Jump to content
geoioa

Βοηθεια Με Cruise Control

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Παιδιά ξέρει κανείς πόσο και από που μπορώ να προμηθευτώ cruise control και το καπάκι που θέλει αλλαγή? Έχω απευθυνθεί σε αντι/πία στην Θεσ/νίκη και ενώ έδωσα τα απαραίτητα στοιχεία όπως vin και έκδοση εγκεφάλου τιμονιού, μου είπαν ότι το αυτοκίνητο πρέπει να πάει από εκεί. Επειδή είμαι από επαρχία δεν  μου είναι εύκολο να το πάω μονο κι μόνο να μου πουν πόσο στοιχίζει. Με ενδιαφέρει να μάθω τιμή για τα υλικά (γιατί μάλλον θα το περάσω μόνος) αλλα και για τα εργατικά σε περίπτωση που θελήσω να μου το περάσουν αυτοί. Το αμάξι είναι το passat cc 1,8tsi 09' manual με multifunction steering wheel και η έδοση του εγκεφάλου τιμονιού απ΄ότι έχω δει σε διάφορα sites (πχ. ross-tech) υποστηρίζει cruise control.

τι μου προτείνετε να κάνω ? Αρχισα να σκέφτομαι πάλι το ebay μιας κι είμαι σε θέση να το περάσω και να το προγραμματίσω μόνος μου αλλά θα προτιμούσα να το πάρω από εδώ. Αλλά όχι να πληρώσω 30ε βενζίνη να πάω να το δούνε και στο τέλος να μου πουν τιμές εξωπραγματικές.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα απάντηση μέσω email από αντ/πία. 285ε οι μοχλοί + 30ε καπάκι + 145ε εργασία τοποθέτησης. Σύνολο 460ευρώ. 285 ευρώ για τους μοχλούς είναι νομίζω υπερβολικό, 145 για την εργασία είναι λίγο τσιμπημένο νομίζω και 30 ε το καπακι νορμαλ μου φαίνεται.

Εσείς πώς το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoioa εγώ στη θέση σου δεν θα το έβαζα.

 

Για την ακρίβεια, μετά από 4 χρόνια και 65.000χλμ είναι ζήτημα αν έχω χρησιμοποιήσει το cruise control 10 φορές, μόνο σε μεγάλα ταξίδια στην εθνική οδό για να ξεπιαστεί λίγο το δεξί μου πόδι. Είναι ένα από τα ελάχιστα εξτρα που κοιτώντας πίσω πολύ ευχαρίστως θα θυσίαζα.

 

Τώρα πάλι αν η οδηγική σου συμπεριφορά είναι τέτοια που αγχώνεσαι για το αν υπερβαίνεις το όριο ταχύτητας και σε πιάσει κανένα ραντάρ, ή θέλεις να εκμεταλλευτείς και τη (μικρή) βελτίωση κατανάλωσης που έχεις με το cruise control λόγω των λιγότερων και προοδευτικότερων αυξομειώσεων ταχύτητας και κάνεις και πολλά μεγάλα ταξίδια στην εθνική οδό, τότε μπορείς να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

φίλε wisdom έχεις δίκιο, με αυτό το κόστος σίγουρα δεν αξίζει το cruise control. Αλλά το βρήκα από το ebay από γερμανία ελαφρός μεταχειρισμένο με 47ε μαζί με τα μεταφορικά!! οπότε το αγόρασα και περιμένω να μου έρθει. Το κωδικό του διακόπτη τον έλεξα μέσω ΕΤΚΑ οπότε είναι ο σωστός. Οπότε νομίζω με άλλα 30 ε το καπάκι σύνολο περίπου 80 ε αξίζει.

όποιος έχει περάσει cruise control μετά την αγορά του αυτοκινήτου παρακαλώ να μου πει αν το καλωδιάκι από το εγκέφαλο τιμονιού προς το εγκέφαλο κηνητήρα υπάρχει ή πρέπει να το περάσω εγώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πέρασα στο δικό μου πήρα μόνο το καπάκι και τους μοχλούς. Για καλωδικακι δεν ξέρω αλλά ξέρω ότι ρυθμίζεται κατευθείαν υπάρχει ο εγκέφαλος στο αμάξι όπως και η επιλογή στο καντράν στάνταρ και να μην έχει το αμάξι αυτόματο πιλότο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

