Jump to content
apoelara89

Τριξιμο Απο Το Σασι Και Τις Πορτες

Recommended Posts

ρε παιδια τι μπορει να συμβαινει οταν μολις παω να κατεβω απο ενα πεζοδρομιο,μολις παω να μπω στο parking του σπιτιου πυ εχει μια μικρη ραμπα να τριζει οολο το σασι του αμαξιου.  ειναι τοσο εντονο που ακομα και την πορτα την ακου να τριζει λιγο δεν ξερω πως να ο εξηγησω..γινεται οταν ο ενας τροχος ειναι πιο ψηλα η γενικα υπαρχει μια ραμπα και παω να ανεβω διαγωνια για να μην ακουμπισει απο κατω ολο το σασι τριζει..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι μπορει να συμβαινει οταν μολις παω να κατεβω απο ενα πεζοδρομιο,μολις παω να μπω στο parking του σπιτιου πυ εχει μια μικρη ραμπα να τριζει οολο το σασι του αμαξιου.  ειναι τοσο εντονο που ακομα και την πορτα την ακου να τριζει λιγο δεν ξερω πως να ο εξηγησω..γινεται οταν ο ενας τροχος ειναι πιο ψηλα η γενικα υπαρχει μια ραμπα και παω να ανεβω διαγωνια για να μην ακουμπισει απο κατω ολο το σασι τριζει..

Τα λάστιχα περιμετρικά στις πόρτες τρίζουν.Ψέκασέ τα με σπρέυ σιλικόνης και μετά σκούπισέ τα ελαφρά με ένα πανί.Παιδικές ασθένειες της vw είναι μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

ποσο χρονια το εχεις? για να αρχησω να ανυσηχω...

 

το αυτοκινητο ειναι του 2007

σαν αυτο?

 

ναι μπραβο οταν παω να μπω στο παρκινγ πχ και ανεβενω την ραμπα διαγωνια μην ακουμπισει απο κατω αυτο ακουγετε οπος στο βιντεο...οχι βεβεα παρατεταμενα απλα το ακους την ωρα που οι τροχοι δεν ειναι στο ιδιο υψος να τριζει οπως το βιντεο...τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι φισιολογικο. ειναι η καμψη που δεχεται το σασι εκεινη την ωρα. το εχεις χαμιλωμενο το αυτοκινητο? αν ναι βαλε καμια μπαρα θολων να δεθει το πλαισιο.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ακους στο βιντεο(δικο μου το βιντεο) μου το εκανε και εμενα οταν έπαιρνε κλίση το σασι πχ οταν εμπαινα στο γκαραζ ή οταν γενικα ο ενας τροχος έπαιρνε διαφορετική κληση από τον άλλον .
Το πηγα αντιπροσωπεία και το έφτιαξαν, ηταν πολύ σπαστικό , τωρα καλά. Μου ειπαν οτι ήταν ο φανοστάτης

Τον ειχα εντοπίσει μονος μου τον ήχο για αυτο και εβγαλα και βιντεο ερχόταν απο πισω δεξια, ξήλωσα τα πάντα και προσπαθούσα να τον βρώ ακουγόταν καπου μεσα απο τις λαμαρίνες πισω που ειναι πολλες και κανουν ένωση τελικα το εφτιαξαν

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι φισιολογικο. ειναι η καμψη που δεχεται το σασι εκεινη την ωρα. το εχεις χαμιλωμενο το αυτοκινητο? αν ναι βαλε καμια μπαρα θολων να δεθει το πλαισιο.

 

δεν ειναι χαμηλομενο

Αυτο που ακους στο βιντεο(δικο μου το βιντεο) μου το εκανε και εμενα οταν έπαιρνε κλίση το σασι πχ οταν εμπαινα στο γκαραζ ή οταν γενικα ο ενας τροχος έπαιρνε διαφορετική κληση από τον άλλον .

Το πηγα αντιπροσωπεία και το έφτιαξαν, ηταν πολύ σπαστικό , τωρα καλά. Μου ειπαν οτι ήταν ο φανοστάτης

Τον ειχα εντοπίσει μονος μου τον ήχο για αυτο και εβγαλα και βιντεο ερχόταν απο πισω δεξια, ξήλωσα τα πάντα και προσπαθούσα να τον βρώ ακουγόταν καπου μεσα απο τις λαμαρίνες πισω που ειναι πολλες και κανουν ένωση τελικα το εφτιαξαν

 

