Jump to content
the_winner

1.2 Tdi 75Hp - Γνώμες

Recommended Posts

Νομιζω οτι γιαυτο υπαρχουν τοσες εκδοσεις, με τοσους κινητηρες, για να επιλεξει ο καθενας αυτο που νομιζει οτι ειναι καλυτερο για την χρηση που το θελει... Μην προσπαθειτε ο ενας να πεισει τον αλλο... Ειναι σχεδον ατοπο!

:good: :good: :good: :good:

Συμφωνώ απόλυτα !!!

(εχω focus diesel και Polo tsi και τα εκτιμάω και τα δυο για διαφορετικούς λόγους)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως ο καθένας παίρνει ότι τον εξυπηρετεί .

 

Δεν προσπαθεί φαντάζομαι κανείς μας να πείσει τον άλλον για κάτι μιας και ότι πήραμε το πήραμε με συγκεκριμένα κριτήρια. 

 

Απλά όταν προβάλουμε επιχειρήματα σε μια συζήτηση τα τεκμηριώνουμε και καταλήγοντας λέμε την άποψη μας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω βαρεθεί να σε κάνω like στο τέλος θα νομίζουν ότι σε γλυφω κιόλας :p

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τόση συζήτηση για τα TDI ?

Τι να πούμε και μεις που πέφτουμε κάτω απο το 12l/100km και κάνουμε τον σταυρό μας.,

20 ευρώ,90 χιλιόμετρα....20vTDIHybrid.

Link to comment
Share on other sites

Aς ανάψω μια φωτια στη συζήτηση.

Focus 1.6tdci 65€ 1100χλμ

polo 1.2tsi  80€ 900χλμ

 

μετρήσεις δικές μου, με εμένα οδηγό στις ίδιες διαδρομές και με τον ίδιο τρόπο οδήγησης.

Απλά να παραθέσω οτι το focus είναι 1350 κιλά άδειο και το Polo 1100 και μέσα στην πόλη το focus παρά το μεγαλύτερο βάρος του καίει λιγότερο.

 

Μην παρεξηγηθω ,το polo το πήρα σε 1.2tsi παρα τη διαφορά στην κατανάλωση, γιατί μου αρέσει και ο βενζινοκινητήρας και το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο για τα λιγότερα χιλιόμετρα.

Ολα έχουν την χάρη τους !!! :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αμφισβητώ τα λεγόμενα σου,κοίταξε καλύτερα τις μετρήσεις σου ;)

 

65 ευρώ Diesel είναι 50 λίτρα...1100 χιλιόμετρα,άρα στα 100 καίς 4.5 λίτρα.

 

Μου φαίνεται λίγη η κατανάλωση για 1350 κιλά αμάξι ΕΝΤΟΣ πόλης.

 

Υ.Γ Μακάρι να είχα ένα Dieselάκι  :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αμφισβητώ τα λεγόμενα σου,κοίταξε καλύτερα τις μετρήσεις σου ;)

 

65 ευρώ Diesel είναι 50 λίτρα...1100 χιλιόμετρα,άρα στα 100 καίς 4.5 λίτρα.

 

Μου φαίνεται λίγη η κατανάλωση για 1350 κιλά αμάξι ΕΝΤΟΣ πόλης.

 

Υ.Γ Μακάρι να είχα ένα Dieselάκι  :sorry:

4.5/100 πόλη και εγώ θα το αμφισβητούσα !!!

Οι καταναλώσεις που έδωσα είναι μονο εκτός πόλης και συγκεκριμένα Ρέθυμνο-Χανιά (ασε που στην κρήτη 65€ είναι 46 λιτρα και η κατανάλωση είναι 4.2/100)

Μονο εντός πόλης (εντός Ρεθύμνου για την ακρίβεια) το polo μου καίει 7 λίτρα/100 και το focus 5.5 .

 

Πάντως το θεωρώ "κατάντια", το 1999 που είχα αγοράσει αυτοκίνητο, διάλεξα συγκρίνοντας επιτάχυνση  0-100χλμ/ωρα

το 2011 που ξαναπήρα αυτοκίνητο, κοιτούσα καταναλώσεις στα 100χλμ !!!! :sorry:

Edited by kapnias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4.5/100 πόλη και εγώ θα το αμφισβητούσα !!!

