Jump to content
kospasTSI12345

Golf - Επιλογη Μπαταριας

Recommended Posts

ΟΚ σύμφωνοι, αφού κι εγώ το είδα υπερβολικό, ωστόσο δεν καταλαβαίνω πως μπορεί η αντίστοιχη εργοστασιακή που μπορεί να είναι varta ή Bosch κλπ να είναι καλύτερη από την αντίστοιχη έξω varta, Bosch κλπ. Επι της ουσίας να προτιμήσω κάποια μάρκα;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω με αυτα που εχω στο lupo με την varta δεν εχω προβλημα.αντεχει μια χαρα.

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, απλώς είχα απορία αν κάποια θα ταίριαζε καλύτερα στο συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου. Θα το ρίξω κέρμα μου φαίνεται!

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια banner powerbull 60ah η varta silver 60ah και θα εισαι οκ

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω μπερδευτεί λίγο, καταρχήν στη Varta βλέπω ότι έχει 3-4 60άρες, στην κατηγορία silver, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορές έχουν. Οι αριθμοί που αναφέρονται πχ 600Α κλπ τι σημαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η ταση που προσφερει στην μιζα για να εκκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσο καλύτερα; Έχω δει μοντέλα που να έχουν διαφορετικά αυτά τα νούμερα και ίδια ah. Στην ίδια εταιρία μπαταρίας φυσικά. Μήπως όμως και αυτό σημαίνει ότι θα διαρκεί λιγότερο η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η ταση που προσφερει στην μιζα για να εκκινήσει.

Καμία  σχέση. Η  τάση  μετράται  σε  volt.

Link to comment
Share on other sites

Οι αριθμοί που αναφέρουν σε κάθε μπαταρία δίπλα στα ah και είναι πχ 540, 600Α κλπ τι είναι;

Η  χωρητικότητα  της  μπαταρίας, δηλαδή  το  μέγεθος  αποθήκης, μετράται  σε  Ah  50--60--72  κλπ.  Η στιγμιαία  παροχή  σε  ampere  κατά  την  εκκίνηση  με  κρύα  μπαταρία  είναι  το  νούμερο  500—600.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση. Η τάση μετράται σε volt.

Οκ δεν ειναι ταση ειναι ampere διαθετω εαυτον για λιθοβολισμο.
Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσο καλύτερα; Έχω δει μοντέλα που να έχουν διαφορετικά αυτά τα νούμερα και ίδια ah. Στην ίδια εταιρία μπαταρίας φυσικά. Μήπως όμως και αυτό σημαίνει ότι θα διαρκεί λιγότερο η μπαταρία;

Άρα πρέπει να κοιτώ και αυτό εκτός από τα ah;

Link to comment
Share on other sites

Όλες  καλύπτουν  τις  ανάγκες  ενός  σύγχρονου  αυτοκίνητου. Μόνο  εάν  έχεις  ιδιαίτερες  καταναλώσεις  χωρίς  τη  λειτουργία  της  μηχανής  να  αναζητήσεις  κάτι  πέρα  των  προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι! Επανέρχομαι στο θέμα μιας κι έφτασε πλέον η οριακά απαγορευτική στιγμή που πρέπει να πάρω την απόφαση άμεσα, οπότε περνώντας από ένα μαγαζί με μπαταρίες και μετρώντας τη μου είπε χαρακτηριστικά "σε έχει αφήσει", δηλαδή είναι για αλλαγή! Ρώτησα το προτείνει, μου έδειξε δύο Bosch, μία S4 & μία S5. Η S4 ήταν με χαρακτηριστικά για start-stop αυτοκίνητα λέγοντας ότι είναι πιο ενισχυμένη από τις απλές, ενώ η S5 δεν ήταν start-stop ήταν όμως εφάμιλλη σε ποιότητα με την προηγούμενη, τιμές στα 90€ και όταν τον ρώτησα αν έχει να προτείνει κάποια άλλη, η απάντηση "δεν κάνουμε πειράματα, αυτές είναι εγγύηση"

Κοιτούσα τώρα στο internet να δω και από τη Varta και έχω καταγράψει κάποιες αλλά βλέποντας τιμές γενικά βλέπω ότι κάνα 80άρι ευρώ θα πάει η ιστορία, εκτός κι αν μπορείτε να προτείνετε κάτι. Τώρα ακούγοντας ότι και οι δύο φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο αλλά άλλοι θεωρούν τις μεν και άλλοι τις δε καλύτερες, τι να πω, με έχει μπερδέψει. Η αλήθεια είναι ότι επίσης δεν ξέρω πόσο αναγράφει το διναμό ότι μπορεί να σηκώσει το μέγιστο μπαταρία για το Golf IV 1,6 16v 105ps. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πως μπορώ να γνωρίζω αν είναι "φρέσκια" (για να το πω απλά) από ημερομηνία παραγωγής η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ημερομηνίες παραγωγής.

