Jump to content
Alexis G.

Alexandros Mk2-Vw Golf Mk2 Gti Rebuild...

Recommended Posts

Επισης σημερα τελειωσα και με τις προφυλακτηρες. 
Πηρα την πισινη που την ειχα παει για να της φτιαξουν τελαρο για την πινακιδα και πηρα πολυεστερα και εκλεισα τα προβολακια στην μπροστινη . 

Εδω ειναι καθως φτιαχνω την μπροστινη...
bn7i.jpg

sudw.jpg

00zx.jpg

lz5n.jpg

3pui.jpg

κ εδω ειναι η πισινη επανω στο αμαξι...
bz72.jpg

Τωρα μενει να ετοιμαστουν και να βαφτουν.  :good:

Edited by Alexis G.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, μια ερώτηση μόνο, τι βούρτσα έβαλες? Γιατί θέλω να γυαλίσω και εγώ κάτι ζάντες και το ψάχνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, μια ερώτηση μόνο, τι βούρτσα έβαλες? Γιατί θέλω να γυαλίσω και εγώ κάτι ζάντες και το ψάχνω...

Θα πας σε χρωματοπωλειο και θα ζητησεις πανινη βουρτσα για γυαλισμα.

Κανα 7ευρω εχει κ αλλα τοσα περιπου η αλοιφη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλειά και μερακλίδικη !!

 

Το 2άρι που σου εδωσε ο Billgr4 απο άλλη γωνία:

aQ0szEY.jpg

Edited by Speedy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλειά και μερακλίδικη !!

 

Το 2άρι που σου εδωσε ο Billgr4 απο άλλη γωνία:

aQ0szEY.jpg

Ενα παρομοιο αποτελεσμα στο περιπου περιμενω να βγαλω! ;)

 

Ξεκινησα και το ξηλωμα στο Μκ3...

Εβγαλα πλεξουδες και εχω λυσει βασεις κ ημιαξονια για να ειναι ετοιμο το μοτερ για να βγει και μετα θα βγουν γεφυρες,ψαλιδια,ακρα,αξονες κτλ για να βαφτουν και να ειναι πενα για να τα βαλω στο δικο μου!

Ακολουθουν φωτογραφιες απο το ξηλωμα...

nkpw.jpg

p2j5.jpg

Ξηλωσα εντελως το εσωτερικο για να με βολευει κ μετα που θα λυσω πεταλιερα κτλ...

6zjl.jpg

opm9.jpg

και αυτη ειναι η πλεξουδα του ABF βγαλμενη...

umf2.jpg

 

Edited by Alexis G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τ καλα σου λογια φιλε. Οντως το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Οταν τις δεσω θα βαλω loctite κόλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες ποια συγκεκριμενα και τιμη/ποσοτητα.Ξερω οτι οι κολες που δεινουν οι διαφορες εταιριες (bbs,rh,borbet κτλ) ειναι πανακριβες.Φιλος εκανε δουλεια και με παρμπιτζοκολα που την βρηκε σε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επεστρεψα κ εγω μετα απο 1 μηνα γιατι εμεινα πισω λογω του οτι οι πλεξουδες ηταν για το π@@τσο ξεραμενες και κομμενες και παλι καλα βρεθηκε ενας φιλος που τα ξερει απ'εξω αυτα και τις εχω στειλει και μου τις εφτιαξε κ περιμενω να μου τις στειλει ετοιμες να τις κουμπωσω.
Κατα τα αλλα εδεσα τις ζαντες οι οποιες βαφτηκαν χρυσες τελικα...ντακαρισα το αμαξι κ εβαλα γεφυρα-ψαλιδια-ακρα-αξονα κτλ απο το Μκ3 αφου πρωτα βαφτηκαν...μπηκαν τα φρενα κομπλε...εβαλα και την αναρτηση Kw variant ρυθμιζομενη υψος-σκληροτητα και βαφτηκαν και τα πατωματα με αντισκωριακο χρωμα .
Α και επισης εβαλα και το μοτερ αφου πρωτα πλυθηκε-βαφτηκε κτλ... 
Ανεβαζω και φωτογραφιες  για το κοινο. :p 


BBS RXII ετοιμες δεμενες...

img_20140321_174511_zps20886a89.jpg

img_20140321_173515_zps628758b8.jpg


Εδω εχουμε το μοτερ που το επλυνα και μετα πως εγινε ...

img_20140228_124747_zpsdb66016f.jpg

img_20140228_135339_zpsc0414f48.jpg

img_20140304_150230_zps98b0bf21.jpg

IMG_20140315_203437_zps3e757eaa.jpg

και εδω εχουμε φωτογραφιες απο τα πατωματα πριν βαφτουν και μετα 

img_20140226_183542_zps94337410.jpg

42b1bc3c-fa9b-43e6-8e9f-217f150bd543_zps

εδω το σκαρι αδειο και ντακαρισμενο...

img_20140312_151604_zpsb04d6908.jpg

img_20140312_192410_zpsb2418ced.jpg

εδω τα πραγματα που μπηκαν...

