Jump to content
Giannis_K

Golf 7 - Multimedia Screen / Mobile Phone

Recommended Posts

Έχοντας πλέον αποκτήσει το Golf VII, εντυπωσιάζομαι ακόμα και 1 μήνα μετα με το πόσο ΤΕΛΕΙΟ είναι το multimedia system. Ειδικά η οθήνη είναι καταπληκτική. Ωραία γραφικά, χρώματα, proximity sensor, εκπληκτική λειτουργία bt για κινητό, πολλές ρυθμίσεις..!

 

Έχω όμως ένα πρόβημα. Θέλω με κάποιο τρόπο να προβάλω στην οθόνη αυτό που βλέπω στο κινητό. Κατά βάση το θέλω για το gps που έχω στο κινητό και θέλω να απαλαγώ από βεντούζες και λοιπά.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι εργοστασιακά αυτό δε γίνεται. Αν σκεφτεί κανεις ότι το αυτοκίντο τραβάει τα δεδομένα από το κινητό μέσω bt, καταλαβαίνει πως δυσκολα το bt μπορει να τραβήξει εικόνα από το κινητό. Υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποια πατέντα για να μπορέσω να βλέπω την οθόνη του κινητού μου στο multimedia screen? Ίσως μεσω του usb? Ή με κάποια φύσσα? Ξερει κανεις κατι?

Edited by Giannis_K
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι για το 7αρι.

Λοιπόν καταρχάς από το κινητό δεν γίνετε να πάρουμε εικόνα πάρα μόνο ήχο. Από εκεί και πέρα κυκλοφορεί στην αγορά κάποιες προσθήκες τα λεγόμενα interface που με 450 € γίνετε πλοηγός το composition media. Το βασικό είναι ότι μπορεί κάποιος να παίξει βίντεο στην οθόνη να σύνδεση κάμερα και να δουλέψει και το igo που έχουν σαν εφαρμογή πλοήγησης (στα ελληνικά).

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι για το 7αρι.

Λοιπόν καταρχάς από το κινητό δεν γίνετε να πάρουμε εικόνα πάρα μόνο ήχο. Από εκεί και πέρα κυκλοφορεί στην αγορά κάποιες προσθήκες τα λεγόμενα interface που με 450 € γίνετε πλοηγός το composition media. Το βασικό είναι ότι μπορεί κάποιος να παίξει βίντεο στην οθόνη να σύνδεση κάμερα και να δουλέψει και το igo που έχουν σαν εφαρμογή πλοήγησης (στα ελληνικά).

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk

 

Που μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι για το 7αρι.

Λοιπόν καταρχάς από το κινητό δεν γίνετε να πάρουμε εικόνα πάρα μόνο ήχο. Από εκεί και πέρα κυκλοφορεί στην αγορά κάποιες προσθήκες τα λεγόμενα interface που με 450 € γίνετε πλοηγός το composition media. Το βασικό είναι ότι μπορεί κάποιος να παίξει βίντεο στην οθόνη να σύνδεση κάμερα και να δουλέψει και το igo που έχουν σαν εφαρμογή πλοήγησης (στα ελληνικά).

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk

Από αυτά που είχα ρωτήσει στο παρελθόν στην Karenta νομίζω ότι δεν γίνεται.

Βασικά υπάρχουν 4 infotainment συστήματα.

Το πρώτο το πιο απλό είναι στάνταρ στις εκδόσεις design, generation και 4motion με μικρότερη οθόνη, αν θυμάμαι καλά είναι ασπρόμαυρη (δεν το έχω δει).

Το δεύτερο (composition media system) είναι στάνταρ στην έκδοση Highline με οθόνη 5,8 ιντσών έγχρωμη με aux usb 1 sd card και BT.

Το τρίτο (navigation discover media) όπως το δεύτερο με navi επιπλέον και 2 sd card.

Tο τέταρτο (navigation discover media pro) όπως το τρίτο αλλά με οθόνη 8 ιντσών DVD player 2 sd card και σκληρό δίσκο 64gb.

