Jump to content
Giannis_K

Χιόνι: Αλυσίδες, Κουβέρτες, Αράχνες Ή Καρφιά?

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορέσω να αποκτήσω μια σφαιρική άποψη για το θέμα.

 

Έχοντας διαβάσει διάφορα για το θέμα, βλέπω πως γενικά όλοι τείνουν στο "βάλε χιονολάστιχα και έχε κ έχα ζευγάρι αλυσίδες καβάτζα". Οκ δεκτό. Όμως τα χιονολάστιχα λογικά τα χρειάζονται άνθρωποι που χιονίζει εκεί που μένουν το χειμώνα. Για όλους εμας τους υπόλοιπους που θα πάμε στα χιόνια 2-3 φορές το χρόνο, δεν έχει νόημα να κάνουμε κάτι τέτοιο. 

 

Άρα η ερώτηση είναι η εξής: Για μια φορά που θα μας χρειαστούν, ποιό σύστημα είναι καλύτερο? Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα? Ποιά μάρκα είναι η καλύτερη σε σχέση τιμή-απόδοση?

 

 

Επίσης, μια ακόμα ερώτηση. Φοράω λάστιχα 225, 40, 17. Θα κάνω ένα ταξίδι οδικώς στην Αυστρία το Δεκέμβρη και σκέφτομαι να έχω μαζί μου κάτι σε περίπτωση ανάγκης. Διαβάζω όμως ότι στο εξωτερικό οι τιμές είναι καλύτερες. Να εφοδιαστώ με κουβέρτες (που τείνω πως ως σύστημα μου κάνει) από την Ελλάδα ή να πάρω από Ιταλία? Και σε κάθε περίπτωση ποιά μάρκα να κοιτάξω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορέσω να αποκτήσω μια σφαιρική άποψη για το θέμα.

 

Έχοντας διαβάσει διάφορα για το θέμα, βλέπω πως γενικά όλοι τείνουν στο "βάλε χιονολάστιχα και έχε κ έχα ζευγάρι αλυσίδες καβάτζα". Οκ δεκτό. Όμως τα χιονολάστιχα λογικά τα χρειάζονται άνθρωποι που χιονίζει εκεί που μένουν το χειμώνα. Για όλους εμας τους υπόλοιπους που θα πάμε στα χιόνια 2-3 φορές το χρόνο, δεν έχει νόημα να κάνουμε κάτι τέτοιο. 

 

Άρα η ερώτηση είναι η εξής: Για μια φορά που θα μας χρειαστούν, ποιό σύστημα είναι καλύτερο? Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα? Ποιά μάρκα είναι η καλύτερη σε σχέση τιμή-απόδοση?

 

 

Επίσης, μια ακόμα ερώτηση. Φοράω λάστιχα 225, 40, 17. Θα κάνω ένα ταξίδι οδικώς στην Αυστρία το Δεκέμβρη και σκέφτομαι να έχω μαζί μου κάτι σε περίπτωση ανάγκης. Διαβάζω όμως ότι στο εξωτερικό οι τιμές είναι καλύτερες. Να εφοδιαστώ με κουβέρτες (που τείνω πως ως σύστημα μου κάνει) από την Ελλάδα ή να πάρω από Ιταλία? Και σε κάθε περίπτωση ποιά μάρκα να κοιτάξω?

 

Ευχαριστώ!

Θα σου απαντήσω μόνο σε αυτά που με αφορούν και έχω άποψη.

 

Γράφεις:

Για όλους εμας τους υπόλοιπους που θα πάμε στα χιόνια 2-3 φορές το χρόνο, δεν έχει νόημα να κάνουμε κάτι τέτοιο. 

Έχεις εντελώς λάθος άποψη.

Τα χειμερινά λάστιχα δεν είναι μόνο για τα χιόνια και τον πάγο.

Η χρήση τους έχει νόημα σε χαμηλές θερμοκρασίες ( < 15οC ).

Τους χειμερινούς μήνες λειτουργούν ιδανικά ακόμα και στο στεγνό οδόστρωμα.

Δεν χάνεις τίποτα σε απόδοση κατά τη διάρκεια του χειμώνα κάνοντας χρήση χειμερινών ελαστικών.

