Jump to content
the_winner

1.2 Tdi 75Hp - Γνώμες

Recommended Posts

Δοκίμασα κάτι νεο (για μένα) τον τελευταίο μήνα και θα ήθελα να το μοιραστώ.

Μετα την αλλαγή λαδιών πρόσθεσα motor kote, το αμερικανικό οχι την απομίμηση, όσο λέει για τα 4.3 λίτρα που παίρνει το μοτέρ και η διάφορα στον ήχο ηταν αισθητή.

Έριξε και την κατανάλωση στο ρελαντί (!!!) απο 0.5l/h πήγε 0.4l/h. Μετα στα τελευταία γεμίσματα έβαλα ΕΚΟ ekonomy απο εταιρικό και πλέον το αυτοκίνητο στο "φανάρι" δεν κάνει σαν ντίζελ!!! Δεν ακούγεται το κροταλισμα οχι λιγο..., αλλα καθόλου!!!

Αφου το κατάλαβε και η γυναίκα μου και το είπε μόνη της!!!

Η διάφορα απο τη v-power ειναι μεγάλη (στον ήχο) και η κατανάλωση στα ακριβώς ίδια χιλιόμετρα (ειναι το όχημα πόλης και ρουτινοδιαδρομής) έπεσε απο 5.5 σε 5.2... Μάλιστα αν υπολογίσουμε ότι σε προσφορα το vpower το βρίσκω 1.355€ ενώ το ΕΚΟ 1.288€ συν την επιστροφή 3% απο τη eurobank παμε στο 1.25€... μιλάμε για μεγάλη διάφορα και στην τσέπη!!!

Αυτα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Γενικά τα diesel ακούγονται περισσότερο γιατί είναι διαφορετικός ο κύκλος καύσης τους με αυτόν της βενζίνης (Otto). Το πετρέλαιο ψεκάζεται όταν έχει ήδη συμπιεστεί ο αέρας και το μίγμα "παίρνει" από μόνο του λόγω πολύ ψηλής πίεσης μέσα στο θάλαμο. Αυτό γίνεται απότομα και η θερμοκρασία στον θάλαμο καύσης ανεβαίνει απότομα. Αυτό είναι που δημιουργεί τον θόρυβο και γι αυτό είναι πιο αισθητό όταν είναι κρύος ο κινητήρας. Επομένως ο θόρυβος έχει να κάνει καθαρά με τα θερμοδυναμικά χαρακτηριστικά εντός του θαλάμου και όχι με τα μηχανικά μέρη ή κάτι άλλο, οπότε αλλαγή π.χ. στο λάδι ή αντιτριβικό ή άλλο πρόσθετο, δεν αλλάζει αυτό τον θόρυβο. Η ποιότητα του πετρελαίου σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά νομίζω πως θα είναι μικρές οι διαφορές. Εγώ για diesel έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες/πρατήρια και πλέον βάζω αποκλειστικά VPower Diesel, αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω καταλάβει κάτι στον ήχο από πρατήριο σε πρατήριο. Είναι γεγονός πάντως ότι ο θορυβώδης κινητήρας αρχίζει και με ενοχλεί εντός της πόλης. Εκτός πόλης δεν ακούγεται πολύ, αλλά εντός και με ανοιχτό παράθυρο είναι ενοχλητικός. Δυστυχώς (για την VW) η Opel είναι μπροστά στο θέμα αυτό, γιατί τα 1.3Ecoflex είναι αρκετά πιο ήσυχα μοτέρ και ο καινούργιος 1.6 δε με τα 136ps(πολλά για diesel) που μπαίνει στα Astra είναι τελείως αθόρυβος σε όλες τις στροφές. Το συγκεκριμένο Astra το οδήγησα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ η λειτουργία του μοτέρ.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα diesel ακούγονται περισσότερο γιατί είναι διαφορετικός ο κύκλος καύσης τους με αυτόν της βενζίνης (Otto). Το πετρέλαιο ψεκάζεται όταν έχει ήδη συμπιεστεί ο αέρας και το μίγμα "παίρνει" από μόνο του λόγω πολύ ψηλής πίεσης μέσα στο θάλαμο. Αυτό γίνεται απότομα και η θερμοκρασία στον θάλαμο καύσης ανεβαίνει απότομα. Αυτό είναι που δημιουργεί τον θόρυβο και γι αυτό είναι πιο αισθητό όταν είναι κρύος ο κινητήρας. Επομένως ο θόρυβος έχει να κάνει καθαρά με τα θερμοδυναμικά χαρακτηριστικά εντός του θαλάμου και όχι με τα μηχανικά μέρη ή κάτι άλλο, οπότε αλλαγή π.χ. στο λάδι ή αντιτριβικό ή άλλο πρόσθετο, δεν αλλάζει αυτό τον θόρυβο. Η ποιότητα του πετρελαίου σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά νομίζω πως θα είναι μικρές οι διαφορές. Εγώ για diesel έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες/πρατήρια και πλέον βάζω αποκλειστικά VPower Diesel, αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω καταλάβει κάτι στον ήχο από πρατήριο σε πρατήριο. Είναι γεγονός πάντως ότι ο θορυβώδης κινητήρας αρχίζει και με ενοχλεί εντός της πόλης. Εκτός πόλης δεν ακούγεται πολύ, αλλά εντός και με ανοιχτό παράθυρο είναι ενοχλητικός. Δυστυχώς (για την VW) η Opel είναι μπροστά στο θέμα αυτό, γιατί τα 1.3Ecoflex είναι αρκετά πιο ήσυχα μοτέρ και ο καινούργιος 1.6 δε με τα 136ps(πολλά για diesel) που μπαίνει στα Astra είναι τελείως αθόρυβος σε όλες τις στροφές. Το συγκεκριμένο Astra το οδήγησα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ η λειτουργία του μοτέρ.