Οι καταναλώσεις που έδωσα είναι μονο εκτός πόλης και συγκεκριμένα Ρέθυμνο-Χανιά (ασε που στην κρήτη 65€ είναι 46 λιτρα και η κατανάλωση είναι 4.2/100)

Μονο εντός πόλης (εντός Ρεθύμνου για την ακρίβεια) το polo μου καίει 7 λίτρα/100 και το focus 5.5 .

 

Πάντως το θεωρώ "κατάντια", το 1999 που είχα αγοράσει αυτοκίνητο, διάλεξα συγκρίνοντας επιτάχυνση  0-100χλμ/ωρα

το 2011 που ξαναπήρα αυτοκίνητο, κοιτούσα καταναλώσεις στα 100χλμ !!!! :sorry:

πάντως  θα προτιμούσα το bluegt απο το r-line, πολύ μα πολύ πιο δυνατό, και η ζάντα του όλα τα λεφτά (άτιμη οικονομική κρίση μας στέρησες διαφορικό XDS)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάτι νεο (για μένα) τον τελευταίο μήνα και θα ήθελα να το μοιραστώ.

Μετα την αλλαγή λαδιών πρόσθεσα motor kote, το αμερικανικό οχι την απομίμηση, όσο λέει για τα 4.3 λίτρα που παίρνει το μοτέρ και η διάφορα στον ήχο ηταν αισθητή.

Έριξε και την κατανάλωση στο ρελαντί (!!!) απο 0.5l/h πήγε 0.4l/h. Μετα στα τελευταία γεμίσματα έβαλα ΕΚΟ ekonomy απο εταιρικό και πλέον το αυτοκίνητο στο "φανάρι" δεν κάνει σαν ντίζελ!!! Δεν ακούγεται το κροταλισμα οχι λιγο..., αλλα καθόλου!!!

Αφου το κατάλαβε και η γυναίκα μου και το είπε μόνη της!!!

Η διάφορα απο τη v-power ειναι μεγάλη (στον ήχο) και η κατανάλωση στα ακριβώς ίδια χιλιόμετρα (ειναι το όχημα πόλης και ρουτινοδιαδρομής) έπεσε απο 5.5 σε 5.2... Μάλιστα αν υπολογίσουμε ότι σε προσφορα το vpower το βρίσκω 1.355€ ενώ το ΕΚΟ 1.288€ συν την επιστροφή 3% απο τη eurobank παμε στο 1.25€... μιλάμε για μεγάλη διάφορα και στην τσέπη!!!

Αυτα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάτι νεο (για μένα) τον τελευταίο μήνα και θα ήθελα να το μοιραστώ.

Μετα την αλλαγή λαδιών πρόσθεσα motor kote, το αμερικανικό οχι την απομίμηση, όσο λέει για τα 4.3 λίτρα που παίρνει το μοτέρ και η διάφορα στον ήχο ηταν αισθητή.

Έριξε και την κατανάλωση στο ρελαντί (!!!) απο 0.5l/h πήγε 0.4l/h. Μετα στα τελευταία γεμίσματα έβαλα ΕΚΟ ekonomy απο εταιρικό και πλέον το αυτοκίνητο στο "φανάρι" δεν κάνει σαν ντίζελ!!! Δεν ακούγεται το κροταλισμα οχι λιγο..., αλλα καθόλου!!!

Αφου το κατάλαβε και η γυναίκα μου και το είπε μόνη της!!!

Η διάφορα απο τη v-power ειναι μεγάλη (στον ήχο) και η κατανάλωση στα ακριβώς ίδια χιλιόμετρα (ειναι το όχημα πόλης και ρουτινοδιαδρομής) έπεσε απο 5.5 σε 5.2... Μάλιστα αν υπολογίσουμε ότι σε προσφορα το vpower το βρίσκω 1.355€ ενώ το ΕΚΟ 1.288€ συν την επιστροφή 3% απο τη eurobank παμε στο 1.25€... μιλάμε για μεγάλη διάφορα και στην τσέπη!!!

Αυτα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Φίλτατε το motor kote έχει αλλάξει ονομασία νωμίζω super dynamik ή κάτι τέτοιο. . . . . Παλιά το είχα δοκιμάσει και εγώ σε βελτιομένο μηχανάκι και όντος έκανε δουλειά. . . . . 

