Jump to content
Giannis_K

Golf 7 - Multimedia Screen / Mobile Phone

Recommended Posts

On 30/5/2017 at 10:46 ΠΜ, Ilias Avgeris said:

Καλημέρα παιδιά
Εγώ στο tiguan του '16 που έχει το νέο πλοηγό έχω πρόβλημα είναι η τριτη φορά που πάω στην αντιπροσωπεία γιατί δεν λειτουργεί σωστά . Μερικές φορές μάλιστα δεν μπαίνει καθόλου στην πλοήγηση, αλλά και όταν μπαίνει δεν μπορείς να πληκτρολογήσεις τίποτα .
Έχω βαρεθεί να περιμένω με τις ώρες στην καρεντα Πειραιώς, δεν μου λένε όχι αλλά μάλλον περιμένουν να βαρεθώ και να μην ξαναπάω δεν ξέρω τι να κάνω ; να το αφήσω έτσι χωρίς πλοηγό ενώ το έχω πληρώσει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο ειναι σιγουρα προβλημα.. Καλα ολα αυτα τα ..gadget με την προυποθεση οτι δουλευουν... Το εψαξες σε ξενα φορουμ να δεις κατα ποσο ειναι γενικοτερο το προβλημα ή απλα εσυ εισαι.. ατυχος?? Οποτε στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να στο αντικαταστησουν αν οχι να το κανουν να δουλευει οπως πρεπει.. Οντως αφου το εχεις πληρωσει δεν υπαρχει δικαιολογια.. Ισως πρεπει να το κυνηγησεις λιγο παραπανω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω θα το πάω μέχρι να μου το αντικαταστήσουν, στα ξένα φόρουμ δεν το έψαξα γιατί δεν γνωρίζω αγγλικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ μου το φτιάξανε τελικά με τα χίλια ζόρια ήταν η κάρτα ssd. Αλλά με την τριτη φορά που πήγα και με είχανε στημένο με ώρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!

Καινούργιος στο φορουμ!

Ειμαι κατοχος ενους Golf 7 εδώ και ένα χρονο. Πολύ ευχαριστημένος.

Φωραει το composition media MIB II. Στο βιβλιαρακι γραφει εκδοση 05/2015.

Το θεμα μου είναι πως στο συστημα που είναι μεσα στο ντουλαπακι που είναι το cd player, εχω ΜΙΑ θυρα για καρτα SD. Εχω την εντυπωση πως ειχα ΔΥΟ θυρες. Πηγα για service πριν 1,5 μηνα και ανακαλυψα πριν μερικες μερες ότι ειχα μονο ΜΙΑ τωρα. Το βιβλιαρακι μου δειχνει ότι εχω ΔΥΟ. Σκεφτηκα μηπως στο service, βγαλανε το δικο μου και μου βαλανε ένα παλιο. Πηγα στο service και ρωτησα και με ειχαν και περιμενα μιση ωρα για να ερθει ο τεχνικος τους. Εφυγα, δεν μπορουσα άλλο να περιμενω.

Να κανω τοσο λαθος?? Αργησα και εγω να το δω, επρεπε να περασουν σχεδόν 2 μηνες για να το παρω χαμπαρι.....

Θα ηθελα να ρωτησω αλλους που εχουν και αυτοι Golf 7 με το composition media MIB II, αν εχουν ΜΙΑ η ΔΥΟ θυρες SD στο συστημα τους.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο λίγο google search βρήκα αυτό αν σου κάνει.

 

The Composition Media unit is available on select trims across the Volkswagen line. Incorporating the features from the Composition Color unit, the Composition Media unit adds an 800x480 capacitive color touch display with proximity sensor, with either a 6.5-inch screen for the Golf family or a 6.3-inch screen for all other Volkswagen models. Other standard features include industry-leading App-Connect smartphone integration, Bluetooth with the ability to send and receive SMS text messages with compatible phones, sync two phones simultaneously, enhanced electric vehicle functions, two SD card slots, and a JPEG viewer, SiriusXM Radio, HD Radio and support for lossless audio file format (Free Lossless Audio Codec FLAC).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Πιστεύω πως με καλύπτει και αυτό και ότι έχω το βιβλιαράκι του σύστημα που δείχνει ότι πρέπει να έχω 2 θύρες. Θα ξεκινήσω λοιπόν την φασαρία περνώντας τηλ στα κεντρικά της vw και αναφέροντας ξεκάθαρη κλοπή!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2017 at 8:59 ΜΜ, Cristos said:

Φωραει το composition media MIB II. Στο βιβλιαρακι γραφει εκδοση 05/2015.

