Jump to content
GXA

Υγραεριο

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ! Θα ήθελα να σας ρωτήσω με την τοποθέτηση υγραερίου στο golf 5 FSI.. Έχω μιλήσει με 5 συνεργεία και μου έχουν πει οτι καλό είναι να μην βάλω υγραέριο γιατί ειναι άμεσου ψεκασμού και στο μέλλον θα βγάλει προβλήματα.. Μίλησα και με μια αντιπροσωπεία ( όνομα δεν θα αναφέρω ) και μου είπαν απευθείας οτι γίνεται , το κοστολόγιο και δεν μου ανέφεραν καθόλου αν θα βγάλει προβλήματα στην πορεία.. Επειδή έχω μπει σε δίλημμα και δεν ξέρω τι  να πρωτοπιστέψω , υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει τοποθετήσει αέριο σε golf 5 FSI ; Αν ναι , μπορεί να μου πει αν του έχει βγάλει προβλήματα και πως πάει το αμάξι; Έχει καμιά διαφορά με βενζίνη;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να επιλέξεις ένα kitάκι που δεν προσθέτει μπεκ extra, γιατί το αυτοκίνητο από FSI γίνεται MPI, και σαν λογική αυτό είναι μεγάλη πατάτα. Σίγουρα θα έχει και θέματα. Υπάρχουν kit που χρησιμοποιούν τα υπάρχοντα μπεκ (άμεσου ψεκασμού), απλά είναι ακριβά. Π.χ.Αυτό(click).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να έχεις ένα αλλο για καθημερινή χρήση παρα να πας σε 'χασάπη' και να σου το κάνει υγραέριο κόβοντας-τρυπώντας κλπ κλπ.Κι εγώ το ίδιο αμάξι έχω και μου λένε μην το πειράζεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα συμβουλη μου ειναι να μη βαλεις αεριο.ασ' το οπως ειναι. οτι καιει, καιει. θα σου βγαλει κανενα προβλημα σε δυο τρια χρονια και θα τραβας τα μαλια σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρώτησα ένα ηλεκτρολόγο και μου λέει οτι για τα fsi δεν κερδίζεις και πολλά κάνοντάς τα υγραέριο γιατί πάντα θα ψεκάζει 30% βενζίνη αλλιώς υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Bασικά 1 χρόνο τώρα που παίρνω γνώμες απο παντού για υγράεριο,έχω ακούσει οτι σε 10 μέρες θα καρφώσει μοτέρ,μέχρι 100.000 απροβληματιστα.

 

Προσωπικά ελπίζω να το βάλω μέχρι τέλος του μηνός ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το εψαχνα και εγω πριν απο καμια διετια. Το κερδος σου αν βαλεις συστημα αεριου ψεκασμου, το οποιο ψεκαζει και βενζινη λογω των μπεκ αμεσου ψεκασμου, θα ειναι μεταξυ 25% εως το πολυ 30%. Ιδίως τωρα πια που το αέριο ανεβηκε και η βενζίνη σχετικα έπεσε λιγο δυσκολο το βλέπω το 30αρι. Αν θελεις πραγματικη οικονομια θα πρεπει να ψαξεις σε υγρου ψεκασμου, τα οποια χρησιμοποιούν τα δικα μας μπεκ και δεν ψεκαζουν καθολου βενζινη. Αυτά όμως έιναι ακριβά. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το εψαχνα και εγω πριν απο καμια διετια. Το κερδος σου αν βαλεις συστημα αεριου ψεκασμου, το οποιο ψεκαζει και βενζινη λογω των μπεκ αμεσου ψεκασμου, θα ειναι μεταξυ 25% εως το πολυ 30%. Ιδίως τωρα πια που το αέριο ανεβηκε και η βενζίνη σχετικα έπεσε λιγο δυσκολο το βλέπω το 30αρι. Αν θελεις πραγματικη οικονομια θα πρεπει να ψαξεις σε υγρου ψεκασμου, τα οποια χρησιμοποιούν τα δικα μας μπεκ και δεν ψεκαζουν καθολου βενζινη. Αυτά όμως έιναι ακριβά. 

 

 

ακριβώς αυτό και το κόστος αυτόν το συστημάτων είναι από 1800€ έως 2500€ οπότε συμφέρει μόνο εάν ξεπερνάς τα 30000km το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό και το κόστος αυτόν το συστημάτων είναι από 1800€ έως 2500€ οπότε συμφέρει μόνο εάν ξεπερνάς τα 30000km το χρόνο

δεν νομιζω οτι ξεκινουν απο 1800 αλλα απο 2300 εως και 3000. τα υγρου ψεκασμου

απ τιν αλλη με 1000 βαζεις αεριου landirenzo οπου ειναι μακραν ο καλητερος κατασκευαστης ελπιντζι συστηματων.

δεν νομιζω οτι ξεκινουν απο 1800 αλλα απο 2300 εως και 3000. τα υγρου ψεκασμου

απ τιν αλλη με 1000 βαζεις αεριου landirenzo οπου ειναι μακραν ο καλητερος κατασκευαστης ελπιντζι συστηματων.

 

 

αυτος ειναι και ο λογος που δεν αξιζει να κανω το γκολφακι μου υγραεριο.

αποσβεση κανεις στην 3ετια με 15000-17000χλμ που κανω εγω +οτι η καληψη των βενζιναδικων δεν ειναι καλη στην επαρχια ,ξαδερφος εκανε 80χλμ πηγενε ελα για να γεμισει στο χωριο μου,τωρα αν αυτο ειναι οικονομια με το να φωρτονεις χλμ το αμαξι παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.