 

Θέλει εναν έλεγχο φορτίου εκκίνησης με μηχάνημα που έχουν τα καταστήματα που τις εμπορεύονται.

 

Κι έναν απλό έλεγχο που μπορείς να κάνεις με πολύμετρο (σβηστό και σε λειτουργία)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Σημερα το πρωι διαπιστωσα οτι πλεον εμεινα απο μπαταρια Golf GTI v 2006. Η μπαταρια δεν εχει αλλαχτει ποτε. Εχει κατι να μου προτεινει καποιος; Καποιο καταστημα με λινκ κτλ. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν πολλων τηλεφωνηματων το Γκολφ παιρνει συγκεκριμενη διασταση αυτην της Bosch s5008 77Α kαι κοστιζει απο 90-99 ευρω. Την γνωμη σας οποιος την εχει βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Μενω στο Γερακα ποσο βενζινη θα εκαιγα αν ερχομουν στα κατω πατησια να την παρω; Επισης την ειχε ετοιμοπαραδοτη; Οκ εδωσα 99 ευρω αλλα την αγορασα 3 στενα απο το σπιτι μου κ την εβαλα επιτοπου. Ειναι πιο δυνατη απο την εργοστασικαη σε Αμπερ απο 74 σε 77 και αμπερ εκκινησης δινει 780 απο 620 της μαμα. Πρωτη εντυπωση ειναι οτι η εκκινηση της μιζας ειναι οντως πιο αμεση κ δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς αυτή φοράω στο 5άρι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Για τις μπαταριες ειναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση οσον αφορα την ημερομηνια κατασκευης ουτε η boshc δεν σε ενημερωνει που αναγραφεται αυτη. λιγο που το κοιταξα οι επωνυμες καμια δεν κατασκευαζεται εξολοκληρου απο τις καθεαυτου εταιριες ,αγοραζουν καποια κομματια και βαζουν την φιρμα τους και εγενετο η χ-ψ μαρκα.εκτος βεβαια απο καποιες που κατασκευαζονται απο την αρχη,αλλα σαν μαρκες μας ειναι αγνωστες και δεν τις προτιμαει ο καταναλωτης.στο διαταυτα τωρα  ψαχνω την ημερομηνια κατασκευης σε επωνυμες μπαταριες και δεν βρισκω που αναγραφεται επανω στην μπαταρια.

Μηπως γνωριζει καποιος να μας διαφωτισει πως τη βλεπουμε αυτη την ημερομηνια και που ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε driverd θεωρώ ότι 1.εάν η μπαταρια ειναι ανοιχτού τύπου η ενεργοποίηση της ξεκινά απο τότε που ρίχνουμε υγρά 2. Εάν ειναι κλειστού τύπου ειναι απο τότε που έχει ενεργοποιηθεί και αποθηκευτεί ,δηλ σημαςια δεν εχει ποτε τελικά κατασκευάστηκε η μπαταρια αλλα τα παρακάτω: α. Να ειναι επώνυμη μάρκα β.να ειναι η προβλεπόμενη σε ah (για golf v ειναι 55 ah όχι παραπάνω) γ. Οι καιρικές συνθήκες που λειτουργεί το όχημα ( πχ στη Β Ελλάδα με χιόνι -πάγο η μπαταρια πρέπει να έχει περισσότερα A εκκίνησης ). Χαρακτηριστικά μπαταρίας πχ 12v 55ah 360a για ήπια μέρη-Αθηνα,Κρητη ή 12v 55ah 480a για ψυχρά μέρη - Ξάνθη) και τέλος δ. Το ποιο σημαντικό, όταν αγοράζουμε μπαταρια να της κάνουμε αρχική φορτιση με ρεύμα ίσο με το 1/10 της χωρητικότητας πχ μπαταρια 12v 55a αρχική φόρτιση 5,5a, για τουλάχιστον 2 ώρες πριν την τοποθετηςουμε στο όχημα, για να είμαστε σίγουροι ότι ειναι πλήρως φορτισμένη με το 100% της ισχυς της. Πρέπει να γνωρίζουμε ότι το Δυναμό του οχήματος ΔΕΝ φορτίζει την μπαταρια αλλα την συντηρεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.