Jump to content
ΜΑΝΟΛΗΣ

Εpc Λαμπακι

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ..ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF 5 GT 170 ..ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ EPC KANEI ΔΙΑΚΟΠΕΣ ,ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ Κ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ..ΑΝ ΤΟ ΣΒΗΣΩ Κ ΤΟ ΒΑΛΩ ΠΑΛΙ ΜΠΡΟΣ ΟΚ Κ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..AX AYTA TA GOLF..ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΑΣΜΑΝ..Κ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΡΟΧΟΥ..ΩΡΑΙΟ ΑΜΑΞΙ ΑΛΛΑ....

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΦΙΣΟΣΕ ΕΣΒΗΣΕ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ Κ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ Κ ΤΩΡΑ ΤΑ ΙΔΙΑ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΝΟΛΗΣ Γράφε με μικρά γράμματα και κάλως όρισες στο φορουμ (Παράληψη μου που δε σε καλωσόρισα από το πρώτο ποστ)

 

 

 

Για να σου πει κάποιος στο περίπου τι είναι πρέπει να σκαναρεις το αυτοκίνητο και να ανεβάσεις εδω τα λαθη, μονο με το λαμπάκι δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

γενικά λαμπάκια τέτοια δηλώνουν ότι πέρασε ακαυτη βενζίνη στον καταλύτη λόγο του ότι ρεταρισε Κάπιος από τους κύλινδρούς.σε πρώτη φάση δες αν με καλή βενζίνη συνεχίσει Κάι αν ναι κοιτάς μπουζι πολλαπλασιαστες κλπ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΦΙΣΟΣΕ ΕΣΒΗΣΕ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ Κ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ Κ ΤΩΡΑ ΤΑ ΙΔΙΑ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ..

 

Και υποθέτω τον πλήρωσες κιόλαςςς;; Μπήκε σε Safe Mode πιθανότατα, οπότε αφού έσβησε το σφάλμα, λογικό είναι να στρώσει, μέχρι να ξαναεμφανίσει την δυσλειτουργία και να ξαναποθηκευθεί σφάλμα. Το θέμα ήταν να βρει την αιτία.

 

Από αυτά που περιγράφεις, δεν νομίζω πως μπορείς να πάρεις safe απάντηση από forum. Το αυτοκίνητο θέλει διαγνωστικό, να δει κάποιος τι σφάλμα βγάζει και μετά έλεγχο να δει κανείς τι μπορεί να το προκαλεί. Μπορεί να είναι πολλά πράγματα.  

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί το έβαλα μπρος και ήταν όλα οκ. είχαν σβήσει οι βλάβες απτο καντραν κ το αμάξι λειτουργούσε κανονικά. το πήγα στο συνεργείο του φίλου μου που ειναι κ ο μόνος που εμπιστεύομαι,  το βάλαμε πάλι στο διαγνωστικό και είχε αποθηκεύσει κάποιες βλάβες..τις διέγραψε γιανα μπορέσουμε να δούμε τι γίνετε..το κάναμε βόλτα μαζί. ανέβαζε στροφές ,τούρμπιζε κανονικά και έβγαζε όλη τη δύναμη στο δρόμο χωρίς να κανει το παραμικρό (διακοπές, δεν ανέβαζε στροφές, εσβηνε στο ρελαντί) κάναμε περίπου 20χλμ βόλτα..το αφήσαμε μετά να δουλεύει στο ρελαντί για πολύ ώρα και πάλι διαγνωστικό.δεν κατέγραψε καμία βλάβη..είναι αρκετά δύσκολο να βρει την αίτια σε ένα αμάξι με τόσα ηλεκτρονικά συστήματα αφού δεν του έδειξε το παραμικρό πρόβλημα όταν το δοκιμάσαμε.εν τέλη μου είπε να αλλάξουμε το φίλτρο βενζίνης και να καθαρίσουμε την πεταλούδα..ίσως ειναι απο κακό καυσιμο που άφησε υπολίματα..θα σας πω νεώτερα.ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά..Α!είναι εντελώς εργοστασιακό..