Το θεμα μου είναι πως στο συστημα που είναι μεσα στο ντουλαπακι που είναι το cd player, εχω ΜΙΑ θυρα για καρτα SD. Εχω την εντυπωση πως ειχα ΔΥΟ θυρες. Πηγα για service πριν 1,5 μηνα και ανακαλυψα πριν μερικες μερες ότι ειχα μονο ΜΙΑ τωρα. Το βιβλιαρακι μου δειχνει ότι εχω ΔΥΟ. Σκεφτηκα μηπως στο service, βγαλανε το δικο μου και μου βαλανε ένα παλιο.

Φιλε μου, 

 

α. το αυτοκινητο ποτε το αγορασες? και β. Ξερεις ημερομηνια κατασκευης? γ. Ποσες ιντες ειναι η οθονη σου?

 

Ετσι που τα λες ισως το αυτοκινητο σου φοραει το MIB I... Το MIB II μπηκε σε αυτοκινητα παραγωγης μετα τον 6/2015.. 

 

Ετσι κι εγω με ημερομηνια κατασκευης 19/5/2015 ειμαι απο τους ατυχους... :(

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μυνημα στα κεντρικα. Με πηραν τηλεφωνο, από'τι φαινεται ειχα αδικο:unsure:. Το μοντελο αυτό ηρθε με 1 θυρα SD.

Είναι μοντελο 09/2015. Δεν ξερω ποσες ιντσες είναι, θα το μετρησω.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Cristos said:

Εστειλα μυνημα στα κεντρικα. Με πηραν τηλεφωνο, από'τι φαινεται ειχα αδικο:unsure:. Το μοντελο αυτό ηρθε με 1 θυρα SD.

Είναι μοντελο 09/2015. Δεν ξερω ποσες ιντσες είναι, θα το μετρησω.

Αν ειναι κατασκευη 9ος του 15 σιγουρα αυτη την περιοδο εμπαινε το MIB II. Τωρα αναλογα με την εκδοση του infotainment λογικα υπαρχουν διαφοροποιησεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

έχω ενα golf 7 του 2016 R-line 150 ps.

Θελω να σας κανω την εξής ερωτηση: το αμαξι εχει πανω του την 6,5 ίντσες οθόνη, θελω να του βαλω την 8αρα που εβγαλε η VW στο 2018, το πλαίσιο ειναι ιδιο εκει που κουμπώνει, ξέρετε που μπορω να βρω το καινούργιο το πλαίσιο; Την οθόνη την εχω βρει. 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα το ψάξιμο..

https://ru.aliexpress.com/item/Mk7-8/32896067948.html

HTB1Wdh8E7KWBuNjy1zjq6AOypXam.jpg

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα Touran 2016 με οθόνη πάνω και gps και δυο κάρτες.

Προσπαθώ εδώ και μέρες να βάλω κάποιο βίντεο να παίξει και δεν παίζει κανένα αρχείο πάρα μόνο mp3.

Υπαρχή τρόπος να παίζουν βίντεο ?

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, trikalos said:

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα Touran 2016 με οθόνη πάνω και gps και δυο κάρτες.

Προσπαθώ εδώ και μέρες να βάλω κάποιο βίντεο να παίξει και δεν παίζει κανένα αρχείο πάρα μόνο mp3.

Υπαρχή τρόπος να παίζουν βίντεο ?

 

ποια μονάδα έχεις; Ενδέχεται να υποστηρίζει αλλά να χρειάζεται πρώτα προγραμματισμό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , doggy said:

 

ποια μονάδα έχεις; Ενδέχεται να υποστηρίζει αλλά να χρειάζεται πρώτα προγραμματισμό.

