Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Foinx

Golf - Επιλογη Μπαταριας

Recommended Posts

Επίσης, πως μπορώ να γνωρίζω αν είναι "φρέσκια" (για να το πω απλά) από ημερομηνία παραγωγής η μπαταρία;

Έχουν ημερομηνίες παραγωγής.

Θέλει εναν έλεγχο φορτίου εκκίνησης με μηχάνημα που έχουν τα καταστήματα που τις εμπορεύονται.

Κι έναν απλό έλεγχο που μπορείς να κάνεις με πολύμετρο (σβηστό και σε λειτουργία)

Θα μπορούσα να ζητήσω να μου φέρει με ημερομηνία πρόσφατη, πόσο πρόσφατη θα ήταν καλή να είναι;

Καλημερα παιδια. Σημερα το πρωι διαπιστωσα οτι πλεον εμεινα απο μπαταρια Golf GTI v 2006. Η μπαταρια δεν εχει αλλαχτει ποτε. Εχει κατι να μου προτεινει καποιος; Καποιο καταστημα με λινκ κτλ. Ευχαριστω.

Κατοπιν πολλων τηλεφωνηματων το Γκολφ παιρνει συγκεκριμενη διασταση αυτην της Bosch s5008 77Α kαι κοστιζει απο 90-99 ευρω. Την γνωμη σας οποιος την εχει βαλει.

Μενω στο Γερακα ποσο βενζινη θα εκαιγα αν ερχομουν στα κατω πατησια να την παρω; Επισης την ειχε ετοιμοπαραδοτη; Οκ εδωσα 99 ευρω αλλα την αγορασα 3 στενα απο το σπιτι μου κ την εβαλα επιτοπου. Ειναι πιο δυνατη απο την εργοστασικαη σε Αμπερ απο 74 σε 77 και αμπερ εκκινησης δινει 780 απο 620 της μαμα. Πρωτη εντυπωση ειναι οτι η εκκινηση της μιζας ειναι οντως πιο αμεση κ δυνατη.

Ακριβώς αυτή φοράω στο 5άρι εξαιρετική.

Για τις μπαταριες ειναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση οσον αφορα την ημερομηνια κατασκευης ουτε η boshc δεν σε ενημερωνει που αναγραφεται αυτη. λιγο που το κοιταξα οι επωνυμες καμια δεν κατασκευαζεται εξολοκληρου απο τις καθεαυτου εταιριες ,αγοραζουν καποια κομματια και βαζουν την φιρμα τους και εγενετο η χ-ψ μαρκα.εκτος βεβαια απο καποιες που κατασκευαζονται απο την αρχη,αλλα σαν μαρκες μας ειναι αγνωστες και δεν τις προτιμαει ο καταναλωτης.στο διαταυτα τωρα  ψαχνω την ημερομηνια κατασκευης σε επωνυμες μπαταριες και δεν βρισκω που αναγραφεται επανω στην μπαταρια.

Μηπως γνωριζει καποιος να μας διαφωτισει πως τη βλεπουμε αυτη την ημερομηνια και που ειναι ?

Φίλε driverd θεωρώ ότι 1.εάν η μπαταρια ειναι ανοιχτού τύπου η ενεργοποίηση της ξεκινά απο τότε που ρίχνουμε υγρά 2. Εάν ειναι κλειστού τύπου ειναι απο τότε που έχει ενεργοποιηθεί και αποθηκευτεί ,δηλ σημαςια δεν εχει ποτε τελικά κατασκευάστηκε η μπαταρια αλλα τα παρακάτω: α. Να ειναι επώνυμη μάρκα β.να ειναι η προβλεπόμενη σε ah (για golf v ειναι 55 ah όχι παραπάνω) γ. Οι καιρικές συνθήκες που λειτουργεί το όχημα ( πχ στη Β Ελλάδα με χιόνι -πάγο η μπαταρια πρέπει να έχει περισσότερα A εκκίνησης ). Χαρακτηριστικά μπαταρίας πχ 12v 55ah 360a για ήπια μέρη-Αθηνα,Κρητη ή 12v 55ah 480a για ψυχρά μέρη - Ξάνθη) και τέλος δ. Το ποιο σημαντικό, όταν αγοράζουμε μπαταρια να της κάνουμε αρχική φορτιση με ρεύμα ίσο με το 1/10 της χωρητικότητας πχ μπαταρια 12v 55a αρχική φόρτιση 5,5a, για τουλάχιστον 2 ώρες πριν την τοποθετηςουμε στο όχημα, για να είμαστε σίγουροι ότι ειναι πλήρως φορτισμένη με το 100% της ισχυς της. Πρέπει να γνωρίζουμε ότι το Δυναμό του οχήματος ΔΕΝ φορτίζει την μπαταρια αλλα την συντηρεί.