Αν θυμάμαι καλά αν παραγγείλει κάποιος το τρίτο από το εργοστάσιο σαν βασική τοποθέτηση κοστίζει περίπου 550 ευρώ, επομένως τα 450 ευρώ για after market interface είναι πολλά λεφτά. Το τέταρτο είναι αρκετά αλμυρό περίπου 1800 ευρώ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είχα ρωτήσει στο παρελθόν στην Karenta νομίζω ότι δεν γίνεται.

Βασικά υπάρχουν 4 infotainment συστήματα.

Το πρώτο το πιο απλό είναι στάνταρ στις εκδόσεις design, generation και 4motion με μικρότερη οθόνη, αν θυμάμαι καλά είναι ασπρόμαυρη (δεν το έχω δει).

Το δεύτερο (composition media system) είναι στάνταρ στην έκδοση Highline με οθόνη 5,8 ιντσών έγχρωμη με aux usb 1 sd card και BT.

Το τρίτο (navigation discover media) όπως το δεύτερο με navi επιπλέον και 2 sd card.

Tο τέταρτο (navigation discover media pro) όπως το τρίτο αλλά με οθόνη 8 ιντσών DVD player 2 sd card και σκληρό δίσκο 64gb.

Αν θυμάμαι καλά αν παραγγείλει κάποιος το τρίτο από το εργοστάσιο σαν βασική τοποθέτηση κοστίζει περίπου 550 ευρώ, επομένως τα 450 ευρώ για after market interface είναι πολλά λεφτά. Το τέταρτο είναι αρκετά αλμυρό περίπου 1800 ευρώ.!!!

Οταν πήρα το αμάξι επέλεξα την composition media 233€ αντί τις discover media 835€ μεταξύ των οποίων η μόνη διαφορά είναι το navi και η υποδοχή 2 Sd της δεύτερης. Έτσι όταν είδα ότι υπάρχει interface και ακόμα και με τα 450 που ζητάνε αλλά πάνω από όλα δέχεται οποία εφαρμογή πλοήγησης θέλεις + TV tuner +κάμερα όπισθεν + video player έτρεξα άμεσα στην τοποθέτηση....

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν πήρα το αμάξι επέλεξα την composition media 233€ αντί τις discover media 835€ μεταξύ των οποίων η μόνη διαφορά είναι το navi και η υποδοχή 2 Sd της δεύτερης. Έτσι όταν είδα ότι υπάρχει interface και ακόμα και με τα 450 που ζητάνε αλλά πάνω από όλα δέχεται οποία εφαρμογή πλοήγησης θέλεις + TV tuner +κάμερα όπισθεν + video player έτρεξα άμεσα στην τοποθέτηση....

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Αν θέλεις γίνε λίγο πιο σαφής για να καταλάβουμε. Εννοείς ότι έχεις προσθέσει κάποια εξωτερική μονάδα και βλέπεις navi, tv και video από την εργοστασιακή οθόνη ή έχεις τοποθετήσει άλλο σύστημα με οθόνη στη θέση του. Αν έχεις κρατήσει το μαμά σύστημα πες μας πως από που και πόσο κοστίζει. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει τρόπος να φαίνεται το gps από το κινητό π.χ. sygic στο multimedia panel; Με τί τρόπο σύνδεσης;

Παίζει μέσο της εργοστασιακης οθόνης όλα αυτά που ανέφερα προσθέτοντας σε σειρά ένα κουτί το λεγόμενο interface. Παραθέτω βιντεακι (συγγνώμη για τα αγγλικά μου).

Έχεις πολλές επιλογές. Βάζοντας όπισθεν αν είχα κάμερα θα έβλεπα στην οθόνη μέσο αυτής.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edited by maximosm
Link to comment
Share on other sites

Παίζει μέσο της εργοστασιακης οθόνης όλα αυτά που ανέφερα προσθέτοντας σε σειρά ένα κουτί το λεγόμενο interface. Παραθέτω βιντεακι (συγγνώμη για τα αγγλικά μου).

Έχεις πολλές επιλογές. Βάζοντας όπισθεν αν είχα κάμερα θα έβλεπα στην οθόνη μέσο αυτής. Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Όντως είναι πολύ καλό. Πες μας από που μπορούμε να το προμηθευτούμε αν κάποιος ενδιαφέρεται?