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί το έβαλα μπρος και ήταν όλα οκ. είχαν σβήσει οι βλάβες απτο καντραν κ το αμάξι λειτουργούσε κανονικά. το πήγα στο συνεργείο του φίλου μου που ειναι κ ο μόνος που εμπιστεύομαι,  το βάλαμε πάλι στο διαγνωστικό και είχε αποθηκεύσει κάποιες βλάβες..τις διέγραψε γιανα μπορέσουμε να δούμε τι γίνετε..το κάναμε βόλτα μαζί. ανέβαζε στροφές ,τούρμπιζε κανονικά και έβγαζε όλη τη δύναμη στο δρόμο χωρίς να κανει το παραμικρό (διακοπές, δεν ανέβαζε στροφές, εσβηνε στο ρελαντί) κάναμε περίπου 20χλμ βόλτα..το αφήσαμε μετά να δουλεύει στο ρελαντί για πολύ ώρα και πάλι διαγνωστικό.δεν κατέγραψε καμία βλάβη..είναι αρκετά δύσκολο να βρει την αίτια σε ένα αμάξι με τόσα ηλεκτρονικά συστήματα αφού δεν του έδειξε το παραμικρό πρόβλημα όταν το δοκιμάσαμε.εν τέλη μου είπε να αλλάξουμε το φίλτρο βενζίνης και να καθαρίσουμε την πεταλούδα..ίσως ειναι απο κακό καυσιμο που άφησε υπολίματα..θα σας πω νεώτερα.ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά..Α!είναι εντελώς εργοστασιακό..

 

 

Φίλε δεν μας τα λες καλά, αφού μόλις καταγράφει κατι πας και το σβήνεις, ούτε να δείτε τι λεει το ρημάδι το λάθος ούτε τίποτα. Το αυτοκίνητο σου εχει παντού αισθητήρες που καταγράφουν τα πάντα για να σε ενημερώσουν, τους εχεις πληρώσει. Εκμεταλλεύσου λοιπόν αυτήν την δυνατότητα του αυτοκίνητου σου και μην ξενασβήσεις τα λαθη πριν να δεις πως ακριβώς περιγράφουν την βλάβη.

 

Μπορεί με αυτό που κάνεις στο μέλλον να εχεις ολέθρια αποτελέσματα για την τσέπη σου..

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνώ ότι έχει παντού αισθητήρες για να με ενημερώνουν ,αλλά και οι πληροφορίες που σου δίνουν για βλάβη δεν είναι πάντα τόσο απόλυτες! όπως και τα λαμπάκια στο καnτραν πχ του κινητήρα η το EPC μπορεί να ανάψει για πάρα πολλούς λόγους.. με μια δυσλειτουργια στο αυτοκίνητο ο εγκέφαλος μπορεί να καταγράψει και άλλες βλάβες πού δεν ισχύουν..γιαυτο το λόγο δεν δίνω κ πολύ σημασία στα διαγνωστικά..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σου ειχε βγαλει 5 βλαβες πχ,τις σβησατε το κανατε βολτα και επειδη λειτουργησε ολα ενταξει?

Οι βλαβες ελεγαν γιατι αναψαν τα λαμπακια....

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνώ ότι έχει παντού αισθητήρες για να με ενημερώνουν ,αλλά και οι πληροφορίες που σου δίνουν για βλάβη δεν είναι πάντα τόσο απόλυτες! όπως και τα λαμπάκια στο καnτραν πχ του κινητήρα η το EPC μπορεί να ανάψει για πάρα πολλούς λόγους.. με μια δυσλειτουργια στο αυτοκίνητο ο εγκέφαλος μπορεί να καταγράψει και άλλες βλάβες πού δεν ισχύουν..γιαυτο το λόγο δεν δίνω κ πολύ σημασία στα διαγνωστικά..