πάντως όταν ακούω το αυτοκίνητο στο ρελαντί, μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος  (1.2 tsi 105ps r-line)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα... Έχω το πολακι μόλις λιγες μέρες κ εκανα ηδη 600 χιλ κ τα 500 σε ταξίδι.... Το αυτοκίνητο είναι παρα πολύ καλο κ πολύ οικονομικό... Εκανα 450χιλ με 20€ περιπου με 120χιλ/ωρα με 2 ατομα και το υπολοιπο φορτωμένο με πράγματα. Πολύ άνετοι οι χώροι του και πολύ ομορφο εντος κ εκτός!! Παρα πολύ καλό για κάποιον π θέλει ενα δυνατό οικονομικο αυτοκίνητο πολης και πολύ οικονομικο κ άνετο στα ταξίδια!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, προχτες ηρθε και το δικο μου polο tdi 1,4 bluemotion, το αμαξι εχει ενα θεματακι σε μετακινησεις μεσα στην πολη

λογο μακριας κλιμακωσης του σασμαν εχει την ταση να σβηνει αν οι στροφες του κινητηρα πεσουν λιγο κατω απο τις 1000 πολυ σπαστικο

το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να εισαι μονιμος με το ποδι στο συμπλεκτη δυσκολα το πας με τριτη ταχυτητα μεσα στην πολη...

εχει κανεις αλλος ρε παιδια το συγκεκριμενο πολο με τον 1,4 tdi και αντιμετοπιζει το ιδιο θεμα???

