Jump to content
Alexis G.

Alexandros Mk2-Vw Golf Mk2 Gti Rebuild...

Recommended Posts

Πριν απο 15-16 χρονια ειχαμε κανει μια μετατροπη ενα manhattan σε 1.8gti και βλεποντας τα δικα σου το θυμηθηκα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν 15-16 χρονια εγω ημουν 5 χρονων.
Τοτε ειχε ο πατερας μου Golf Mk1 Gti και μετα πηρε το Mk2 Gti 8ν μοντελο 86' με λεπτες προφυλακτηρες, ηλιοροφη και φυσικα μηχανικο ψεκασμο.
Για την εποχη του ακομα και το 8ν με τα 112hp ηταν υπερ αρκετο.

Να σημειωσω οτι αυτο το Μk2 το εχουμε ακομα και ειναι το ανθρακι που εχω βαλει φωτο μαζι με το δικο μου στην προηγουμενη σελιδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν 15-16 χρονια εγω ημουν 5 χρονων.

Τοτε ειχε ο πατερας μου Golf Mk1 Gti και μετα πηρε το Mk2 Gti 8ν μοντελο 86' με λεπτες προφυλακτηρες, ηλιοροφη και φυσικα μηχανικο ψεκασμο.

Για την εποχη του ακομα και το 8ν με τα 112hp ηταν υπερ αρκετο.

Να σημειωσω οτι αυτο το Μk2 το εχουμε ακομα και ειναι το ανθρακι που εχω βαλει φωτο μαζι με το δικο μου στην προηγουμενη σελιδα.

ο ασσος που βρισκεται?ξερεις?το θελω :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο ασσος που βρισκεται?ξερεις?το θελω :D

To Μκ1 το ειχε βαρεσει και ηθελε καπο,φτερο,προφυλακτηρα κτλ...και το ειχε δωσει για ανταλλακτικα και πηρε το Mk2 μετα.

Μπροστα μαλιστα δεν θυμαμαι την μαρκα ηταν αλλα ειχε βαλει προφυλακτηρα αλλον και ειχε κ ζαντες 16'' 8ιντσες παρακαλω... :p

Οριστε και μια φωτο απο το Μk1 πολυ παλια...οτι φαινεται δηλαδη.

10516729_10202287337614752_6298278726617

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω πως ειμαστε πολλοι λατρεις των Old School αυτοκινητων.
Εαν πανε ολα καλα παιδια το καλοκαιρακι θα ξεκινησω νεο rebuild σε αλλο Mk2 που θα γινει ακομα καλυτερη δουλεια και θα θυμιζει ανακατασκευες σαν αυτες που βλεπουμε στο vwvortex και μενουμε μ@λακες...
Οχι τιποτα αλλο...αλλα αμα δεν εχω ενα Mk2 να ''παλευω'' κατι με πιανει. :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια χρονιά βρήκε τον Αλέξη με καινούργια πραγματάκια ;;;

 

Για να δούμε το update του..

 

Καλή Χρονιά Σε όλους με Υγειά !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια χρονιά βρήκε τον Αλέξη με καινούργια πραγματάκια ;;;

 

Για να δούμε το update του..

 

Καλή Χρονιά Σε όλους με Υγειά !!

Καλησπερα παιδες.

Χρονια πολλα κ καλη χρονια κ απο εμενα.

Λοιπον...περιμενω εντος των ημερων σαλονι απο Μκ2 γκρι υφασματινο εμπρος-πισω...γιατι δεν πηγαινε με τ στυλ του αυτοκινητου η σκαφη μαζι με τα δερματινα τ Corrado που αφηναν κενα πισω...κ ετσι θα βαλω τα υφασματινα που βρηκα σε γκρι χρωμα.

Εχω και ταμπλαδες σε γκρι χρωμα κ θα κοιταξω μηπως τς βαλω για να δεσουν τα καθισματα.

Θα δειξει...