 

Δηλαδή ας αφήσουμε τα διαγνωστικά και ας πιάσουμε

og36.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα για να μπορεσουμαι να σε βοηθησουμαι την επομενη φορα που θα σου βγαλη σφαλμα και θα σου παρουσιαση το προβλημα  γραψεμασ ολα τα σφαλματα που εχει καταγραψη ο εγκεφαλοσ του κινητηρα .μην σου τα ξαναζβηση τα σφαλματα εαν θελεισ να φτιαξησ το αυτοκινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μανωλη οταν σβηνουμε μια βλαβη δεν παει να πει οτι την διορθωνουμε κιολας.Επισης μπορει οταν αναβει ενα λαμπακι να σημαινει πολλα πραγματα αλλα το διαγνωστικο μας δινει συγκεκριμενες πληροφοριες για το προβλημα που υπαρχει.Κανε αυτο που λεει ο electric doctor αν θες να βρεις λυση στο προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια ! Ανοιγεις ενα θεμα και μας λες οτι σου αναβει το EPC και το αμαξι κανει τα δικα του . Τα μελη μας σου απαντανε τι να δεις και τι να κανεις . Μεχρι εδω ολα καλα ! ! !

 

Και μετα μας λες οτι δεν δινεις σημασια στο λαμπακι και στις απαντησεις που σου δινει το διαγνωστικο . Και ερωτω τοτε γιατι ανοιξες το θεμα ;;

 

Κανε οτι σου ειπαν μεχρι τωρα τα παιδια παραπανω αν θες να λυσεις το προβλημα σου ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω με τους προλαλήσαντες. Αυτό όμως που παρατήρησα είναι ότι ο φίλος σου αν και είναι της εμπιστοσύνης σου συμπεριφέρεται ως επαγγελματίας παλιάς εποχής.Δεν δίνει σημασία στην καταγραφή των βλαβών, σβήνει τις βλάβες και μετά αρχίζει την επισκευή στα τυφλά. Ξεκινάει από το φίλτρο βενζίνης, μετά πεταλούδα, μετά ποιος ξέρει τι και έχει ο θεός......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ας αφήσουμε τα διαγνωστικά και ας πιάσουμε

og36.png

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ  Κ ΝΑ ΜΕΘΑΙΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ VW Κ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ .ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΕΙΣ ΞΑΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΟΚ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

καλημερα για να μπορεσουμαι να σε βοηθησουμαι την επομενη φορα που θα σου βγαλη σφαλμα και θα σου παρουσιαση το προβλημα  γραψεμασ ολα τα σφαλματα που εχει καταγραψη ο εγκεφαλοσ του κινητηρα .μην σου τα ξαναζβηση τα σφαλματα εαν θελεισ να φτιαξησ το αυτοκινητο σου.

οκ φιλε αυτο θα κανω..να μην αλλαξω ακομα το φιλτρο καυσιμου?τι λες?σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ  Κ ΝΑ ΜΕΘΑΙΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ VW Κ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ .ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΕΙΣ ΞΑΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΟΚ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

οκ φιλε αυτο θα κανω..να μην αλλαξω ακομα το φιλτρο καυσιμου?τι λες?σευχαριστω

 

 

 

Δεν ειρωνεύομαι και αν διαβάσεις καλύτερα το θέμα σου, θα δεις οτι είμαι ο πρώτος που προσπάθησε να σε βοηθήσει, παρ΄όλα αυτά εσύ δεν θέλησες να ακούσεις αυτά που σου πρότεινα εγώ αλλά και οι υπόλοιποι.

Ααν και τώρα βλέπω πως με την τελευταία απάντηση σου το έσωσες το θέμα κατά κάποιο τρόπο και αρχίζεις να μπαίνεις στο πνεύμα και του φορουμ και της αυτοκίνησης ;)

 

 

 

 

ΥΓ στα φορουμ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορείς να απαγορεύεις σε κάποιον να απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα  μην αλλαξησ τιποτε ακομη περημενε να σου το κανει πεσ μασ τα σφαλματα που βγαζη και επητα βλεπουμαι.  εαν το φιλτρο βενζηνησ δεν εχει αλαχθη ποτε τοτε αλλαξετο χωρισ βεβεα να περιμενησ οτι το προβλημα σου ειναι απο εκει.

