επίδη στο Passat 1.8T που πήρα μου την κάνανε έτσι... και είδα την π#$στια έγινε χαμός δεν γίνετε 1.8Τ με 44άρα μπαταρία? έμινε μεσα σε 10 ημερες δυο φορές το μοτέρ και ο ηλεκτρολόγος μου είπε εαν εκτώς αντυπρωσοπίας μου είπε φίλε εσένα αυτη η μπαταρία δεν είναι για το δικό σου εσύ θες 65άρα... και έμινα κόκαλο εγώ και ο πατέρας μου που την στιγμη, ένα ίδιο αυτοκήντο πήγα και το είδα σε άλλη αντιπρωσοπία ειχε 62άρα... εμένα γιατι να είναι με 44αρα? Οπότε που πήγε η δικιά μου μπαταριά? βγήκαμε OFF Topic και χαλάσαμε το topic του ανθρώπου!

Link to comment
Share on other sites

Την "πάτησα" επίσης με τη μπαταρία δύο φορές μέχρι τώρα,επειδή ξέχασα και στις δύο περιπτώσεις τα φώτα ανοιχτά κατά τη διάρκεια της ημέρας-Αττική οδός βλέπεις-για περίπου 5-6 ώρες.Σε αυτό εκτός από το μυαλό μου έφταιξε και το ότι ο προειδοποιητικός ήχος-καμπανάκι-για φώτα,φλας,ζώνη,κλπ είναι εκτός λειτουργίας και δεν έχω φροντίσει να το κοιτάξω ακόμη...

Πάντως μετά την εκκίνηση από την οδική βοήθεια όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

:D - μεγαλη προσοχη στον αυτοματο του δυναμο ,αυτο το ατιμο μαραφετι κανονιζει τα παντα αν δεν δουλευει καλα μπορει να μην φορτιζεται η νεα σου μπαταρια και να σε αφηνει πολυ συχνα - ενας ηλεκτρολογος με το πολυμετρο ανετα τσεκαρει την λειτουργια του ωστε να σου σωσει την μπαταρια γιατι τα συχνα φορτιζε/ξεφορτιζε εχουν μια καταληξη την Π.Ο.Ο.Ε που λεγαμε και στον ΕΣ (!)
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο ήρθαν και τα μαντάτα...

Λοιπόν, το αυτοκίνητο έχει διαρροή από το ραδιόφωνο....ασφαλώς και δεν υπάρχει 1 ραδιόφωνο σε ολόκληρη την Ελλάδα ...που να μπαίνει στο αυτοκίνητό μου.....και πρέπει να περιμένω 15 μέρες να έρθει από Γερμανία...με το φόβο ότι για μισό μήνα μπορεί να μείνω ανα πάσα στιγμή...

...μίλησε κανείς για αξιοπιστεία ??? πάλι καλά που βρήκαν και τι είναι ...αν είναι αυτό τελικά .....

...πραγματικά είμαι απογοητευμένος από την vw....έχω πάρει ένα αυτοκίνητο τόσα λεφτα με την λογική ότι δεν θα με απασχολεί με μικρομαλακίες και όλο στο συνεργείο είμαι. Χώρια ότι μου ξέσκισε και τις διακοπές γιατι συμπέφτει και το servise....άστα βράστα...

Link to comment
Share on other sites

τι να πώ........πριν από δευτερόλεπτα....χτύπησε πάλι το κινητό.....''Από την vw είμαστε''....

''μετά από τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έγιναν στο λογισμικό του αυτοκινήτου σας, η κατανάλωση επανήλθε στο φυσιολογικό...όλα λειτουργούν τέλεια....

δεν υπάρχει πια διαρροή.....απλά χρειάζεται παρακολούθηση από εσάς και αν ξαναμείνετε παραγγέλνουμε το ραδιοcd ....''

.....τα συμπεράσματα δικά σας......

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα καταντα γελοιο ετσι?

εγω ειμαι τρελος υπερμαχος της αξιοπιστιας της VW αλλα μερικα πραγματα ειναι να βαζεις τα γελια!!!

ακου εκει αν ξαναμεινετε......

και εγω που νομιζα οτι πηγαινουμε στο εξουσιοδοτημενο, για να ειμαστε σιγουροι οτι ολα θα λειτουργουν ρολοι....

