Jump to content
kospasTSI12345

Golf - Επιλογη Μπαταριας

Recommended Posts

Γενικα εαν κανετε λιγα χλμ και πολλες στασεις-μιζιες,καλυτερα να προτιμησετε μπαταρια με λιγα αμπερ,

για να να προλαβαινει να φορτιστει πληρως απο το δυναμο.

Οσο περισσοτερα αμπερ βαζετε και δεν κανετε μεγαλες αποστασεις,η μπαταρια θαναι μισοαδια και ποτε πληρως φορτισμενη.

Δεν ειναι οτι καλυτερο μια μπαταρια που δεν ειναι ποτε πληρως φορτισμενη,η ζωη της ειναι σαφως μικροτερη απο μια πληρως 100% φορτισμενη.

Στα σκαφη βαζουμε ανω των 100αμπερ,διοτι οι πλευσεις μας ειναι στις 4500rpm ανω της μιας ωρας.

Καθε φορα που γυρναμε την μιζα η απωλεια ενεργειας μπορει να φθασει και το 20%.

Οποιος μπορει να την φορτιζει πληρως με καλο φορτιστη μια φορα καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Στα  σκάφη  αγαπητέ  έχουμε  και  δυο  μπαταρίες  και  both  και  εκκινήσεως  και  service, άλλη  στο  πήγαινε, άλλη  στο  έλα  και  φωτοβολταϊκό  για  φόρτιση—συντήρηση  κλπ—κλπ. .
Πολύπλοκος  συνδυασμός  που  δεν  συνάδει  να  παραλληλιστεί  με  τις  συνθήκες  αυτοκινήτου. 

Ποιο  είναι  το  πρόβλημα  να  μπει  στο  αυτοκίνητο  μια  μεγαλύτερη  μπαταρία;
Τι  εννοείτε  όταν  λέτε  ότι  δεν  θα  προλαβαίνει  να φορτιστεί.
Από  μια  μπαταρία  ανεξάρτητου  χωρητικότητας,  θα  πάρουμε  μια  ποσότητα  ρεύματος  για  μια  εκκίνηση  και  θα  την  αναπληρώσουμε  με  τη  λειτουργία.
Δηλαδή  μια  μεγάλη  μπαταρία  ξεκινάει  να  φορτίζεται  όταν  φτάσει  στο  80%  της  χωρητικότητας της, ενώ  μια  μικρή  ξεκινάει  από  το  90.
Από  μια  πλήρως  φορτισμένη  μπαταρία  είτε  μεγάλη,  είτε  μικρή  αφαιρούμε την ίδια  ποσότητα  φορτίου  κατά  την  εκκίνηση  και  αναπληρώνουμε  την  ίδια  ποσότητα  κατά  τη  φόρτιση.

Παράδειγμα  λίγο  μπακαλίστικο  αλλά  δίνει  μια  εικόνα  σχετικά  με  τη  μεγάλη  και  μικρή  μπαταρία:εάν  θέλουμε  ένα  ποτήρι  νερό(εκκίνηση), είτε  το  πάρουμε  από ένα  βαρέλι, είτε  από  μια  κανάτα  είναι  πάντα  ένα  ποτήρι  νερό. Η  επαναπλήρωση(φόρτιση)  εάν  γίνει  από  μια  παροχή(δυναμό)  είτε  γεμίσει  το  βαρέλι, είτε  γεμίσει  την  κανάτα  το  ίδιο  έργο  έχει  να  επιτελέσει  στον  ίδιο  χρόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι. ρωταω επειδη δεν ξερω και οχι ειρωνικα. για πιο λογο τοτε ειναι καλο να βαζουμε μεγαλυτερη μπαταρια αφου χρειαζομαστε μονο ενα μικρο ποσοστο απο αυτην;

γιατι οταν παμε εναν περιπατο να κουβαλαμε ολοκληρο βαρελι με νερο, ( περισσοτερος ογκος- μεγαλυτερο βαρος ),  απο τη στιγμη που ξερουμε οτι θα πιουμε ενα μονο ποτηρι;

Link to comment
Share on other sites

Ένα  υποθετικό  σενάριο  αλλά  καθόλου  απίθανο.
Διαδρομή  Αθήνα—Θεσσαλονίκη νύχτα  με  βροχή=  έξι  ώρες (είμεθα  νόμιμοι  και  οι  καιρικές  συνθήκες  είναι  άθλιες)
Οι  καταναλώσεις  μπορεί  να  είναι  οι  επόμενες  για  έξι  ώρες:
Φώτα  μικρά, μεγάλα, ομίχλης, ράδιο, θερμαινόμενο  πίσω  τζάμι, ανεμιστήρας  καλοριφέρ, υαλοκαθαριστήρες  και  ότι  άλλο  μπορεί  να  χρειάζεται  ο  οδηγός. Ένα  σύνολο  μπορεί  και  πάνω  από  τα  πεντακόσια—εξακόσια watt,  δια  12volt = κατανάλωση  περί  τα  40—50 ampere.
Το  δυναμό  τότε  καλείται  να  καλύψει  τις  τρέχουσες  καταναλώσεις  και  να  φορτώσει  την  μπαταρία( το  ποτήρι  που  πήραμε).
Η  δυνατότητα  ενός  μεσαίου  δυναμό  είναι  περί  τα  100 ampere.
Εάν  για  κάποιο  λόγο  δεν  φτάνει  η  παραγωγή  παίρνουμε  από  το ‘’βαρέλι’’  για  να  καλύψουμε  τις  ανάγκες.
Γι΄αυτό  πρέπει  να  υπάρχει  απόθεμα  ενέργειας  και  όχι  οριακή  παρακαταθήκη,