Link to comment
Share on other sites

αν δε σηκωνει την τριτη, βαλε δευτερα τοτε. εχω και γω πετρελαιο αλλα οσο και αν το προσπαθησα δε μου εχει σβησει ποτε. σε ισιωμα το κανει η σε ανηφορικο δρομο. μηπως φταιει το πετρελαιο που εβαλες η εχει καποιο αλλο θεμα; αφου ειναι καινουργιο πηγαινε στην αντιπροσωπια να το ελεγξουν

Link to comment
Share on other sites

παντου το κανει...ενταξη εγω το συνηθησα και δεν μου σβηνει αλλα η γυνεκα μου δεν μπορει να το οδηγηση...απο καποια reviews που διαβασα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο το ιδιο αναφερουν και αυτοι οτι ειναι μακρυ το σασμαν και μεσα στην 

πολη σβηνει μερικες φορες τι να πω ελπιζω να βγει καποια αναβαθμιση που να διωρθωνει το θεμα..θα παω και απο εβδομαδα στην αντιπροσωπια να δω τι θα μου πουνε και αυτοι

 

το αναφερει και στο αρθρο στο λινκ

 

http://www.caroto.gr/2014/07/30/volkswagen-polo-1-4-tdi-test-drive/

 

 

EDIT:μιλησα και με cosmocar πριν λιγο και μου ειπαν οτι ειναι γνωστο το θεματακι και οτι μονο με αναβαθμιση θα λυθει..

εν αναμονη λοιπον!!

Edited by foris78
Link to comment
Share on other sites

αν δε σηκωνει την τριτη, βαλε δευτερα τοτε. εχω και γω πετρελαιο αλλα οσο και αν το προσπαθησα δε μου εχει σβησει ποτε. σε ισιωμα το κανει η σε ανηφορικο δρομο. μηπως φταιει το πετρελαιο που εβαλες η εχει καποιο αλλο θεμα; αφου ειναι καινουργιο πηγαινε στην αντιπροσωπια να το ελεγξουν

δεν είμαι μηχανικός αλλά έχω την αίσθηση ότι η βενζίνη θα σβήσει πιο γρήγορα απο το πετρέλαιο λόγω χαμηλών στροφών

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, προχτες ηρθε και το δικο μου polο tdi 1,4 bluemotion, το αμαξι εχει ενα θεματακι σε μετακινησεις μεσα στην πολη

λογο μακριας κλιμακωσης του σασμαν εχει την ταση να σβηνει αν οι στροφες του κινητηρα πεσουν λιγο κατω απο τις 1000 πολυ σπαστικο

το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να εισαι μονιμος με το ποδι στο συμπλεκτη δυσκολα το πας με τριτη ταχυτητα μεσα στην πολη...

εχει κανεις αλλος ρε παιδια το συγκεκριμενο πολο με τον 1,4 tdi και αντιμετοπιζει το ιδιο θεμα???

Με κανα update μπορει να σηκωσουν λιγο το ρελαντι η/και νανοιγουν πιο γρηγορα τον ψεκασμο χαμηλα ωστε να εχει περοςςοτερη δυναμη.

Επαναχαρτογραφηση στο περιπου..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με κανα update μπορει να σηκωσουν λιγο το ρελαντι η/και νανοιγουν πιο γρηγορα τον ψεκασμο χαμηλα ωστε να εχει περοςςοτερη δυναμη.

Επαναχαρτογραφηση στο περιπου..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω, για να δουμε αν θα βγαλουν κατι και ποτε θα το βγαλουν,

οχι οτι εχει καποιο προβλημα το αμαξι αλλα ειναι λιγο σπαστικο αυτο το θεμα, 

στο παλιο μου πολο 9n3 1,4 βενζινη εχωνα και τεταρτη μεσα στη πολη

και δεν ειχα ποτε τετοια θεματα

 

anyway παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω, για να δουμε αν θα βγαλουν κατι και ποτε θα το βγαλουν,

