Jump to content
Alexis G.

Alexandros Mk2-Vw Golf Mk2 Gti Rebuild...

Recommended Posts

Παρα πολυ ωραιο και συγχαρητηρια κι απο μενα..

Προσεχε τωρα πως θα το πλενεις γιατι ειναι κριμα φρεσκοβαμμενο αμαξι να βγαλει αραχνη..

Περασε του και ενα ποιοτικο κερακι σε χρωμα και ζαντες για να το διατηρησεις καινουργιο οσο το δυνατο περισσοτερο..

Αν εχεις οποιαδηποτε απορια ελευθερα..

Συνεχισε την μερακλιδικη δουλεια και περιμενουμε το tuning του κινητηρα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστω φιλε μου.

Για το θεμα κερακι κτλ ειναι καποιο που μπορω να το περασω μονος μου?

Καπου ειχα δει που το περνανε κ με υγρο κερι αλλα δεν τ εχω ψαξει κ πολυ το θεμα.

Και επισης τι να προσεξω για να μην βγαλει αραχνη?

Link to comment
Share on other sites

Για την αραχνη μακρια απο πλυσιμο σε πλυντηρια με βουρτσα...εγω θα σου ελεγα να αποφυγεις γενικα τα πλυσιματα σε πλυντηρια μιας και χρησιμοποιουνε πετσια για στεγνωμα και σκληρες πετσετες..

Παρε ενα γαντακι απο μαλλι προβατου ή ενα σφουγγαρακι με μικροινες και πλυνε με δυο κουβαδες...

Εναν με νερο και σαμπουαν αυτοκινητου κι οχι αβα φερυ κτλπ και στον αλλον καθαρο νερο..

Θα παιρνεις σαπουναδα θα κανεις ενα κομματι και μετα θα βουτας το σφουγγαρι στο καθαρο νερο και θα το ξεβγαζεις και ξανα παλι σαπουναδα ωστε να μην πλενεις με βρωμια αλλα με σαμπουαν..

Μετα περνα ενα κερακι συνθετικο για μενα οπως το nanolex premium paint & alloy sealant και για τουλαχιστον ενα 8μηνο θα εισαι υπερπροστατευμενος και το χρωμα σου θωρακισμενο...ασε που το πλυσιμο θα γινει νερο μιας και δεν στεκεται τιποτα πανω..

Οτι αλλο θελησεις πες μου..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Για την αραχνη μακρια απο πλυσιμο σε πλυντηρια με βουρτσα...εγω θα σου ελεγα να αποφυγεις γενικα τα πλυσιματα σε πλυντηρια μιας και χρησιμοποιουνε πετσια για στεγνωμα και σκληρες πετσετες..

Παρε ενα γαντακι απο μαλλι προβατου ή ενα σφουγγαρακι με μικροινες και πλυνε με δυο κουβαδες...

Εναν με νερο και σαμπουαν αυτοκινητου κι οχι αβα φερυ κτλπ και στον αλλον καθαρο νερο..

Θα παιρνεις σαπουναδα θα κανεις ενα κομματι και μετα θα βουτας το σφουγγαρι στο καθαρο νερο και θα το ξεβγαζεις και ξανα παλι σαπουναδα ωστε να μην πλενεις με βρωμια αλλα με σαμπουαν..

Μετα περνα ενα κερακι συνθετικο για μενα οπως το nanolex premium paint & alloy sealant και για τουλαχιστον ενα 8μηνο θα εισαι υπερπροστατευμενος και το χρωμα σου θωρακισμενο...ασε που το πλυσιμο θα γινει νερο μιας και δεν στεκεται τιποτα πανω..

Οτι αλλο θελησεις πες μου..

Είσαι και στο ASClub εσύ ε ? Έτυχε να διαβάζω ταυτοχρονα ένα post σου εκεί και ένα εδώ :crazy: .

Link to comment
Share on other sites

Για την αραχνη μακρια απο πλυσιμο σε πλυντηρια με βουρτσα...εγω θα σου ελεγα να αποφυγεις γενικα τα πλυσιματα σε πλυντηρια μιας και χρησιμοποιουνε πετσια για στεγνωμα και σκληρες πετσετες..

Παρε ενα γαντακι απο μαλλι προβατου ή ενα σφουγγαρακι με μικροινες και πλυνε με δυο κουβαδες...

Εναν με νερο και σαμπουαν αυτοκινητου κι οχι αβα φερυ κτλπ και στον αλλον καθαρο νερο..

Θα παιρνεις σαπουναδα θα κανεις ενα κομματι και μετα θα βουτας το σφουγγαρι στο καθαρο νερο και θα το ξεβγαζεις και ξανα παλι σαπουναδα ωστε να μην πλενεις με βρωμια αλλα με σαμπουαν..

Μετα περνα ενα κερακι συνθετικο για μενα οπως το nanolex premium paint & alloy sealant και για τουλαχιστον ενα 8μηνο θα εισαι υπερπροστατευμενος και το χρωμα σου θωρακισμενο...ασε που το πλυσιμο θα γινει νερο μιας και δεν στεκεται τιποτα πανω..

Οτι αλλο θελησεις πες μου..

Και εγω αυτο ελεγα.

Να αποφυγω τα πλυντηρια οχι μονο επειδη χρησιμοποιουν πετσια κτλ αλλα επειδη κανουν ενα πλυσιμο μπαμ μπαμ να το παρεις να φυγεις...

Ενω μονος σου καθεσαι και το ψειριζεις και το κανεις πενα το αυτοκινητο.

Για το εσωτερικο τι προτεινεις?

Γιατι εχει δερματινο ταμπλο και δεν θελω να του βαζω αυτα τα ψευτικα τα γυαλιστικα που ειναι λες κ εχει βαζελινη και κολλαει ολη η σκονη.

