Jump to content
kospasTSI12345

Golf - Επιλογη Μπαταριας

Recommended Posts

λοιπόν η μπαταρία φορτίστηκε και το αμάξι δούλεψε μια χαρά. θεωρώ οτι οι επόμενες μέρες θα είναι κριτήριο για την μπαταρία.

 

έχει κανείς γνώση μία φορτισμένη μπαταρία τη διάστημα μπορεί να αντέξει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το αυτοκίνητο μου βρισκόταν σε ακίνησια μπορειτε να μου πείτε τι ακριβως μπαταρία πρέπει να φοράει ώστε να παραγγειλω καινούργια; Μου φάνηκε περίεργο που είχε απο μαμά 45ρα και οχι 60ρα. golf vi tsi 160 ps

Link to comment
Share on other sites

Δες τι γράφει η εργοστασιακή, πόσα Ah και Α εκκίνησης κ πάρε κάτι αντίστοιχο. Εμένα Golf 6 tsi 160 ΜΥ2011 έχει 60άρα. Επίσης μου είπαν ότι οι ασημί Bosch είναι καλές. Κάποια στιγμή θα χρειαστώ κ γω αλλά δεν έχω καταλήξει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι 45 έχει το Golf με το μηχανικό κιβώτιο και 60 αυτό με το dsg. Με κάθε επιφύλαξη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι manual με 60άρα! Ίσως έχει να κάνει με τον εξοπλισμο..(; )

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι manual με 60άρα! Ίσως έχει να κάνει με τον εξοπλισμο..(; )

Sent from my iPhone using Tapatal

το πακέτο εξοπλισμού highline ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτατε αμα ειχε αποφορτιστει για καποιο λογο, μπορει να σου κρατησει και 1 χρονο. Αν ομως εχει θεμα μπορει να σε αφησει (αν και φανταζομαι θα το ειχε κανει ηδη). Το καλυτερο ειναι να στην μετρησουν να δεις ποσο % ειναι ΟΚ και κανονιζεις, γιατι το καλοκαιρι με τις τρελες ζεστες μπορει να παραδοσει πνευμα. Και να εισαι σιγουρος, οτι με τις μπαταριες ισχυει ο νομος του μερφυ...θα σε αφησει την πιο ακυρη στιγμη(σε καμια παραλια, στη μεση του πουθενα οταν δεν θα εχεις καλωδια κτλ κτλ)...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτατε αμα ειχε αποφορτιστει για καποιο λογο, μπορει να σου κρατησει και 1 χρονο. Αν ομως εχει θεμα μπορει να σε αφησει (αν και φανταζομαι θα το ειχε κανει ηδη). Το καλυτερο ειναι να στην μετρησουν να δεις ποσο % ειναι ΟΚ και κανονιζεις, γιατι το καλοκαιρι με τις τρελες ζεστες μπορει να παραδοσει πνευμα. Και να εισαι σιγουρος, οτι με τις μπαταριες ισχυει ο νομος του μερφυ...θα σε αφησει την πιο ακυρη στιγμη(σε καμια παραλια, στη μεση του πουθενα οταν δεν θα εχεις καλωδια κτλ κτλ)...

 

 τα καλωδια τα εχω παντα μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

μάλλον βρήκα  τη έγινε και έμεινα από μπαταρία. όταν αφήσεις κάποιο φως ανοιχτό της καμπίνας ανοιχτό με το που κλειδώνεις το αμάξι αυτό κλείνει. στην περίπτωσή μου χτύπησε ο συναγερμός άνοιξε πάλι το φως αλλά δεν έσβησε μετά οπότε και έφαγε την μπαταρία.

ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? να φταίει ο συναγερμός ή τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον βρήκα τη έγινε και έμεινα από μπαταρία. όταν αφήσεις κάποιο φως ανοιχτό της καμπίνας ανοιχτό με το που κλειδώνεις το αμάξι αυτό κλείνει. στην περίπτωσή μου χτύπησε ο συναγερμός άνοιξε πάλι το φως αλλά δεν έσβησε μετά οπότε και έφαγε την μπαταρία.

ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? να φταίει ο συναγερμός ή τίποτα άλλο?

Ο καθε συναγερμος που σεβεται τον εαυτο του μετα την ενεργοποιηση trigger, ξανα μεταπιπτει σε κατασταση χαμηλης καταναλωσης.

Για κλειστον εντελως να το ψαξεις καλυτερα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε συναγερμος που σεβεται τον εαυτο του μετα την ενεργοποιηση trigger, ξανα μεταπιπτει σε κατασταση χαμηλης καταναλωσης.

Για κλειστον εντελως να το ψαξεις καλυτερα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

 

δεν το είχε ξανακάνει αυτό ποτέ τώρα ξεκίνησε.

