Jump to content
ΜΑΝΟΛΗΣ

Skastra

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω ενα golf 5 gt170 ergostasiako και θελω για τωρα να το κανω να ακουγετε το χαρακτηριστικο φσσ ..χωρις ομως αλλη βελτιοση..θελω να μου πειτε τι μπορω να βαλω ,ποσο κοστιζει σαν ανταλακτικο, απο που το αγοραζω, αν θα χασει σε δυναμη γιατι το εχω ακουσει κ αυτο,αν αυξηθει η καταναλωση..και αν μου παρουσιασει καποιο αλλο μηχανικο προβλημα αν την βαλω...

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συμπατριώτη μου, η σκάστρα είναι μια πολύ ελαφριά βελτίωση. Πέρα από το χαρακτηριστικό "φσσσ" που λες και εσύ σου κρατάει λίγο πιο καλά και πιο ψηλά την πίεση από την μαμά σκάστρα. Διαφορά στην κατανάλωση δεν θα δεις. Υπάρχουν οι ανοικτού και οι κλειστού τύπου σκάστρες. Οι ανοικτού κάνουν πιο πολύ θόρυβο, αλλά θα χάσεις 1-2 άλογα.Οι κλειστού είναι πιο διακριτικές και δεν έχεις απώλειες. Ειδικά για το 1.4 tsi έχει βγάλει η forge σκάστρα (κλειστού και ανοιχτού τύπου), πρόσεξε μην σου πουλήσουν το ανταπτοράκι της forge που μπαίνει στην μαμά σκάστρα και κάνει μόνο θόρυβο, με τρελές απώλειες. Υπάρχουν επίσης και universal λύσεις (δεν είναι μόνο για tsi) από HKS, Tial και άλλες. Στο Ηράκλειο φέρνουν πολλοί σκάστρες, εγώ τα δικά μου πράγματα τα έχω πάρει από autoexelixis mavrakis (στην παπαναστασίου). Ότι άλλο θες, εδώ είμαστε...

Edited by Ancient_Flame
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συμπατριώτη μου, η σκάστρα είναι μια πολύ ελαφριά βελτίωση. Πέρα από το χαρακτηριστικό "φσσσ" που λες και εσύ σου κρατάει λίγο πιο καλά και πιο ψηλά την πίεση από την μαμά σκάστρα. Διαφορά στην κατανάλωση δεν θα δεις. Υπάρχουν οι ανοικτού και οι κλειστού τύπου σκάστρες. Οι ανοικτού κάνουν πιο πολύ θόρυβο, αλλά θα χάσεις 1-2 άλογα.Οι κλειστού είναι πιο διακριτικές και δεν έχεις απώλειες. Ειδικά για το 1.4 tsi έχει βγάλει η forge σκάστρα (κλειστού και ανοιχτού τύπου), πρόσεξε μην σου πουλήσουν το ανταπτοράκι της forge που μπαίνει στην μαμά σκάστρα και κάνει μόνο θόρυβο, με τρελές απώλειες. Υπάρχουν επίσης και universal λύσεις (δεν είναι μόνο για tsi) από HKS, Tial και άλλες. Στο Ηράκλειο φέρνουν πολλοί σκάστρες, εγώ τα δικά μου πράγματα τα έχω πάρει από autoexelixis mavrakis (στην παπαναστασίου). Ότι άλλο θες, εδώ είμαστε...

θα παω μια βολτα απο εκει αυριο να δω..αυτο θελω να του κανω για τωρα ετσι να ακουω το θορυβο στο αφημα γιατι μαρεσει..αργοτερα σκεφτομαι για εξατμιση και προγραμμα..μεχρι εκει ..κανει κουμαντο κ η τσεπη!εσυ φιλε τι φορας στο αμαξι αν επιτρεπεται? (μου ειχε πει κ ο αναπλιωτης για το ανταπτορακι το ιδιο που μ ειπες κ συ)να του βγαλω κ το φιλτρο να βαλω χοανι ?τι προτηνεις για τωρα?  με ενδιαφερει να μη χασει δυναμη και να ακουγετε το σφυριγμα..και να μην καιει τα διπλα!γιατι του ειχα βαλει ενα ΚΝ απλο κ εκαιγε περισσοτερο!σευχαριστω για το χρονο σου..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σαν τη μάνα για τ αμάξι σου καλύτερη δεν υπάρχει καταργείται την ηλεκτρική και γυρνας χρονια πίσω στην μηχανική .ασε π το αμάξι δεν εχει σχεδιαστεί γι αυτη

