Jump to content
kospasTSI12345

Golf - Επιλογη Μπαταριας

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

μόλις τώρα με άφησε από μπαταρία το αμάξι (φοράει πάνω bosch s4 silver 60αρα) την οποία είχα αλλάξει 10/2013, («έπαιζα» με τα παράθυρα για να βάλω τους ανεμοθραύστες).... λογικά μπαταρία είναι γιατί ούτε μπρος παίρνει και κάνει τσακ τσακ λειτουργεί το ραδιόφωνο 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει, μου ανάβει στο καντράν move to P/N για το αυτόματο (ενώ είναι ήδη στο P)...  περιμένω οδική τώρα να δούμε .... είναι δυνατόν όμως μέσα σε 2 χρόνια να «φαγωθεί» μπαταρία; μήπως κάτι άλλο μου κάνει τη ζημιά και μου την τρώει, συναγερμός πχ (μη εργοστασιακός περασμένος από αντιπροσωπεία-stern νομίζω); Αν έχετε καμιά ιδέα και καμιά πρόταση για καινούρια; (η προηγούμενη μαμά -varta πρέπει να ήταν- με άφησε ευτυχώς σπίτι πάλι 2 φορές και στα 4 χρόνια την άλλαξα..) αλλά τώρα 2 χρόνια δεν ειναι πολύ λίγο;;;
ευχαριστώ

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε μπαταρια και ειναι η βλάβη που αναφέρεται σαν ´´διακοπή στοιχείου μπαταριας´´. Μπορεί μετά απο λίγο ώρα η μπαταρια να σου ξαναδώσει ρεύμα και να πάρει εμπρός το αυτοκίνητο αλλα μην την εμπιστευθεις θα σε αφήσει και πάλι. Όσο για τι μπαταρια να αγοράσεις διάβασε την προηγούμενη δημοσίευση μου και πρόσεξε τα Amper (A) της εκκίνησης και ότι πληρωνεις παίρνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φώναξα την οδική βοήθεια , βάλαμε μπροστά ΟΚ , μου είπε να κάνω και κανα μισάωρο βόλτα (έκανα) και μετά έπαιρνε κανονικά. Λες να την αλλάξω ή ήταν τυχαίο που ανεβοκατέβαζα παράθυρα (είχα και τα φώτα στο AUTO και άναβαν #%$@#%$#) και να την αφήσω; Η exide διάβασα είναι καλύτερη από bosch-varta αλλά σαν μάρκα δεν την έχω καθόλου ακούστα... μόνο αυτές τις 2 που απόσο ξέρω είναι ίδιες...


Edit: Διάβασα αναλυτικά και τα προηγούμενα σχόλια των παιδιών , θα πάω να μου την μετρήσουν (περίεργο ακουγεται, χαχα, την μπαταρία) να δω πόσο % βρίσκεται... και μάλλον πάω για καινούργια 540Ah είναι η silver της bosch που φοράει τώρα , εκεί θα κινηθώ πάλι ή και σε varta , Blue Dynamic 560 408 054

 

ωστόσο, την αρχική φόρτιση μπορώ εγώ να τη ζητήσω από το μαγαζί που θα μου την τοποθετήσει;

 

Ευχαριστώ

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ζήτησης με την προϋπόθεση ότι θα πρέπει να περιμένεις. Το σίγουρο ειναι ότι θα σου πει ο πωλητής ότι η μπαταρια ειναι οκ για να τελειώνει μαζί σου αλλα ζήτησε του να σου την φορτίσει, το καλύτερο αυτό ειναι αλλα μου έτυχε πωλητής ο οποίος μέτρησε με ηλεκτρονικό μηχάνημα την μπαταρια και μου είπε ότι ειναι οκ και μου εδωςε εγγύηση ενός έτους. Δεν μπορείς να κανεις διαφορετικά, ότι βγει απο εκεί και πέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δημοσθένη. Αυτό με τη φόρτιση δε το ήξερα, και σίγουρα όταν άλλαξα την προηγούμενη (1η αλλαγή από μαμά) δεν την φόρτισε πριν την βάλει πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μονο Banner Power Bull. Κορυφη. 60αρα περιπου 85 ευρω αλλα υπαρχει περιπτωση με το ψαξε ψαξε μπορει να τη βρεις κ φθηνοτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχτές μετά από καιρό σύνδεσα τους πόλους της μπαταρίας από το Golf του θείου μου για να το βάλω μπρος... Ενώ πήρε με λίγη δυσκολία μπρος... μετά είχε χαμηλό ρελαντί... Την προηγούμενη φορά που αλλάξαμε μπαταρία ένας γνωστός έκανε κάτι με το κεντρικό κλείδωμα για να λειτουργήσει το αυτοκίνητο σωστά. Ύπαρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω σε αυτές τις περιπτώσεις (Επανασύνδεσης της μπαταρίας)

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα.

 

Η μπαταρία με την οποία αγόρασα το Golf Mk5 μου παρέδωσε σήμερα, εν μέρω θέρους και διακοπών, πνεύμα.

