Jump to content
john30

Κατανάλωση Με 18Άρες Και 16Άρες Σε Golf 5 1.4 Tsi

Recommended Posts

Αφορμή για το θέμα είναι μία βολτα που έκανα με ένα Golf 5 1.4 tsi φίλου με 16άρες ζάντες. Στους ίδιους ρυθμούς οδήγηση είδα ότι η κατανάλωση του με τις 16άρες δεν ξεπέρασε τα 7.6 λίτρα ενώ του δικού μου με 18άρες δεν έπεσα κάτω από 9.2 λίτρα. Η μέτρηση έγινε στην ίδια διαδρομή με σχεδόν ίδια κίνηση και με 2 άτομα μέσα. Επίσης μου φάνηκε πως το αμάξι άνοιγε πιο γρήγορα. Μπορεί η διάμετρος της ζάντας να επηρεάζει τόσο την κατανάλωση ενός αυτοκινήτου? Παρακαλώ τις γνώμες σας και αν είναι δυνατόν μια μέση κατανάλωση των αυτοκινήτων σας με όσους έχουν 16άρες και με όσους έχουν 18άρες.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η 18αρα ζάντα επηρεάζει την κατανάλωση. Στο δικό μου golf 7αρι 1,4 με 16αρες παίζω από 6,5-7 λίτρα με νορμάλ-γρήγορη οδήγηση 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα τη 16αρα, μετα εβαλα 17αρα, μετα 18αρα....

τελικα ξαναγυρισα στην 17ααρα που ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ! η 18αρα εχει και αλλα αρνητικα εκτος της καταναλωσης,παμε τωρα στο θεμα μας...

τα νουμερα που γραφεις ειναι κατα τη γνωμη μου υπερβολικα!

το 6,5 σαν ΜΕΣΗ καταναλωση είναι δυσκολο! ειναι αλλο παω ενα ταξιδι χαλαρα κ καταφερνω μεση καταναλωση 6,5 και άλλο σε ολες μου τις διαδρομες εχω Μ.Κ. 6,5!!!

με 18αρα παλι το 9,5 που γραφεις ειναι υπερβολικο! βεβαια παιζει ρολο και ποια ζαντα είναι, το βαρος κτλ

εγω με 18αρα πανω απο 8,5 δεν είδα! και με 16αρα ενα διαστημα που ηθελα να κανω ρεκορ ειχα καταφερει μεση καταναλωση σε μια εβδομαδα να εχω 6,9!

(αν και ολα αυτα τα νουμερα ειναι ακυρα θα επαναλαβω οτι πρεπει να μιλας για το ιδιο αμαξι με την ίδια βελτιωση, και κυριως με τον ίδιο οδηγο,και να κατσεις να ζυγισεις τις ζαντες για να δεις τί και πως! για παραδειγμα το spint booster του Μπουλεκου ανεβαζει κατευθειαν ενα λιτρο επανω την καταναλωση με ακριβως την ίδια οδηγηση!) 

Edited by FANIS-TSI-
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα τη 16αρα, μετα εβαλα 17αρα, μετα 18αρα....

τελικα ξαναγυρισα στην 17ααρα που ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ! η 18αρα εχει και αλλα αρνητικα εκτος της καταναλωσης,παμε τωρα στο θεμα μας...

τα νουμερα που γραφεις ειναι κατα τη γνωμη μου υπερβολικα!

το 6,5 σαν ΜΕΣΗ καταναλωση είναι δυσκολο! ειναι αλλο παω ενα ταξιδι χαλαρα κ καταφερνω μεση καταναλωση 6,5 και άλλο σε ολες μου τις διαδρομες εχω Μ.Κ. 6,5!!!

με 18αρα παλι το 9,5 που γραφεις ειναι υπερβολικο! βεβαια παιζει ρολο και ποια ζαντα είναι, το βαρος κτλ

εγω με 18αρα πανω απο 8,5 δεν είδα! και με 16αρα ενα διαστημα που ηθελα να κανω ρεκορ ειχα καταφερει μεση καταναλωση σε μια εβδομαδα να εχω 6,9!