Στην θέση σου δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος. . . . . για την αποτελεσματικότητα του και ιδίως για το αν κάνει καλό σε κινητήρες όπως οι δικοί μας που δουλεύουν με 5w30 longlife λάδια. 

Και εμένα ακόμη και με απλό πετρέλαιο (που άντε να έχω βάλει το πολύ 10 φορές) 0,4 l/h δουλεύει ρελαντί όταν είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας. Επίσης σήμερα έβαλα για πρώτη φορά bp ultimate diesel και είδα και εγώ διαφορά στον ήχο του κινητήρα σε σχέση με VPOWER DIESEL 

Μιλάω πάντα για το 1.6 tdi bluemotion

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε το motor kote έχει αλλάξει ονομασία νωμίζω super dynamik ή κάτι τέτοιο. . . . . Παλιά το είχα δοκιμάσει και εγώ σε βελτιομένο μηχανάκι και όντος έκανε δουλειά. . . . . 

Στην θέση σου δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος. . . . . για την αποτελεσματικότητα του και ιδίως για το αν κάνει καλό σε κινητήρες όπως οι δικοί μας που δουλεύουν με 5w30 longlife λάδια. 

Και εμένα ακόμη και με απλό πετρέλαιο (που άντε να έχω βάλει το πολύ 10 φορές) 0,4 l/h δουλεύει ρελαντί όταν είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας. Επίσης σήμερα έβαλα για πρώτη φορά bp ultimate diesel και είδα και εγώ διαφορά στον ήχο του κινητήρα σε σχέση με VPOWER DIESEL 

Μιλάω πάντα για το 1.6 tdi bluemotion

 

Το super dynamic ειναι η ελληνικη απομιμηση οπου μετα απο διαφορες μηνυσεις βγηκε με αυτο το ονομα...

Το motor kote το φερνει κατευθειαν απο αμερικη ο Λαμπριανιδης.

Η ποσοτητα (~250ml) του αντιτριβικου ανα 3-4 γεμισματα ειναι τοσο μικρη που δεν θα επιρεασει το 5w30 των λαδιων μας και το σιγουρο ειναι οτι το motorkote ειναι πολυ πιο ρευστο απο ενα 5w30 λαδι. Το προβλημα ισως το δημιουργουσε ενα αντιτριβικο παχυρευστο (καποια τα ονομαζουν "μελι" μαλιστα στην αγορα) κατι που δεν συμβαινει στην περιπτωση αυτη.

Σε ευχαριστω για το feedback. Ειναι καλο να εχω και δευτερη γνωμη για το ιδιο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το προϊόν που είχα δοκιμάσει τότε γνησιοτατο από τας Αμερικής μέσω φίλου που δούλευε η μητέρα του στην ΝΥ. Εγώ το θυμάμαι για παχυρευστο και συμπυκνωμένο. Μάλιστα ΟΤΑΝ κουναγες το σωληναριο - συσκευασία έκανε φυσαλίδες και έφευγαν μετά από ΚΑΝΑ 5λεπτό. Παντως μετά από λίγα χρόνια έγινε super dynamik και στο site αλλά και στις διαφημίσεις στο YouTube. Θα ΤΟ ψάξω όμως

Και ΚΑΤΙ άλλο. . . . . οι οδηγίες λέγανε νομίζω πως ΤΟ βάζεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ξαναβαζεις αν λυθεί ο κινητήρας η μετά από 10 _ 15 αλαγες λαδιών. Εσυ γράφεις κάθε 3_4 γεμισματα ??? Τι εννοείς ?

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Εγω το προϊόν που είχα δοκιμάσει τότε γνησιοτατο από τας Αμερικής μέσω φίλου που δούλευε η μητέρα του στην ΝΥ. Εγώ το θυμάμαι για παχυρευστο και συμπυκνωμένο. Μάλιστα ΟΤΑΝ κουναγες το σωληναριο - συσκευασία έκανε φυσαλίδες και έφευγαν μετά από ΚΑΝΑ 5λεπτό. Παντως μετά από λίγα χρόνια έγινε super dynamik και στο site αλλά και στις διαφημίσεις στο YouTube. Θα ΤΟ ψάξω όμως

Και ΚΑΤΙ άλλο. . . . . οι οδηγίες λέγανε νομίζω πως ΤΟ βάζεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ξαναβαζεις αν λυθεί ο κινητήρας η μετά από 10 _ 15 αλαγες λαδιών. Εσυ γράφεις κάθε 3_4 γεμισματα ??? Τι εννοείς ?