IMG_20140312_191649_zpse172ac99.jpg

IMG_20140316_123049_zpsb2851fe8.jpg

εδω ειναι με προχειρες ζαντες γιατι δν εχω βαλει λαστιχα ακομα στις δικες μου...

img_20140318_194032_zps6d1f893e.jpg

και εδω ειναι πριν μπει το μοτερ κ αφου μπηκε...

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al





 

Edited by Alexis G.
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αυτα προς το παρον. Περιμενω πλεξουδες για να ξεκινησω να δενω και μεσα. 
Οποτε απο εβδομαδα θα εχουμε εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites

Alexis G πολύ καλή δουλειά, άντε να δούμε και το εσωτερικό 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε. Σιγα σιγα θα ξεκινησω και το εσωτερικο.
Τωρα θα παρω και κετσε για να μπει μεσα κ θα ξεκινησω απο εβδομαδα πιστευω.  
Παντως η μερια του οδηγου θα ειναι πολεμικη και για τους συνεπιβατες θα εχουμε κυριλα με δερματινα απο corrado ημιμπακετ μπροστα και μπακετ πισω.  :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

ταμπλο  απο 2αρι ή 3αρι γνωμη μου βαλτα πακετο απο το 3αρι αφου ειναι και ac

Edited by GIORGOS VR6
Link to comment
Share on other sites

To a/c θα καταργηθει απλα δεν εβγαλα το κομπρεσσορα τωρα γιατι δεν βρισκω μια τροχαλια που χρειαζομαι. Ταμπλο απο Μκ2 θα μπει...θεωρω ιεροσυλια να εχεις δυαρι και να του βαζεις ταμπλο απο τριαρι,τεσσαρι και τ λοιπα.
Γνωμη μου ειναι οτι περνεις δυαρι για να εχεις δυαρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη θα ήθελα να στείλεις με μήνυμα τις φωτογραφίες της ανακατασκευής στη σελίδα Old school GR στο fb.Είμαι διαχειριστής και θα θελα να τις ανεβάσω  για να τις δουν κ τα υπόλοιπα μέλη της σελίδας μας γιατί μοιραζόμαστε όλοι την αγάπη για το κλασσικό!

Μπες ρίξε μια ματιά στη σελίδα και αν θες στείλ τες με μήνυμα!

 

Το αυτοκίνητο θα γίνει υπέροχο!

Ο συνδυασμός χρώματος καπάκι-εισαγωγή είναι αλλού!

Προχώρα και εύχομαι να τελειώσει γρήγορα να το χαρείς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nα ενημερωσω οτι πηρε μπρος κομπλε το αμαξι . 
Τελειωσαμε και το χταποδι. Βαλαμε ψυγειο,βεντιλατερ,μετοπη κτλ κ εχω τελειωσει απο θεμα μοτερ.

Εδω εχουμε φωτο απο το χταποδι 4-1 που μου εφτιαξε ο φιλος μου...

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

και εδω απο το αμαξι π καθαριστηκε μεσα εξω κ μονωσα  τ τζαμια μην γεμισει σκονη παλι γιατι θα μπει ουρανος,μοκετες κ τα λοιπα μες την εβδομαδα.

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0al

 

Edited by Alexis G.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά!! Ολοκαίνουργιο το έκανες! Περιμένω πως και πως να δω το εσωτερικό!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε. 
Εντος των ημερων θα αρχισει να διαμορφωνεται κ το εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε. 

Εντος των ημερων θα αρχισει να διαμορφωνεται κ το εσωτερικο.

 

Θα παίξει digifiz να τρελάνουμε κόσμο ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνονόματε Αλέξη, πολύ ωραίο το εργαλείο σου, πραγματικά το βλέπω και ζηλεύω.

