Jump to content
kostask106

Ηχος "Ξεφυσιματος" Μετα Το Σβησιμο

Recommended Posts

Καλημέρα προς όλους.

Οσοι γνωρίζετε κάτι για το παρακάτω θα παρακαλούσα να γράψετε την γνώμη σας.

Μετά το service των 60.000χλμ παρατήρησα ότι μόλις σβήσω το αμάξι ακούγεται ένας διακεκομμένος ήχος σαν να χάνει αέρα από κάπου! Ακούγεται συνολικά για περίπου 30 δευτερόλεπτα και περιοδικά ένα φύσιμα κάθε 2 δευτερόλεπτα.

Να πω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η απόσταση που διένυσε το αμάξι ή η θερμοκρασια ή ο τρόπος οδήγησης ή ο χρόνος που θα το αφήσω ρελαντι πριν το σβήσω.

Η αντιπροσωπεία με "ακουστικό" έλεγχο αποφάνθηκε ότι είναι το ABS και δεν είναι κάτι ανησυχητικό αφού έχει γίνει σχετική ερώτηση στην Γερμανία και θεωρείτε φυσιολογικό. Σε ερώτηση μου γιατί δεν το έκανε παλιά, η απάντηση ήταν ότι απλά δεν το άκουγα... (δεν υπάρχει φυσικά καμμιά περίπτωση).

Εχετε κάτι υπόχη σας? Εχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα μου ακουγεται λιγο κουκουρουκου η απάντηση της αντιπροσωπείας ...

 

ανοιξε το καπο σβησε την μηχανη και προσπαθησε να καταλαβεις απο που ακουγεται αυτος ο ήχος -

 

εχεις δει καμια διαφορα /πτωση της απόδοσης ;

 

τσεκαρε πολυ καλα το σερβο που είναι πίσω απο την μηχανη. Είναι ένας σωλήνας που κουμπωνει στο πισω μερος της μηχανης:

 

DSCN0187.jpg

 

και καταλήγει

 

4c8c95a3-a722-449e-9a81-4ba833476706_zps

 

(εμενα το μερος που κουμπωνει στη μηχανη είναι διαφορετικο γιατι το έχω αλλαξει)

 

εμενα golf vi δεν ακουγεται τετοιος ηχος όταν σβήσω τη μηχανη

Edited by DIMIV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο κάνει και το δικό μου golf vi 160ps εμένα το ξεκίνησε μετά απο αλλαγή σαζμαν (dsg7 το γνωστό διαμάντι της vw :-(:-(:-( ) Αρχικά υποθεσα ότι μετά την αλλαγή κάτι δεν κουμποσε καλα, κανονιζω να αφήσω το αμάξι για έλεγχο και με ενημερώνουν την επόμενη ότι ένα κολαρο της τουρμπινας χρειάζεται αλλαγη και μάλλον απο εκεί προέρχεται και πως το μεσημέρι θα ειναι έτοιμο.Πηγα για παραλαβή ο σύμβουλος service μου είπε ότι ο θόρυβος συνεχίζεται αλλα δεν ειναι τίποτα απλά κάνει καλιμπραρισμα το abs όταν του είπα ότι δεν το έκανε πριν μου απάντησε πως πήρε την εντολή απο το τελευταίο update που έγινε στον εγκέφαλο κατα την αλλαγη του σαζμαν

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα μου ακουγεται λιγο κουκουρουκου η απάντηση της αντιπροσωπείας ...

 

ανοιξε το καπο σβησε την μηχανη και προσπαθησε να καταλαβεις απο που ακουγεται αυτος ο ήχος -

 

εχεις δει καμια διαφορα /πτωση της απόδοσης ;

 

τσεκαρε πολυ καλα το σερβο που είναι πίσω απο την μηχανη. Είναι ένας σωλήνας που κουμπωνει στο πισω μερος της μηχανης:

 

DSCN0187.jpg

 

και καταλήγει

 

4c8c95a3-a722-449e-9a81-4ba833476706_zps

 

(εμενα το μερος που κουμπωνει στη μηχανη είναι διαφορετικο γιατι το έχω αλλαξει)

 

εμενα golf vi δεν ακουγεται τετοιος ηχος όταν σβήσω τη μηχανη

και λογικα αν χανει απο το σερβο την υποπιεση, μετα απο λιγα λεπτα το φρενο χωρις να βαλεις μπροστα θα ειναι ''πετρα''

