Jump to content
nikdev

Να Βαλουμε Uniroyal Rainsport Για Το Χειμωνα;

Recommended Posts

Εχω ηδη goodyear assymetric 2 f1, φορεμενα 10 μηνες σκεφτομαι για το χειμωνα να τοποθετησω μπροστα 2 βροχολαστιχα, η διαδρομη ειναι πρωινη 70 χλμ γεματη υγρασια και ηδη πετυχα βροχες και ομιχλη 2-3 φορες. Πολυ καλα τα goodyear αλλα θελω μια γνωμη εαν ειναι ακομη καλυτερα τα rainsport.

Φετος ο χειμωνας θα ειναι πιο βαρυς και βορεια νομιζω θα χρειαστει.

Ευπροσδεκτες οι αποψεις ολων.

Για το golf v, 225-45-17

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη, νομιζω οτι η λογικη "βροχολαστιχο" ειναι μονο στο ονομα. Στην διασταση αυτη δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο απο Assymetric2 ειδικα στο βρεγμενο. Εκτος αν τα εχεις λιωσει ήδη στο διαστημα που τα φορας οποτε ή κανε ενα μπρος πισω ή βαλε 2 καινουργια αναλογα την φαση.

Link to comment
Share on other sites

ποσο βορεια εισαι; εγω που ειμαι απο γρεβενα εχω μια τετραδα χιονολαστιχα μαζι με ζαντες και ειμαι ξενοιαστος για οτι καιρο κι αν κανει

Link to comment
Share on other sites

ποσο βορεια εισαι; εγω που ειμαι απο γρεβενα εχω μια τετραδα χιονολαστιχα μαζι με ζαντες και ειμαι ξενοιαστος για οτι καιρο κι αν κανει

Δεν θελω χιονολαστιχα, ειναι δεσμευση ηλια.

Προσωπικη μου γνωμη, νομιζω οτι η λογικη "βροχολαστιχο" ειναι μονο στο ονομα. Στην διασταση αυτη δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο απο Assymetric2 ειδικα στο βρεγμενο. Εκτος αν τα εχεις λιωσει ήδη στο διαστημα που τα φορας οποτε ή κανε ενα μπρος πισω ή βαλε 2 καινουργια αναλογα την φαση.

Τα λαστιχα ειναι σαν καινουργια.-επειδη το ξερω οτι ειναι αρκετα καλα στη βροχη τα f1 θελω μια γνωμη απο καποιον να εχει δοκιμασει τα uniroYal σαυτη τη διασταση.

Εχω γνωμη απο αμαξι αλλα σε 185 πελμα που ηταν παραδειγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σε βοηθησω, τα φοραγα σε προηγουμενο αυτοκινητο 195/45/15 και δεν ειχα δει κατι τρομερο στην βροχη. Παντως γενικα οταν εχει νερα πηγαινω πιο χαλαρα. Επισης αν επιμενεις για rainsport νομιζω κυκλοφορησε το 3 πριν κατι μερες.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σε βοηθησω, τα φοραγα σε προηγουμενο αυτοκινητο 195/45/15 και δεν ειχα δει κατι τρομερο στην βροχη. Παντως γενικα οταν εχει νερα πηγαινω πιο χαλαρα. Επισης αν επιμενεις για rainsport νομιζω κυκλοφορησε το 3 πριν κατι μερες.

Σευχαριστω. Μαλλον το βλεπω να μενω με τα f1 μεχρι να δω καμια κριτικη και για το rainsport 3 Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειχα πει παρουσιαστηκε 1/10. Προς το παρον δες την παρουσιαση:

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Uniroyal-Rainsport-3-Launched.htm

 

 

υγ: συνεχιζω να πιστευω οτι με τα f1as2 εισαι σουπερ :pardon:

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

ποσο βορεια εισαι; εγω που ειμαι απο γρεβενα εχω μια τετραδα χιονολαστιχα μαζι με ζαντες και ειμαι ξενοιαστος για οτι καιρο κι αν κανει

 

 

Η καλύτερη λύση είναι αυτή του Ηλία. Και εγώ αυτό κάνω τα τελευταία 2 χρόνια.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες τα Rainsport είναι ένα νορμάλ σετ λάστιχα με κάποια καλά χαρακτηριστικά στο βρεγμένο και όχι τόσο στο στεγνό. Δεν νομίζω να έχουν καμία σοβαρή διαφορά από Conti, Goodyear, Pirelli για να τα εναλλάσει κάποιος τον χειμώνα.

 

Τα χιονολάστιχα όντως κάνουν διαφορά, τα έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα και είναι πάρα πολύ καλά στο χιόνι.

