Jump to content
PanosTDi

Golf - Χειμερινά Ελαστικά σε 18άρα ζάντα (225/40/18)

Recommended Posts

Μιας και ο καιρός πλησιάζει θα ήθελα να ρωτήσω σε 18άρα ζάντα μπορεί να μπει λάστιχο μικρότερου πατίματος από 225 και μεγαλύτερο σε ύψος από 40;;; Δηλαδή ένα λάστιχο 215-45-18 ;

 

Ευχαριστώ :)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

λογικα θα μπαινει,αλλα παιζει ρολο και το φαρδος της ζαντας σου. αλλα εκτος απο αυτο η διασταση που λες ειναι πολυ ακριβη. με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις για καλα λαστιχα, μπορεις να παρεις 16αρες ζαντες με 205/55.  θα εχουν και καλυτερο πατημα λογικα

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο τωρα που τη βλεπω. αλλα ειδες και συ τις τιμες απο τα χιονολαστιχα στις διαστασεις που θελεις; 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μην το κανεις, δεν θα πατησει στο χιονι ποτε!! στο λεω γιατι το δοκιμασα και οταν χιονισε .....εκλαψα.

Μπορεις μονο να τα εκμεταλευτεις σε στεγνο και βρεγμενο δρομο, και παλι αναλογα το λαστιχο, σε χιονι ομως μονο σε ευθειες, ανηφορες απλα ξεχασε τες, θα κολησεις με την μια, το πελμα ειναι πολυ φαρδυ και δεν μπορει να συγγριθει με τιποτα με ενα 185 που δεν κολαει πουθενα, γνωμη μου την ιδια δουλεια κανουν και τα allweather ή βρες μια τετραδα σιδερενια και βαλε εκει τα χιονολαστιχα, γιατι πραγματικα εκει θα σου κανουν αποσβεση με την μια.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κανεις, δεν θα πατησει στο χιονι ποτε!! στο λεω γιατι το δοκιμασα και οταν χιονισε .....εκλαψα.

Μπορεις μονο να τα εκμεταλευτεις σε στεγνο και βρεγμενο δρομο, και παλι αναλογα το λαστιχο, σε χιονι ομως μονο σε ευθειες, ανηφορες απλα ξεχασε τες, θα κολησεις με την μια, το πελμα ειναι πολυ φαρδυ και δεν μπορει να συγγριθει με τιποτα με ενα 185 που δεν κολαει πουθενα, γνωμη μου την ιδια δουλεια κανουν και τα allweather ή βρες μια τετραδα σιδερενια και βαλε εκει τα χιονολαστιχα, γιατι πραγματικα εκει θα σου κανουν αποσβεση με την μια.

Εχω μεγαλα φρενα, μπροστα και δεν μπορω να βαλω μικρη ζαντα.(225-45-17)

Σευχαριστω δεν περιμενα να κολλαει τοσο ευκολα. Για βροχες, υγρασια και παχνη το πρωι λες δηλαδη μονο να με ωφελησουν σωστα;

Μιλαω για το continental 830p και 850.

Παντως το 830 που οδηγησα σε α4 στην καστορια καλα τα πηγαινε με λιγο χιονακι (225-45-17)

Υγ ισως αν δοκιμαζα/με με 215 πελμα μπροστα κατι να γινεται;

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλα φρενα, μπροστα και δεν μπορω να βαλω μικρη ζαντα.(225-45-17)

Σευχαριστω δεν περιμενα να κολλαει τοσο ευκολα. Για βροχες, υγρασια και παχνη το πρωι λες δηλαδη μονο να με ωφελησουν σωστα;

Μιλαω για το continental 830p και 850.

Παντως το 830 που οδηγησα σε α4 στην καστορια καλα τα πηγαινε με λιγο χιονακι (225-45-17)

Υγ ισως αν δοκιμαζα/με με 215 πελμα μπροστα κατι να γινεται;

205/50/R17 και τέλος =@

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

205/50/R17 και τέλος =@

Πόσο πάνε σ 'αυτή τη διάσταση  ?

(ΥΓ. Για δες μήπως ήρθαν και τα Toyo R888 που λέγαμε).

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πάνε σ 'αυτή τη διάσταση  ?

(ΥΓ. Για δες μήπως ήρθαν και τα Toyo R888 που λέγαμε).

205/50/R17

 

1. (93V-XL) FALKEN HS449 - 470 EURO

2. (93V-XL) NOKIAN WR A3 - 570 EURO

3. (93H-XL) BRIDGESTONE BLIZZAK LM32 - 610 EURO

4. (93V-XL) KUMHO KW27 - 520 EURO

 

Για τα 888 στείλε μου ένα ΡΜ, δεν θυμάμαι τη διάσταση και έχουν διαγραφεί τα προηγούμενα ΡΜ's

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρε τα PIRELLI W240 SOTTOZERO 2 τι σου λένε ;

 

Σε 215-45-18 τι θα πρότινες;

Τι να σου πω ?

Δεν τα έχω δουλέψει

Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχουν το μεγαλύτερο κόστος από όλα τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 'PanoR',με 18αρα δεν πας πουθενα στα χιονια!!! Τζαμπα θα δωσεις χρηματα για ελαστηκα. Παρακατω σου εχω τις αναλογιες σε σχεση με την διασταση που φορας η οποια ειναι απαγορευτικη

για ελληνικους δρομους! Τεσπα,στο θεμα μας, εγω σου προτεινω η 205-55-17 η  205-60-16.Αν σε περνει για 16αρα ζαντα σηδερενια βαλτην ασηζητητη! Ουτος 'σει αλλος την ζαντα αυτη αυτη θα την εχεις

για τους χειμερινους μηνες,απο Νεομβριο εως και Φεβρουαριο...αντε Μαρτιο βαρια.Θα βγαζεις την μια τετραδα θα κουμπωνεις την αλλη απ' ευθειας χωρις να μπαινεις σε ξεζανταρισμα και κοπο!

Απο χειμωνιατικα σου προτεινω με προσωπικη εμπηρεια παντα...Pirelli winder, Μichelin pilot alpin (το φοραω τωρα,πολυ καλο) και Gislaved nord frost.Τα 3 κορηφαια για εμενα...απο κει και περα εχεις κι αλλες

πιο οικονομικες λυσεις φυσικα.

 

215-45-18

 

205-50-18

 

205-55-17

 

205-60-16

Link to comment
Share on other sites

Σε Audi A8 έχω 235/50/18 χειμερινό (Fulda) σε 7,5 ζάντα.

Με λάστιχα όλων των εποχών ή καλοκαρινά στο χίονι δεν πάς πουθενά...

Στην Σλοβενία που μένω τα 2 τελευταία χρόνια πρέπει να τοποθετείς χειμερινά λάστιχα από 15 Νοεμβρίου μέχρι 15 Μαρτιόυ κάθε χρόνο...

Και το χιόνι εδώ είναι καθημερινό και τις καλές μέρες έχει +5 βαθμούς θερμοκρασία το μεσημέρι  ;) 

Συμβουλέψου τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου σου για τις προδιαγραφές και το μέγεθος των χειμερινών ελαστικών και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Edited by Jim2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.