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο κάνει και το δικό μου golf vi 160ps εμένα το ξεκίνησε μετά απο αλλαγή σαζμαν (dsg7 το γνωστό διαμάντι της vw :-(:-(:-( ) Αρχικά υποθεσα ότι μετά την αλλαγή κάτι δεν κουμποσε καλα, κανονιζω να αφήσω το αμάξι για έλεγχο και με ενημερώνουν την επόμενη ότι ένα κολαρο της τουρμπινας χρειάζεται αλλαγη και μάλλον απο εκεί προέρχεται και πως το μεσημέρι θα ειναι έτοιμο.Πηγα για παραλαβή ο σύμβουλος service μου είπε ότι ο θόρυβος συνεχίζεται αλλα δεν ειναι τίποτα απλά κάνει καλιμπραρισμα το abs όταν του είπα ότι δεν το έκανε πριν μου απάντησε πως πήρε την εντολή απο το τελευταίο update που έγινε στον εγκέφαλο κατα την αλλαγη του σαζμαν

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εμενα τωρα τελευταια ξεκινησε και με προβληματισε(polo 6r gti).Επισης προσφατα μου περασαν update στο dsg.Οποτε λες να ειναι αυτο που σου ειπαν για το abs..

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τωρα τελευταια ξεκινησε και με προβληματισε(polo 6r gti).Επισης προσφατα μου περασαν update στο dsg.Οποτε λες να ειναι αυτο που σου ειπαν για το abs..

Ετσι θέλω να πιστεύω εμένα το κάνει εδώ και 7 μήνες και απο τότε που ξεκίνησε μέχρι και σήμερα δεν έχω δει κάποια αλλαγη ούτε στα φρένα ούτε στην απόδοση και ούτε κάποια διαρροή απο πουθενά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Giannis1
Link to comment
Share on other sites

Την Δευτερα θα το βαλω μεσα (κανονισμενο ραντεβού για το DSG) οποτε θα επιμεινω. Δεν ξερω μηπως δεν εχει γινει σωστη εξαερωση αφου αλλαχτηκαν τα υγρα φρενων. Δεν ξερω... θα προσπαθησω να ανεβάσω αρχειο αυριο για να το ακουσετε.
Παντως ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας.

 

Ξεχασα να αναφέρω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με την απόδοση των φρένων καθώς και ότι κατά το σερβις, μου έγινε και αναβάθμιση στο dsg.

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
 

Edited by kostask106
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα μου ακουγεται λιγο κουκουρουκου η απάντηση της αντιπροσωπείας ...

 

ανοιξε το καπο σβησε την μηχανη και προσπαθησε να καταλαβεις απο που ακουγεται αυτος ο ήχος -

 

εχεις δει καμια διαφορα /πτωση της απόδοσης ;

 

τσεκαρε πολυ καλα το σερβο που είναι πίσω απο την μηχανη. Είναι ένας σωλήνας που κουμπωνει στο πισω μερος της μηχανης:

 

DSCN0187.jpg

 

και καταλήγει

 

4c8c95a3-a722-449e-9a81-4ba833476706_zps

 

(εμενα το μερος που κουμπωνει στη μηχανη είναι διαφορετικο γιατι το έχω αλλαξει)

 

εμενα golf vi δεν ακουγεται τετοιος ηχος όταν σβήσω τη μηχανη

Δημήτρη έχεις φοβηθεί με το μαρκούτσι ε ?

:) Εγώ έκανα πατέντα heavy duty θυμάσαι...

Αν καείς μια φορά...

Καλημέρα προς όλους.

Οσοι γνωρίζετε κάτι για το παρακάτω θα παρακαλούσα να γράψετε την γνώμη σας.

Μετά το service των 60.000χλμ παρατήρησα ότι μόλις σβήσω το αμάξι ακούγεται ένας διακεκομμένος ήχος σαν να χάνει αέρα από κάπου! Ακούγεται συνολικά για περίπου 30 δευτερόλεπτα και περιοδικά ένα φύσιμα κάθε 2 δευτερόλεπτα.

