Jump to content
WOLFFANIS

Passat 1.4Tsi Προγραμμα Με Εγγυηση

Recommended Posts

Καλημερα στο club.Ειμαι κατοχος ενος passat 1.4tsi dsg7 με 122hp εδω και 6 μηνες.Θα ηθελα να ρωτησω οσους απο τους φιλους εχουν κανει καποια βελτιωση με προγραμμα και σε ποια εταιρια?Ψαχνω κατι αξιοπιστο και φυσικα να μην χασω την εργοστασιακη εγγυηση που εχω απο την vw.Ευχαριστω προκαταβολικα για την βoηθεια σας.

Edited by WOLFFANIS
Link to comment
Share on other sites

για να μην χασεις την εργοστασιακη εγγυηση καλο ειναι να πας σε μια αντιπροσωπεια που να περναει προγραμματα ωστε να μην μπορουν να σου πουν και κατι σε περιπτωση που παθει κατι το αυτοκινητο απο εκει και περα μπορεις να πας και σε εταιριες εκτος αντιπροσωπειας και εαν παθεις κατι πηγαινεις στην εταιρια που εβαλες το προγραμμα στο κανουν μαμα και πας και περνας οτι θες μεσα στην εγγυηση .εαν βρεις αντιπροσωπεια που περνανε προγραμματα πολυ πιθανον να σου βαλουν ρεβο τα οποια ειναι πολυ καλα προγραμματα αλλιως εαν πας εκτος αντιπροσωπεια κοιτα για apr unitronic ,αλλα και ρεβο να βαλεις ειναι εξισου καλη οπως την apr και την unitronic.αυτη ειναι η γνωμη μου φιλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ξανα στο club.Ευχαριστω τον φιλο Τασο για τις πληροφοριες που μου εδωσε.Φιλε μου,πηρα καποια τηλεφωνα χθες και ολοι μου ελεγαν οτι δεν θα εχω προβλημα με την εγγυηση του αυτοκινητου.Οι revo και η mtm που πηρα (απο επωνυμες) μου ειπαν οτι δεν κατεβαζουν εγκεφαλο,απλα κουμπωνουν τη φυσσα στο αυτοκινητο και περνανε το προγραμμα.Καποιες αλλες εταιριες λενε οτι πρεπει να βγει ο εγκεφαλος και να ξεκλειδωθει αφου στα αυτοκινητα μετα το 2010 ειναι κλειδωμενος.Αυτο φυσικα σημαινει οτι κατα πασα πιθανοτητα χανεις την εγγυηση.Να προσθεσω στα παραπανω και την τεραστα διαφορα τιμης αφου η μικροτερη ηταν στα 400ευρω και η μεγαλυτερη στα 980ευρω.Επισης συγκεκριμενα για τη revo διαβασα στο forum για καποια προβληματα.Θα εκτιμουσα παρα πολυ την βοηθεια σας σε αυτο το θεμα μιας και εχω μπερδευτει με ολα αυτα. 

Edited by WOLFFANIS
Link to comment
Share on other sites

φιλε ακου τι θα σου πω πανε οπου θες εσυ και οπου κρινεις σωστο να πας εσυ , απο εκει και περα ολα μα ολα  μα ολα τα προγραμματα ειναι καλα και επισης ειναι και κακα τι θελω να πω με αυτο οτι για ολα τα προγραμματα θα ακουσεις καλα λογια απο ατομα που το φορανε και για ολα τα προγραμματα θα ακουσεις κακα λογια απο ατομα που τα βαλανε και τα βγαλανε για καποιο λογο, αρα μην τρελενεσαι το θεμα ειναι εσυ τι θες και εσυ το που  θες να εμπιστευτεις το αμαξι σου ,να σου πω ενα παραδειγμα εγω εχω αλλαξει 3 προγραμματα και ο αδερφος μου αλλα 4 σε πασσατ cc δεν σημαινει οτι ολα τα προηγουμενα που αλλαξαμε ειναι εντελως αχρηστα απλα δεν δουλεψαν σε εμας σωστα με λιγα λογια ο καθενας οπου βρει τη ιατρεια του .αρα βαλε ενα προγραμμα που θες εσυ και τελος, απλα εγω σου λεω να πας σε μια αντιπροσωπεια που περνανε προγραμματα για να μην ταλαιπωρησε σε περιπτωση που συμβει κατι και οταν λεω ταλαιπωρια ενοω σε περιπτωση που βαλεις ενα προγραμμα εκτος αντιπροσωπειας να αναγκαζεσαι να τρεχεις να το βγαζεις να σου το κανουν μαμα και να ξανα πηγαινεις ξανα στην αντιπροσωπεια για να δουνε και παλι το προβλημα σου ενω εαν το βαλεις στην αντιπροσωπεια δεν μπορουν να σου πουν μα μου οτι χρειαστει θα στο κανουν εκει επιτοπου ακομα και μαμα να χρειαζεται να γινει θα στο κανουν .αυτα απο μενα φιλε κατι αλλο δεν εχω να σου προτεινω οτι χρειαστεις μας λες.ααααα και μια τελευταια συμβουλη εαν πας σε εταιρια μη επωνυμη προσεξε σε περιπτωση που δεν δουλεψει το αμαξι να μην χασεις τα λεφτα σου αυτο στο λεω γιατι εχω χασει λεφτα λεγοντας μου οτι θα μου το κανει και στην τελικη μαλωσα μαζι του και δεν μου το εκανε ποτε και εχασα και τα λεφτα μου προσεχε πολυ  γιαυτο σου προτεινα τις παραπανω εταιριες γιατι σου δινουν την εγγυηση να σου επιστρεψουν τα λεφτα σου πισω σε περιπτωση που δεν δουλεψει σωστα το αμαξι σου εντος ενα μηνα .βεβαια δεν ειναι ολοι το ιδιο και δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες μη επωνυμων εταιριων που ειναι σωστοτατοι απλα σου λεω και την αλλη πλευρα του νομισματος για να το εχεις κατανου .