 

Το αυθεντικο αμερικανικο ειναι αυτο:

http://motorkote.com/products/motorkote-engine/10oz-motorkote-hyper-lubricant.html

Οπως θα δεις λεει καθε 4 γεμισματα

 

Αυτος που το φερνει ελλαδα ειναι αυτος:

http://www.trade-wind.gr/chemical/maintenance/motorkote/motorkote-295-ml.html

 

Το ελληνικο που καταχριζοταν το ονομα motorkote και εφαγε μηνυσεις ειναι αυτο:

http://www.superdynamic.gr/index.php?act=viewProd&productId=10

Ειναι πανακριβο, δεν το εμπιστευομαι (προσωπικα παντα) και λεει καθε 80.000χμ ανανεωση, αρα περιπου 5 γεμισματα. Εχει ακουστει οτι ηταν μειγμα βαλβολινης με απλα λαδια (εξου και το παχυρευστο) και παραλιγο να τους βαλουν μεσα, μεχρι που απλα αλλαξαν το ονομα και το πουλανε ως κατι νεο... Μπορειτε να βρειτε πολλες πληροφοριες για το τι εγινε...: http://www.jimnyclub.gr/forum/viewtopic.php?p=56653&sid=fba68fb3cb11763aca029543ccafe0df#56653

 

Επειδη εχουν ακουστει διαφορα για το ελληνικο, ειναι 4πλασια πιο ακριβο (45€ τα 200ml vs 17.5€ τα 300ml), κραταει το ιδιο, επιλεγω το αμερικανικο που εχει τις καλυτερες αναφορες στα αντιτριβικα, ειναι χρονια στην αγορα, και δεν εχουν ακουστει παρατραγουδα...

 

Το αυθεντικο το εχω τωρα μπροστα μου, ειναι η αμερικανικη συσκευασια με ενα αυτοκολλητο οδηγιων στα ελληνικα, και ειναι λιγο πιο ρευστο απο ενα λαδι 30αρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια ερώτηση: όταν θες να κάνεις πίσω σε ενα απότομο δρόμο (ελιγμός παρκαρίσματος π.χ.) χρειάζεσαι την δύναμη του κινητήρα ή την ροπή; δηλαδή αν έχεις το polo 1.2 tsi 90ps και το 1.6 tdi 90ps ποιο θα πάει πιο εύκολα πίσω χωρίς να ζοριστεί;

Link to comment
Share on other sites

Το αυθεντικο αμερικανικο ειναι αυτο:

http://motorkote.com/products/motorkote-engine/10oz-motorkote-hyper-lubricant.html

Οπως θα δεις λεει καθε 4 γεμισματα

 

Αυτος που το φερνει ελλαδα ειναι αυτος:

http://www.trade-wind.gr/chemical/maintenance/motorkote/motorkote-295-ml.html

 

Το ελληνικο που καταχριζοταν το ονομα motorkote και εφαγε μηνυσεις ειναι αυτο:

http://www.superdynamic.gr/index.php?act=viewProd&productId=10

Ειναι πανακριβο, δεν το εμπιστευομαι (προσωπικα παντα) και λεει καθε 80.000χμ ανανεωση, αρα περιπου 5 γεμισματα. Εχει ακουστει οτι ηταν μειγμα βαλβολινης με απλα λαδια (εξου και το παχυρευστο) και παραλιγο να τους βαλουν μεσα, μεχρι που απλα αλλαξαν το ονομα και το πουλανε ως κατι νεο... Μπορειτε να βρειτε πολλες πληροφοριες για το τι εγινε...: http://www.jimnyclub.gr/forum/viewtopic.php?p=56653&sid=fba68fb3cb11763aca029543ccafe0df#56653

 

Επειδη εχουν ακουστει διαφορα για το ελληνικο, ειναι 4πλασια πιο ακριβο (45€ τα 200ml vs 17.5€ τα 300ml), κραταει το ιδιο, επιλεγω το αμερικανικο που εχει τις καλυτερες αναφορες στα αντιτριβικα, ειναι χρονια στην αγορα, και δεν εχουν ακουστει παρατραγουδα...