Έχω αρκετούς πελάτες που χρησιμοποιούν χειμερινά

και κατοικούν στην Μεταμόρφωση.

 

Γράφεις:

Θα κάνω ένα ταξίδι οδικώς στην Αυστρία το Δεκέμβρη και σκέφτομαι να έχω μαζί μου κάτι σε περίπτωση ανάγκης.

Επίσης λάθος.

Στις χώρες από τις οποίες θα περάσεις, ταξιδεύοντας για την Αυστρία,

η χρήση χειμερινών ελαστικών είναι υποχρεωτική.

Αν δεν σε ''τσιμπήσουν'' στην πορεία, τότε όλα καλά.

Αν όμως σε ''τσιμπήσουν'' τότε ................. βράσε ρύζι.

 

Αυτά από μένα και ας απαντήσουν τα άλλα παιδιά στα υπόλοιπα που ρωτάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορέσω να αποκτήσω μια σφαιρική άποψη για το θέμα.

 

Έχοντας διαβάσει διάφορα για το θέμα, βλέπω πως γενικά όλοι τείνουν στο "βάλε χιονολάστιχα και έχε κ έχα ζευγάρι αλυσίδες καβάτζα". Οκ δεκτό. Όμως τα χιονολάστιχα λογικά τα χρειάζονται άνθρωποι που χιονίζει εκεί που μένουν το χειμώνα. Για όλους εμας τους υπόλοιπους που θα πάμε στα χιόνια 2-3 φορές το χρόνο, δεν έχει νόημα να κάνουμε κάτι τέτοιο. 

 

Άρα η ερώτηση είναι η εξής: Για μια φορά που θα μας χρειαστούν, ποιό σύστημα είναι καλύτερο? Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα? Ποιά μάρκα είναι η καλύτερη σε σχέση τιμή-απόδοση?

 

 

Επίσης, μια ακόμα ερώτηση. Φοράω λάστιχα 225, 40, 17. Θα κάνω ένα ταξίδι οδικώς στην Αυστρία το Δεκέμβρη και σκέφτομαι να έχω μαζί μου κάτι σε περίπτωση ανάγκης. Διαβάζω όμως ότι στο εξωτερικό οι τιμές είναι καλύτερες. Να εφοδιαστώ με κουβέρτες (που τείνω πως ως σύστημα μου κάνει) από την Ελλάδα ή να πάρω από Ιταλία? Και σε κάθε περίπτωση ποιά μάρκα να κοιτάξω?

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

Οπως λεει και ο Κουμπαρος, Αυστρια τα χειμερινα ελαστικα ειναι υποχρεωτικα απο το νομο Νοεμβριο - Απριλιο.Σε περιπτωση ατυχηματος φταις-δεν φταις αμα δεν φορας χειμερινα λαστιχα εισαι ο υπαιτιος βαση νομοθεσιας και καλα ξεμπερδεματα. Δεν ξερω που θα κινηθεις αλλα λαβε υποψην σου οτι δεν υπαρχει παντου ενα γρεϊντερ να διωχνει το χιονι απο καθε δρομο.Περναει με συγκεκριμενο δρομολογιο η βαση συνθηκων και απο κεντρικους οδικους αξονες. Οποτε οι περιοστεροι δρομοι εχουν αλατι και περπατιουνται μονο με χιονολαστιχα. Κατι ακομη, εχε στο νου σου να πληρωσεις και την vignette οταν μπεις Αυστρια - κατι σαν σημα κυκλοφοριας, εκτος αν σου περισσευουν 300ευρω για προστημο αν σε σταματησουν ελεγχο.. Οι καμερες στις εθνικες δουλευουν - ΟΛΕΣ :-) .  Τα παραπανω στα λεω γιατι εχω παει αρκετες φορες με χιονολαστιχα (υποχρεωτικα) και αλυσιδες οπου χρειαστικαν σε κατι χωρια το βραδυ ή χιονοδρομικα. Φανταζομαι θα ξερεις πως τα χιονια πεφτουν ήδη απο την αρχη του μηνα στην Αυστρια (Σαλζμπουργκ).

