Jump to content
georgeR4

Βαφή/Χρώμα Αυτοκινήτου

Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι καλησπέρα σε όλους,

Εν συντομία:

  1. Κάτοχος Passat 1.4TSI Limousine μοντέλο 10/2009
  2. Χρώμα Μαύρο ( έχει σημασία η αναφορά του χρώματος )
  3. Αγορά μέσω εταιρείας χρονομίσθωσης ( αυτό και αν έχει σημασία !!! )

Πάμε λοιπόν να σας πω τη μικρή ( ή μάλλον μεγάλη ) ιστορία μου. Όλα ξεκίνησαν όταν χάραξαν το αυτοκίνητο απ'άκρη σ'άκρη με κατσαβίδι. Λαϊκά το έκαναν "άχρηστο". Δεν υπήρχε σημείο που να έμεινε ανέγγιχτο, μέχρι και η οροφή.

Έκανα το αυτονόητο, κίνησα τις διαδικασίες για να "μπεί" το αυτοκίνητο σε φανοποιείο και να βαφτεί εξ'ολοκλήρου. Είχα από την αρχή την αίσθηση ότι ήταν πολύ δύσκολο εγχείρημα λόγω α) μαύρου χρώματος και β) λόγω φανοποιείου που ανήκει στην εταιρεία χρονομίσθωσης.

Το κόστος δε με ενδιέφερε διότι λόγω χρονομίσθωσης, το αυτοκίνητο έχει μικτή ασφάλεια οπότε δε μου κόστιζε σχεδόν τίποτα το βάψιμο. Από την άλλη βέβαια δεν μου επέτρεπαν να παω σε άλλο φανοποιείο.

Και τώρα στην ουσία:

  • 1ο βάψιμο: Εκ πρώτης όψεως όλα καλά. Αμ δε... Διαπιστώνω ότι είχαν "ξεχάσει" να βάψουν το ένα φτερό
  • 2ο βάψιμο: Tο πάω πίσω και η κλασική απάντηση..."Συγγνώμη δεν το προσέξαμε, θα το φτιάξουμε". Εκ δεύτερης όψεως όλα καλά. Αμ δε πάλι... Μετά από λίγο καιρό, εμφανίζεται μια απίστευτη διχρωμία μεταξύ φτερού και του υπολοίπου συν όλο γραμμές λόγω λάθος στο τρίψιμο. Και πάλι το αυτοκίνητο πίσω
  • 3ο βάψιμο: "Συγγνώμη και πάλι κάποιο λάθος στο τρίψιμο, θα το φτιάξουμε πάλι όλο". Πάλι βάψιμο το αυτοκίνητο, αυτή τη φορά με πολύ έντονες παρατηρήσεις - παράπονα. Εκ τρίτης όψεως όλα καλά. Αμ δε και πάλι...Μετά από λίγο καιρό στο αυτοκίνητο εμφανίζονται άσπρες στάμπες σαν να έχει ξεθωριάσει το χρώμα. Απελπησία... Απείλησα με μήνυση και αντικατάσταση του αυτοκινήτου.
  • 4ο βάψιμο: Μετά το χαμό που προκλήθηκε, ΞΑΝΑ βάψανε το αυτοκίνητο εξ ολοκλήρου

Τους δήλωσα ρητά οτι  δεν παραλαμβάνω το αυτοκίνητο αν δεν το δει και κάποιος άλλος ειδικός ΕΚΤΩΣ από τους συγκεκριμένους "ειδικούς". Το είδε κάποιο άλλο φανοποιείο και μου είπαν ότι σε γενικές γραμμές ήταν ΟΚ αλλά πολύ "φορτωμένο" με χρώμα. Δε μπορούσα να κάνω και τίποτα, το παρέλαβα.

Το αποτέλεσμα για να μην μακρηγορώ, ότι αυτή τη στιγμή που γράφω εδώ, το αυτοκίνητο ΚΑΙ ΠΑΛΙ σε ορισμένα σημεία εμφάνισε ξεθώριασμα ( ασπρίλα ) σύν ότι οτιδήποτε πέσει επάνω και το τρίψω - πάρα μα πάρα πολύ απαλά - αφήνει επίσης ασπρίλα και επίσης στο ένα φτερό ήδη ξεφλουδίζει το χρώμα !!!

Εκτός του ότι θα το φτάσω στα άκρα αυτή τη φορά, θα ήθελα σας παρακαλώ να ρωτήσω τα εξής :

  1. Υπάρχει κάποια καλή αλοιφή που να ξέρετε ότι κάνει δουλειά αν τρίψω με αλοιφαδόρο ? Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάτι συγκεκριμένο ?
  2. Υπάρχει κάποιο αποδεδειγμένα καλό φανοποιείο-  στην Αθήνα -  να ρίξει μια ματιά στο αυτοκίνητο ? Γνωρίζει κάποιος από εσάς κάποιο ?

