Jump to content
nmar

Αλλαγή Ελαστικών Για Polo 1.2 Tsi 6R1 185/60/15

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Αυτό το διάστημα ψάχνω για ελαστικά για το polo μου. Είναι 1.2 TSI με τις εργαστασιακές ζάντες με τα τάσια.

Αυτή τη στιγμή φοράει τα εργοστασιακά Hankook 185/60/15 (από τα οποία δεν έχω και ιδιαίτερο παράπονο).

 

Κάνω πολλά χιλιόμετρα με τα περισσότερα να είναι στην Αττική οδό και γενικά το πάω πολύ στρωτά (ας όψεται η τιμή της βενζίνης).

 

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Αύγουστο έβαλα τα michelin energy saver στα 320 η τετράδα μαζί με την τοποθέτηση. Θεωρητικά έχουν την καλύτερη βαθμολογία στο βρεγμένο και είναι τα πιο ήσυχα. Πιθανώς να παρατήρησα και μια ελαφρά πτώση στην μέση κατανάλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με την απόδοση από τα μαμισια Dunlop που φοράει και μάλιστα στο βρεγμένο σου δίνει αίσθηση στεγνού.

Εγώ εχω ΤΟ 1.6 tdi βέβαια. Αν αλλάζα ΤΩΡΑ α τα ξαναέβαζα

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα τα dunlop blue response (βέβαια έχω το 1.2 τδι blue motion), θα σου πω την εμπειρία μου αν προλάβω την αγορά σου.

 

Ερώτηση : στα μαμίσια dunlop sp01 sport ακολουθούσα τις οδηγίες για τις πιέσεις που αναφερονταν στο αυτοκίνητο. Ο λάστιχας ξιλοφρίκαρε θεωρώντας ότι είναι πολύ υψηλές. (το αμάξι προτείνει 138 εμπρός- 135 πίσω psi)

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα τα dunlop blue response (βέβαια έχω το 1.2 τδι blue motion), θα σου πω την εμπειρία μου αν προλάβω την αγορά σου.

 

Ερώτηση : στα μαμίσια dunlop sp01 sport ακολουθούσα τις οδηγίες για τις πιέσεις που αναφερονταν στο αυτοκίνητο. Ο λάστιχας ξιλοφρίκαρε θεωρώντας ότι είναι πολύ υψηλές. (το αμάξι προτείνει 138 εμπρός- 135 πίσω psi)

Με πλήρες φορτίο μια χαρά είναι (φαντάζομαι εννοείς 38psi μπροστά και 35psi πίσω)

στο 1,6 tdi εμένα λέει  38 μπροστά και 41 πίσω με πλήρες φορτίο  και 35 μπροστά και 32 πίσω με ελαφρύ φορτίο. . . 

 

Πάντα ότι λέει ο κατασκευαστής. στην τάπα της βενζίνης απο μέσα για τα group vag και τα περισσότερα γερμανικά γράφει και με ελαφρύ και με πλήρες φορτίο.

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Ναι 38 και 35 εμπρός πίσω, 38 και 39 αντίστοιχα με εξτρα βάρος πίσω. Απλά δεν ξέρω κατα πόσο οι εργοστασιακές ρυθμίσεις αφορούν το συγκεκριμένο λάστιχο που έχει από την μάνα του.

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ναι 38 και 35 εμπρός πίσω, 38 και 39 αντίστοιχα με εξτρα βάρος πίσω. Απλά δεν ξέρω κατα πόσο οι εργοστασιακές ρυθμίσεις αφορούν το συγκεκριμένο λάστιχο που έχει από την μάνα του.

Ευχαριστώ πάντως

 

Βασικά πάει με τις διαστάσεις του ελαστικού. Για αυτό σου έχει και άλλες διαστάσεις σαν παράδειγμα . . . . . . . . . . Όταν θα φοράς μία απο τις διαστάσεις που γράφει εκεί θα βάζεις τις ίδιες πιέσεις . . . . . . 

 

αν θές παίξε βαριά 2psi πιο κάτω μπρος πίσω , για περισσότερη άνεση, όχι παρακάτω  γιατί μπορεί να φθαρούν ανομοιόμορφα . . . . . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Καταρχήν συγγνώμη που αναβιώνω ένα post σχεδόν ενός χρόνου, αλλά είναι το πιο κοντινό σε αυτό που θέλω να συζητήσω.

 

Έχω κι εγώ το Polo 1.2TSI του 2010 με τις αλουμινένιες ζάντες των 15 ιντσών. Πριν περίπου 2 με 3 χρόνια έβαλα τα Michelin Energy Saver 185/60/15 και μπορώ μετά από τόσο χρήση να πω ότι τα λάστιχα είναι άθλια!

 

Από τους πρώτους μήνες -σχεδόν σε 4-5 μήνες- κανονικής χρήσης (πολύ Αττική οδό, άρα όχι τόσο μεγάλη καταπόνηση) κι όχι καγκουριάς, σε σημείο που τα bridgestone που είχε από μαμά δεν σπίνιαραν, τα Michelin σχεδόν απλά δεν κράταγαν!

 

Ήρθε η ώρα να τα αλλάξω (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) και ψάχνομαι για καλά λάστιχα σε τιμές 300-350€ με τοποθέτηση, κτλ. Έχω βρει τα Goodyear EfficientGrip Performance, όμως δε ξέρω τι καπνό φουμάρουν. Επίσης θα ήθελα να βάλω τα bridgestone που είχε παλιά, καθώς είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος, όμως δε γνωρίζω πια λάστιχα ήταν.