(αν και ολα αυτα τα νουμερα ειναι ακυρα θα επαναλαβω οτι πρεπει να μιλας για το ιδιο αμαξι με την ίδια βελτιωση, και κυριως με τον ίδιο οδηγο,και να κατσεις να ζυγισεις τις ζαντες για να δεις τί και πως! για παραδειγμα το spint booster του Μπουλεκου ανεβαζει κατευθειαν ενα λιτρο επανω την καταναλωση με ακριβως την ίδια οδηγηση!)

Φίλε μου για μένα τα νούμερα ειναι πραγματικά. Αν για εσένα ειναι υπερβολικά, πρόβλημά σου. Αν δεν διαβάσεις καλα να σου πω και πάλι οτι εγω εχω golf 7αρι και όχι το 5αρι που είχαν τα αλλα παιδιά.

Λοιπόν με cruiz control στα 140 σε πληροφορώ οτι η κατανάλωση που εχω παίζει απο 6,2-6,5.

Σε σύνολο 7000χλμ που εχω κάνει με το αμάξι μου η μέση κατανάλωση ειναι 7,2 και σε πληροφορώ οτι δεν εχω ελαφρύ πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη διαφορά από τις ζάντες. Εγώ με το Golf (1.4 tsi 160) σε 1.200 χιλιόμετρα ταξίδι και διαδρομές σε επαρχιακούς δρόμους μετά βίας έβγαλα 7.7 μέση κατανάλωση. Εντός πόλης προχθές 9.2 για πλάκα και προς στο τέλος οδηγώντας σαν κότα με 2.000 στροφές και αν, κατάφερα και το έριξα στο 9.0. Ήταν άδειο, έριξα 15 ευρώ έκανα μία διαδρομή Μεταμόρφωση - Περιστέρι και πίσω και κουνήθηκε μία γραμμή ο δείκτης της βενζίνης...   ...τα 5 από τα 15 ευρώ πρέπει να χαιρέτησαν...!

 

Σε αντίθεση με το Golf 1.4 tsi 160 με 18άρες, με το Leon 1.4 tsi 125 με 16άρες εντός πόλης πολύ σβέλτα 8.9. Δηλ. με το Golf πάω κότα και βγάζω 9.1 και με το Seat αρκετά πιο γρήγορα και βγάζω 8.9.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντυπωση Θάνο γιατί εγώ με 18αρες έχω αισθητά λιγότερη κατανάλωση ,συγκεκριμένα το περασμενο σκ γυρισα από πήλιο

 

με ταχυτητες μέχρι 170 ,τα περισσότερα ήμουν με 140+ και έγραψα 6,9 -

 

επίσης στο πήλιο που οι αποστάσεις ήταν μεγάλες για τις παραλίες με ανέβασμα κατεβασμα βουνου ,δεν έγραψα πάνω απο 8 σε καμια διαδρομη-

 

πολη είμαι 7,5 + με νορμαλ συνθηκες (φαναρια λιγο κινηση κλπ)

 

απλά θέλω να πω κοιταξε το μήπως ευθυνεται τίποτα αλλο ,πχ ένας φιλος με το ιδιο αυτοκινητο αλλα dsg  και εκεινος ειχε αυξημενη καtαναλωση ,το εψαξε και ειδε οτι ευθυνονταν ο πρωτος αισθητηρας λ (πριν το καταλυτη) τον αλλαξε και επεσε σε κανονικα επιπεδα η κατανάλωση (με 18αρες και αυτο το golf)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα με 18αρες έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση τωρα για 2-3 λίτρα πάνω νομίζω είναι υπερβολικό και καλό θα ήταν να ψάξεις λίγο.

 

για τα παιδια με golf 6 & 7 το 5αρι έχει αισθητά ποιο κοντό σασμάν για παράδειγμα με cruise control 6η και 140km/h έχω 7,4 - 7,6 κατανάλωση γιατί είμαι με 3200 - 3300 στροφές στο 6αρι & 7αρι τα ιδια χιλιόμετρα είναι με 400 στροφές λιγότερες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι με 18άρες θα είναι μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά περίπου τι διαφορά μπορεί να υπάρχει? Επίσης πραγματικά εκπλήσσομαι με τις καταναλώσεις του 7 σε σχέση με το 5άρι γιατί π.χ δεν υπάρχει περίπτωση με 140 να δω λιγότερα από 7.5-8.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για μένα τα νούμερα ειναι πραγματικά. Αν για εσένα ειναι υπερβολικά, πρόβλημά σου. Αν δεν διαβάσεις καλα να σου πω και πάλι οτι εγω εχω golf 7αρι και όχι το 5αρι που είχαν τα αλλα παιδιά.