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σαν τη μάνα για τ αμάξι σου καλύτερη δεν υπάρχει καταργείται την ηλεκτρική και γυρνας χρονια πίσω στην μηχανική .ασε π το αμάξι δεν εχει σχεδιαστεί γι αυτη

ρωτησα και μου ειπαν η HKS ειναι καλυτερη και οτι δε θα εχω απωλειες..θα μου βγζει βλαβη αν τη βαλω? μονο το σφυριγμα θελω για τωρα και να μη χασω δυναμη..

ρωτησα και μου ειπαν η HKS ειναι καλυτερη και οτι δε θα εχω απωλειες..θα μου βγαζει βλαβη αν τη βαλω? μονο το σφυριγμα θελω για τωρα και να μη χασω δυναμη.. επειδη δεν εχει σχεδιαστει υπαρχει περιπτωση να παθει καποιο προβλημα το αμαξι?

 

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο που μπορέις να κάνεις χωρίς να αλλαξεις σκάστρα είναι να βάλεις χοανη ,ακουγεται το ξεφύσημα και το τουρμπο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο που μπορέις να κάνεις χωρίς να αλλαξεις σκάστρα είναι να βάλεις χοανη ,ακουγεται το ξεφύσημα και το τουρμπο

θα χασει δυναμη ετσι? τι χοανη μου προτηνεις? θα ακουγετε το τσαφ δυνατα?

Link to comment
Share on other sites

γιατί να χάσει δύναμη φίλε ,το αντιθετο ειδικά αν εχεις προγραμμα.

 

,στο Ηράκλειο που είσαι υπάρχουν σίγουρα golfakia με χοανη να το ακουσεις-

 

αλλιως ψαξε στο you tybe αν δεν βρεις κάποιον να το ακουσεις,υπάρχουν αρκετα videaki και με φιλτρα και με χοανες,βαρελακια κλπ

 

το δυνατα είναι σχετικο για το καθενα ,ακουγεται πάντως -

Link to comment
Share on other sites

γιατί να χάσει δύναμη φίλε ,το αντιθετο ειδικά αν εχεις προγραμμα.

 

,στο Ηράκλειο που είσαι υπάρχουν σίγουρα golfakia με χοανη να το ακουσεις-

 

αλλιως ψαξε στο you tybe αν δεν βρεις κάποιον να το ακουσεις,υπάρχουν αρκετα videaki και με φιλτρα και με χοανες,βαρελακια κλπ

 

το δυνατα είναι σχετικο για το καθενα ,ακουγεται πάντως -

το αμαξι ειναι εργοστασιακο φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

θα παω μια βολτα απο εκει αυριο να δω..αυτο θελω να του κανω για τωρα ετσι να ακουω το θορυβο στο αφημα γιατι μαρεσει..αργοτερα σκεφτομαι για εξατμιση και προγραμμα..μεχρι εκει ..κανει κουμαντο κ η τσεπη!εσυ φιλε τι φορας στο αμαξι αν επιτρεπεται? (μου ειχε πει κ ο αναπλιωτης για το ανταπτορακι το ιδιο που μ ειπες κ συ)να του βγαλω κ το φιλτρο να βαλω χοανι ?τι προτηνεις για τωρα?  με ενδιαφερει να μη χασει δυναμη και να ακουγετε το σφυριγμα..και να μην καιει τα διπλα!γιατι του ειχα βαλει ενα ΚΝ απλο κ εκαιγε περισσοτερο!σευχαριστω για το χρονο σου..