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι αχγωθηκα τωρα..!

 

Δεν τα ηξερα αυτα που λετε και σας ευχαραριστω πολυ για την ενημερωση. Απλα μου φαινεται καπως βαρυ για την τσεπη μου να δωσω τωρα 500-600 ευρω για 4 μερες στην Αυστρια. Αντιλαμβανομαι τη νομοθεσια, το βλεπω και εδω:

 

http://www.theaa.com/motoring_advice/overseas/snow-chains-winter-tyres.html

 

Απλα προσπαθω να καταλαβω εαν κινουμαι σε μεγαλους δρομους (πχ Ινσμπρουκ-Σαλτσμπουργ) και μερα, αν τελικα ειναι οντως τοσο αναγκη να εχω χιονολαστιχα ή αρκουν τα δικα μου + ενα ζευγαρι καλες κουβερτες.

 

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που υποχρεώνει σε Ευρωπαίο πολίτη που θα ταξιδέψει με το αυτοκίνητο του σε χώρα όπου ειναι υποχρεωτική η χρήση χειμερινών ελαστικών να αγοράσει για το ταξίδι του και μόνο χιόνολαστιχα; Αν ήταν υποχρεωτική η χρήση χιονολαστιχων σε καθε χώρα να το δεκτώ.

Να τρακαρεις επειδη έχει χιόνι και δεν φοράς αλυσίδες ενώ ήταν αναγκαίες ειναι λογικο να φταις.

Δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση καθαρά ενημερωτικά το ρωτώ γιατι δεν γνωρίζω! απλα επειδη και εγω εχω κανει ταξίδια οικογενειακά πολλές φορές Γερμανία Αυστρία κλπ και εχουμε ρωτήσει σχετικά για αυτό, μας είπαν οτι δεν εχουμε θέμα με τα λάστιχα τα "κανονικά".

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι αχγωθηκα τωρα..!

 

Δεν τα ηξερα αυτα που λετε και σας ευχαραριστω πολυ για την ενημερωση. Απλα μου φαινεται καπως βαρυ για την τσεπη μου να δωσω τωρα 500-600 ευρω για 4 μερες στην Αυστρια. Αντιλαμβανομαι τη νομοθεσια, το βλεπω και εδω:

 

http://www.theaa.com/motoring_advice/overseas/snow-chains-winter-tyres.html

 

Απλα προσπαθω να καταλαβω εαν κινουμαι σε μεγαλους δρομους (πχ Ινσμπρουκ-Σαλτσμπουργ) και μερα, αν τελικα ειναι οντως τοσο αναγκη να εχω χιονολαστιχα ή αρκουν τα δικα μου + ενα ζευγαρι καλες κουβερτες.

 

Ευχαριστω και παλι!

 

Εξαρτατε απο που θα πας. Μεχρι το Σαλτσμπουργκ ειναι ο Ε-55 ενας απο τους βασικους αξονες βορα νοτου, γινεται της νταλικας, εχει συνεχη κινηση, δεν θα αντιμετωπισεις θεμα, ειναι οργανωμενος θα βαρεθεις να περνας τουνελ. Εκτος αν πεσεις σε χοντρη χιονοπτωση.Τωρα αμα βγεις απο κει και πας σε παραπλευρο δικτυο, η επαρχιακο τι να σου πω. Το Ινστμπουργκ ειναι στα 2-2500μετρα. Εχει δρομο καλο αλλα απο χιονι μπολικο. Τουλαχιστον παρε αλυσιδες. Οι κουβερτες ποσο να αντεξουν, αλλα και να κινεισε καθε μερα με τις αλυσιδες τα λαστιχα σου δεν τα σκεφτεσε? Το μερα ειναι σχετικο αν σκεφτεις οτι κατα το απογεματακι σκοτεινιαζει. Δεν ξερω τι να σου πω, πηγαινε ετσι και παρε απο κει οτι χρειαστεις η οτι σου παρουσιαστει αναγκη. Παρε μεταχειρισμενα ας πουμε αφου τα θες για τοσο λιγο διαστημα. Μπορει να τυχεις σε καλο καιρο, μονο κρυο καθολου χιονι. Δεν θελω να τραγικοποιησω κατι, αλλα αντιλαμβανεσε πως πας σε ενα μερος καταχειμωνο, με υψομετρο ανω των 2000μετρων ε? και στις Αλπεις οχι στα Ζαγοροχωρια :hyper: .