Επίσης την κεραία/δέκτη του gps που την έχεις τοποθετήσει? Παίρνει εκτός από igo και άλλα προγράμματα? π.χ. της navigon?

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ καλό. Πες μας από που μπορούμε να το προμηθευτούμε αν κάποιος ενδιαφέρεται?

Επίσης την κεραία/δέκτη του gps που την έχεις τοποθετήσει? Παίρνει εκτός από igo και άλλα προγράμματα? π.χ. της navigon?

Η συσκευή τρέχει Windows ce οπότε λογικά βάζεις ότι θέλεις. Αν πατήσετε dynavin βρίσκεται αντιπρόσωπο που σας βολεύει.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή τρέχει Windows ce οπότε λογικά βάζεις ότι θέλεις. Αν πατήσετε dynavin βρίσκεται αντιπρόσωπο που σας βολεύει.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

thanks

η κεραία που μπαίνει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι για το 7αρι.

Λοιπόν καταρχάς από το κινητό δεν γίνετε να πάρουμε εικόνα πάρα μόνο ήχο. Από εκεί και πέρα κυκλοφορεί στην αγορά κάποιες προσθήκες τα λεγόμενα interface που με 450 € γίνετε πλοηγός το composition media. Το βασικό είναι ότι μπορεί κάποιος να παίξει βίντεο στην οθόνη να σύνδεση κάμερα και να δουλέψει και το igo που έχουν σαν εφαρμογή πλοήγησης (στα ελληνικά).

Σίγουρα δείχνει καλό (τα αγγλικά σου είναι καλύτερα από του Τσίπρα!)

Το igo που έχει αναβαθμίζεται σε primo?

Μια γρηγόρη αναζήτησή που έκανα το βρίσκω με ...699 ευρώ http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/4165644/

η τοποθέτηση φαίνεται εύκολη , μόνος σου το κατάφερες ;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο, μπορεί να βαλει κάποιος κανενα λινκ να το δούμε, μου θυμίζει το κουτι της zenec

 

http://www.zenec.com/fr/products/dvb-t-and-dab-tuners/dvb-t-and-dab-tuners/ze-dab60/

 

κάτι τέτοιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο, μπορεί να βαλει κάποιος κανενα λινκ να το δούμε, μου θυμίζει το κουτι της zenec

http://www.zenec.com/fr/products/dvb-t-and-dab-tuners/dvb-t-and-dab-tuners/ze-dab60/

κάτι τέτοιο είναι?

Νομίζω πως αυτό εδώ είναι .....

http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/navigations/navigation-head-unit-dynavin-for-skoda/

Όμως μόλις είδα και αυτό.... ..???

http://www.dynavin.co.uk

Edited by Rocky
Link to comment
Share on other sites

 

Για κουτι καταλαβα, αυτο τι ειναι μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτό δείχνει για interface που συνδέεται με το compo media χρησιμοποιώντας την εργοστασιακή οθόνη σαν μόνιτορ και control input

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτό δείχνει για interface που συνδέεται με το compo media χρησιμοποιώντας την εργοστασιακή οθόνη σαν μόνιτορ και control input

 

Ακριβώς αυτό , λέτε να μας βγάλει κάνα θέμα στο μηχάνημα; Γιατί εμένα μου φαίνεται καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

καλή περίπτωση δεν θα το έλεγα. Κοστίζει 450 όταν το μαμά κάνει 550. Προσωπική γνώμη είναι πολλά τα λεφτά για κινέζικο gps. Βέβαια έχει κάμερα και dvd.

Link to comment
Share on other sites

καλή περίπτωση δεν θα το έλεγα. Κοστίζει 450 όταν το μαμά κάνει 550. Προσωπική γνώμη είναι πολλά τα λεφτά για κινέζικο gps. Βέβαια έχει κάμερα και dvd.

Το μαμά δεν έχει ελληνικά.Δεν έχεις iGO (top στην πλοήγηση) και για ενημερώσεις χαρτών πληρώνεις κάθε χρόνο.Προσωπικά προτιμώ  τον κινέζο που ουσιαστικά είναι Γερμανικών προδιαγραφών το dynavin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.