Καλησπέρα σε όλους,

μόλις τώρα με άφησε από μπαταρία το αμάξι (φοράει πάνω bosch s4 silver 60αρα) την οποία είχα αλλάξει 10/2013, («έπαιζα» με τα παράθυρα για να βάλω τους ανεμοθραύστες).... λογικά μπαταρία είναι γιατί ούτε μπρος παίρνει και κάνει τσακ τσακ λειτουργεί το ραδιόφωνο 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει, μου ανάβει στο καντράν move to P/N για το αυτόματο (ενώ είναι ήδη στο P)...  περιμένω οδική τώρα να δούμε .... είναι δυνατόν όμως μέσα σε 2 χρόνια να «φαγωθεί» μπαταρία; μήπως κάτι άλλο μου κάνει τη ζημιά και μου την τρώει, συναγερμός πχ (μη εργοστασιακός περασμένος από αντιπροσωπεία-stern νομίζω); Αν έχετε καμιά ιδέα και καμιά πρόταση για καινούρια; (η προηγούμενη μαμά -varta πρέπει να ήταν- με άφησε ευτυχώς σπίτι πάλι 2 φορές και στα 4 χρόνια την άλλαξα..) αλλά τώρα 2 χρόνια δεν ειναι πολύ λίγο;;;
ευχαριστώ

Edited by BTH

Ναι μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε μπαταρια και ειναι η βλάβη που αναφέρεται σαν ´´διακοπή στοιχείου μπαταριας´´. Μπορεί μετά απο λίγο ώρα η μπαταρια να σου ξαναδώσει ρεύμα και να πάρει εμπρός το αυτοκίνητο αλλα μην την εμπιστευθεις θα σε αφήσει και πάλι. Όσο για τι μπαταρια να αγοράσεις διάβασε την προηγούμενη δημοσίευση μου και πρόσεξε τα Amper (A) της εκκίνησης και ότι πληρωνεις παίρνεις.

Φώναξα την οδική βοήθεια , βάλαμε μπροστά ΟΚ , μου είπε να κάνω και κανα μισάωρο βόλτα (έκανα) και μετά έπαιρνε κανονικά. Λες να την αλλάξω ή ήταν τυχαίο που ανεβοκατέβαζα παράθυρα (είχα και τα φώτα στο AUTO και άναβαν #%$@#%$#) και να την αφήσω; Η exide διάβασα είναι καλύτερη από bosch-varta αλλά σαν μάρκα δεν την έχω καθόλου ακούστα... μόνο αυτές τις 2 που απόσο ξέρω είναι ίδιες...