 

Το αυθεντικο το εχω τωρα μπροστα μου, ειναι η αμερικανικη συσκευασια με ενα αυτοκολλητο οδηγιων στα ελληνικα, και ειναι λιγο πιο ρευστο απο ενα λαδι 30αρι

 

Φίλτατε κάθε 4 αλλαγές λαδιών λέει όχι κάθε 4 γεμίσματα. . . . . . . . .  :sick:  :sick:  :sick:  :sick:  :sick: '' εκτός αν εννοείς γέμισμα = αλλαγή λαδιών.

 

Εγώ μιλάω για motor kote προ 10ετίας. παλιά συσκευασία 150ml νομίζω κάπου στα 30 ευρά/ δολάρια αν θυμάμαι καλά. . . . .  και νομίζω αναλογία 25ml στο 1 λίτρο λάδι.

όντως έχει αλλάξει το site και το λογότυπο .

 

Για την ανηφόρα με την όπισθεν και τα 2 μια χαρά θα τα πάνε με μεγαλύτερη ευκολία φυσικά το 1.6 tdi

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια ερώτηση: όταν θες να κάνεις πίσω σε ενα απότομο δρόμο (ελιγμός παρκαρίσματος π.χ.) χρειάζεσαι την δύναμη του κινητήρα ή την ροπή; δηλαδή αν έχεις το polo 1.2 tsi 90ps και το 1.6 tdi 90ps ποιο θα πάει πιο εύκολα πίσω χωρίς να ζοριστεί;

Χρειάζεσαι τη ροπή αλλα σε ελιγμο που περιγράφεις δεν πρέπει να κοιτάξεις τη μέγιστη ροπή αλλα την καμπύλη ροπής για να δείς πραγματικά την ροπή σε συγεκριμένες στροφές. Μπορεί πχ να έχεις ενα μοτέρ με 25 kg.m ροπής στις 2000 στροφές και 10 kg.m στις 1500 και να έχεις ενα δεύτερο μοτέρ με 20kg.m στις 2000 στροφές και 15kg.m στις 1500, το δεύτερο αν και ονομαστικά έχει λιγότερη μέγιστη ροπή, στην καθημερινή χρήση είναι πιο γεμάτο και φαίνεται πιο δυνατό.

Το βενζινοκινητο πάντως είναι πιο σπιρτόζικο και στους ελιγμούς απο στάση ζορίζεται λιγότερο, το diesel αν δεν είναι φουσκωμένο είναι απαράδεκτο.

To 1.2 tsi αν δεν είχε τουρμπο θα είχε 70-80 άλογα και περίπου 12 kg.m ροπής

το 1.6 tdi αν δεν είχε τούρμπο θα είχε  60 -70 άλογα και το πολύ 12 kg.m ροπής

 

Για τη 1900 diesel που ξέρω έβγαινε χωρίς τουρμπο 68 άλογα και 13 kg.m ροπής ενω με τούρμπο έβγαινε μεχρι 150 άλογα και 35 kg.m ροπής

Edited by kapnias
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι τη ροπή αλλα σε ελιγμο που περιγράφεις δεν πρέπει να κοιτάξεις τη μέγιστη ροπή αλλα την καμπύλη ροπής για να δείς πραγματικά την ροπή σε συγεκριμένες στροφές. Μπορεί πχ να έχεις ενα μοτέρ με 25 kg.m ροπής στις 2000 στροφές και 10 kg.m στις 1500 και να έχεις ενα δεύτερο μοτέρ με 20kg.m στις 2000 στροφές και 15kg.m στις 1500, το δεύτερο αν και ονομαστικά έχει λιγότερη μέγιστη ροπή, στην καθημερινή χρήση είναι πιο γεμάτο και φαίνεται πιο δυνατό.

Το βενζινοκινητο πάντως είναι πιο σπιρτόζικο και στους ελιγμούς απο στάση ζορίζεται λιγότερο, το diesel αν δεν είναι φουσκωμένο είναι απαράδεκτο.