Link to comment
Share on other sites

τελικά η μπαταρία αλλάχτηκε το Σάββατο με μια exide 64αρα 76 ευρώ

το έπλενα και από συνήθεια άκουγα μουσική με αποτέλεσμα να μην παίρνει μπροστά. το έβαλα με καλώδια και το πήγα για αλλαγή εκεί τσέκαραν την μπαταρία και μου είπαν ότι έχει κόψει στοιχείο γιατί δεν μπορούσαν να πάρουν καμία ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, επειδη δεν εβρισκα παρομοιο θεμα ανοιξα ενα εδω.

Εδω και κανά μηνά δυο φορες δεν μου εχει παρει μπρος το αμαξι και χρειάστηκα καλωδια. Προχτές η μπαταρια επερνε με πολυ δυσκολια και σημερα πηγα σε δυο ηλεκτρολογους αυτοκινητων και μου ειπανε οτι ηθελε καινουργια. (7,5 volt εδειχνε)

Φοραγα μια 44Ah Sun Tech, με βεβαιωσανε και οι δυο οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν βαλω 60Ah και ετσι λοιπον προχωρησα στην αγορα μιας Varta 60Ah. η αντιπροσωπεια βεβαια μου ειπε οτι για το αμαξι μου βλεποντας στον υπολογιστη την αδεια μου ειπε οτι φοραει 45αρα και οτι κατι θα ξερει παραπανω το εργοστασιο. Σε φιλου ομως με 6αρι φοραει 60αρα απο την μανα του χωρις ηλιοροφη (εμενα εχει).

Λετε να εκανα λαθος επιλογη και τελικα να εχω προβλημα με δυναμο η κατι παρομοιο σε βαθος χρονου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, επειδη δεν εβρισκα παρομοιο θεμα ανοιξα ενα εδω.

Εδω και κανά μηνά δυο φορες δεν μου εχει παρει μπρος το αμαξι και χρειάστηκα καλωδια. Προχτές η μπαταρια επερνε με πολυ δυσκολια και σημερα πηγα σε δυο ηλεκτρολογους αυτοκινητων και μου ειπανε οτι ηθελε καινουργια. (7,5 volt εδειχνε)

Φοραγα μια 44Ah Sun Tech, με βεβαιωσανε και οι δυο οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν βαλω 60Ah και ετσι λοιπον προχωρησα στην αγορα μιας Varta 60Ah. η αντιπροσωπεια βεβαια μου ειπε οτι για το αμαξι μου βλεποντας στον υπολογιστη την αδεια μου ειπε οτι φοραει 45αρα και οτι κατι θα ξερει παραπανω το εργοστασιο. Σε φιλου ομως με 6αρι φοραει 60αρα απο την μανα του χωρις ηλιοροφη (εμενα εχει).

Λετε να εκανα λαθος επιλογη και τελικα να εχω προβλημα με δυναμο η κατι παρομοιο σε βαθος χρονου?

Μια χαρα επιλογη εκανες...δεν θα εχεις κανενα προβλημα...η μαμα 45 ειναι πολλη "λιγη" για τα συγχρονα αυτοκινητα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία και σκέφτομαι πως το δυναμό που έχει μπει από το εργοστάσιο είναι αναλόγως με την μπαταρία που θα πρέπει να φορτώσει. Έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί να βάλουν ένα δυναμό μικρότερης δυνατότητας φόρτισης η πολύ μεγαλύτερης από την μπαταρία της μάνας του. Άρα αν του βάλω μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία, το δυναμό θα φορτίζει-δουλεύει συνέχεια. Τώρα αν αυτό είναι καλό για την ζωή του δυναμό και γενικά για το αν η μπαταρία προλαβαίνει να φορτώσει, δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία και σκέφτομαι πως το δυναμό που έχει μπει από το εργοστάσιο είναι αναλόγως με την μπαταρία που θα πρέπει να φορτώσει. Έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί να βάλουν ένα δυναμό μικρότερης δυνατότητας φόρτισης η πολύ μεγαλύτερης από την μπαταρία της μάνας του. Άρα αν του βάλω μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία, το δυναμό θα φορτίζει-δουλεύει συνέχεια. Τώρα αν αυτό είναι καλό για την ζωή του δυναμό και γενικά για το αν η μπαταρία προλαβαίνει να φορτώσει, δεν το ξέρω.