Link to comment
Share on other sites

Είτε βγάλουν εγκέφαλο, είτε κουμπώσουν το καλώδιο απευθείς στην OBD, στην αντιπροσωπεία, μπορούν να δουν αν έχεις πρόγραμμα ή όχι.

Επίσης για πλάκα, ρώτα όποιον σου λέει ότι δεν έχεις πρόβλημα με την εγγύηση, να στο δώσει γραπτώς ....

Link to comment
Share on other sites

Δν μπορουν να δουν ΑΝ εχεις προγραμμα.
Εκτος αν στ βγαλουν στ δρομο με συνδεμενο λαπτοπ ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.mybluefin.co.uk/curves/VAG14TFSi122.pdf

 

Βαζεις αυτο και οποτε πας αντιπροσωπεια το ''γυρνας'' μαμα.......μετα το ξαναφορτωνεις με τη συσκευη που σου δεινουν μαζι με το προγραμμα και ουτε γατα ουτε ζημια :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δν μπορουν να δουν ΑΝ εχεις προγραμμα.

Εκτος αν στ βγαλουν στ δρομο με συνδεμενο λαπτοπ ;)

Μήτσο,μπορούν να δούν αν έχεις πρόγραμμα.

Μόνο και μόνο απο τα Logs βλέπωντας τις παραμέτρους (Μείγματα,πίεση),φαίνεται οτι το αμάξι φοράει πρόγραμμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα.Τελικα μετα απο σκεψη 4 μηνων αποφασισα χθες και πηγα στη revo για το προγραμμα.Το περιμενουμε απο Αγγλια και Δευτερα-Τριτη θα το φορεσω.Θα σας ενημερωσω τι εγινε τελικα και πως παει το αυτοκινητο.

Edited by WOLFFANIS
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να μπει το πρόγραμμα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Τι νούμερα σε είπαν θα έχει σε ps και Nm;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα.Μολις χθες ηρθε το προγραμμα και το φορεσα.Δεν εχω ξετρελαθει αλλα καταλαβαινω οτι παει καλυτερα.,155ps kai 29kg η ροπη του.Μου ειπαν οτι χρειαζεται 10 κυκλους λειτουργιας για να ανοιξει το προγραμμα..Αλλαξα και ενα φιλτρακι ελευθερας της ΚΝ.Κυκλος λειτουργιας μου ειπαν ειναι οταν βαλεις μπροστα το αυτοκινητο κανεις μια βολτα (οχι ενα τετραγωνο) και το ξανασβησεις.Ισχυει αυτο?η παει με τα χιλιομετρα?Ευχαριστω ολους σας

Edited by WOLFFANIS
Link to comment
Share on other sites

φιλε τι performance περασατε 1,2 η 3(τι καυσιμο δηλαδη) ?

 

οσο για το ανταπταρισμα ισχυει πρεπει να κανει περιπου 200-300 χιλιομετρα σιγουρα για να ανταπταρει οπως πρεπει .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξετρελαθει αλλα καταλαβαινω οτι παει καλυτερα.,155ps kai 29kg η ροπη του.Αλλαξα και ενα φιλτρακι ελευθερας της ΚΝ.

Καλοριζικο φιλε μου και απροβληματιστο να ειναι..τελικα με την εγγυηση τι εγινε..??ισχυει ή οχι..??

Επισης βλεπω οτι λες οτι δεν ξετρελαθηκες..

Αν τα νουμερα ειναι αληθινα δεν μπορει να παιρνεις 23 αλογα στα 122 δηλαδη γυρω στο 20% πανω και 29 κιλα ροπη στα 20 δηλαδη 45% και να μην καταλαβαινεις διαφορα...

Στο λεω γιατι απο προσωπικη εμπειρια βαλαμε προγραμμα στο σμαρτ του κολλητου μου και στην αρχη δεν εβλεπες καμια διαφορα πραγματικα..μετα απο 4 μερες και γυρω στα 80 χιλιομετρα το αμαξι πραγματικα πετουσε..

Δωστου λιγο χρονο να κανει adaptation..

Το φιλτρο της kn πως σου φανηκε..??

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι και λίγο υποκειμενικό το αίσθημα της επιτάχυνσης.

Κάνε μια δοκιμή με ένα αμάξι ίδιο εργοστασιακό και θα δεις τις διαφορές αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

φιλε τι εγινε τελικα ?ειδες μεγαλητερη διαφορα τωρα που εκανες καποια χιλιομετρα η παλι εχεις την ιδια αισθηση?επισης τι performance το εχετε 1(95αρα) ,2(98αρα) η 3(100αρα) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.