Jump to content
ΓΕΩΡΓΙΟΣ

[Λυθηκε] Ενδειξη Βλαβησ Κατα Την Εκινηση Του Κινητηρα

Recommended Posts

καλησπερα σας...

 

ειμαι κατοχος ενος VW POLO TDI 1,6 2012 εδω και ενα χρονο...το προβλημα το οποιο αντιμετωπιζω ειναι πως κατα την αναφλεξη τουκινητηρα για περιπου 3 δευτερολεπτα αναβει κιτρινη ενδειξη των 3 εξης (ABS, ANTISPINT ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ)..

να διευκρινησω πως δεν το παρουσιαζει καθημερινα αλλα σε τακτα χρονικα διαστηματα...

το πηγα σε 2 γνωστες αντιπροσωπιες και μου αναφερανε πως βαζοντας το στο διαγνωστικο το αμαξι δεν εχει καμια απολυτως βλαβη και δεν εχει καταγραψει μεχρι στιγμης τιποτα..

θα ηθελα πραγματικα την γνωμη και τα φωτα σας...

 

ευχαριστω εκ των προτερων...

Edited by activious
να γραφεις με μικρα γραμματα,με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζουμε
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως πρεπει να ανησυχεις. Ειναι, αν δεν κανω λαθος, λογικο να μενουν αναμμενα για καποια δευτερολεπτα. Και εφοσον σε καθησυχασαν κ απο την αντιπροσωπεια δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα. Ριξε μια ματια κ στο εγχειριδιο, μπορει να γραφει κατι.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ο συνηθισμένος έλεγχος που κάνει το αμάξι όταν βάζουμε μπροστά? θα έπρεπε όμως να το κάνει πάντα και όχι σε τακτά χρονικά διαστήματα όπως λες

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα αυτοκίνητα ανάβουν κατα την ''ανάφλεξη'' λαμπάκια και μάλιστα κάποια μένουν ποιο πολύ ώρα αναμένα . Πρέπει προτού το βάλουμε μπροστά να περιμένουμε να σβήσουν. Κάποτε κάποια αυτοκίνητα που τα βάζαν μπροστά κατευθείαν σκάγαν οι αερόσακοι κλπ.

Γυρνάμε διακόπτη να ανοίξουν τα ρεύματα του αυτοκινήτου , ανάβουν τα λαμπάκια δείχνοντας μας ποια συστήματα του αυτοκινήτου ελέγχονται και τα περισσότερα σβήνουν . Ότι μένει αναμένο πρέπει με το που βάλουμε μπροστά τον κινητήρα να σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως κανω...γυρναω διακοπτη,περιμενω να σβησουν ολες οι ενδειξεις και μιζαρω....σε αυτη τη συγκεκριμενη στιγμη λοιπον,αφου μιζαρω αναβουν οι 3 φωτεινες ενδειξεις...

 

η μια αντιπροσωπεια μου ειπε πως λογο οτι τα  πετρελαιοκινητα δουλευουν με ψιλη ταση ρευματος και ισως φταιει αυτο και η δευτερη αντιστοιχαπως ο εγκεφαλοςκανει συνηθως SELF CHECK και για αυτο αναβουν...

με ανησυχει ιδιαιτερα το οτι εχω 2 διαφορετικες αποψεις απο τον ιδιο ομιλο VW....

Edited by activious
να γραφεις με μικρα γραμματα,με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζουμε
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΩ...ΓΥΡΝΑΩ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΝΔΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΖΑΡΩ....ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΜΙΖΑΡΩ ΑΝΑΒΟΥΝ ΟΙ 3 ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΝΔΗΞΕΙΣ...

 

Η ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΛΩΓΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΨΙΛΗ ΤΑΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΩΣ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ SELF CHECK ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΒΟΥΝ...

 

ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΜΙΛΟ VW....

 

Τα συγκεκριμένα αυτά τα 3 λαμπάκια μένουν αναμένα σε όλη  την διάρκεια που γυρνάει η μίζα ? Ή όσο κρατάς τον διακόπτη στην θέση ''εκκίνησης''. Ποια υψηλή τάση και ........ . . . . .  τί είναι φορτηγό . . . . . . . ? Ότι να ναι λένε. Εφόσον δέν το κάνουν άλλα Polo diesel 6r δεν θα έπρεπε και αυτό. ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΓΕΛΑΔΙΑ. Ετσι πές τους. Έτσι θέλουν μερικές αντιπροσωπίες.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι να αναβουν αυτα τα λαμπακια.Βεβαια αμφιβαλλω αν αναβουν 3 δευτερολεπτα οπως λες...Λιγο στο μιζαρισμα πρεπει να αναβουν σε κρυες πρωινες εκκινησεις ή οταν εχει μερες να κουνηθει το αυτοκινητο.Τιποτα ανησυχητικο.


Link to comment
Share on other sites

 

λογικο ειναι να αναβουν αυτα τα λαμπακια.Βεβαια αμφιβαλλω αν αναβουν 3 δευτερολεπτα οπως λες...Λιγο στο μιζαρισμα πρεπει να αναβουν σε κρυες πρωινες εκκινησεις ή οταν εχει μερες να κουνηθει το αυτοκινητο.Τιποτα ανησυχητικο.

 

 Mεμονομένα αυτά τα λαμπάκια δεν έχει νόημα να ανάβουν στην κρύα εκκίνηση ...... Πιο λογικό θα μου ακουγόταν να ανάβει η ''αντίσταση - προθέρμανση'' παρά κάποιο απο αυτά τα 3.

 

Εμένα προσωπικά και φίλου μου με το ίδιο δεν ανάβει τπτ. Γυρνάω διακόπτη περιμένω να σβήσουν όλα και μετά βάζω μπροστά χωρίς κανένα λαμπάκι να ανάβει ούτε στιγμιαία. Μέχρι να βάλω μπροστά μένει αναμμένο το λαμπάκι της ''μπαταρίας'',μιας και δεν φορτίζει,το ''check engine''.

Μετά κλασικά της ζώνης μέχρι να την φορέσω , και το χειρόφρενο μέχρι να το κατεβάσω.........

 

ABS , ASR/ ESP, και αισθητήρας πίεσης ελαστικών τί δουλειά έχουν να ανάβουν ή να μένουν πιο πολύ αναμμένα και ας έχει να το βάλει και έναν μήνα μπροστά.

 

Τώρα που το σκέφτομαι μήπως έχει κανα θέμα με τον εγκέφαλο του ''ABS'' μιας και αυτα όλα απο την ίδια μονάδα ελέγχονται έτσι ξέρω απο τον ηλεκτρολόγο. Αλλά θα μου πείς δεν διαβάσαν τπτ στο διαγνωστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα... Κ εμανα τ κανει αυτό αλλά πολύ στιγμιαία.... Και απ'οτι ξέρω κ Ρώτησα είναι θέμα μπαταρίας... Ν κάνουμε οικονομία γιατί σιγά σιγά μας βλέπω για αλλαγή !!
 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

το θεμα κλειδωνει  ....μιας και δεν βλεπω να απανταει ο θεματοθετης...οποτε λογικα ηταν θεμα μπαταριας...

αν καποιος θελει να προσθεσει κατι μου στελνει p.m

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.