 

 

Υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που υποχρεώνει σε Ευρωπαίο πολίτη που θα ταξιδέψει με το αυτοκίνητο του σε χώρα όπου ειναι υποχρεωτική η χρήση χειμερινών ελαστικών να αγοράσει για το ταξίδι του και μόνο χιόνολαστιχα; Αν ήταν υποχρεωτική η χρήση χιονολαστιχων σε καθε χώρα να το δεκτώ.

Να τρακαρεις επειδη έχει χιόνι και δεν φοράς αλυσίδες ενώ ήταν αναγκαίες ειναι λογικο να φταις.

Δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση καθαρά ενημερωτικά το ρωτώ γιατι δεν γνωρίζω! απλα επειδη και εγω εχω κανει ταξίδια οικογενειακά πολλές φορές Γερμανία Αυστρία κλπ και εχουμε ρωτήσει σχετικά για αυτό, μας είπαν οτι δεν εχουμε θέμα με τα λάστιχα τα "κανονικά".

Sent from my iPhone

Δεν ξερω πως να στο θεσω, αλλα γενικα καθε οχημα υποκεινται στους νομους της χωρας που κινειται. Ετσι πχ αμα οδηγησεις στην Αγγλια, δινεις προτεραιοτητα σε αυτον που κινειται μεσα στην πλατεια (roundabout) και δεν μπαινεις εσυ, το αντιθετο με εδω. Εκεινο που ισχυει σε ολο τον κοσμο ειναι οτι αγνοια νομου δεν υπαρχει. Αντε αμα εισαι τουριστας στην χαριζουν αλλα αυτα ειναι για εμας τους μεσογειακους. Εκει δεν εχω συνατησει κατι τετοιο. Στην Αυστρια ειμαι σιγουρος οτι ισχυει ΜΟΝΟ για το χειμερινο διαστημα που ανεφερα, εχω ανεβει /κατεβει αρκετες φορες οδικως χειμωνα και οπως ξερεις αν εχεις σταματησει σε ελεγχο ειναι απιστευτα τυπικοι εως σπαστικοι. Η νομοθεσια λεει οτι χιονολαστιχο το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ειναι υποχρεωτικο. Μπορεις να πεις οτι φοραω αλυσιδες, αλλα θα τις φορας συνεχεια?  Δεν ξερω τι γινεται εκει, αλλα αν χτυπα ξυλο γινει κατι, την υπαιτιοτητα θα την εχεις εσυ. Γενικα η προνοια που υπαρχει ειναι οτι τα αυτοκινητα κινουνται με χειμερινα λαστιχα, αρα με αυτο το δεδομενο καθαριζουμε το χιονι,αλατιζουμε κτλ. Διακοπες για 4 μερες θα παει ο φιλος, μην περασει τις 2 σπροχνωντας και τις αλλες 2 με μουρμουρα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που υποχρεώνει σε Ευρωπαίο πολίτη που θα ταξιδέψει με το αυτοκίνητο του σε χώρα όπου ειναι υποχρεωτική η χρήση χειμερινών ελαστικών να αγοράσει για το ταξίδι του και μόνο χιόνολαστιχα; Αν ήταν υποχρεωτική η χρήση χιονολαστιχων σε καθε χώρα να το δεκτώ.

Να τρακαρεις επειδη έχει χιόνι και δεν φοράς αλυσίδες ενώ ήταν αναγκαίες ειναι λογικο να φταις.

Δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση καθαρά ενημερωτικά το ρωτώ γιατι δεν γνωρίζω! απλα επειδη και εγω εχω κανει ταξίδια οικογενειακά πολλές φορές Γερμανία Αυστρία κλπ και εχουμε ρωτήσει σχετικά για αυτό, μας είπαν οτι δεν εχουμε θέμα με τα λάστιχα τα "κανονικά".