Τα  αυτόματα  αυτοκίνητα  δεν  έχουν  τη  δυνατότητα  να  πάρουν  μπροστά  με  σπρώξιμο (έσχατη  λύση  στην  εσχατιά  του  κόσμου), άλλος  ένας  λόγος  για  δυνατή  μπαταρία..
 

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση. προσπαθεις να το εξηγησεις οσο καλυτερα γινεται αλλα δεν πολυκαταλαβα.

ας πουμε οτι σε ολη τη διαδρομη που αναφερεις θα ειναι τοσο χαλια οι καιρικες συνθηκες, δεν ειναι και δυσκολο να γινει.

η καταναλωση που αναφερεις ειναι ανα ωρα;

η δυνατοτητα φορτισης ειναι ανα ωρα;

για ποιο λογο θα μπορουσε να μη φτασει το ρευμα απο τη στιγμη που η παραγωγη μπορει ειναι και διπλασια απο την καταναλωση;

σγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

 

 

και συγνωμη επειδη ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Οι  καταναλώσεις  που  αναφέρω  είναι  κατά  προσέγγιση  και  ανά  ώρα.

Ο  σχεδιαστής  οποιουδήποτε  μηχανήματος, προβλέπει  ανοχές  και  εφεδρείες. Είτε  λέγεται  μπαταρία, καύσιμο, υγρό  φρένων, ψυκτικό  υγρό κλιματισμού, υγρό αντιψυκτικό, λαδί  τιμονιού,  κλπ.
Σε  όλα  δίνει  min—max. Έτσι  και  στη  μπαταρία  δίνει  από  την  πιο  μικρή, μέχρι  την  πιο  μεγάλη  που  μπορεί  να  χρειαστεί  για  την  απρόσκοπτη  λειτουργία του  αυτοκίνητου.
Η  μπαταρία  που  βάζουμε  αποτελεί  μια  χρυσή  τομή  των  αναγκών  του  αυτοκίνητου.
Μια  μικρή  σε  αμπερώρια  μπαταρία  μπορεί  άνετα  να  καλύψει  τις  ανάγκες  σε  καταναλώσεις  λειτουργίας, όχι  όμως  εκκίνησης. Η  εκκίνηση  χρειάζεται  παρά  πολλά  ampere. Το  καλώδιο  της  μίζας  από  την  μπαταρία  είναι  το  μόνο  ανασφάλιστο  λόγω  της  τεραστίας  κατανάλωσης. Η  δυνατότητα  πολλών ampere  εκκίνησης,  για  απανωτές  εκκινήσεις,  παρέχεται  μόνο  από  μπαταρία  μεγάλης  χωρητικότητας.
Έτσι  έχουμε  μια  μπαταρία  που  υπερκαλύπτει  τις  καταναλώσεις  λειτουργίας  και  πολλαπλών  εκκινήσεων.
 

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες. Μια τελευταία ερώτηση. Γράφει στο βιβλίο του αυτοκινήτου η σε καποιο μέρος του αυτοκινήτου για το πόσο μικρή η μεγάλη μπαταρία περνει το αμαξι; νόμιζα οτι ήταν στάνταρ το μέγεθος της μπαταρίας για το κάθε αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Γενικά γνωρίζουμε πόσα Ah το δυναμό μπορεί να καλύψει σε Golf V Gt ? Που μπορούμε να το δούμε αυτό?

Πάντως με 60αρα απο 45αρα που είχα ένιωσα μια διαφορά λίγο στο βάρος εγώ αλλά μπορεί να ήταν ιδέα μου δεν ξέρω.


Εχω τη μπαταρία που λες 4 χρόνια σε gt χωρίς προβλήμα. Αυτή που έχει απο τη μάνα του καθως και η τσοχινη θηκη της είναι απλά για οικονομια. Τα άλλαξα και τα δύο με τη πρωτη ευκαιρία. Δλδ στα 2 χρόνια

Η τσόχινη θήκη που λες μου είπανε όταν μου την τοποθετούσε ο κύριος εκεί στο μαγαζί ότι επειδή αυτή που έχω είναι μικρή για την 60αρα καλό είναι να πάω να πάρω άλλη μεγαλύτερη γιατί βοηθάει στην προστασία από τις απότομες αλλαγές του καιρού.  