Εδώ είναι και το δικό μου (δεν το εχω πλέον στην κατοχή μου) http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=53456#entry505280

 

Είδα λοιπόν το χταπόδι σου και θυμήθηκα τα δικά μου. Είχα λοιπόν βάλει εγκέφαλο HOLZ φίλτρο αέρος K&N και χταπόδι 4/1. Κάποια στιγμή πήρα βόλτα του μηχανικού μου το GTI που ήταν μαμά και είδα ότι τράβαγε αισθητά καλύτερα από το δικό μου που είχε όλα αυτά επάνω. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω να βρω τι φταίει. Σε μια επίσκεψη λοιπόν στο παλικάρι που μου είχε βάλει τον εγκέφαλο που πήγαινα κάθε τόσο και μου έκανε update στο chip (αυτός έφτιαχνε τότε και group A αυτοκίνητα και τέτοια), κάνει έτσι και βλέπει το χταπόδι και θυμάμαι μου λέει "καλά τρελός είσαι και περιμένεις με τέτοιο χταπόδι να πάει το αυτοκίνητο σου ; Τέτοιο χταπόδι βάζουμε στα group A που έχουν τεράστιες εισαγωγές και ελεύθερα φίλτρα "

Αγόρασα λοιπόν ένα Supersprint χταπόδι 4/2/1 το έριξα πάνω και πραγματικά το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε, τράβαγε τρελά από χαμηλά ανέβηκε η ροπή του, καμιά σχέση με πριν.

 

Το θυμήθηκα λοιπόν μόλις είδα το χταπόδι σου. Αν δεν εχεις λοιπόν σκοπό να πειράξεις τις εισαγωγές άσε καλύτερα την δικιά του επάνω η φτιάξε ένα 4/2/1

 

Φιλικά πάντα και εύχομαι να το χαρείς όπως χαιρόμουνα και εγώ το δικό μου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνονόματε Αλέξη, πολύ ωραίο το εργαλείο σου, πραγματικά το βλέπω και ζηλεύω.

Εδώ είναι και το δικό μου (δεν το εχω πλέον στην κατοχή μου) http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=53456#entry505280

 

Είδα λοιπόν το χταπόδι σου και θυμήθηκα τα δικά μου. Είχα λοιπόν βάλει εγκέφαλο HOLZ φίλτρο αέρος K&N και χταπόδι 4/1. Κάποια στιγμή πήρα βόλτα του μηχανικού μου το GTI που ήταν μαμά και είδα ότι τράβαγε αισθητά καλύτερα από το δικό μου που είχε όλα αυτά επάνω. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω να βρω τι φταίει. Σε μια επίσκεψη λοιπόν στο παλικάρι που μου είχε βάλει τον εγκέφαλο που πήγαινα κάθε τόσο και μου έκανε update στο chip (αυτός έφτιαχνε τότε και group A αυτοκίνητα και τέτοια), κάνει έτσι και βλέπει το χταπόδι και θυμάμαι μου λέει "καλά τρελός είσαι και περιμένεις με τέτοιο χταπόδι να πάει το αυτοκίνητο σου ; Τέτοιο χταπόδι βάζουμε στα group A που έχουν τεράστιες εισαγωγές και ελεύθερα φίλτρα "

Αγόρασα λοιπόν ένα Supersprint χταπόδι 4/2/1 το έριξα πάνω και πραγματικά το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε, τράβαγε τρελά από χαμηλά ανέβηκε η ροπή του, καμιά σχέση με πριν.

 

Το θυμήθηκα λοιπόν μόλις είδα το χταπόδι σου. Αν δεν εχεις λοιπόν σκοπό να πειράξεις τις εισαγωγές άσε καλύτερα την δικιά του επάνω η φτιάξε ένα 4/2/1

 

Φιλικά πάντα και εύχομαι να το χαρείς όπως χαιρόμουνα και εγώ το δικό μου :)

Πανεμορφο το Golfaki σου φιλε μου κ ευχαριστω για τ καλα σου λογια.

Για το χταποδι το ξερω οτι το 4-1 θα μ δωσει μονο ψηλα αλλα εχω σκοπο να το ανεβασω κ αλλο το ABF. Δεν θα μεινει μαμα. Αν ειχα σκοπο για μαμισιο θα αφηνα το 4-2-1 το μαμισιο.

 

Θα παίξει digifiz να τρελάνουμε κόσμο ;

Οχι...δυστυχως αλλα κ ευτυχως γιατι κολλανε :p . Καντραν απο Μκ3 θα εχει με λευκες πλακες Birba Racing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα.
Πηρα και ουρανο με κολωνακια.

10322832_10201864301279108_1426742741149

Ερχονται φωτο απο τ εσωτερικο που αρχιζει να παιρνει μορφη!
 

Edited by Alexis G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο 2αρι!

 

Ερωτηση...τα κωλοφαναρα θα τα κρατησεις ή θα βαλεις κατι πιο old school;

Αυτα θα αφησω απλα ισως τα κανω λιγο πιο σκουρα...θα δειξει.

Μονο αυτα αξιζουν.

Τα υπολοιπα που βγαινουν ειναι πολυ νιντζα. :p

Θα ανεβασω κ φωτο αυριο απο εσωτερικο.

Δεν εβγαλα σημερα γιατι δν ειχα φως αρκετο κ δεν φαινοταν τιποτα μεσα στην μαυριλα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.