Jump to content
jimakos75

Diy Καθαρισμα Πολλαπλης Εισαγωγης Και Μπεκ Σε Mk4 Gti

Recommended Posts

Καλησπερα.

Μετα απο οπτικο ελεγχο διαπιστωσα οτι εχω διαρροη καυσιμου απο ολα τα μπεκ διχως να εχω παρατηρησει καποια δυσλειτουργια στη λειτουργια του κινητηρα.

Εδω θα σας δειξω την διαδικασια που ακολουθησα.

 

Προσεξτε την διαρροη 

 

7ega.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
ypbr.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Ξεκιναμε βγαζοντας την πεταλουδα, καλο ειναι να την καθαρισουμε κι αυτην, ολα τα φις και με δυναμη τραβαμε προς τα εξω την μπεκιερα αφου εχουμε ξεβιδωσει τις βιδες της απο την κατω πλευρα της και ξεκουμπωσει τα ρευματα απο πανω της.
 
r3ux.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
u0wr.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Μετα αφαιρουμε δυο ασφαλειες μεταλικες, η μια ειναι ελασμα, για να αφαιρεσουμε το μπεκ απο την μπεκιερα
 
4akb.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
dqts.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
r5jl.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
rlea.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
dxnn.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Κατω απο την πολλαπλη, αφαιρουμε δυο σωληνακια, λεπτα και ενα μεγαλο, και οτι αλλο υπαρχει απο πανω, οπως ντιζα και αισθητηρας διπλα απο την πεταλουδα, προσεκτικα.
8kud.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Διχως την πολλαπλη σε θεα η διαρροη της βενζινης
 
iigj.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
uhc7.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
47qb.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Το μπεκ με "ταλαιπωρημενα" τα λαστιχακια στεγανοποιησης
 
vyaj.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Η πολλαπλη εισαγωγης μετα απο καλο πλυσιμο, σε βενζιναδικο με φαρμακο και ζεστο νερο.
 
gzj4.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
z8tj.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Τα μπεκ τα πηγα σε συνεργειο για καθαρισμα. Η διαρκεια του καθαρισμου ηταν 40 λεπτα σε θερμοκρασια 60 βαθμων κελσιου, η διαφορα με πριν ειναι και οπτικη περαν του εσωτερικου των μπεκ. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μετα το καθαρισμα, αυξηθηκε η ωμικη αντιστατη του η οποια εφτασε τα 12.5 ,
 
pgyg.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
irf6.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
r0z6.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Το μπεκ καθαρισμενο, με καινουργια λαστιχακια
 
jyk8.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Η νεα φλατζα πολλαπλης 
 
fwn9.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Τα μπεκ τοποθετημενα, στην μπεκιερα, προσεξτε πως θα βαλετε παλι πισω τις ασφαλειες, οπως και τα ελασματα.
 
tnc6.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Η πολλαπλη σε αναμονη της μπεκιερας.
Καλο θα ειναι να τοποθετηθουν τα μπεκ στην μπεκιερα πρωτα μετα οι ασφαλιες και μετα ολο το συστημα στην πολλαπλη.
 
vplj.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Το αποτελεσμα με ολα τα εξαρτηματα στη θεση τους.
g9mq.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
 
Σαν παρατηρηση στο τελος, θελω να πω πως βοηθα να αφαιρεσουμε και τους σωληνες της βενζινης, οπως και οτι δεν θα ειχα το επιθυμητο αποτελεσμα αν δεν καθαριζα με πιεστικο την πολλαπλη και με μηχανημα σε συνεργειο τα μπεκ.
Δυσκολευτικα λιγο με τους σφιχτιρες που ανοιγουν με ενα ισιο κατσαβιδι και κλεινουν με κοφτρα, οπως και μεχρι να καταλαβω πως ασφαλιζουν οι ασφαλειες πανω στην μπεκιερα. Με λιγη προσοχη η δουλεια γινετε, κατι που πιστευω πως ειναι αναγκαιο μετα απο πολλα χιλιομετρα του αυτοκινητου .
 
Τωρα, κοστος για καθαρισμα
Μπεκ 35 ευρω.
Φλατζα πολλαπλης και λαστιχακια γνησια επισης, 34 ευρω
2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπειας.
 
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 
 
 
Edited by jimakos75
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια...