σας ευχαριστώ πολύ όλους και ιδιαίτερα το μέλος electric doctor ο οποίος με βοήθησε πολύ. Τελικά το κόστος ήταν 47ε τα χειριστήρια, 31ε το καπάκι, και κανα 15ε το καλώδιο για σύνδεση των εγκεφάλων. Σήμερα έκανα την εγκατάσταση και τον προγραμματισμό και όλα οκ. δουλέυει μια χαρά. με την ευκαιρία έβαλα και ενεργοποίησηα και τον φωτισμό για τα πόδια των επιβατών. Το έκανα να ανάβει και ενώ οδηγώ και φαίνεται πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε pete7 αυτό που έκανα είναι το εξής: με vcds πας στο 09 central electronics στο byte 16 και κάνεις 1 το bit 7. Δηλαδή εάν το έχεις 00 το κάνεις 80.(00000000 σε 10000000). υπάχει περίπτωση όπως στην δική μου να το έχει το vcds έτοιμο και απλώς να τσεκάρεις στο byte 16 το κουτάκι που λέει bit7 - ambient lights via footwell lights.

ελπίζω να βοήθησα.

Γιώργος 

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και τη δική μου ιστορία λίγο να γελάσει το χειλάκι σας :

 

Πάω πρόσφατα ΕΤΕΑ Θεσσαλονίκη και ρωτάω πόσο κάνουνε τα ανταλλακτικά για cruise control.

 

Βγαίνει ο υπεύθυνος στα ανταλλακτικά και αρχίζει το ψάξιμο.Μου παίρνει τον αριθμό πλαισίου και μπαίνει ΕΤΚΑ. 

 

"-OK το βρήκαμε.90 ευρώ ο διακόπτης και 30 ευρώ το καπάκι.Για τα εργατικα-περαστικά δεν ξέρω" μου λέει.

-Θα το περάσω εκτός αντιπροσωπείας του λέω.Να παραγγείλουμε μόνο τ΄ανταλλακτικά.

   (Πάει 5 λεπτά μέσα και ξανάρχεται με την εξής υπερθεαματική απάντηση):

-Φίλε δε μπαίνει γιατί έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι

-Δηλαδή? του λέω.

-"Έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι", μου λέει αυστηρά και με κοιτάζει μέσα στα μάτια.

 

 

Τέλειο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

καλύτερα που έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι γιατί έτσι έχεις σίγουρα την high έκδοση εγκέφαλου τιμονιού και δεν θα χρειαστεί να τον αλλάξεις! :) Και εγώ είχα πολυλειτουργικό τιμόνι και δεν χρειάστηκε να αλλάξω το εγκεφαλάκι. Γιατί να μην μπαίνει το cruise??? Εγώ όταν είχα ρωτήσει στον Μανδύλα μου είχε πει 285ε ο διακόπτης και 145 η δουλειά. Αλλά δεν μου είπε ότι δεν γίνεται. Μάλλον δεν τους άρεσε και πολύ όταν τους είπες ότι θα το περάσεις μόνος. Εγώ πήρα από την ΕΤΕΑ το καπάκι και έκανε 5 λεπτά να καταλάβει γιατί θέλω διαφορετικό καπάκι από αυτό που ήδη έχω. (τους φάνηκε περίεγο όταν τους είπα ότι θα περάσω cruise μόνος μου).

Εγώ βρήκα από αυτοκίνητο του 2010 τους διακόπτες (αλλάζουν και οι 2 υπάρχοντες) 47ε μαζί με τα μεταφορικά από γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και τη δική μου ιστορία λίγο να γελάσει το χειλάκι σας :

 

Πάω πρόσφατα ΕΤΕΑ Θεσσαλονίκη και ρωτάω πόσο κάνουνε τα ανταλλακτικά για cruise control.

 

Βγαίνει ο υπεύθυνος στα ανταλλακτικά και αρχίζει το ψάξιμο.Μου παίρνει τον αριθμό πλαισίου και μπαίνει ΕΤΚΑ. 

 

"-OK το βρήκαμε.90 ευρώ ο διακόπτης και 30 ευρώ το καπάκι.Για τα εργατικα-περαστικά δεν ξέρω" μου λέει.

-Θα το περάσω εκτός αντιπροσωπείας του λέω.Να παραγγείλουμε μόνο τ΄ανταλλακτικά.

   (Πάει 5 λεπτά μέσα και ξανάρχεται με την εξής υπερθεαματική απάντηση):

-Φίλε δε μπαίνει γιατί έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι

-Δηλαδή? του λέω.

-"Έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι", μου λέει αυστηρά και με κοιτάζει μέσα στα μάτια.

 

 

Τέλειο?

 

Και τον πατάς μία μούτζα στην μάπα και φέυγεις.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.