οχι οτι εχει καποιο προβλημα το αμαξι αλλα ειναι λιγο σπαστικο αυτο το θεμα, 

στο παλιο μου πολο 9n3 1,4 βενζινη εχωνα και τεταρτη μεσα στη πολη

και δεν ειχα ποτε τετοια θεματα

 

anyway παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

πολλές φορές μου έχει τύχει και με 5η να είναι κρεμασμένο (1.2 tsi) και να μην έχω πρόβλημα, απλά πιστεύω ότι πρέπει να έχει σχέση με την κλίση του εδάφους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 1.2tdi μπορει να ρεταρει συχνα κατω απο τις 1000-1100 στροφες... αλλα δεν μου εχει σβησει ποτε τουλαχιστο, απλα κρεμαει και σου λεει ή αλλαξε ή θα μεινεις εδω κανα λεπτο προσπαθοντας να φυγουμε... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειχα κανει test drive το 1.4 tdi με τα 90 αλογα και πραγματικα πιστευω οτι ο κινητηρασ του ειναι ΧΑΛΙΑ. Στο ξεκινημα και γενικα σβηνει πανευκολα ενω εχει ρελαντι στις 1000 στροφες και γενικα σαν κινητηρας ειναι ψοφιος, εχει τη δυναμη απο τις 2000-3500 και μετα πεθαινει. Οσο καλοι ειναι οι tsi τοσο κακος ειναι αυτος, απορω πως τον εβγαλε η vw...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειχα κανει test drive το 1.4 tdi με τα 90 αλογα και πραγματικα πιστευω οτι ο κινητηρασ του ειναι ΧΑΛΙΑ. Στο ξεκινημα και γενικα σβηνει πανευκολα ενω εχει ρελαντι στις 1000 στροφες και γενικα σαν κινητηρας ειναι ψοφιος, εχει τη δυναμη απο τις 2000-3500 και μετα πεθαινει. Οσο καλοι ειναι οι tsi τοσο κακος ειναι αυτος, απορω πως τον εβγαλε η vw...

για μένα τα 105 άλογα είναι πολλά γιαυτό δεν σβήνω το asr με τίποτα, και με το 90αρι μια χαρά θα ήμουν. αλλά αν πας να μπεις σε απότομη ανηφόρα με δευτέρα ή κρεμασμένος εντάξει θα έχεις πρόβλημα

Edited by jef1243
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ήταν ιδέα μου ότι δεν ανέβαζε πάνω από 3500? Μετέρμα γκάζι εκεί που ένιωθα την επιτάχυνση ξαφνικά ήταν σαν να άφηνα το γκάζι, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα σε αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι ο κινητηρας του απλα εχει πολυ μακριες σχεσεις...

επρεπε να ειχα παρει το dsg αλλα ξεφευγα αρκετα σε χρηματα και πλεον αν ηταν να δωσω 18 χιλιαρικα θα κοιτουσα το golf

 

ζητω συγνωμη για την  απρεπη μου εκφραση δεν θα ξαναγινει

 

 και για να μην παρεξηγηθω απο τα υποιλοιπα μελη του φορουμ η απρεπης εκφραση ηταν για τον εαυτο μου και για την λαθος επιλογη που εκανα...

 

Edited by foris78
Απρεπης εκφρασεις.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι ο κινητηρας του απλα εχει πολυ μακριες σχεσεις...

επρεπε να ειχα παρει το dsg αλλα ξεφευγα αρκετα σε χρηματα και πλεον αν ηταν να δωσω 18 χιλιαρικα θα κοιτουσα το golf

 

ζητω συγνωμη για την  απρεπη μου εκφραση δεν θα ξαναγινει

 

 και για να μην παρεξηγηθω απο τα υποιλοιπα μελη του φορουμ η απρεπης εκφραση ηταν για τον εαυτο μου και για την λαθος επιλογη που εκανα...

 

Αν ο κινητήρας του πιστεύεις ότι είναι μια χαρά ψηλά γιατί κρεμάει τόσο? Και δε μιλάω για 5η αλλά για 3η...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ήταν ιδέα μου ότι δεν ανέβαζε πάνω από 3500? Μετέρμα γκάζι εκεί που ένιωθα την επιτάχυνση ξαφνικά ήταν σαν να άφηνα το γκάζι, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα σε αμάξι...

Ολοι οι diesel εχουν δύναμη για οσο ειναι φουσκωμένη η τουρμπίνα και για  όσο εχουν πετρέλαια.