καλα ρε μαλακες αν ξαναμεινει το παιδι μεσα στις διακοπες του θα ερθετε να τον μαζεψετε? ε ρε αν ειναι δυνατον!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα καλό και αυτό που είπαν, software με διαρροή ρεύματος πουλάνε; Μάλλον με κανά ρελέ θα σου κάνανε την δουλειά......

Οπως είσαι τηλέφωνο πίσω ζήτα να μιλήσεις με τον υπερευγενικό κύριο/α που στο είπε και πές θέλω την απάντηση σας γραπτά με σφραγίδα του αντ/που ΑΝ που αμφιβάλλω ότι θα το κάνουν όπως είσαι scan και e-mail στο τμήμα ποιότητας της VW.

Καπάκι καλείς την VW totalcare (το τηλ που πέρνεις όταν μένεις στον δρόμο και ρώτα τους αν είναι δυνατόν το λογισμικό του κινητήρα να είναι υπεύθυνο για διαρροή στο εργοστασιακό R/CD) που δεν έχουν καμμία σχέση με αντ/πους και περίμενε απάντηση μέσα σε 4-5 μέρες.

Να σε ρωτήσω, στον Γρατσία το πήγες και σου δώσανε αυτήν την απάντηση;

Edited by CoastalBlue
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα καλό και αυτό που είπαν, τι σχέση έχει το software με διαρροή ρεύματος ; Μάλλον με κανά ρελέ θα σου κάνανε την δουλειά......

Οπως είσαι τηλέφωνο πίσω ζήτα να μιλήσεις με τον υπερευγενικό κύριο/α που στο είπε και πές θέλω την απάντηση σας γραπτά με σφραγίδα του αντ/που όπως είσαι scan και e-mail

Δηλαδή τι εννοείς???...Δεν νομίζω πως θα με κοροιδέψουν γιατί έχω ήδη κάνει μεγάλη φασαρία...και έχω και τα στοιχεία του υπεύθυνου που ασχολήθηκε με το αμάξι μου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να τελειώσω το post και απάντησες ¨)

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα με την ερώτηση στην Totalcare δοκίμασε το

Edited by CoastalBlue
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να τελειώσω το post και απάντησες ¨)

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα με την ερώτηση στην Totalcare δοκίμασε το

Την απάντηση μου την έδωσε ο ίδιος ο αρχιτεχνικός στο Κεντρικά του Ρώρρη στο Ν.Ηράκλειο όπου είναι και το ηλεκτρολογίο...έχω και τα στοιχεία του...

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έμεινα από μπαταρία για 7η - 8η -9η φορά....δεν ξέρω ...έχω χάσει τον λογαριασμό...

την Πέμπτη θα το πάω συνεργείο...τι ελέγχους μπορώ να τους πώ να κάνουν για διαρροές...γιατί θα γίνει πάλι όπως την προηγούμενη φορά που μου

εγγυήθηκαν πως δεν θα ξαναμείνω...

τι να πώ........πριν από δευτερόλεπτα....χτύπησε πάλι το κινητό.....''Από την vw είμαστε''....

''μετά από τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έγιναν στο λογισμικό του αυτοκινήτου σας, η κατανάλωση επανήλθε στο φυσιολογικό...όλα λειτουργούν τέλεια....

δεν υπάρχει πια διαρροή.....απλά χρειάζεται παρακολούθηση από εσάς και αν ξαναμείνετε παραγγέλνουμε το ραδιοcd ....''

Οπως κ στο πρωτο post λες οτι στο "εγγυηθηκαν" ετσι κ τωρα με την σιγουρια του update σου ξανα "εγγυηθηκαν" την καλη λειτουργια...

εκτος κ αν

"...και αν ξαναμείνετε παραγγέλνουμε το ραδιοcd ....''
:lol:

Δλδ ποσες φορες θα πρεπει να μεινεις στον δρομο για να παραγγειλουν το ραδιοcd?!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω οτι επειδη καποιος εχει το servis της VW δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και ο καλυτερος. Οπως υπαρχουν στην ελευθερη αγορα μαστορες και μαστορακια ετσι και στις αντιπροσωπιες. Τωρα θα μου πειτε καλα η vw πως δινει το εξουσιοδοτημενο σερβις στον καθενα? Και σεμιναρια τους κανουν και εκπαιδευση αλλα αν ο ανθρωπος ειναι με το συμπαθειο στοκος τι να το κανεις. Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να πας και σε αλλο εξουσιοδοτημενο της vw να διασταυρωσεις αυτα που σου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθες παρέλαβα τελικά το αμάξι.α..μου δώσαν ένα χαρτί για την αναβάθμιση και μετά από πίεση ένα χαρτί που έλεγε πως σε περίπτωση που ξανασυμβεί ..ότι πρέπει να γίνει παραγγελεία για το ραδιο/cd. Σημειώνω ....off topic ότι το αμάξι μετά την αναβάθμιση πάει πιο ομαλά αλλά το αισθάνομαι λίγο πιο ψόφιο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλια. Σήμερα έκανα το γενικό service των 4 χρόνων κ τους είπα να τσεκάρουν και την μπαταρία. Η τάση εκκίνησης που έδωσε ήταν 9,4 V με όριο τα 9,2 V, οπότε μου είπε ότι είναι λίγα τα ψωμιά της και είναι επίφοβο να με αφήσει. Αποφάσισα κι εγώ να την αλλάξω, αλλά αυτή που μου πρότιναν είναι 44 Ah. Εγώ θεώρησα ότι είναι "μικρή" μπαταρία για το αμάξι μου, αλλά αυτοί απάντησαν ότι τέτοια φοράει το αμάξι από τη μαμά του. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μήπως τα 44 Ah είναι λίγα? Τι με συμβουλέυετε να βάλω? Επίσης η τιμή μαζί με τα εγατικά είναι γύρω στα 105 € (86 + 15)καλά είναι η είναι πολλά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλια. Σήμερα έκανα το γενικό service των 4 χρόνων κ τους είπα να τσεκάρουν και την μπαταρία. Η τάση εκκίνησης που έδωσε ήταν 9,4 V με όριο τα 9,2 V, οπότε μου είπε ότι είναι λίγα τα ψωμιά της και είναι επίφοβο να με αφήσει. Αποφάσισα κι εγώ να την αλλάξω, αλλά αυτή που μου πρότιναν είναι 44 Ah. Εγώ θεώρησα ότι είναι "μικρή" μπαταρία για το αμάξι μου, αλλά αυτοί απάντησαν ότι τέτοια φοράει το αμάξι από τη μαμά του. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μήπως τα 44 Ah είναι λίγα? Τι με συμβουλέυετε να βάλω? Επίσης η τιμή μαζί με τα εγατικά είναι γύρω στα 105 € (86 + 15)καλά είναι η είναι πολλά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλησπερα πατριωτη!!!! κ εμενα οπου να ναι θελει αλλαγη..το καλυτερο για τα αυτοκινητα μας ειναι να μπει μια μπαταρια με 60ah που να ειμαστε 100 % καλλυμενοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλια. Σήμερα έκανα το γενικό service των 4 χρόνων κ τους είπα να τσεκάρουν και την μπαταρία. Η τάση εκκίνησης που έδωσε ήταν 9,4 V με όριο τα 9,2 V, οπότε μου είπε ότι είναι λίγα τα ψωμιά της και είναι επίφοβο να με αφήσει. Αποφάσισα κι εγώ να την αλλάξω, αλλά αυτή που μου πρότιναν είναι 44 Ah. Εγώ θεώρησα ότι είναι "μικρή" μπαταρία για το αμάξι μου, αλλά αυτοί απάντησαν ότι τέτοια φοράει το αμάξι από τη μαμά του. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μήπως τα 44 Ah είναι λίγα? Τι με συμβουλέυετε να βάλω? Επίσης η τιμή μαζί με τα εγατικά είναι γύρω στα 105 € (86 + 15)καλά είναι η είναι πολλά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτά τα 2 που αναφέρεις δεν αντικρούονται απαραίτητα.

Ναι, με τέτοια εξοπλίζεται εργοστασιακά.

Ναι, η χωρητικότητά της είναι οριακή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2 που αναφέρεις δεν αντικρούονται απαραίτητα.

Ναι, με τέτοια εξοπλίζεται εργοστασιακά.

Ναι, η χωρητικότητά της είναι οριακή.