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος αλλά ήθελα να σας πω τον...πόνο μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

 

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου! Οι άνθρωποι του φανοποιείου που πήγαινες φαίνεται να είναι απαράδεκτοι..το βάψιμο του αυτοκινήτου δεν είναι απλό παιχνιδάκι και ειδικά όταν μιλάμε για ένα καινούριο και ακριβό αυτοκίνητο που αμέσως επηρεάζεται η εμπορική του αξία από ένα κακό χρώμα..

 

Εγώ θα έλεγα να μην ασχοληθείς με αλοιφές και τέτοια..δε νομίζω να πετύχεις κάτι ουσιαστικό.

 

Εγώ θα έκανα ένα ΜΕΓΑΛΟ θέμα στην εταιρία χρονομίσθωσης και δικηγόρο μου και απειλές πλέον για δικαστήρια...και θα απαιτούσα για να κλείσει το θέμα να σου πληρώσουν τα έξοδα ενός εξωτερικού φανοποιείου που θα διαλέξεις ΕΣΥ!

 

Καλά φανοποιεία υπάρχουν αρκετά (θα σου πούνε οι φίλοι του φόρουμ)..εγώ πάντως σε πρώτη φάση θα το πήγαινα μάλλον στην αντιπροσωπεία της VW που τα φανοποιεία τους έχουν συνήθως πολύ καλό αποτέλεσμα να πάρω έστω μια γνώμη.

 

Εύχομαι να πετύχεις αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρεπει να τους κυνηγήσω..Δεν παει άλλο. Στο κατω κατω τόσα λεφτά τους πληρώνω, θελω και τις ανάλογες υπηρεσίες χωρις πονηριές. Αλλά εδω μπορεί να μη μιλάμε καν για πονηριά απο μέρους τους, αλλά για πλήρη ασχετοσύνη. Και το καλύτερο από ολα ειναι οτι μου δήλωσαν ρητά οτι το φανοποιείο τους θεωρείται το καλύτερο στην Αθηνα. Φανταστείτε πως θα ειναι το χειρότερο .

Πολυ φοβάμαι οτι δεν θα βγάλω άκρη για άλλη μια φορά. Μακάρι να δουλεύανε τα πράγματα όπως πρεπει σε αυτο τον τόπο και να ειχα ελπίδες να κερδίσω κάτι αν τους έκανα μήνυση. Κάτι θα κάνω όμως.

Στο ενδιάμεσο διάστημα, θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο σωστό φανοποιείο με σωστούς ανθρώπους και επαγγελματίες ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρεπει να τους κυνηγήσω..Δεν παει άλλο. Στο κατω κατω τόσα λεφτά τους πληρώνω, θελω και τις ανάλογες υπηρεσίες χωρις πονηριές. Αλλά εδω μπορεί να μη μιλάμε καν για πονηριά απο μέρους τους, αλλά για πλήρη ασχετοσύνη. Και το καλύτερο από ολα ειναι οτι μου δήλωσαν ρητά οτι το φανοποιείο τους θεωρείται το καλύτερο στην Αθηνα. Φανταστείτε πως θα ειναι το χειρότερο .

Πολυ φοβάμαι οτι δεν θα βγάλω άκρη για άλλη μια φορά. Μακάρι να δουλεύανε τα πράγματα όπως πρεπει σε αυτο τον τόπο και να ειχα ελπίδες να κερδίσω κάτι αν τους έκανα μήνυση. Κάτι θα κάνω όμως.

Στο ενδιάμεσο διάστημα, θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο σωστό φανοποιείο με σωστούς ανθρώπους και επαγγελματίες ?

Ευχαριστω

Δεν γνωρίζει κανένας κάποιο καλό φανοποιείο ???????

Link to comment
Share on other sites

Περνα απο τον δημο κ ρωτα auto paint ειναι κ συνεργατης μας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση : Χθες έβαζα αμόλυβδη στο αμάξι και όταν φουλάρισε δε σταμάτησε η ροή από την αντλία και έτρεξε κάποια ποσότητα βενζίνης ακριβώς κάτω από ντεπόζιτο πάνω στο χρώμα. Θα δημιουργήσει πρόβλημα στο χρώμα ή στο βερνίκι?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά καλό θα ήταν να το κάνεις ένα καλό καθάρισμα τοπικά με σφουγγάρι και αφρό μετά αν θέλεις το περνάς και μια αλοιφή γυαλίσματος  πάλι τοπικά και θα είσαι κομπλέ... γενικά να ξέρεις  η VW έχει πολύ καλά βερνίκια και τίποτα να μην το κάνεις δεν θα έχεις θέμα... εγώ αν τύχαινε σε εμένα θα το έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.