Αν οδήγησες το dieselaki περιμένοντας την επιτάχυνση του δικού σου,μαλλον λάθος αμάξι οδήγησες, κανε test drive το διλιτρο με τα 170 άλογα (με την μιση κατανάλωση σε χρήματα απότι η βενζίνη) και θα το δεις διαφορετικά το θέμα.

Επίσης παίζει πολύ το θέμα εσωτερικού ανταγωνισμου, αν το 14αρι ήταν δυνατό στα ψηλά δεν θα υπήρχε λογος ύπαρξης του 16αριου diesel και πίστεψε με μπορούν να το δυναμώσουν.

 

Το δικό μου (focus 1.6 diesel 90 ίππων) μετά τις 3000 στροφές ήταν ψοφίμι, τα 90 άλογα τα έχει απο τις 3000 έως τις 4000

 

Το 16αρι focus με τα 110 άλογα στα ψηλά γαζώνει (και είχε 2.000€ παραπάνω).

Βάζωντας τσιπάκι στο δικό μου άλλαξε τελέιως συμπεριφορά και δυνάμωσε πάρα πολύ στα ψηλά (σε σχέση με το μαμα).

Αυτο που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι απο τον κινητήρα κόψανε τα ψηλά, αν ήθελαν θα ήταν δυνατός αλλα κανένας δεν θα αγόραζε τον επόμενο (και ακριβότερο ) κινητήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να πηγαίνει μπάλα απλά περίμενα μια γραμμικότητα που δεν τη έχει. Και ο πωλητής κάτι τέτοια μου λεγε ότι έτσι δουλεύουν τα diesel και καλά και μετά οδήγησα τον 1.3 που έχει η fiat και η opel και είναι η μέρα με τη νύχτα, περίπου ίδια δύναμη στις μεσσαίες αλλά την κρατάει σχεδόν αμείωτη μέχρι τον κόφτη. Η λογική του να πάρω ένα αμάξι και να μη δουλεύει σωστά και να πρέπει να βάλω πρόγραμμα για να δουλέψει σωστά είναι το λιγότερο ανόητη

Link to comment
Share on other sites

An o kin

 

Αν ο κινητήρας του πιστεύεις ότι είναι μια χαρά ψηλά γιατί κρεμάει τόσο? Και δε μιλάω για 5η αλλά για 3η...

φιλε μου ο λογος που πηρα το ντιζελ ειναι για να κινουμε οικονομικα  ξερω τι αγορασα και δεν περιμενω να εχω δυναμη απο τις 1000 στροφες μεχρι τον κοφτη

αυτα μονο σε βενζινοκινητα γινονται, ξαναλεω οτι κρεμαει γιατι το σασμαν του ειναι θεομακρο. με ενα ποιο κοντο σασμαν το αμαξι θα ηταν ποιο γεματο σε ολο το φασμα στροφων του κινητηρα αλλα και παλι στο ξαναλεω μιλαμε για ντιζελ ολη η δυναμη τους ειναι μεχρι τις 3500 βαρια 4000 στροφες μετα παπαλα απλα αλαζεις ταχυτητα να εισαι μεσα στην ροπη του, 

εγω πρωσοπικα δεν εχω θεμα μιας και ειχα παλιοτερα ενα τετραπεταλουδο ραλακι με κατι μπαμπουλες εκεντροφορους και μεσα στην πολη ειμουν συνεχεια γκαζι συμπεκτη για να μην σβηνει...η γυνεκα με εχει ζαλισει γιατι τις σβηνει συνεχεια το πολο λογο του θεματος με την μακρια κλιμακωση

 

anyway μην το κουραζουμε αλλο το θεμα αν δεν βγαλουν κατι οι γερμανοι που να διορθωνει την κατασταση το πολυ πολυ το αφηνω στην αντιπρωσοπεια και περνω το DSG το οποιο πιστευω οτι ειναι και η καλυτερη επιλογη για αυτον τον κινητηρα

Edited by foris78
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα φίλε, όποτε έχεις λίγο χρόνο πήγαινε οδήγησε το corsa 1.3 cdti με τα 95 άλογα να δεις ποια είναι τα 95 πραγματικά άλογα γιατί αλλιώς δεν θα καταλάβεις τι εννοώ

Αν είχες οδηγήσει το corsa με τα 90 άλογα εκει να έβλεπες, το αυτοκίνητο δεν κινείται μέχρι τις 2200 και μετα κάνει μπάμ και έχει διάρκεια μεχρι πολύ ψηλά.

