Jump to content
FRee-tezas

Σωληνάκια Υψηλής Πίεσης

Recommended Posts

Όπως σε όλα τα αυτοκίνητα που περάσαν από τα χέρια μου, έτσι κ στο Jetta , θα 'ρθει η ώρα να βάλω σωληνάκια υψηλής (μπρος-πίσω, εννοείται)

 

Δυστυχώς δεν ξέρω (ακόμα) τι παίζει με τα "σετ" φρένων του Group που έχουν φορεθεί στο Jetta, αλλά ψάχνοντας έφτασα σ'ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα.

 

Λάτρης της ευκολίας του e-bay, έχω βρει αυτά:

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=151140609482&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Golf-Mk5-Goodridge-Braided-Brake-Hose-Lines-FWD-G7-1-SVW0610-4P-4-Lines-VW-/120980233555?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c2afbdd53

 

Goodridge για το Jetta αυτό καθ'αυτό, δε βρήκα ακόμα (μετά από ελάχιστο ψάξιμο όμως)

 

Στο 1ο Link, τα σωληνάκια που "πλασάρει" αυτός ο πωλητής, ουσιαστικά λέει ότι ταιριάζουν σ'ένα σκασμό μοντέλα.
Εν ολίγης:

 

SUITABLE FOR:

VW GOLF MK5 HATCHBACK ALL MODELS  2003 - 2009(not R32)

Not suitable for R32 3.2 models

VW JETTA MK3 SALOON (1K2) ALL MODELS  2006 - 2011

VW TOURAN ALL MODELS  2006 - 2011

 

 

Στο 2ο Link ο πωλητής λέει ότι το κιτ ταιριάζει σε όλα τα Golf 5 , ΕΚΤΟΣ των 4κίνητων :

 

 

Τhis kit fits Volkswagen Golf MK5 with front wheel drive. The kit consists of 4 braided lines.

 
This kit is to replace the front and mid (over axle) original flexible brake pipes. The kit does not include parts to replace the rear hoses which are already reinforced.
 
They will NOT fit a Golf MK5 with 4 wheel drive, for these models kit number BHOSG7.2 is required.

 

Part Number: BHOSG7.1

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 1η: Άρα, (με το φτωχό μου μυαλό) τα Goodridge του 2ου Link ταιριάζουν κ στο Jetta, σωστά;

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 2η: Τα Golf R32 είναι 4κίνητα;  (Αν ναι, όλα ΟΚ!)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3η: Τα Golf 4motion είναι 4κίνητα; (Αν ναι, Houston we have a prob....)

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα τετρακινητα εχουν διαφορετικα σωληνακια απο τα μπροστοκινητα.Αν θυμαμαι καλα εχουν 2 παραπανω.

 

Το Golf R32 και το Golf 4motion ειναι τετρακινητα. ;-)

 

Και τα δυο link που εχεις ανεβασει παντως ειναι ιδια λιγο που τα κοιταξα.

 

Παρε αυτα που λενε οτι κανουν στο δικο σου.

ΔΕΝ σε καλυπτουν αυτα που ειναι για 4κινητα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε ευχαριστώ για την απάντηση.
Απλά κοίταγα μήπως κ ταιριάζουν τα Goodridge, για να βάλω αυτά, μιας κ η διαφορά στη τιμή τους δεν είναι δα κ πολύ μεγάλη + το ότι δεν έχει τύχει, μέχρι τώρα, να βάλω άλλης μάρκας τέτοια σωληνάκια.

Link to comment
Share on other sites

Τα goodridge παντως ειναι τα πιο διαδεδομενα.

Υπαρχουν και αλλες μαρκες βεβαια.

Απο Ελλαδα τα εχεις βρει σε καποιο μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

σε χειροποιητα το εχεις ψαξει?

 

δουλευω αρκετα χρονια σε (3 αυτοκινητα συγκεκριμενα) χειροποιητα και δεν εχω προβλημα.

 

απλα μολις τα εβαζα , μετα απο καποια χιλιομετρα ξανατσεκαρεις να δεις αν εχεις διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο το κοστος τους για να πας σε χειροποιητο εκτος αν δεν βρισκεις για το δικο σου μοντελο.

Δεν τα απορριπτω σαν προταση αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν ετοιμα,γιατι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.
Προς το παρόν ήμουν τυχερός κ τα έβρισκα σε καλή τιμή.
+ το ότι εδώ που βρίσκομαι τώρα (τοποθεσία-νησί), αμφιβάλλω όχι μόνο στο αν θα βρω να μου τα φτιάξουνε, αλλά κ στο τι τιμή θα μου κάνουνε (που θα είναι προτιμότερο να βάλω ένα σετ 4πίστονα!!!!).

 

Όταν στο ΙΒΙΖΑ τα έβαλα με λιγότερα από 58 Ευρώ (αγορά), δε μπαίνεις σε διαδικασία για φτιαχτά.
Βέβαια, άλλο 60, άλλο 80.
Εκεί παίζει το ρόλο του αυτό που γράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.