Edit: Διάβασα αναλυτικά και τα προηγούμενα σχόλια των παιδιών , θα πάω να μου την μετρήσουν (περίεργο ακουγεται, χαχα, την μπαταρία) να δω πόσο % βρίσκεται... και μάλλον πάω για καινούργια 540Ah είναι η silver της bosch που φοράει τώρα , εκεί θα κινηθώ πάλι ή και σε varta , Blue Dynamic 560 408 054

ωστόσο, την αρχική φόρτιση μπορώ εγώ να τη ζητήσω από το μαγαζί που θα μου την τοποθετήσει;

Ευχαριστώ

Edited by BTH

Μπορείς να το ζήτησης με την προϋπόθεση ότι θα πρέπει να περιμένεις. Το σίγουρο ειναι ότι θα σου πει ο πωλητής ότι η μπαταρια ειναι οκ για να τελειώνει μαζί σου αλλα ζήτησε του να σου την φορτίσει, το καλύτερο αυτό ειναι αλλα μου έτυχε πωλητής ο οποίος μέτρησε με ηλεκτρονικό μηχάνημα την μπαταρια και μου είπε ότι ειναι οκ και μου εδωςε εγγύηση ενός έτους. Δεν μπορείς να κανεις διαφορετικά, ότι βγει απο εκεί και πέρα.

Ευχαριστώ πολύ Δημοσθένη. Αυτό με τη φόρτιση δε το ήξερα, και σίγουρα όταν άλλαξα την προηγούμενη (1η αλλαγή από μαμά) δεν την φόρτισε πριν την βάλει πάνω.

1 ώρα πριν , oden said:

ac delco 60amp καλη μπαταρια 90ευρω

η 60αρα varta φθηνοτερη ειναι

Μονο Banner Power Bull. Κορυφη. 60αρα περιπου 85 ευρω αλλα υπαρχει περιπτωση με το ψαξε ψαξε μπορει να τη βρεις κ φθηνοτερα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα! Εχτές μετά από καιρό σύνδεσα τους πόλους της μπαταρίας από το Golf του θείου μου για να το βάλω μπρος... Ενώ πήρε με λίγη δυσκολία μπρος... μετά είχε χαμηλό ρελαντί... Την προηγούμενη φορά που αλλάξαμε μπαταρία ένας γνωστός έκανε κάτι με το κεντρικό κλείδωμα για να λειτουργήσει το αυτοκίνητο σωστά. Ύπαρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω σε αυτές τις περιπτώσεις (Επανασύνδεσης της μπαταρίας)

Καλησπέρα.

Η μπαταρία με την οποία αγόρασα το Golf Mk5 μου παρέδωσε σήμερα, εν μέρω θέρους και διακοπών, πνεύμα.

Ήταν μία:

ZAP 45Ah 370A 12V 548 58 ETH545108036

Βρίσκομαι τώρα στην ευρύτερη περιοχή:

Λογγού - Καμμένων Βούρλων - Λαμίας.

Τα φώτα σας για την ελάχιστη χωρητικότητα μπαταρίας να αγοράσω όπως και από που στην περιοχή.

Ευχαριστώ πολύ όσους απαντήσουν.

Edited by olspookishmagus

Ρώτα αντιπροσωπεία για τα Ah. Αν δεν έχεις πειράξει το εργοστασιακό setup, βάζωντας καμμιά περίεργη πηγή κατανάλωσης, είσαι οκ με 44ah. Εγώ έχω βάλει 52ah varta. Μεγάλη προσοχή στο ρεύμα εκκίνησης. Να είναι τουλάχιστον αυτό της μαμίσιας μπαταρίας.

Edited by ekaradimos

45Ah 370A

Edited by nikdev
Μεταφέρθηκαν εδώ

Αν δεν εχεις βαλει προσθετο εξοπλισμο στο αμαξι τοτε πιστευω για 14αρι 45αρα η 16αρι 50αρα εισαι κομπλε.

Καλησπέρα.εβαλα χθες μια μπαταρία στην αντιπροσωπεία και γράφει πάνω στον πόλο 45/16 λέτε να είναι παλιά;

8590bd2983ae0ca2992ab4e71c2f133c.png

Μιας κι έρχονται σιγά σιγά τα πρώτα κρύα, μετρήστε τις μπαταρίες σας σε καταστήματα εξειδικευμένα (μέτρηση φορτίου) για να είστε έτοιμοι το χειμώνα!

Συνήθως μένει τη χειρότερη στιγμή..