 

 

 

F2D9CE0A-3BE5-421B-9138-FE8070475051.jpeg

9CFCEA55-63DE-4772-8712-0D1E9CD6A6DD.jpeg

Edited by trikalos
Link to comment
Share on other sites

MIB2 STD άρα. 

Την ίδια έχω και εγώ.

 

To έψαξα λίγο και διαβάζω πως αρκετός κόσμος λέει ότι έπαιξε βίντεο μέσω usb θύρας και όχι μέσω SD Card. Πως δοκίμασες εσύ;

Επίσης ίσως -αν έχεις android auto- να μπορείς να παίξεις μέσω του κινητού αλλά θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις το Video In Motion, αν θες να παίζεις βίντεο ενώ το αμάξι κινείται.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , doggy said:

MIB2 STD άρα. 

Την ίδια έχω και εγώ.

 

To έψαξα λίγο και διαβάζω πως αρκετός κόσμος λέει ότι έπαιξε βίντεο μέσω usb θύρας και όχι μέσω SD Card. Πως δοκίμασες εσύ;

Επίσης ίσως -αν έχεις android auto- να μπορείς να παίξεις μέσω του κινητού αλλά θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις το Video In Motion, αν θες να παίζεις βίντεο ενώ το αμάξι κινείται.


 

έχω δοκιμάσει και στα δυο, από sdcard τα βίντεο τα παίζει σαν μουσική. Σε usb που έβαλα ένα βίντεο δεν μπορούσε καν να το δει να το ανοίξει σε δυο φορματ που το έκανα και fat 32 και ntfs. Τηλέφωνο έχω iPhone. Το video in motion πως γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites


 
έχω δοκιμάσει και στα δυο, από sdcard τα βίντεο τα παίζει σαν μουσική. Σε usb που έβαλα ένα βίντεο δεν μπορούσε καν να το δει να το ανοίξει σε δυο φορματ που το έκανα και fat 32 και ntfs. Τηλέφωνο έχω iPhone. Το video in motion πως γίνεται ;
Θες obd cable με κάποια εφαρμογή και long coding.
Προσωπικά έχω το obdeleven και το έκανα με ένα κλικ

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2022 at 12:21 ΠΜ, doggy said:

Θες obd cable με κάποια εφαρμογή και long coding.
Προσωπικά έχω το obdeleven και το έκανα με ένα κλικ

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 


 

απο που το έχεις πάρει ; Και σε τι τιμή ;

Link to comment
Share on other sites

 

On 4/8/2022 at 12:54 PM, trikalos said:


 

απο που το έχεις πάρει ; Και σε τι τιμή ;

από την σελίδα του OBD Eleven και πήρα το Pro που είχε και credits για τα "apps" που έχει ώστε να προγραμματίζω εύκολα ότι θέλω.

 

Πρόσφατα αγόρασα καμιά 500αριά ακόμη credits για να παίξω και με κάτι άλλες λειτουργίες και να μην κάνω Long Coding.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν μια δεκαετία από το αρχικό ποστ, βρέθηκε λύση για εμάς τους καημένους με το MIB1... Ασύρματο Apple CarPlay και Android Auto σε Composition Media 5.8"... 

IMG_20230413_162804~2.jpg

IMG_20230413_162837~2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2023 at 10:12 PM, faniaros said:

Μετά από σχεδόν μια δεκαετία από το αρχικό ποστ, βρέθηκε λύση για εμάς τους καημένους με το MIB1... Ασύρματο Apple CarPlay και Android Auto σε Composition Media 5.8"... 

 

IMG_20230413_162837~2.jpg

Και υποστήριξη Coolwalk (το feature με το split screen). :-)

 

Με κάποιο dongle? 

 

Link to comment
Share on other sites

Περίπου ναι, είναι μια εξωτερική μονάδα που συνδέεται "ανάμεσα" στην οθόνη και την κεντρική μονάδα του ηχοσυστήματος στο ντουλαπάκι. Πραγματικά πολύ ωραίο και χρήσιμο σε ταξίδια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.