Έχεις δίκιο δεν αντικρούει το ένα το άλλο, αλλά εμένα δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Μήπως τα 60 Ah που πρότινε ο φίλος παραπάνω είναι καλύτερη λύση? Δηλαδή για να καταλάβω από το εργαστάσιο βάζουν 44αρες που φτάνουν οριακα, και θα ήταν καλύτερα να διαλέξω 60αρα? Εξάλλου νομίζω ότι για συγκεκριμένη χρήση μία 44αρα θα κρατήσει λιγότερο από μία 60αρα (που θα κρατήσει περισσότερο, με τη ίδια χρήση).

καλησπερα πατριωτη!!!! κ εμενα οπου να ναι θελει αλλαγη..το καλυτερο για τα αυτοκινητα μας ειναι να μπει μια μπαταρια με 60ah που να ειμαστε 100 % καλλυμενοι!!!!

Απορία:πόσα χρονια σου κράτησε εσένα? (αν και η μπαταρία φθίρεται ανάλογα με τη χρήση και όχι με τα χρόνια απ' όσο ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μαμα μου κρατησε 3 χρονια και κατι με τελει χρηση!ειναι παρα πολυ μικρη 60+θες!

το οτι ειναι μαμα δεν σημαινει οτι ειναι και καλη!πρωτον ειναι κινεζικες δεν ξερω τι ειναι και καιγονται πολυ ευκολα(ξερω παιδια)

τι νομιζεις να βγαλουν λευτα κοιτανε βαζοντας σου μπαταρια της πλακας!

στη mercedes px εχουν μεσα 74αρα varta.....!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μαμα μου κρατησε 3 χρονια και κατι με τελει χρηση!ειναι παρα πολυ μικρη 60+θες!

το οτι ειναι μαμα δεν σημαινει οτι ειναι και καλη!πρωτον ειναι κινεζικες δεν ξερω τι ειναι και καιγονται πολυ ευκολα(ξερω παιδια)

τι νομιζεις να βγαλουν λευτα κοιτανε βαζοντας σου μπαταρια της πλακας!

στη mercedes px εχουν μεσα 74αρα varta.....!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο αφορά αυτό που είπες με τη Varta: εμένα μου είπαν ότι οι Varta και Bosch είναι από τις καλύτερες. Αλλά απόψεις είναι αυτές. Στο θέμα μας τώρα (αυτό που με απασχολεί δλδ) μια 60αρα δλδ είναι μονόδρομος αν θέλω να είμαι καλυμένος 100% ή μήπως να πάω παραπάνω. Να σημειώσω ότι το αμάξι δεν έχει έξτρα πηγές κατανάλωσης ενέργειας (ενισχυτές κτλ). Δεν θέλω να βάλω κάτι υπερβολικό, θέλω μια μπαταρία ασφαλούς χωρητικότητας που θα με βγάλει ασπροπρόσωπο τα επόμενα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά αυτό που είπες με τη Varta: εμένα μου είπαν ότι οι Varta και Bosch είναι από τις καλύτερες. Αλλά απόψεις είναι αυτές. Στο θέμα μας τώρα (αυτό που με απασχολεί δλδ) μια 60αρα δλδ είναι μονόδρομος αν θέλω να είμαι καλυμένος 100% ή μήπως να πάω παραπάνω. Να σημειώσω ότι το αμάξι δεν έχει έξτρα πηγές κατανάλωσης ενέργειας (ενισχυτές κτλ). Δεν θέλω να βάλω κάτι υπερβολικό, θέλω μια μπαταρία ασφαλούς χωρητικότητας που θα με βγάλει ασπροπρόσωπο τα επόμενα χρόνια.

60 αρα φιλε!ναι varta και bosch Οι καλυτερες και απο οτι ξερω της βγαζει ιδιο εργοστασιο!varta η bosch και δεν θα πας χαμενος :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

60 αρα φιλε!ναι varta και bosch Οι καλυτερες και απο οτι ξερω της βγαζει ιδιο εργοστασιο!varta η bosch και δεν θα πας χαμενος :)

Καλές και οι δύο αλλά η κορυφαία είναι η banner.Αν έχει να την προτιμήσεις.Και οι 3 εταιρίες είναι οι επίσημοι προμηθευτές της VW μαζί με μια μυστήρια αν θυμάμαι καλά akuma ονομάζεται που είναι και η χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου γιατί είχε 60αρα varta απο τη μάνα του; (η οποία btw πέθανε σήμερα :) )

Η 45αρα ακούγεται όντως μικρή! Εγω 60αρα θα ξαναβάλω

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.