Να πω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η απόσταση που διένυσε το αμάξι ή η θερμοκρασια ή ο τρόπος οδήγησης ή ο χρόνος που θα το αφήσω ρελαντι πριν το σβήσω.

Η αντιπροσωπεία με "ακουστικό" έλεγχο αποφάνθηκε ότι είναι το ABS και δεν είναι κάτι ανησυχητικό αφού έχει γίνει σχετική ερώτηση στην Γερμανία και θεωρείτε φυσιολογικό. Σε ερώτηση μου γιατί δεν το έκανε παλιά, η απάντηση ήταν ότι απλά δεν το άκουγα... (δεν υπάρχει φυσικά καμμιά περίπτωση).

Εχετε κάτι υπόχη σας? Εχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

Σε φίλο με Polo Gti του κάνει το ίδιο μετά την αναβάθμιση που λες, ακόμα δεν το έχει κοιτάξει.

Αν έχεις νέα ενημέρωσε μας ..

Link to comment
Share on other sites

Οπως είχα πει, την Δευτέρα το έβαλα αντιπροσωπεία για μεταλλικό ήχο στην αλλαγή του DSG από 2α σε 3η καθώς και για τον ήχο αυτό. Ο τεχνικός σύμβουλος επανέλαβε ότι είναι φυσιολογικό αλλά θα ξανακάνουν εξαέρωση και θα το ξανατσεκάρουν. Το ξαναείδαν σε GOLF GTI πριν από εμένα και φυσικά οι Γερμανοί αποφάνθηκαν ότι είναι απολύτως φυσιολογικο (όπως πάντα). Είδωμεν! Ακόμη μέσα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ο Μεταλλικος ηχος απο 2α σε 3η δεν προκειται να λυθει ΠΟΤΕ!
Εδω ολοκαινουργια Golf MK7 κανουν τον ιδιο θορυβο(ιδιο κιβωτιο)
Για το ξεφυσιμα που λετε , βγαλτε ενα βιντεο να ακουσουμε

Link to comment
Share on other sites

Ο Μεταλλικος ηχος απο 2α σε 3η δεν προκειται να λυθει ΠΟΤΕ!

Εδω ολοκαινουργια Golf MK7 κανουν τον ιδιο θορυβο(ιδιο κιβωτιο)

Για το ξεφυσιμα που λετε , βγαλτε ενα βιντεο να ακουσουμε

 

Οταν λέω μεταλλικός ήχος, δεν εννοώ τον ήχο από τα κονσερβοκούτια σε ανώμαλο έδαφος με χαμηλή ταχύτητα. Οταν η 2α σε D mode φτάσει 2.000-2.100 και αλλάζει σε 3η, κατά την αλλαγή υπάρχει στιγμιαίο φρενάρισμα συνοδευόμενο από μεταλλικό ήχο (σαν να χτυπάς 2 μέταλλα μεταξύ τους μία φορά). Σε λίγο ανεβάζω βιντεάκι να το δεις.

 

Edit: Το ζήτημα είναι πως να το ανεβάσω αφού είναι κοντά στα 6MB!

Edited by kostask106
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ακουγεται στο 0;15-0:17? Το ακουω σε πολλές αλλαγες οχι μονο σε 2α-3η ειδικά βράδυ σε καλο δρομο με ησυχία αμα πηγαινεις σιγά μπορει να το ακουσεις και απο 4η σε 5η ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Νομιζω στο 17" ακουγεται. Η αντιπροσωπεια λεει οτι δεν ειναι φυσιολογικο αλλα επειδη στην Ελλαδα την τελικη αποφαση εχουν οι Γερμανοί θα δούμε.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τον θορυβο έχεις καποια αλλη δυσλειτουργια?πχ αποτομες αλλαγες, κενο μεταξυ αλλαγών κλπ κλπ?
Εννοω εχει σταματήσει να ειναι ομαλό το σασμαν?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανα-αλλάξεις?

Δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου και για νσ πω την αλήθεια δεν τρέφω ελπίδες. Αν αλλαχτεί θα είναι σαν να παραδέχεται η VW ότι και το βελτιωμένο ανταλλακτικό της είναι για τον π...ο. Πάντως έχω ζητήσει αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια παιδιά.Με DSG 7άρι έχω ήδη αλλάξει πολύδισκο γύρω στα  15.000χλμ και στα 25.000χλμ το πρόβλημα επανήλθε.Ξαναπήγα αντιπροσωπεία και αφού με είχαν στο δούλεμα τα μοσχάρια εκεί για κανένα μήνα περίπου τους ξέχεσα και άφησα το αμάξι ως έχει, έτσι και αλλιώς το συνήθισα πλέον.Το μόνο που έγινε στη διάρκεια του μηνός ήταν update στο DSG και από τότε ακούω και εγώ το ξεφύσημα που αναφέρει ο φίλος μετά το σβήσιμο.Μέχρι στιγμής και περίπου 7.000χλμ μετά δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό...Τι να πω, ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου και για νσ πω την αλήθεια δεν τρέφω ελπίδες. Αν αλλαχτεί θα είναι σαν να παραδέχεται η VW ότι και το βελτιωμένο ανταλλακτικό της είναι για τον π...ο. Πάντως έχω ζητήσει αλλαγή...

 

Update: Με πήραν από αντιπροσωπεία και αλλάζουν πάλι πολύδισκο... Αρα, σκατά βελτιωμένο ήταν. Για το ξεφύσιμα κουβέντα προς το παρόν. Θα μπει το καινούριο πάνω και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

μπορει κάποιος να ηχογραφήσει αυτό το ξεφύσημα??
Κώστα εισαι ο πρώτος με την βελτιωμένο που του σκορτσάρει ξανα.

Είμαι στα 19.000χμ με τον μαμα δισκο (δεν ξερω αν φοραει βελτιωμενο ή τον παλιο , παραγωγη περιπου Σεπτέμβρης του 2011) και δεν εχω κανενα τετοιο θεμα σε 2 μήνες λήγει η μαμα εγγύηση αλλά εχω επέκταση .
Ο Αρχιμηχανικος της αντιπροσωπειας που το παω μου ειπε οποτε θελω να παω να αλλαξω δισκο εστω προοληπτικα(σε βολτα που το πηγαμε ενιωσε ενα τρεμουλο καθως αφήνει το φρενο και παει να ξεκινησει λιγο το αμαξι) , αλλα δεν παω γιατι εφόσον δουλευει καλα δεν θελω να το πειράξω ελπίζω μονο να μην το βγάλει εκτος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο εβδομάδες παραμονής στην αντιπροσωπία, σήμερα παρέλαβα. Σχετικά με το θέμα δεν έγινε τίποτα. Είναι φυσιολογικό το φυσιμα αποφάνθηκαν. Οποτε δεν θα το ψαξω αλλο μεσω αντιπροσωπιας. Παντως στο watercooled εχουν αρχισει τα οργανα και θα το παρακολουθησω. Για το dsg θα αναφερθω στο αντιστοιχο topic.

Τον ηχο παντως θα τον ηχογραφισω και θα το ανεβασω αυριο καθώς δεν προλαβα σήμερα

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Edited by kostask106
Link to comment
Share on other sites

μπορει κάποιος να ηχογραφήσει αυτό το ξεφύσημα??

Κώστα εισαι ο πρώτος με την βελτιωμένο που του σκορτσάρει ξανα.

Είμαι στα 19.000χμ με τον μαμα δισκο (δεν ξερω αν φοραει βελτιωμενο ή τον παλιο , παραγωγη περιπου Σεπτέμβρης του 2011) και δεν εχω κανενα τετοιο θεμα σε 2 μήνες λήγει η μαμα εγγύηση αλλά εχω επέκταση .

Ο Αρχιμηχανικος της αντιπροσωπειας που το παω μου ειπε οποτε θελω να παω να αλλαξω δισκο εστω προοληπτικα(σε βολτα που το πηγαμε ενιωσε ενα τρεμουλο καθως αφήνει το φρενο και παει να ξεκινησει λιγο το αμαξι) , αλλα δεν παω γιατι εφόσον δουλευει καλα δεν θελω να το πειράξω ελπίζω μονο να μην το βγάλει εκτος εγγυησης

 

Ο ήχος είναι σαν κι αυτόν; 

 

http://tinypic.com/player.php?v=30j71pf&s=6#.Uo6jb99kf3w

 

Υπόψιν δεν είναι δικό μου το βίντεο αλλά άλλου μέλους κι ο ήχος είναι από polo 1.2Tsi (Αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.