 

Ήταν μία:

ZAP 45Ah 370A 12V 548 58 ETH545108036

 

Βρίσκομαι τώρα στην ευρύτερη περιοχή:

Λογγού - Καμμένων Βούρλων - Λαμίας.

 

Τα φώτα σας για την ελάχιστη χωρητικότητα μπαταρίας να αγοράσω όπως και από που στην περιοχή.

 

Ευχαριστώ πολύ όσους απαντήσουν.

 

 

Edited by olspookishmagus
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα αντιπροσωπεία για τα Ah. Αν δεν έχεις πειράξει το εργοστασιακό setup, βάζωντας καμμιά περίεργη πηγή κατανάλωσης, είσαι οκ με 44ah. Εγώ έχω βάλει 52ah varta. Μεγάλη προσοχή στο ρεύμα εκκίνησης. Να είναι τουλάχιστον αυτό της μαμίσιας μπαταρίας.

Edited by ekaradimos
Link to comment
Share on other sites

45Ah 370A

 

 

Edited by nikdev
Μεταφέρθηκαν εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις βαλει προσθετο εξοπλισμο στο αμαξι τοτε πιστευω για 14αρι 45αρα η 16αρι 50αρα εισαι κομπλε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εβαλα χθες μια μπαταρία στην αντιπροσωπεία και γράφει πάνω στον πόλο 45/16 λέτε να είναι παλιά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

8590bd2983ae0ca2992ab4e71c2f133c.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έρχονται σιγά σιγά τα πρώτα κρύα, μετρήστε τις μπαταρίες σας σε καταστήματα εξειδικευμένα (μέτρηση φορτίου) για να είστε έτοιμοι το χειμώνα!

Συνήθως μένει τη χειρότερη στιγμή..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2014 at 6:26 ΜΜ, GIANNIS_KAN said:

Καλησπερα, επειδη δεν εβρισκα παρομοιο θεμα ανοιξα ενα εδω.

Εδω και κανά μηνά δυο φορες δεν μου εχει παρει μπρος το αμαξι και χρειάστηκα καλωδια. Προχτές η μπαταρια επερνε με πολυ δυσκολια και σημερα πηγα σε δυο ηλεκτρολογους αυτοκινητων και μου ειπανε οτι ηθελε καινουργια. (7,5 volt εδειχνε)

Φοραγα μια 44Ah Sun Tech, με βεβαιωσανε και οι δυο οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν βαλω 60Ah και ετσι λοιπον προχωρησα στην αγορα μιας Varta 60Ah. 

Καλησπέρα και πάλι στο θέμα μετά από αρκετό καιρό. Η varta blue dynamic που είχα βάλει τότε μου παρέδωσε πνεύμα πριν δύο μέρες. Μου άντεξε 3 χρόνια και 3 μήνες περίπου. Καμία σχέση με την εργοστάσιακη μου δλδ με αυτή που μου ερχόταν το αμάξι όπου την έβγαλα από μόνος μου στα 5μιση με 6 χρόνια. Τοποθέτησα σήμερα μια hankook 62 Αμπέρ. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή και να με βγάλει κάτι παραπάνω. Γράφω την εμπειρία μου εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον αυτή την εποχή για varta. Btw τι γνώμη έχετε για hankook? 

Edited by GIANNIS_KAN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , takpanos said:

Καλή εταιρία

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχεις φορέσει? 

Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια ηταν εργοστασιακή. Πάντα κρατάνε παραπάνω. Έχω ακούσει όμως ότι είναι καλές σαν ποιότητα τιμη

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , takpanos said:

6 χρόνια ηταν εργοστασιακή. Πάντα κρατάνε παραπάνω. Έχω ακούσει όμως ότι είναι καλές σαν ποιότητα τιμη

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ισχύει για τις εργοστάσιακες γενικά, όχι συγκεκριμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H hankook που φορούσα στο Nissan κράτησε 7 χρόνια αντίθετα στο Polo Diesel 3.

Οπότε όντως εργοστασιακές είναι άλλη παρτίδα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, βλέπω στην σελίδ της Ross Tech στο youtube σχετικό βίντεο που δείχνει οταν αλλάζουμε την μπαταρία στο αυτοκίνητο μας στην συνέχεια περνάμε στον εγκέφαλο άνεσης τον σειριακό αριθμό την μάρκα και Ah της καινούργιας μας μπαταρίας. Το έχει κάνει κανείς? εγώ έχω αλλάξει ώς τώρα 3 μπαταρίες στο Golf 5 που έχω και μάλιστα απο 45Ah που είχε η μάνα του έβαλα 63 Ah Silver της Varta και όλα ειναι μια χαρά. Γιάτι υπάρχει αυτή η δυνατότητα να δυλώνεις τα στοιχεία της μπαταρίας στο σύστημα του αυτοκινήτου? Γνωρίζει κανείς? το έχει κάνει κάποιος? Στις αντιπροσωπίες το κάνουνε? ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.