 

Αν έχετε και κάποια άλλη ιδέα για το τι θα μπορούσα να ψάξω πείτε μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ατελειωτες ωρες διαβασματος στο internet κατεληξα στα Goodyear EfficientGrip Performance σαν μαλακο λαστιχο με καλα χαρακτηριστικα αλλα διαβασα σχολια να λενε μετα απο 10000km ηταν για πεταμα η γομα φαγωθηκε τελειως.

Οποτε μετα απο ψαξιμο ξανα εκλεισα προς continental premium 5 με C βενζινη Α βροχη (για να ειναι ακριβα θα ειναι και καλα λεει η λογικη) και θα περασω απ τον λαστιχα απο Σεπτεμβριο που ανοιγει

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα δικα μου ενος χρονου εργοστασιακα hankook. (Σε καθε ξεκινημα τραβαει μουρη) attachicon.gifimage.jpg

Μετα απο ατελειωτες ωρες διαβασματος στο internet κατεληξα στα Goodyear EfficientGrip Performance σαν μαλακο λαστιχο με καλα χαρακτηριστικα αλλα διαβασα σχολια να λενε μετα απο 10000km ηταν για πεταμα η γομα φαγωθηκε τελειως.

Οποτε μετα απο ψαξιμο ξανα εκλεισα προς continental premium 5 με C βενζινη Α βροχη (για να ειναι ακριβα θα ειναι και καλα λεει η λογικη) και θα περασω απ τον λαστιχα απο Σεπτεμβριο που ανοιγει

το λαστιχο στην φωτο ειναι σε χειροτερη κατασταση απο τα δικα μου που εχουν 60000χλμ. τα dunlop.

για να ειναι ακριβα οχι δεν σημαινει οτι ειναι και καλα.

προσωπικα κοντινενταλ και μισελεν δεν θα εβαζα. θα εβαζα dunlop sportmaxx.

Link to comment
Share on other sites

Dunlop δεν ειναι θυγατρικη της goodyear? εχουν και ολοιδια χαρακτηριστικα ποια η διαφορα; :)

Bridgestone και Pirelli επειδη τα εχω δοκιμασει δεν θα τα ξαναβαζα (σκληραινουν πολυ)

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έβαλα TOYO. Το μόνο ερώτημα είναι ότι το λάστιχο λέει 84H στο δείκτη ταχύτητας, ενώ απ' ότι είδα κανονικά τα λάστιχα της μαμάς έχουν δείκτη 88H. Υπάρχει πρόβλημα μ' αυτό που έκανα τώρα;

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι τα proxies cf 2. Τελική τιμή με τοποθέτηση, βαλβίδες και ζυγοστάθμιση 280€.

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειμαι σε αυτο το σταδιο επιλογης λαστιχου, τι σε εκανε να τα επιλεξεις;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειμαι σε αυτο το σταδιο επιλογης λαστιχου, τι σε εκανε να τα επιλεξεις;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το βασικό ήταν ότι έχουν αρκετά καλές κριτικές σε site του εξωτερικού. Συγκεκριμένα: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/Proxes-CF2.htm.

 

Αν και λίγες κριτικές, που δεν είναι ακριβώς σφαιρική άποψη, είπα να τα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά μετά από 6 μήνες με 14.000km εγώ θα σας πρότεινα τα Yokohama blue earth πολύ καλό λάστιχο και σε βροχή πατάει πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ φοράω τα Pirelli P1 Verde από το Σεπτέμβριο του 2013 και τώρα έχουν περίπου 30.000 χιλιόμετρα. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα. Κυρίως στο βρεγμένο αισθάνομαι πολύ άνετα. Η δε φθορά τους είναι σχεδόν ανύπαρκτη σε σύγκριση με τα εργοστασιακά Continental Premium Contact 2 που έδειχναν κόπωση μόλις μετά τα 20.000χλμ και σαπούνιασμα στα 40.000 που αλλάχτηκαν.

 

Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η τιμή τους η οποία κυμαινόταν από τα 360 έως 440€. Εννοείται ότι τα έβαλα στα 360€ αλλά έπρεπε να αλλάξω νομό και να διανύσω συνολικά 120χλμ, οπότε το είχα συνδιάσει με επίσκεψη σε φίλους για καφέ. 

 

Βέβαια η δική μου διάσταση είναι 195/55/15.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα υπαρχει στο ιδιο αμαξι( στη περιπτωση μας το 1.2 πολο) με 195/55 και 185/60;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω polo αλλά Skoda Roomster. Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η διαφορά, αν και εικάζω πως μάλλον με τα 195/55/15 το αυτοκίνητο θα πατάει λίγο πιο σφιχτά στο δρόμο λόγω του χαμηλότερου προφίλ και του φαρδύτερου πέλματος. Πάντως κάτοχοι Roomster με 185/65/14 παραπονιούνται ότι το αυτοκίνητο πλέει ενώ εκείνοι με 205/45/16 παραπονιούνται ότι είναι πολύ σφιχτό.

 

Η διαφορά είναι στην τιμή. Και είναι μεγάλη, τόση που με κάνει να σκέφτομαι τα 185/60/15 πολύ μα πολύ σοβαρά.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.