Jump to content
konsapok

Διακοπες Κινητηρα

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.

 

Εχω ενα passat 1.8 20v ατμοσφαιρικο με APT κινητηρα. Το αυτοκινητο εχει πολλα χιλιομετρα (270000) αλλα δοξα το θεο δουλευε μεχρι προσφατα πολυ καλα και δεν τσιμπαει ουτε λαδι. Να σας πω λοιπον το προβλημα μου:

 

   Τωρα τελευταια αρχισε να κανει διακοπες ο κινητηρας εν κινησει σαν να μπερδευει καπως. Οι διακοπες γινονται μεταξυ 2000-4500 στροφων και οταν παταω το γκαζι χαλαρα. Οταν το παταω τερμα δεν παρατηρειται καμια διακοπη. Να τονισω επισης πως αυτο συμβαινει μονο οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο και κυριως τις πρωινες ωρες αλλα δεν στρωνει αμεσως μολις ανεβασει θερμοκρασια ο δεικτης. Πρεπει να κανω γυρω στα 10-15 χιλιομετρα για να σταματτησει να το κανει. Επισης οι διακοπες ειναι μικρες (περιπου μισο δευτερολεπτο) και συνεχομενες.

 

  Σε 3 μηχανικους που πηγα οι γνωμες ηταν διαφορετικες. :diablo:  :diablo:  :diablo:  Ο ενας ειπε πως παιζει να ειναι η φουσκα του πρωινου ξεκινηματος, ο αλλος ειπε πως μπορει να θελουν καθαρισμα τα μπεκ και ο αλλος λεει οτι θελει καθαρισμα η πεταλουδα. 

 

  Μηπως μπορειτε να βοηθησετε? Ποιον απ τους 3 να πιστεψω? Η μηπως θα μου προκυψει και κανενα 4ο?   :help:  :help:  :help:

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Edited by kostakispassat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

 

Εχω ενα passat 1.8 20v ατμοσφαιρικο με APT κινητηρα. Το αυτοκινητο εχει πολλα χιλιομετρα (270000) αλλα δοξα το θεο δουλευε μεχρι προσφατα πολυ καλα και δεν τσιμπαει ουτε λαδι. Να σας πω λοιπον το προβλημα μου:

 

   Τωρα τελευταια αρχισε να κανει διακοπες ο κινητηρας εν κινησει σαν να μπερδευει καπως. Οι διακοπες γινονται μεταξυ 2000-4500 στροφων και οταν παταω το γκαζι χαλαρα. Οταν το παταω τερμα δεν παρατηρειται καμια διακοπη. Να τονισω επισης πως αυτο συμβαινει μονο οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο και κυριως τις πρωινες ωρες αλλα δεν στρωνει αμεσως μολις ανεβασει θερμοκρασια ο δεικτης. Πρεπει να κανω γυρω στα 10-15 χιλιομετρα για να σταματτησει να το κανει. Επισης οι διακοπες ειναι μικρες (περιπου μισο δευτερολεπτο) και συνεχομενες.

 

  Σε 3 μηχανικους που πηγα οι γνωμες ηταν διαφορετικες. :diablo:  :diablo:  :diablo:  Ο ενας ειπε πως παιζει να ειναι η φουσκα του πρωινου ξεκινηματος, ο αλλος ειπε πως μπορει να θελουν καθαρισμα τα μπεκ και ο αλλος λεει οτι θελει καθαρισμα η πεταλουδα. 

 

  Μηπως μπορειτε να βοηθησετε? Ποιον απ τους 3 να πιστεψω? Η μηπως θα μου προκυψει και κανενα 4ο?   :help:  :help:  :help:

 

Ευχαριστω πολυ!!!

 

μαλλον 4ο σε αυτα τα χλμ αν δεν εχεις αλλαξει ποτε πολλαπλασιαστες (αν και απιθανο.)αυτα που λες καποιο θεμα εχει με τα ρευματα αρα κοιτας για σφαλματα στο διαγνωστικο για πολλ/στες και μετα για μπουζι.

Link to comment
Share on other sites

Για σφαλματα κοιταξαμε και δεν εδειξε τιποτα. Μπουζι φοραει καινουργια. Το καλοκαιρι τα αλλαξα μαζι με μπουζοκαλωδια. Πολλαπλασιαστες αλλαξα στα 250000 προληπτικα. Οποτε δεν νομιζω να ναι κατι τετοιο. Κ αν ηταν πολλαπλασιαστες δεν θα το κανε συνεχεια? Τωρα το κανει μονο οταν ειναι κρυο. Και μετα απο καμια 10αρια χιλιομετρα δουλευει αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολα πιθανα.

 

Ο αισθητηρας κρυας εκκινησης αν εχει χαλασει δεν θα σου κραταει ψηλο ρελαντι οταν παιρνει μπρος κρυο το αμαξι.

 

Η πεταλουδα δικαιολογει τετοιου ειδους μπερδεματα οποτε κανε της εναν καθαρισμο και μια βασικη ρυθμιση.

 

Τελος,ελεγξε και την αντλια βενζινης να δεις σε τι κατασταση ειναι.Μετρανε την παροχη της και φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Θελει προσοχη το καθαρισμα γιατι μπορει ευκολα να γινει ζημια.

Αποψη μου να κανει τον καθαρισμο καποιος που το εχει ξανακανει.

Καλο ειναι να γινει βασικη ρυθμιση μετα με vag com.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.