Εγώ φοράω φιλτροχοάνη pipercross (όπως φαίνεται και στην φωτογραφία του προφίλ μου), full milltek εξάτμιση, intercooler από S3 και stage 2 πρόγραμμα από overload για εκατοστάρα βενζίνη. Με χοάνη θα έχεις πιο δυνατό ήχο όπως πολύ σωστά λέει και ο DIMIV και θα πάρεις και λίγη ροπή, αλλά λογικά θα τσιμπάει κ λίγο παραπάνω βενζίνη, αφού θα ρουφάς περισσότερο αέρα με την χοάνη.

Link to comment
Share on other sites

Αμαξι βελτιωμενο και να μην καιει οταν το πατας δεν συμβαδιζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Καταρχην ειμαι νεος ιδιοκτητης ενος Golf gt. Καθως με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα της σκαστρας και εχω στην κατοχη μου μια ανοιχτου τυπου ssqv, θα ηθελα τα φωτα σας και τη βοηθεια σας οσον αφορα την εγκατασταση της αλλα και αν χρειαζεται να γινει καποια αλλη ενεργεια οσον αφορα την εργοστασιακη σκαστρα η οποια εχει και τη φισα. Γινεται εγκατασταση universal σκαστρας χωρις να εχουμε ανοιχτο λαμπακι κινητηρα?δεν εχω προβει σε καποια ενεργεια ακομα απλα τωρα το ψαχνω και α ηθελα τη βοηθεια σας.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κάνω για τη δική μου και μόνο προσωπική ευχαρίστηση.Τις ίδιες ακριβώς κριτικές λάμβανα και οταν το ίδιο ακριβώς πράγμα το εκανα στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου.Παρόλαυτά πέρα απο ένα μικρό, ανεπαίσθητο θα έλεγα, lag που μπορεί να προκλήθηκε στο αυτοκίνητο βρέθηκα στην ευχάριστη θέση να εχω διανύσει 196.000km ΣΠΑΣΜΕΝΑ... χωρίς να έχω αλλάξει τουρμπίνα ενώ άλλοι με ακριβώς ίδια αυτοκίνητα με ίδια προγράμματα με ίδιες ρυθμίσεις απλα χωρίς σκαστρα βρίσκονταν στην δυσάρεστη θέση να τις αλλάζουν κάθε 60.000-80.000km.Επιπροσθέτως όοοολοι αυτοι βρίσκονταν κατα έναν περίεργο τρόπο πίσω μου όποτε αυτό κρίθηκε απαραίτητο. Προτιμώ λοιπόν να επιμηκύνω τη διάρκεια ζωής διαφόρων μηχανικών μερών του αυτοκινήτου μου εάν αυτό δε μου κοστίζει μια περοιουσία και ας χάνω και 10 15 άλογα.Τουλάχιστον θα το ακούω και θα μ΄αρεσει περισσότερο.

Κάποιος που θα μπορούσε να βοηθησει στην εγκατάσταση υπάρχει???

Link to comment
Share on other sites

Αλογα απο την σκαστρα χανεις μονο αν εχει διαροη σαν βαλβιδα η ιδια.....απλα ανα εχεις το αυτοκινητο μαφεχεις θεμα γιατι ο αερας της ανακυκλοφορειας περναει απο κει...αν το καταργησεις αυτο μπερδευεται το αμαξι και μπορει να μπει και safe mode....απο κει και περα δεν νομιζω να ειναι θεμα τοσο της σκαστρας για την φθορα των τουρμπινων οσο η γενικα κακη χρηση....

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το θεμα με τις σκαστρες forge θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το θεμα με τις σκαστρες forge θα σε βοηθησει.

Που ειναι αυτο το θεμα,γιατι και εγω θελω να βαλω μια σκαστρα σε 6αρι tsi 122ps να ακουγετε λιγο το τσσσσσσ τσσσσσ,οταν με το καλο το αγορασω(ευχομαι συντομα να γινει και αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.