To 1.2 tsi αν δεν είχε τουρμπο θα είχε 70-80 άλογα και περίπου 12 kg.m ροπής

το 1.6 tdi αν δεν είχε τούρμπο θα είχε  60 -70 άλογα και το πολύ 12 kg.m ροπής

 

Για τη 1900 diesel που ξέρω έβγαινε χωρίς τουρμπο 68 άλογα και 13 kg.m ροπής ενω με τούρμπο έβγαινε μεχρι 150 άλογα και 35 kg.m ροπής

απο αυτήν την άποψη τα diesel είναι καλύτερα, το δικό μου είναι Tsi 105ps αλλά για να κάνω πίσω σε απότομο δρόμο αναγκάστηκα να το "ξυρίσω" που λένε, δηλαδή να πατάω περισσότερο γκάζι αλλιώς δεν πήγαινε πίσω και μου έσβηνε, ίσως να κάνω κάτι λάθος στον χειρισμό του αυτοκινήτου, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν είχα polo diesel θα σου απαντούσα με βεβαιότητα. αλλα συγκρίνοντας το Tsi 105  με το focus diesel που έχω, το tsi που έχω είναι σαφώς πιο ευκολο στα ξεκινήματα και πιο ζωηρό οταν είναι ξετούρμπιστο απ ότι το diesel ξετούρμπιστο.

Και το diesel που έχω μιας και φοράει πολύ μικρή τουρμπίνα ξεκινάει και φουσκώνει απο τις 1200 στροφές και έχει 14 kg.m στις 1400 στροφές με peak 21kg.m στις 1750.

Παρ'όλα αυτα το tsi είναι πιο ζωηρό και ευκολο οδήγητο λόγω του βενζινοκινητήρα.

Αν παίξεις μια γκαζιά του δευτερολέπτου το diesel δεν θα την καταλάβει, το βενζινοκίνητο θα μαρσάρει. :flowers:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jef1234 Πιο πολυ θεμα ηλεκτρογκαζου ειναι.Επισης σε πολυ αποτομες ανηφορες οπου ξερω οτι θα αρχισει να αναβοσβηνει το αντισπιν και θα με κόψει το σβηνο προσωρινα.Γιατι αντι να σπιναρει λιγο αρχικα και να φυγει οπως γινεται χωρις ηλεκτρονικα,το κοβουν για παραπανω δευτερολεπτα και αργει να ξεκολλησει.

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

το λοιπόν μένω σε κατηφόρα και δεν έχω πρόβλημα να κάνω πίσω ούτε να το κρατήσω με το συμπλέκτη, απλά όταν είναι πολύ απότομος ο δρόμος δεν μπορώ να κάνω πίσω χωρίς να το μαρσάρω δηλαδή να περισσότερο γκάζι από ότι πρέπει δλδ μιλάμε για μεγάλη  κλίση, σε εκείνο το τετράγωνο ο 1ος όροφος πολυκατοικίας είναι υπόγειο από την άλλη μεριά του δρόμου. Δεν πιστεύω το asr να επεμβαίνει καθόσον το βάρος είναι μπροστά και οι κινητήριοι τροχοί είναι οι μπροστινοί οπότε δεν μπορούν να σπινάρουν οι τροχοί. Άσχετο , πήγα να ανέβω μια ανηφόρα με κλειστό το asr και το αυτοκίνητο σπίναρε απίστευτα, πολύ επικίνδυνο να κλείνει κανείς το asr. Υ.Γ. πολύ ακριβή η shell 1,675 , cyclone 1,656, αλλά ήτανε τυχερός γιατί σήμερα Κυριακή ήταν κλειστό το πρατήριο, 45cents ζημία αλλά γιατί να τα πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό το Asr :lol:

 

Ξεκινάς τάπα και μέχρι να σε αφήσει το asr να φύγεις σε έχουν περάσει και τα ποδήλατα :lol:

 

Το πρώτο πράμα που κάνω πέρνωντας το Octavia είναι να πατήσω το μαγικό κουμπί Off :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν να βγάλω αυτό το χαζό σύστημα από το αμάξο μου θα το κανα χτες :p

Πραγματικα,ευχαριστω την vw που το αμαξι μου δεν εχει τετοια εκτρωματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο το πρώτο πράμα που κάνω είναι να ανοίξω το ραδιόφωνο, εντάξει ψέματα ξεκλειδώνω το μπαστούνι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.