Sent from my iPhone

Σας θυμίζω μια παλιά ασπρόμαυρη ταινία,

όπου η Μάρθα Καραγιάννη έλεγε:

 

" Λολίτα, πάει πρεσβίος " :lolu:

 

Ας κάνει ένα τηλεφώνημα λοιπόν ο φίλος

στην πρεσβεία της Αυστρίας κι ας θέσει το ερώτημα

για να πάρει επίσημη απάντηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση που ενδιαφέρει και εμένα εκανα μιας και κάνουμε ταξίδια εκει πάνω για να δούμε και συγγενείς. Αν ειναι να πέφτει ειρωνία αφήστε το.

Λογικά σκεπτόμενος θεώρησα οτι ειναι υπερβολικο να ζητάει μια χώρα, που απλα πηγαίνεις για 5-10 μέρες, να φορέσεις χειμερινά ελαστικά!

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι σε ειρωνεύεται απλά σου λέει να μιλήσεις με την πρεσβεία της Αυστρίας για να σου που εάν θα έχεις πρόβλημα χωρίς χειμερινά λάστιχα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες. 

 

Διαβαζω εδω απο το Federal Ministry της Αυστριας:

 

http://www.bmvit.gv.at/en/verkehr/roads/safety/tyres.html

 

Στην ουσια λεει οτι:

 

1. Οι μονιμοι κατοικοι πρεπει να φορανε winter. 

2. Oι τουριστες καλο ειναι να φορανε winter αλλα και με αλυσιδες "γινεται η δουλεια"

 

"Private cars and goods vehicles up to a maximum gross vehicle weight of 3.5 tonnes may use snow chains instead of winter tyres."

 

επισης, οσον αφορα τα ατυχηματα:

 

"Driving in winter road conditions without winter tyres or snow chains incurs a fine of € 35. If other road users are endangered as a result, fines of up to € 5 000 may be imposed."

 

αυτο συνεχίζει στο:

 

"Introduction of the requirement for vehicles to have appropriate winter equipment has created a reverse burden of proof. This means that anyone who has an accident whilst driving with summer tyres must prove that the accident would still have happened if winter tyres or chains had been fitted"

 

Αυτο εγω το καταλαβαινω τελικα ως:

 

Ελα με winter.

Αν δεν εχεις winter πρεπει να εχεις οποσδηποτε αλυσιδες. 

Κοιτα να οδηγας με προσοχη γιατι αν τρακαρεις μπορει να εχεις θεμα με τα summer. 

 

Σε καθε περιπτωση, δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Αυστρια ειναι, ανοιχτοι θα ειναι οι δρομοι. Υπομονη, προσοχη και αλυσιδες!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι σε ειρωνεύεται απλά σου λέει να μιλήσεις με την πρεσβεία της Αυστρίας για να σου που εάν θα έχεις πρόβλημα χωρίς χειμερινά λάστιχα

Ελπίζω γιατι κουβέντα κάνουμε.. Με μπέρδεψαν τα σχόλια της καραγιαννη

ΝΟ offense

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Giannis_K, δεν ειναι τραγικα, επειδη το αρχισες με κουβερτες το θεμα Δεκεμβριο την Αυστρια, λεω παει... Ανεβαινω τακτικα, κινουμαι βεβαια σε ορεινες περιοχες και επαρχιακο δικτυο. Αν σκοπευεις να το κανεις αυτο καλυτερα να οργανωθεις. Αν πας για τουρισμο και οτι μπορουμε να δουμε κοντα στις πολεις οκ με αλυσιδες ισως το εχεις. Αυστρια ειναι, ανοιχτοι οι δρομοι θα ειναι , εσυ ομως με το 225/40 17 να εισαι προσεκτικος. Οπως ειπε και ο redchampion εκει δεν βαζουν αλυσιδες. Ασε τα προστιμα,εξοδα κτλ, μακρια απο σενα, και σκεψου μονο την ασφαλεια σου, οτι και να παρεις οπου και να πας, συνετη οδηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση που ενδιαφέρει και εμένα εκανα μιας και κάνουμε ταξίδια εκει πάνω για να δούμε και συγγενείς. Αν ειναι να πέφτει ειρωνία αφήστε το.