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα και αλλαξα και εγω μπαταρια στο δικο μου αφου άρχισε λογο καιρου να ζορίζεται το πρωι η μανησια απο το 2008 varta... Το θεμα ειναι οτι απο το εργοστάσιο φορούσε 70αρα το δικο μου και εβαλα μια 74αρα στην τσόχινη θηκη... Εσεις ομως μιλατε για μαμα 45αρες... γιατι αυτη η διαφορα στο δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα και αλλαξα και εγω μπαταρια στο δικο μου αφου άρχισε λογο καιρου να ζορίζεται το πρωι η μανησια απο το 2008 varta... Το θεμα ειναι οτι απο το εργοστάσιο φορούσε 70αρα το δικο μου και εβαλα μια 74αρα στην τσόχινη θηκη... Εσεις ομως μιλατε για μαμα 45αρες... γιατι αυτη η διαφορα στο δικο μου?

 

μήπως έχεις dsg?

Link to comment
Share on other sites

οχι μηχανικό κιβώτιο εχω αλλα μηπως παιζει ρολο οτι ειναι απο την μανα του με τα xenon και το "welcome home" ? (αυτο που αναβει σαν λαμπατερ ολο το αμαξι οταν ξεκλειδώνω-κλειδώνω)

Link to comment
Share on other sites

οχι μηχανικό κιβώτιο εχω αλλα μηπως παιζει ρολο οτι ειναι απο την μανα του με τα xenon και το "welcome home" ? (αυτο που αναβει σαν λαμπατερ ολο το αμαξι οταν ξεκλειδώνω-κλειδώνω)

Nαι αυτό παίζει ρόλο.Έχεις το πακέτο με το φωτισμό και ανακλινόμενους προφανώς καθρέφτες με φωτισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα προχτές τη μαμίσια varta 45ah μετά από 7+ χρόνια. Έβαλα 55ah Rocket κορεάτικη με 60 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να ¨χεις δικιο. Το σκέφτηκα και εγώ αλλά με πιάσαν οι τσιγγουνιές μου και έβαλα φτηνή. Ο χρόνος θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για μην ανοίγω ίδιο θέμα, επιτρέψτε μου να ρωτήσω κι εγώ. Έχω Golf IV 1.6 2002 Generation και επειδή η μπαταρία είναι off, θα ήθελα τη γνώμη σας, άμεσα αν γίνεται. Τι μπαταρία προτείνετε να βάλω; Η τελευταία που είχα είναι μια Bosch μπλε. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν είναι αξιόπιστες και πρότειναν την εργοστασιακή με δυο επιλογές μια economy στα 104€ και μια καλύτερη στα 125€ με έκπτωση. Στην τελευταία μου είπε δυο έτη εγγύηση. Όταν ρώτησα τι μάρκα είναι, μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν έρχεται ως vw και είναι ανάλογα με τη κάθε χρονική στιγμή που έχει κάνει σύμβαση με κάποια εταίρια, πχ varta κλπ. Επειδή δεν το κατέχω το θέμα και δεν θέλω να έχω προβλήματα τι προτείνετε; Τώρα έχω μια πηγή οθόνη Pioneer AVIC-F60DAB και παρατηρώ ότι όταν βάζω μπροστά μετά από ώρες σβηστό το αυτοκίνητο κάνει επανεκκίνηση η πηγή. Το πήγα και στην αντιπροσωπεία, μέτρησαν τη μπαταρία και είναι κάπου στα 8,5ah. Αυτοί επέμειναν ότι εκτός από την μπαταρία που θέλει αλλαγή είναι και η πηγή τέτοια που κόβει μόνη της. Το περίεργο είναι ότι δεν το κάνει συνήθως (όχι πάντα) όταν είναι δουλεμένος ο κινητήρας και κλείνω για λίγο και μετά ξανά μπροστά. Αν θελήσω να βάλω κάμερα πορείας και gps και κάποιο μικρό ενισχυτή (compact) θα καταναλώνει μπαταρία αρκετά, να προτιμήσω κάποια; Απλά για να έχω υπόψη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και του εμποριου να βαλεις στα ιδια Ah θα σου ερθει πιο φθηνα.καπου στα 75 με 80 € ισως και πιο φθηνα.τωρα οσο για το 8,5volt που εχει η μπαταρια ειναι πολυ χαμηλα.φαντασου οτι νεκρο το αμαξι ειναι περιπου στα 12,5Volt.Παντος να ξερεις οτι οσο κουνιετε το αμαξι η μπαταρια φορτιζετε οποτε οτι και να αναβεις η πτωση που θα εχει η μπαταρια ειναι πολυ χαμηλη

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μην χαρισεις τα λεφτα σου στην αντιπροσωπεια.

Το ποσο που σου αναφερουν ειναι πολυ μεγαλο για μπαταρια.

Επελεξε ενα μαγαζι του εμποριου και τοποθετησε μια επωνυμη μπαταρια (varta, bosch κτλ). Και εγγυηση θα εχεις και θα σου στοιχησει τα μισα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.