Λοιπόν με cruiz control στα 140 σε πληροφορώ οτι η κατανάλωση που εχω παίζει απο 6,2-6,5.

Σε σύνολο 7000χλμ που εχω κάνει με το αμάξι μου η μέση κατανάλωση ειναι 7,2 και σε πληροφορώ οτι δεν εχω ελαφρύ πόδι.

 

φιλε "το προβλημα σου" δεν είναι κ ο καλυτερος τροπος να γραφεις σε ενα φορουμ, δεν θα το σχολιασω παραπανω απλα θα σου πω να διαβαζεις πρωτα τον τιτλο του θεματος πριν ξεκινησεις να γραφεις!!! τα δικα μου σχολια ειναι για το 5αρι που ρωτησε το παλικαρι...και σχολιασα ολα τα νουμερα που αναφερθηκαν οχι το μονο τα δικα σου!

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντυπωση Θάνο γιατί εγώ με 18αρες έχω αισθητά λιγότερη κατανάλωση ,συγκεκριμένα το περασμενο σκ γυρισα από πήλιο

 

με ταχυτητες μέχρι 170 ,τα περισσότερα ήμουν με 140+ και έγραψα 6,9 -

 

επίσης στο πήλιο που οι αποστάσεις ήταν μεγάλες για τις παραλίες με ανέβασμα κατεβασμα βουνου ,δεν έγραψα πάνω απο 8 σε καμια διαδρομη-

 

πολη είμαι 7,5 + με νορμαλ συνθηκες (φαναρια λιγο κινηση κλπ)

 

απλά θέλω να πω κοιταξε το μήπως ευθυνεται τίποτα αλλο ,πχ ένας φιλος με το ιδιο αυτοκινητο αλλα dsg  και εκεινος ειχε αυξημενη καtαναλωση ,το εψαξε και ειδε οτι ευθυνονταν ο πρωτος αισθητηρας λ (πριν το καταλυτη) τον αλλαξε και επεσε σε κανονικα επιπεδα η κατανάλωση (με 18αρες και αυτο το golf)

 

Δημήτρη το έχω σκεφτεί αυτό που αναφέρεις, ότι πιθανότατα να φταίει κάτι άλλο, τον Μάρτιο έκανα σέρβις και δεν βρέθηκε κάτι παντως. Σε σχέση με τον πρώτο καιρό που είχα τις ζάντες (τις έχω 3 χρόνια σχεδόν) από κάποιο σημείο και μετά αυξήθηκε η κατανάλωση. Σίγουρα έχει να κάνει με το φορτίο, τις συνθήκες κλπ αλλά ώρες ώρες εντός πόλης κατεβαίνει ο δείκτης αρκετά.

 

Στα 1.200 χλμ που έκανα βέβαια με 7.7 μέση, στα 1.000 περίπου χλμ το αυτοκίνητο ήταν με 4 άτομα και αποσκευές μέχρι το ταβάνι..!

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη διαφορά από τις ζάντες. Εγώ με το Golf (1.4 tsi 160) σε 1.200 χιλιόμετρα ταξίδι και διαδρομές σε επαρχιακούς δρόμους μετά βίας έβγαλα 7.7 μέση κατανάλωση. Εντός πόλης προχθές 9.2 για πλάκα και προς στο τέλος οδηγώντας σαν κότα με 2.000 στροφές και αν, κατάφερα και το έριξα στο 9.0. Ήταν άδειο, έριξα 15 ευρώ έκανα μία διαδρομή Μεταμόρφωση - Περιστέρι και πίσω και κουνήθηκε μία γραμμή ο δείκτης της βενζίνης...   ...τα 5 από τα 15 ευρώ πρέπει να χαιρέτησαν...!

 

Σε αντίθεση με το Golf 1.4 tsi 160 με 18άρες, με το Leon 1.4 tsi 125 με 16άρες εντός πόλης πολύ σβέλτα 8.9. Δηλ. με το Golf πάω κότα και βγάζω 9.1 και με το Seat αρκετά πιο γρήγορα και βγάζω 8.9.

