Jump to content
vampire4

Golf 6 - Πιτσιλιστιρι Πίσω Πόρτας (Μπεκ Νερού)

Recommended Posts

Ειναι η δεύτερη φορά που μου χαλάει το πίσω πιτσιλιτιρι και πάει το νερό μέσα στην πόρτα .μπορει να μου πει κάποιος πως να το φτιάξω μόνος μου .

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παθει και εγω, και ψαχνω να βρω χρονο να το κοιταξω τωρα που αρχιζουν οι βροχες. Βασικα ειναι 2 τα ενδεχομενα η να εχει βουλωσει η να εχει φυγει/κοπει το σωληνακι. Εχω βρει videos και info για 4αρι & 5αρι ομως δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα απο το δικο μας.

οδηγος με φωτος:

 

http://www.swdubs.co.uk/forum/viewtopic.php?f=14&t=20121

 

http://www.my-gti.com/1484/volkswagen-golf-rear-window-wiper-%E2%80%93-removal-and-installation

 

βιντεο:



  Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Μια καλυτερη προσεγγιση ειναι αυτη απο το το 3ο stop αν εχει ξεκουμπωσει το πιτσιλιστιρι :

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57437&p=583303

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είχε σπάσει ακριβώς στο σημείο που ανοιγοκλεινει το πορτπαγκαζ. Εκεί έχει ένα λάστιχο που προστατεύει το σωληνάκι κ τα καλώδια του 3ου στοπ. Βγαίνει εύκολα το λάστιχο κ είναι καλύτερα να ξεκινήσει κάποιος από κει πριν αρχίσει κ λύνει όλη την ταπετσαρία κ τα πλαστικά πίσω δεξιά. Βέβαια κ εκεί να έχει σπάσει πάλι θέλουν λύσιμο όλα γ να αντικατασταθει.

Εγώ πάντως έκανα πατέντα κ το ενωσα με εξάρτημα που ενώνει σωληνάκια ποτίσματος, γιατί δεν ήθελα να τα αφήσω την ταπετσαρία κ τα πλαστικά ξεκουμπωτα μέχρι να πάρω καινούργιο κ να βρω χρόνο να το βάλω.

Στο μέλλον όταν ξαναχαλασει θα ξέρω ήδη τι πρέπει να πάρω, οπότε θα αντικατασταθει πιο εύκολα.

Edited by marseic
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.

Το δικο μου ειχε ξεκουμπωσει και ετρεχαν τα νερα οταν ανοιγα το πορμπαγκαζ στο πλαι. Δεν περναγαν στο εσωτερικο καθολου.

Edited by activious
διορθωση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα το ωραία

Τυχερός ήσουν. Εμένα έγιναν μούσκεμα όλα κ για μια εβδομάδα έκανα παρέα με την μυρωδιά της μούχλας

Edited by marseic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Και γω το ίδιο πρόβηλμα είχα και αντικατέστησα ένα μεγάλο μέρος του πλαστικού - σπιράλ σωληνακίου με λαστιχένιο. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα. Πρέπει όμως να πιάνουν τα χέρια σου για να λύνεις τέτοια θέματα? Η VW τι κάνει???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.