Edited by electric doctor
Link to comment
Share on other sites

καλημερα  μην αλλαξησ τιποτε ακομη περημενε να σου το κανει πεσ μασ τα σφαλματα που βγαζη και επητα βλεπουμαι.  εαν το φιλτρο βενζηνησ δεν εχει αλαχθη ποτε τοτε αλλαξετο χωρισ βεβεα να περιμενησ οτι το προβλημα σου ειναι απο εκει.

θα περιμενω και οταν ξαναβγαλει τα σφαλματα θα τα στειλω εδω..ωστοσο θα αλλαξω το φιλτρο προληπτικα..τo bookservice einai πληρες και στην ωρα του..σε ευχαριστω φιλε τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

σημερα το εβαλα εμπρος γιανα δω τι γινεται και μετα απο λιγο ξανα τα ιδια..εσβησε ..μετα ξαναπηρε κ εσβησε παλι..μετα τρεμοπεζε στο ρελαντι..αναψε παλι το ΕΡC .k ta idia..αυριο θα το παω παλι στο διαγνωστικο..θα σας στειλω τα σφαλματα..

Link to comment
Share on other sites

βαλβιδα ανακυκλωσης υπερπληρωτη-μηχανικο σφαλμα 208801..αισθητηρας σαλ κινητηρα-μη ευλογη ενδειξη 200801..αυτα τα δυο εβγαλε..η βαλβιδα αν δε κανω λαθος ειναι της τουρμπινας αρα λογικα δε θα τουρμπιζε το αμαξι! τι να πω βρε παιδια?γιαυτο σας ελεγα οτι δεν εμπιστευομαι απολυτα τα διαγνωστηκα. δε ξερω τι να κανω..αλλαξαμε το φιλτρο βενζινης παντως..και δεν το εχει ξανακανει ακομα ..του εχω κανει περιπου 100χλμ..δεν τα σβησαμε τα σφαλματα παντως..περιμενω απαντηση αν μπορειτε να βοηθησετε..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο σφαλμα λογικα ειναι η σκαστρα αλλα το προβλημα που σου παρουσιαζη δεν ειναι απο εκει το δευτερο σφαλμα που γραφησ αισθητηρασ σαλ λογικα πρεπει να ενοη τον αισθητηρα θεσησ εκεντροφορου G40 εαν οντοσ ειναι αυτοσ τρεισ περηπτοσησ υπαρχουναι η εχει προβλημα ο αισθητηρασ η ξεκουμποτη φισα η εχει γεινη επημηκηνση καδενασ,πηγενε σε μια αντοιπροσοποια vw να συγουρεψησ τα σφαλματα που βγαζη με γνησιο διαγνοστηκο και πεσ μασ τι θα σου πουναι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για αρχή σου προτεινω να αλλάξεις μηχανικό. Αυτός που έχεις δεν πρόκειται να σου διορθώσει το προβλημα με την κατεύθυνση που ακολουθεί. Πάντα κατα την άποψη μου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο σφαλμα λογικα ειναι η σκαστρα αλλα το προβλημα που σου παρουσιαζη δεν ειναι απο εκει το δευτερο σφαλμα που γραφησ αισθητηρασ σαλ λογικα πρεπει να ενοη τον αισθητηρα θεσησ εκεντροφορου G40 εαν οντοσ ειναι αυτοσ τρεισ περηπτοσησ υπαρχουναι η εχει προβλημα ο αισθητηρασ η ξεκουμποτη φισα η εχει γεινη επημηκηνση καδενασ,πηγενε σε μια αντοιπροσοποια vw να συγουρεψησ τα σφαλματα που βγαζη με γνησιο διαγνοστηκο και πεσ μασ τι θα σου πουναι.

τον εχω αφησει ετσι για τωρα φιλε γιατι δεν μπορω να το παω στην αντιπ.. για τωρα δεν κανει νουμερα θα δειξει..για οτι νεοτερο τα ξαναλεμε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.