Jump to content
LSKOSTAS

Συνεχής Θορυβος Εξάτμισης Σε Passat 1600 1998. Γιατί ?

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι του VW CLUB

 

Eχω ένα Passat 1.6 του 98 το οποίο απέκτησα το 2008.

Ειμαι πολύ ικανοποιημενος σε γενικες γραμμες.

 

τωρα τελευταια ακούω συνεχή θόρυβο από την εξάτμιση.Με το που μπαίνει μπρος το αμάξι ακούγεται από την εξάτμιση "πολύς" θορυβος

όχι μόνο όταν πατάω γκάζι αλλά συνέχεια.

 

Επειδή δεν είμαι τόσο εμπειρός ήθελα να σας ρωτήσω  

Μπορεί να είναι κάποια βάση της εξάτμησης, 

η βάσεις του σασμάν, κάποιο κάλλυμα κάτω από το μοτέρ (ποδιά) ή ο καταλύτης ?

 

Εάν έιναι καταλύτης τα κομμάτια από τον καταλύτη μπορεί να φύγουν θα μπούκωνε το σύστημα?

 

Δεν ζητάω διάγνωση απο το internet(αλλίμονο) απλά υπάρχουν καποιοι θόρυβοι

που μπορώ να συμπεράνω περίπου που πάσχει η εξάτμιση μου ?

 

Τι θεωρείτε ότι έιναι πιθανότερο να συμβαίνει? 

 

Ευχαριστω και αναμένω με ανυπομονησία!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιεγραψε τον λιγο το θορυβο γρατσουναει μηπως μπορει να ειναι το σπιραλ μπορει να ειναι ο καταλυτης μπορει να ειναι το ρουλεμαν του συμπλεκτη αν σπασει ο καταλυτης μπουκωνει η εξατμιση εγω που εχω ιδιο εσπασε ο καταλυτης και τον εβγαλα τελειως και θελω να αλλαξω και το σπιραλ επειδη ακουγεται ποσα χιλιομετρα εχει ? κανε και την παρουσιαση σου εδω ως κατοχος passat βαλε και καμια φωτο

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57385

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Περιεγραψε τον λιγο το θορυβο γρατσουναει μηπως μπορει να ειναι το σπιραλ μπορει να ειναι ο καταλυτης μπορει να ειναι το ρουλεμαν του συμπλεκτη αν σπασει ο καταλυτης μπουκωνει η εξατμιση εγω που εχω ιδιο εσπασε ο καταλυτης και τον εβγαλα τελειως και θελω να αλλαξω και το σπιραλ επειδη ακουγεται ποσα χιλιομετρα εχει ? κανε και την παρουσιαση σου εδω ως κατοχος passat βαλε και καμια φωτο

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57385

 

Σταύρο σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα πάω σύντομα να τον ακούσω προσεχτικότερα τον θόρυβο και θα προσπαθήσω τον περιγράψω.

 

Σε κάθε περίπτωση συστήνεις εσυ ή άλλος κάτοχος Passat να μην μετακινώ το αμάξι μέχρι να δω τι τρέχει?

(μετακίνηση μόνο σε συνεργείο δηλαδή?)

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να πας σε ενα συνεργειο το γρηγοροτερο να δεις τι παιζει αλλα δεν νομιζω να παθει κατι αν χρειαστει να πας σε μια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι θεμα χαλασμενης εξατμισης,να εχει ανοιξει κανα καζανι ή η σωληνα,δεν εχεις προβλημα αν το μετακινησεις.

Αν αυτος ο θορυβος προερχεται απο αλλου,τοτε θα θελει λιγη προσοχη μεχρι να μαθεις τι ειναι.

Το καλυτερο ειναι να το πας σε συνεργειο.

 

Το αμαξι σου ακουγεται να κανει περισσοτερο θορυβο,βαβουρα δηλαδη?Σαν να ειχες βαλει τελικο εξατμισης πχ?

Αν ναι,το πιθανοτερο ειναι καποιο καζανι να εχει παραδωσει πνευμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.