 

Τα Rainsport 3 καιρός ήταν να βγουν αφού τα 2 ήταν ένα μοντέλο στην αγορά από το 2002 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ήταν καιρός να βγεί κάτι καινουργιο! Ελπίζω να είναι κάτι καλό σε απόδοση σύμφωνα με τα τεστ! 

Σκέφτομαι μέχρι και χειμερινά να βάλω μπροστα με τους κωλόδρομους έτσι όπως γλιστράνε για Νοέμβριο-Φλεβάρη.

 

ΥΓ.

Χτες απόγευμα ερχόμενος Θεσσαλονίκη από Δερβένι πριν το Τιτάν και μέχρι τη γέφυρα της Σταυρούπολης αλλά και στον περιφερειακό μέτρησα πάνω από 28 αυτοκίνητα τρακαρισμένα και 1 μηχανή.(τουμπαρισμένα, τρακαρισμένα, καραμπόλα)

 

Στο Χορτιάτη ένας άντρας σκοτώθηκε έγινε ακορντεόν ανάμεσα σε δύο λεοφορεία.

 

Ολα αυτά από βροχή, κακή κατάσταση οδοστρώματος, ελλειπή συντήρηση αυτοκινήτων και νεύρα πολλά νεύρα οι οδηγοί καθημερινά στο δρόμο, δυστυχώς λόγω της οικονομικής κατάστασης.

Έφτασα στο σπίτι νιώθοντας τυχερός που γλίτωσα καθώς καθυστέρησα πολύ σένα βενζινάδικο στο Κιλκίς.

 

Προσοχή παιδιά όχι σφήνες και μην τρέχετε χωρίς λάστιχα στο αμάξι, οι δρόμοι είναι άθλιοι.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ήταν καιρός να βγεί κάτι καινουργιο! Ελπίζω να είναι κάτι καλό σε απόδοση σύμφωνα με τα τεστ! 

Σκέφτομαι μέχρι και χειμερινά να βάλω μπροστα με τους κωλόδρομους έτσι όπως γλιστράνε για Νοέμβριο-Φλεβάρη.

 

ΥΓ.

Χτες απόγευμα ερχόμενος Θεσσαλονίκη από Δερβένι πριν το Τιτάν και μέχρι τη γέφυρα της Σταυρούπολης αλλά και στον περιφερειακό μέτρησα πάνω από 28 αυτοκίνητα τρακαρισμένα και 1 μηχανή.(τουμπαρισμένα, τρακαρισμένα, καραμπόλα)

 

Στο Χορτιάτη ένας άντρας σκοτώθηκε έγινε ακορντεόν ανάμεσα σε δύο λεοφορεία.

 

Ολα αυτά από βροχή, κακή κατάσταση οδοστρώματος, ελλειπή συντήρηση αυτοκινήτων και νεύρα πολλά νεύρα οι οδηγοί καθημερινά στο δρόμο, δυστυχώς λόγω της οικονομικής κατάστασης.

Έφτασα στο σπίτι νιώθοντας τυχερός που γλίτωσα καθώς καθυστέρησα πολύ σένα βενζινάδικο στο Κιλκίς.

 

Προσοχή παιδιά όχι σφήνες και μην τρέχετε χωρίς λάστιχα στο αμάξι, οι δρόμοι είναι άθλιοι.

 

Οι άθλιοι δρόμοι , τα αυτοκίνητα χωρίς λάστιχα και η παράλογη λογική του οδηγού στην Θεσσαλονίκη είναι θανάσιμος συνδιασμός αυτή είναι η τραγική αλήθεια.

 

*Σκέφτομαι μέχρι και χειμερινά να βάλω μπροστα με τους κωλόδρομους έτσι όπως γλιστράνε για Νοέμβριο-Φλεβάρη.*

 

Επίσης τα χειμερινά λάστιχα δεν είναι μόνο για χιόνι και πάγο, είναι ασφάλεια, γιατί αλλιώς θα δουλέψει στους 10 βαθμούς κελισίου το καλοκαιρινό που το φοράμε όλο το χρόνο και αλλιώς ένα λάστιχο προδιαγραφής για αυτές τις θερμοκρασίες και καιρικά φαινόμενα.

 

Και από την άλλη έχεις την κρίση που δεν σε αφίνει να σκεφτείς τους "κανόνες" για την συντήρηση του αυτοκινίτου σου παρά μόνο αν θα σε πάει στην δουλειά και να σε φέρει γιατί έχεις άλλα τόσα στο κεφάλι σου και δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει.

 

Οπότε υπομονή και ότι μπορεί ο καθένας για την δική του ασφάλεια παιδιά. Ας είμαστε καλά και όλα θα γίνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Πάνο..

Ο Θεός μαζί μας .. (ΤΟ γνωστό ταμπελακι από νταλίκα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.