Το μοτέρ με τους 95 είναι σαφώς βελτιωμένο και ξυπνάει μετά τις 1800, μεχρι εκεί ομως τάφος.

Το πολο 1.4 ειναι πολύ καλύτερο στα χαμηλά σε σχέση με το corsa, στα ψηλά υστερεί.

Εχω άποψη μιας και εχω κάνει πολλά χιλιόμετρα με corsa 90hp. focus 90hp και yaris 90hp(το yaris ειναι το πιο βενζινοκίνητο απο τα diesel).

To δε polo 1.4tdi 1,2tdi,  απλά τα εχω κάνει test drive ,

 

Οπως είπε ο Foris ξέρει τι αγόρασε και για πιο λόγο το αγόρασε, απλά μάλλον απογοητεύτηκε οπως εγώ οταν αγόρασα το focus.

Aν σου πώ όμως οτι με 65-70 ευρω κανω 1100 χιλιόμετρα, μάλλον θα απογοητευτείς εσύ. Παλιά το αυτοκίνητο ήταν μεσο ψυχαγωγίας για πολλούς, τωρα πια είναι μεσο μετακίνησης για πολλούς και ψυχαγωγίας για λίγους !!

 

φιλε μου ο λογος που πηρα το ντιζελ ειναι για να κινουμε οικονομικα  ξερω τι αγορασα και δεν περιμενω να εχω δυναμη απο τις 1000 στροφες μεχρι τον κοφτη

αυτα μονο σε βενζινοκινητα γινονται,

Δεν σου λέω για τσιπάρισμα, αλλα ενα απλό φτηνό chipbox που κουμπώνει στον αισθητήρα του common rail και σου δίνει λιγα παραπάνω πετρέλαια θα σου μεταμορφώσει το αυτοκίνητο. Και το δικό μου ψοφίμι ήταν ,έβγαινα για προσπέραση και άλλαζα στις 3000 γιατί μετά δεν είχε νόημα, αλλα τωρα εχει ζωντανέψει πολύ !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Η λογική του να πάρω ένα αμάξι και να μη δουλεύει σωστά και να πρέπει να βάλω πρόγραμμα για να δουλέψει σωστά είναι το λιγότερο ανόητη

Το να του λείπει δύναμη δεν σημαίνει οτι δεν δουλεύει σωστα.

Εσύ γιατί έβαλες πρόγραμμα στο αμάξι σου; Δεν δούλευε σωστα; :good:

Ακριβώς σε αυτό αναφέρομαι, τη δύναμη ψηλά τη θες, όχι από χαμηλά.Αν για να κάνω μια προσπέραση πρέπει να αλλάξω 3 ταχύτητες, θα χει περάσει και μια νταλίκα και θα με έχει κάνει αλοιφή

Τη δύναμη τη θέλεις απο το ρελαντί, οχι ψηλά.

Στο diesel εχεις δύναμη απο τις χαμηλές μολις φουσκώσει η τουρμπίνα .

Και πιστεψε με το δικό μου ( που είναι ψοφίμι) δεν θέλει αλλη ταχύτητα απο την πέμπτη.

Με 14 κιλα ροπής στις 1400 στροφές και 22 στις 1750 λές να θέλει τρείς ταχύτητες;

και εγώ λάτρης του στροφαρίσματος είμαι, είχα το cordoba 1.4 16v με το ντιζάτο το μοτέρ (AFH) και κόφτη στις 8000 (με μαμά στις 7200)

Εκει ήθελε να κατεβάσεις απο πέμπτη δευτέρα μιας και την ροπή την είχε στις 4400.