 

Ακριβώς τα ίδια χαίρια και εγώ με τις Vancouver 18άρες ο δείκτης όπως ακριβώς το περιγράφεις πέφτει και τα νούμερα 

εντός πόλης και με DSG μάλιστα συνέχεια σχεδόν στο 9!

Και το συγκρίνω με το 160άρι του κουμπάρου με (με DSG επίσης) αλλά με τις μαμά 16άρες και η διαφορά είναι κάτι παραπάνω 

από εμφανής ειδικά στην κατανάλωση αλλά και στις επιδόσεις (όχι τόσο σε απόλυτα νούμερα αλλά γενικά στο πόσο πιο εύκολα 

ξεκολάει το αμάξι και πόσο λιγότερο φαίνεται να τουρμπίζει όταν πας να κινηθείς πιο σβέλτα)

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

φιλε "το προβλημα σου" δεν είναι κ ο καλυτερος τροπος να γραφεις σε ενα φορουμ, δεν θα το σχολιασω παραπανω απλα θα σου πω να διαβαζεις πρωτα τον τιτλο του θεματος πριν ξεκινησεις να γραφεις!!! τα δικα μου σχολια ειναι για το 5αρι που ρωτησε το παλικαρι...και σχολιασα ολα τα νουμερα που αναφερθηκαν οχι το μονο τα δικα σου!

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Στο ποστ #3 μιλάς για 6,5 λίτρα που αφορούν το 7αρι και σου φαίνεται δύσκολο να επιτευχθεί τέτοια κατανάλωση. Γιαυτό σου απάντησα και για τίποτε άλλο

πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

750 χλμ διαδρομη  στην εγνατια (πρεβεζα-θεσσαλονικη-πρεβεζα) με 225-45-17 και τεσσερα ατομα μεσα με ταxυτητα απο 120-180 και καπου στα 140 η περισσοτερη διαδρομη μικτος κυκλος καταναλωσης 7,9 lit/100  JETTA MKV TSI 140

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια χαίρια και εγώ με τις Vancouver 18άρες ο δείκτης όπως ακριβώς το περιγράφεις πέφτει και τα νούμερα 

εντός πόλης και με DSG μάλιστα συνέχεια σχεδόν στο 9!

Και το συγκρίνω με το 160άρι του κουμπάρου με (με DSG επίσης) αλλά με τις μαμά 16άρες και η διαφορά είναι κάτι παραπάνω 

από εμφανής ειδικά στην κατανάλωση αλλά και στις επιδόσεις (όχι τόσο σε απόλυτα νούμερα αλλά γενικά στο πόσο πιο εύκολα 

ξεκολάει το αμάξι και πόσο λιγότερο φαίνεται να τουρμπίζει όταν πας να κινηθείς πιο σβέλτα)

 

 

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις είδα και εγώ. Διαφορά κατανάλωσης περίπου στο 1-1,5 λίτρο και λίγο διαφορά στο ξεκίνημα ειδικά αλλά και στις ρεπρίζ.

Edited by john30
Link to comment
Share on other sites

Από 16αρα σε 17αρα σίγουρα υπάρχει 1 λίτρο διαφορά στη κατανάλωση σε ίδια αυτοκίνητα με ίδιο οδηγό και στυλ οδήγησης. Το παραπάνω το βλέπω λίγο υποερβολικό χωρίς βέβαια να το αποκλείω. Εγώ με το 7αρι και 16αρες ζάντες Αθήνα-Πρέβεζα-Αθήνα σύνολο 800χλμ με crouize control στα 140 όπου το επέτρεπε ο δρόμος έχω μέση κατανάλωση 6,4.

Μη ξεχνάμε ότι άλλο 205 διάσταση και άλλο 225. Μιλάμε για 8 πόντους παραπάνω πάτημα στο δρόμο άρα και μεγαλύτερη τριβή-αντίσταση. 

Για διαφορά σε 17αρα με 18αρα δεν νομίζω να υπάρχει στη κατανάλωση. Τουλάχιστον εγώ όσο είχα το 5αρι gti δεν είχα δει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.