Λογικά σκεπτόμενος θεώρησα οτι ειναι υπερβολικο να ζητάει μια χώρα, που απλα πηγαίνεις για 5-10 μέρες, να φορέσεις χειμερινά ελαστικά!

Sent from my iPhone

AlexkSeRRes, ειδικά για τον koumparos αυτό δεν έπρεπε ούτε να το σκεφτείς =@

 

Το '' φίλος '' που έγραψα παραπάνω, πήγαινε στον Giannis_K ο οποίος και είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος

Θεώρησα ότι η πρεσβεία της Αυστρίας είναι απολύτως αρμόδια να του παράσχει έγκυρη πληροφόρηση

Link to comment
Share on other sites

AlexkSeRRes, ειδικά για τον koumparos αυτό δεν έπρεπε ούτε να το σκεφτείς =@

Το '' φίλος '' που έγραψα παραπάνω, πήγαινε στον Giannis_K ο οποίος και είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος

Θεώρησα ότι η πρεσβεία της Αυστρίας είναι απολύτως αρμόδια να του παράσχει έγκυρη πληροφόρηση

Ε ναι ρε συ Βαγγέλη επειδη σε ξερω και διαβάζω συνέχεια τα σχόλια σου και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες μου φάνηκε περίεργο!

Anyway παρεξηγησις :)

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε συ Βαγγέλη επειδη σε ξερω και διαβάζω συνέχεια τα σχόλια σου και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες μου φάνηκε περίεργο!

Anyway παρεξηγησις :)

Sent from my iPhone

Τέλος καλό, όλα καλά !!! :drinks:

 

Άντε να βοηθήσουμε και το φίλο Giannis_K τώρα :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και γω την γνωμη μου .

 

Το 2011 που καναμε την Ευρωπαικη περιοδια με τη λεσχη , τροποποιησαμε το προγραμμα μας ετσι ωστε να μην πεσουμε ουτε μια μερα στην περιοδο που υποχρεωτικα θα επρεπε να φοραμε χειμερινα ελαστικα. Με οσους και αν ηρθαμε σε επαφη (απο τα ξενοδοχεια μεχρι γνωστους και φιλους) μας ειπαν το ιδιο : ΜΟΝΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ , και αυτο γιατι αν σε πιασει χιονοπτωση στο δρομο δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να σταματησεις δεξια και να φορεσεις αλυσιδες. Σταματας μονο σε σταθμους !!

 

Οντως ειναι πολλοι εκνευριστικοι στους ελεγχους τους !!!

 

Τωρα αν εχει αλλαξει απο το 2011 μεχρι το 2013 που συζηταμε δεν μπορω να το ξερω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε passatebos το καταλαβαινω αυτο που λες, ομως οπως ξαναειπα δε με βλεπω να δινω 500-600 ευρω για λαστιχα τα οποια μου χρειαζονται για 4 μερες.. 

 

 

Ετσι κ αλλιως στο salzburg θα ειμαστε. Το προβλημα ειναι να φτασουμε εκει απο ιταλια (verona) να φυγουμε απο εκει (mestre) και ισως μια πρωινη εκδρομη! 

 

 

Ειτε με χειμερινα ομως ειτε με θερινα, εχω κολλησει στην αλυσιδες. 

 

 

 

Ειμαι αναμεσα στα παρακατω:

 

Αν αλυσιδες: http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=100575&ref=bestprice.gr

 

Αν κουβερτες: http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=85146&ref=bestprice.gr

 

ή http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=85146

 

ή http://www.schneekette24.de/50167194c60b33213/042c489b501022c02/042c489b501058f23.php

 

Και εχω δει και αυτο εδω που δεν ξερω ποσο κανει αλλα μου φαινεται πολυ καλο:

 

http://www.autoplus.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=19&Itemid=99

 

 

Εχει κανεις χρησιμοποιησει κατι απο τα παραπανω? Καμια προταση? Αξιζει να περιμενω και να τα παρω μολις περασω ιταλια ή να παρω απο την ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.