τεσπα, δεν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση, ο καθένας παίρει οτι γουστάρει, αλλιώς θα υπήρχε μονο ένα αυτοκινητο και ενα μοτέρ και θα αγόραζαν όλοι αυτο.

Προσωπικά ενοχλήθηκα απο το ποστ σου , ο άνθρωπος αγόρασε καινουργιο αυτοκίνητο και βγήκες να του πείς οτι το μοτέρ είναι χάλια και κακώς το 'εβγαλε η VW.

Ενα καλοταξιδο θα αρκούσε, το πήρε, τι να κάνει να το κάψει επειδή δεν έχει 160 άλογα;

Φιλικά το λέω και με καλή διάθεση, μη με πάρεις απο τα μουτρα, το πληκτρολόγιο παρεξηγείται γιατί δεν βλέπεις τα μουτρα μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Το να δουλεύει ένα turbατο αμάξι σωστά είναι μόλις φορτώσει να είναι γραμμικό... Τέσπα αν εσείς είστε ικανοποιημένοι από τα αυτοκίνητά σας εμένα δεν μου πέφτει λόγος απλά εγώ απογοητεύτηκα από αυτό τον κινητήρα της vw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να δουλεύει ένα turbατο αμάξι σωστά είναι μόλις φορτώσει να είναι γραμμικό... Τέσπα αν εσείς είστε ικανοποιημένοι από τα αυτοκίνητά σας εμένα δεν μου πέφτει λόγος απλά εγώ απογοητεύτηκα από αυτό τον κινητήρα της vw

Για να είναι ενας κινητήρας γραμμικός θα πρέπει η καμπύλη ροπής του να είναι ευθεία και οχι καμπύλη.

Αυτο το κάνουν τωρα τελευταία (εδω και 15 χρόνια τελευταία) στους turbo βενζινοκινητήρες πετσοκόβοντας την καμπύλη της ροπής.

Κλασσικό παράδειγμα ο 20VT του ομίλου

Οταν λέει η vw για ενα κινητήρα οτι εχει ροπή πχ 20 kg.m απο τις 1700 ως τις 5000 να ξέρεις οτι ειναι πετσοκομμένη η καμπύλη (απο τη χαρτογράφηση του κινητήρα) και οτι αν δεν ήταν φλατ, θα είχε 25 kgm ισως και παραπάνω που θα κάναν κορυφή καπου στις 2500 -3500.

Στα βενζινοκίνητα που τα άλογα πλέον "περισσεύουν" και βγαίνουν εύκολα, μπορούν να κόψουν σε ισχυ και ροπή χάριν της γραμμικότητας,

Στα diesel που χωρίς turbo ειναι ψοφίμια (τουλάχιστον στα λίγα κυβικά) ακόμα κάνουν οτι μπορούν για "μεγάλα" νουμερα.

 

Ολα καλά ειναι και έχουν το χώρο τους στην αγορά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, προχτες ηρθε και το δικο μου polο tdi 1,4 bluemotion, το αμαξι εχει ενα θεματακι σε μετακινησεις μεσα στην πολη

λογο μακριας κλιμακωσης του σασμαν εχει την ταση να σβηνει αν οι στροφες του κινητηρα πεσουν λιγο κατω απο τις 1000 πολυ σπαστικο

το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να εισαι μονιμος με το ποδι στο συμπλεκτη δυσκολα το πας με τριτη ταχυτητα μεσα στην πολη...

εχει κανεις αλλος ρε παιδια το συγκεκριμενο πολο με τον 1,4 tdi και αντιμετοπιζει το ιδιο θεμα???

έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, το πήρα το αμάξι πριν μερικές μέρες και μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η συμπεριφορά, εκτός από εκνευριστικό είναι και πολύ επικίνδυνο, άνοιξα και σχετικό νέο θέμα για αυτό, δεν ήξερα ότι είχε αναφερθεί εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.