και ποσα κοστισε η επιδιορθοση φιλαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σίγουρο ομως οτι βρίσκεται στο ίδιο σημείο που ειναι και του winner πχ εγω ακόμα το ψάχνω .... αν κ στην αντιπροσωπεία μου λένε οτι ειναι φυσιολογικό και μάλιστα επιμένουν! Θα πάω κ εγω να δώ για φανοστατη! Γιάννη εσυ που πατάς ακριβώς και ακουγεται ;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου ακουγεται πισω δεξια? εγω οταν ηταν στάσιμο δεν μπορουσα να κανω αναπαραγωγη του ήχου μόνο εν κινηση το αμαξι οταν περνούσε απο ανωμαλίες όταν εστριβα σε δρομο με κληση ή ανεβαινα καποια ράμπα το έκανε .
Οταν εβγαλα το φαναρι ομως ακομα και στάσιμο αν πατουσα το πισω μερος του αυτοκινητου οπουδήποτε ωστε να κανουν βύθιση τα αμορτισερ εκανε αυτον τον θόρυβο είτε στην βυθιση προς τα κατω είτε οταν το αφηνα κατα την επαναφορα .
Μου το εκανε 2 μήνες και σε μια ράμπα εβαλα ενα φιλο απ εξω να εντοπίσει απο που ακούγεται μου λεει το φαναρι κανει 100% μετα σπιτι εβγαλα το φαναρι και μπορουσα να κανω αναπαραγωγη του ήχου .
Αφου το είχα ψαξει οσο δεν παει μεχρι ξύλωμα όλη η πισω δεξια πλευρα εγινε απο εμενα και ακρη δεν βρηκα πήγα αντιπροσωπεία το βγάλαμε βόλτα το ακουσε αμεσως ειπε δεν ειναι φυσιολογικος θόρυβος απο καποιο πλαστικό πχ γυρισαμε αντιπροσωπεια του εβγαλα το φαναρι και του εδειξα οτι και σταματημενο το κανει και μπήκε στο φανοποιίο τους . Μετά απο μια μέρα το είχαν βρει και το κράτησαν αλλη μια μερα για δοκιμες :!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ακουγεται όπως το εξηγείς! Απο πίσω δεξιά. Και εγω το εντωπησα στο σπίτι καθώς κατέβαινα απο το γκαράζ - το εχουμε πίσω απο το σπίτι και πάνω σε ύψωμα - στην κατηφόρα που άλλαξε η ισορροπία του αυτοκινήτου εκει να δεις πόσο χειρότερα ακουγεται!! Και οταν πήγα στην αντιπροσωπεία να το αναπαράγω φυσικά δεν το κατάφερα να τους δώσω να καταλάβουν σε ευθεία ,το κατάφερα μεν σε μικρό βαθμό αλλα μου είπαν ειναι φυσιολογικό!

Βέβαια στο Audi που εχουμε οταν κατεβαίνω απο εκει δεν ακουγεται τιποτα !! Θα πάω και εγω απο βδομάδα αφού κάτσω να ψάξω μπάς και εντοπίζω ακριβώς απο που ακουγεται!!

Παντως καθε μέρα συνειδητοποιώ πόσο ανελεγκτα μας πουλάνε αυτοκίνητα!! Πολλά τεχνικά θέματα που όπως και να το κάνουμε σε ξενερώνουν κ θιγούν την ποιότητα κ αξιοπιστία της εταιρίας !!

Παντως συγχαρητήρια σου δίνω εχεις γίνει βαθύς γνωστής του αυτοκινητου σου!! Σου αξίζουν εύσημα !!

Offttopic! Περιμένω κίνηση σου για καθαρισμό βάλβιδων με HOW TO για να ακολουθήσω !!

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ευτυχως στην αντιπροσωπεια που παω εχει ραμπα οποτε αμεσως ακούστηκε .. Εντόπισε κοντα στην αντιπροσωπεια καποια ραμπα σε καποιο σπιτι που θα το κανει έντονα για να τους πας βόλτα να το ακουσουν

Link to comment
Share on other sites

μολις επεστρεψα απο βολτα και δυστηχος δεν νομιζω να ακουγεται απο πισω δεξια...αν και ειναι ο ιδιος 8ορυβος ακριβος που εχουμε και οι 2 εγς ποιο πολυ το ακουω κατω απο το αμαξι απο την μεση και πισω..θα το ψαξω να δω

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το δικό μου γκαράζ είναι υπόγειο και στην είσοδό του έχει μια αφύσικα υπερυψωμένη ράμπα έτσι έτριζε και το Octavia που είχα και το Fabia που είχα και δυστυχώς και το Roomster που έχω τώρα. Η μεγάλη πλάκα είναι ότι ένα 106 του '96 που είχα δεν έκανε κιχ. Εμένα το κάνει μόνο στη συγκεκριμένη ράμπα, οπότε δεν το ψάχνω.

 

Πάντως τα συγχαρητήρια μου στον the_winner που κατάφερε και το βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έκανε μονο στην ράμπα απλα στην ράμπα ακουγόταν ΤΡΕΛΑ ... Μπορει σε κάποια ανηφορική στροφή να το έκανε ή σε λακούβα οπότε δεν παλευόταν στον δρομο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.