 

αλλα λεω μηπως μιας και εβγαλες τα μπεκ να τα εκανες μια ογκομετρηση?? αυτος που τα καθαρησε δεν στο προτεινε?? αναλογα τα χιλιομετρα που εχεις να ξερεις κατα ποσο καλα ψεκαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλιωταν ο μάστορας , πολλά νευρα φίλε μου ... χωρισμενος ηταν άραγε ???? Μήπως βοηθάει το ότι τα μέτρησα με πολυμετρο ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε πρόβλημα. Αναβοσβήνει πολύ γρήγορα και συνέχεια το λαμπάκι EPC. Μετά από αρκετές βόλτες μετά τα παραπάνω , άναψε το λαμπάκι. Λέω μήπως φταίει η όλη δουλειά που έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος αγορι μου.Μπράβο που πιάνουν τα χέρια σου γιατί έχουμε κάνει μάγκες τους μάστορες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε που πηγές για καθάρισμα μπεκ;;;εχει κανεις οδηγίες για στεγανοποίηση ψευδοκαπου σε 1.6 azd ίδια διαδικασία ειναι περίπου ;

Σετ στεγανοποιησης μπλοκ κινητήρα παίρνω ;

Link to comment
Share on other sites

Για καθαρισμα μπεκ πηγα σε εναν στη ηλιουπολη, δεν μου εκανε ομως ογκομετρηση, ουτε με "ξυπνησε" να μου το πει να κανω.

Τωρα για τα αλλα , δεν καταλαβαινω τι λες, AGU κινητηρα εχω. Φλατζα εχω αλλαξει στο ψευτοκαπακο, οπως και την εσωτερικη για τα μπουζι.

Οι φλατζες που χρησιμοποιησα ειναι μια της πολλαπλης εισαγωγης και τα λαστιχακια στα μπεκ.

 

EDIT: Το EPC  αναβοσβηνει παλι, συνεχεια, σαν να τρεμοσβηνει. Θα το ψαξω καλυτερα. Ο εγκεφαλος, μεσω ενος διαγνωστικου, δεν βγαζει καποιο σφαλμα παντος , κι ας αναβοσβηνει το EPC... 

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

ρεσυ ειπες οτι το μοτερ ειναι μετρατροπη, το epc ειναι για το ελενχο του ηλεκτρογκαζου, εσυ εισαι ντιζατος, μηπως το κοντερ σου δεν κανει για το μοτερ σου, δες ρωτα καποιον που εχει γνησιο agu, εχει το κοντερ του λαμπακι epc? λεω εγω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μετατροπη το αυτοκινητο, ηταν 1.4 και εγινε 1.8Τ. Εχω δει πως ειχαν ταπωσει το ABS κααι το EPC, μονος μου το βρηκα, ανοιξα το κοντερ !

Τωρα αν εχουν βαλει και αλλ καντραν, τι να πω, δεν ξερω.

Εχει κανενας Golf GTI του 2000 με AGU  κινητηρα να μου πει αν εχει EPC ?

Ας μου πει καποιος.

 

Παντος το EPC μπορει να σου εντοπισει περι τα 17 σφαλματα .

Τωρα, δεν ξερω αν εβγαινε με EPC η οχι.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

μπορει με το καθαρισμα να λαλησε κανα μπεκ....γενικα με τον καθαρισμο ειναι 50-50 να μην χασει την μπαλα.....και για να βγαζει epc μαλλον καποιο κατουραει αντι να ψεκαζει,...

Link to comment
Share on other sites

μπορει με το καθαρισμα να λαλησε κανα μπεκ....γενικα με τον καθαρισμο ειναι 50-50 να μην χασει την μπαλα.....και για να βγαζει epc μαλλον καποιο κατουραει αντι να ψεκαζει,...

H ογκομετρηση που πολυ σωστα ειπαν τα παιδια πιο πριν θα εδειχνε αν καποιο μπεκ δεν ψεκαζει σωστα ή κατουραει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηγαινε τα μπεκ στον ιδιο ''μαστορα'' να σου κανει ογκομετρηση, αν σου πει τιποτα για λεφτα που δεν νομιζω πες του οτι χωρισες με την δικια σου και σηκω φυγε!

 

To vagcom δεν σου βγαζει κανενα σφαλμα?

Link to comment
Share on other sites

Καμια ρυθμιση δεν θελει. Βαλε βγαλε ειναι η υποθεση. Κανε και μια ογκομετρηση , κατι που δεν εκανα και εμαθα μετα. Απλα τα τραβας εξω ενω εχεις βγαλει την μπεκιερα καλυτερα. Πρεσσαριστα μπαινουν.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.