Το κερι που λες ειναι αυτο ? http://www.swell.gr/shop/all-categories/prostasia-xromatos/nanolex-premium-paint-alloy-sealant-50ml-detail

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ναι...

Απο το ιδιο μαγαζι μπορεις να προμηθευτεις και δυο εξαιρετικα προιοντα που δε θα αλλαξεις ποτε..

Zaino z9 και zaino z10...

Ειναι οτι κακυτερο για δερματα..το z9 καθαριζει και αφηνει το καθισμα καινουργιο και το z10 ειναι για ενυδατωση..

Φυσικα υπαρχουν κι αλλες καλες εταιριες με καθαριστικα και conditioner δερματος οπως πχ meguiars αλλα αν εχει τα zaino παρτα και θα παθεις πλακα με το ματ εργοστασιακο αποτελεσμα που αφηνει..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω οτι εχω φτασει σχεδον στο τελος...
Εχουν μεινει ψιλοπραγματα και περιμενω τα money για να τελειωσω κ να κυκλοφορησει το αυτοκινητο!
Βρισκομαστε εν αναμονη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι το χρημα περιμενουμε..

Με το καλο να τελειωνεις και να το βγαλεις για ελαφισιες περπατισιες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι το χρημα περιμενουμε..

Με το καλο να τελειωνεις και να το βγαλεις για ελαφισιες περπατισιες..

Τελειωνω με αυτο κ ανοιγει νεο θεμα με νεο rebuild σε Μk2... :p

Να εχω κατι να παλευω τωρα π τελειωσα με αυτο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα και εγω...
Εφτιαξα την μαμα βαση του καθισματος για να μπει η σκαφη.
Εφτιαξα 2 προσωρινους αποστατες για μπροστα γιατι εβρισκαν οι ζαντες στα φρενα και εντος των ημερων ερχονται νεες φωτο πλυμενο κτλ μιας και εκλεισα με τα τζαμια

Παλιες δισκοπλακες 5x100 που κοπηκαν και εγιναν αποστατες...
.Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Η μαμα βαση καθισματος π την κοψαμε και την φτιαξαμε να μπαινει η σκαφη...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

 

Link to comment
Share on other sites

Υπερπαραγωγή!! Μετά από τόση δουλειά που έριξες το μόνο που μένει είναι να το τελειώσεις για να το χαρείς! ! Τότε θα ξεχάσεις την κούραση και κάθε δυσκολία που τράβηξες !! Με το καλό λοιπόν! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτο ρε φίλε μπράβο κ πάλι!!!

Να το δεις όπως επιθυμείς!!

1 ερώτηση, το πορτμπαγκάζ πως θ ανοίγει τωρα χωρις το κουμπι-κλειδαρια ;

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτο ρε φίλε μπράβο κ πάλι!!!

Να το δεις όπως επιθυμείς!!

1 ερώτηση, το πορτμπαγκάζ πως θ ανοίγει τωρα χωρις το κουμπι-κλειδαρια ;

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Με solenoids έτσι τουλάχιστον το κάνουν στο εξωτερικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλά σας λογια παιδια.

Το πορτ παγκαζ ανοίγει απο μεσα με κουμπι.

Έχω βαλει ηλεκτρομαγνητική κλειδαρια. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Άλεξ !! Αμα βαλεις και τους αποστάτες θα τουμπανιάσει πολυ !! Περιμένω να δω και το τελικό αποτέλεσμα!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απλά πανέμορφο!!! 

Μπράβο Alex!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια.
Βρηκα σπιτι μια αλοιφη για δερματα...σαν βαζελινη ηταν.
Εκατσα κ περασα τα καθισματα τα πισω κ του συνοδηγου.

Το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο,ειδικα σε σχεση με πριν ειναι μερα με την νυχτα.
Να σημειωσω οτι ειναι απο Corrado G60 τα καθισματα και αρκετα σπανια τα πισω σε μπακετ!

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Edited by Alexis G.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου σκορδα να μη το ματιασω εχω εναν ενδοιασμο για τους καθρεφτες μηπως επρεπε να τους βαψεις μαυρους ?

Αμα το ειχα original θα τους ειχα μαυρους ματ στανταρ.

Τωρα πιστευω ειναι καλυτερα με λευκους.

Εχω ενα ζευγαρι παντως μαμα μαυρους ματ...οποτε μου ερθει τους κουμπωνω. :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες...
Εφτιαξα και με τν φιλο μου τους αποστατες για πισω.
Πανε στον αξονα και φερνουν ολο το ακρο εξω.
Μου κοστισαν 25 ευρω το σιδερο,ο τορνος και οι βιδες και ειναι 3ποντοι.

Το σιδερο πως ηταν οταν το πηρα απο τον τορνο κ το μουαγιε που το ειχαμε για να κανουμε τις τρυπες...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Εδω ξεκιναει το τρυπημα...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Εδω εχουμε τν φιλο μου που μου εχει φτιαξει αποστατες,βασεις,χταποδια,εξατμισεις κτλ κτλ...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Και εδω ειναι ετοιμη για τοποθετηση...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Εδω ειναι επανω στο αμαξι τοποθετημενος ο ενας...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Και εδω εχουμε το αποτελεσμα...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Πρηστηκε για τα καλα...
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al


 

Edited by Alexis G.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα !! Εύγε ! Τι έμεινε ακόμη ;

Αυριο παει ηλεκτρολογο για κατι ψιλοπραγματα κ μολις τελειωσει εχει αλλαγη λαδιων,φιλτρου κτλ κτλ και μετα κτεο.

Τελειωνω σιγα σιγα! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.