Κανεις λαθος...στο εργοστασιο βαζουν μικρες μπαταριες λογω κοστους...φαντασου σε τοσα εκατομμυρια να εβαζαν μπαταριες των 70 ευρω αντι των 40...περυσι τον σεπτεμβρη αλλαξα μπαταρια κι εβαλε varta 60αρα αντι της 45αρας απο το εργοστασιο..μεχρι τωρα no problem και πιστευω θα αντεξει αρκετα χρονια ακομα

Edited by economist
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω να βαζουμε την ιδια μπαταρια , στην προκειμενη περιπτωση, την μικρη 45αρα, απλα επισημαινω οτι το δυναμο μπορει και να παθει ζημια γιατι λογικο ειναι οταν του βαλεις μεγαλυτερη μπαταρια, να δουλευει συνεχεια για να την φορτωσει... κι αν την φορτωσει.

Θα επρεπε να βαλουμε και το αντιστοιχο δυναμο για να φορτιζεται και σωστα η μεγαλυτερη μπαταρια. Αυτο λεω και παντα φιλικα.

Κι εγω θελω να βαλω 70αρα στο GTI MK4 που εχω αλλα με κολλαει αυτη η σκεψη που εχω να παρει.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Το  δυναμό  σκοπός  είναι  να  μπορεί  να  παράγει  όσο  ρεύμα  καταναλώνεται  από  τις  εκκινήσεις  και  τις  συσκευές.
Μια  μπαταρία  όταν  μπει  στο  αυτοκίνητο  είναι  φορτισμένη, όταν  οι  καταναλώσεις  καλύπτονται  από  την  παραγωγή, δεν  υπάρχει  κανένα  πρόβλημα.
Είτε  45 αμπέρ, είτε  75, μια  εκκίνηση  θα  ζητήσει συγκεκριμένο  φορτιο  από  την  μπαταρία, τα  οποία  θα  αναπληρώσει  το  δυναμό  και  θα  τη  φέρει  στην  αρχική  κατάσταση της.
Πολύ  καλή  επιλογή  η  μεγαλύτερη  μπαταρία.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, επειδη δεν εβρισκα παρομοιο θεμα ανοιξα ενα εδω.

Εδω και κανά μηνά δυο φορες δεν μου εχει παρει μπρος το αμαξι και χρειάστηκα καλωδια. Προχτές η μπαταρια επερνε με πολυ δυσκολια και σημερα πηγα σε δυο ηλεκτρολογους αυτοκινητων και μου ειπανε οτι ηθελε καινουργια. (7,5 volt εδειχνε)

Φοραγα μια 44Ah Sun Tech, με βεβαιωσανε και οι δυο οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν βαλω 60Ah και ετσι λοιπον προχωρησα στην αγορα μιας Varta 60Ah. η αντιπροσωπεια βεβαια μου ειπε οτι για το αμαξι μου βλεποντας στον υπολογιστη την αδεια μου ειπε οτι φοραει 45αρα και οτι κατι θα ξερει παραπανω το εργοστασιο. Σε φιλου ομως με 6αρι φοραει 60αρα απο την μανα του χωρις ηλιοροφη (εμενα εχει).

Λετε να εκανα λαθος επιλογη και τελικα να εχω προβλημα με δυναμο η κατι παρομοιο σε βαθος χρονου?

Εχω τη μπαταρία που λες 4 χρόνια σε gt χωρίς προβλήμα. Αυτή που έχει απο τη μάνα του καθως και η τσοχινη θηκη της είναι απλά για οικονομια. Τα άλλαξα και τα δύο με τη πρωτη ευκαιρία. Δλδ στα 2 χρόνια
Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε τις μπαταρία λιθίου που εχω ποσό μικρη ειναι αλλα τα καταφέρνουν μια χαρά και φορτίζουν και αμέσως και μάλιστα οταν μένει χωρις κατανάλωση δε ξεφορτώσει όποτε με τις μεγάλες μπαταρίες μη το παρακάνετε γιατι δίνετε extra κιλά στο μπροστινό τμήμα του αμαξιού

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνετε  καταναλώσεις(ηχοσύστημα  κλπ)   χωρίς  αναμμένη  μηχανή, εάν  κυκλοφορείτε  πολλές  ώρες  βράδυ(φώτα), εάν  έχετε  φώτα  ημέρας, εάν  κάνετε  μικρές  διαδρομές(κάτω  του  δεκάλεπτου)  με  χαμηλές  στροφές, προτιμήστε  μια  μπαταρία  ένα  εως  δυο  μεγέθη  μεγαλύτερη  από  την  αρχική  τοποθέτηση.
Μια  καλή  επιλογή  είναι  οι  μπαταρίες  που  μπαίνουν  στις  πετρελαιομηχανές. Η  τοποθέτηση  σε  βενζινομηχανή  παρέχει  και  ικανότατο  ρεύμα  εκκίνησης  και  μεγάλο  απόθεμα  σε  ρεύμα  κατανάλωσης.
Σε  passat 1.8 TSI Tiptronic  μετά  την  αρχική  τοποθέτηση  χρησημοποιω  την  επόμενη. 80Αh thumb_proddsfdd35_220x120_1384941590_0.j

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.