Μεχρι να τ βαλω εχω ενα βιντεο με ενα πατηματακι πρωτη-δευτερα...

Και επισης να πω οτι ειμαι σε αναζητηση Μκ2 διπορτου με ηλιοροφη.

Οποιος εχει κατι στο νου του μου λεει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν ειναι να βαλεις ηλιοροφη μη βαλεις απο MK2 γιατι θα πρεπει να κοψεις ουρανο, βαλε απο polo που ειναι κουμπωτη. Ειναι ελαχιστα μεγαλυτερη αλλα δεν φαινεται ζητημα να την ξεχωρισεις με γυμνο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν ειναι να βαλεις ηλιοροφη μη βαλεις απο MK2 γιατι θα πρεπει να κοψεις ουρανο, βαλε απο polo που ειναι κουμπωτη. Ειναι ελαχιστα μεγαλυτερη αλλα δεν φαινεται ζητημα να την ξεχωρισεις με γυμνο ματι.

Δεν ψαχνω Μκ2 με ηλιοροφη για να την βαλω στο δικο μου.

Απλα ψαχνω μια καροτσα καλη Μκ2 με ηλιοροφη για να ξεκινησω αλλη μια ανακατασκευη που θελω.

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω οτι συντομα θα ξεκινησω μια παρουσιαση και το Mκ2 του πατερα μου που θα το γυρισω απο manhattan σε small bumper χαμηλωμενο κτλ κτλ...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και αλλο ενα βιντεακι.
Τραβηγμενο στον γεματο σκουπιδια Πυργο! :p
Stock ABF spinning acceleration...

Edited by Alexis G.
Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω ξανα μετα απο καιρο.
Λογω στρατιωτικης θητειας εχω μεινει πισω με το αμαξι. 
Το σαλονι το πηρα απλα λογω του οτι ειμαι 1 μερα μακρια απο το σπιτι μου δεν μπορω να εχω υλικο. 
Προς το παρον παρτε μια φωτογραφια απο το εσωτερικο με το αλλο σαλονι...και απο τν νεο μηνα θα εθρουν κ αλλες!
Παντως μπορω να πω πως μαζευτηκε πολυ το εσωτερικο.

10959601_10203445458407048_5128126603224

 

Edited by Alexis G.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια επένδυση με μπεζ ή baseball δέρμα στο σαλόνι κι αν σκέφτεσαι να το κάνεις πολεμικό όχημα μ' ένα κλουβί θα γίνει αλητεία..

 

Καλό υπόλοιπο στη θητεία! Walking_soldier_by_Karasakii.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια επένδυση με μπεζ ή baseball δέρμα στο σαλόνι κι αν σκέφτεσαι να το κάνεις πολεμικό όχημα μ' ένα κλουβί θα γίνει αλητεία..

 

Καλό υπόλοιπο στη θητεία! Walking_soldier_by_Karasakii.gif

Μου αρεσει η ιδεα  για κλουβι.

Eαν εχεις δει καμια φωτο πουθενα βαλτην να παρω μια ιδεα.

Κατι τετοιο εννοεις? 

http://www.coolmodifiedcars.com/wp-content/gallery/turbo-vw-golf-mk3-1-8l-engine-swap/turbo-vw-golf-mk3-1-8l-engine-swap-roll-cage.jpg

Edited by Alexis G.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις πρόσβαση στα πίσω καθίσματα και να μπορεί να κάτσουν πίσω θα πρέπει να ακολουθήσεις κάτι σαν κι αυτά εδώ. Ή μια μίξη από αυτό που έβαλες και από τα παρακάτω..

 

http://www.sportseats4u.co.uk/safety-devices-vw-golf-mk3-roll-cages/prod_4466.html

 

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6933610-HPA-Motorsports-Club-Sport-Roll-Bar-Sale

 

http://i3.tinypic.com/8fb7nep.jpg

http://oi1.tinypic.com/8e74f15.jpg

http://oi5.tinypic.com/8ejpc9s.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θελω να εχω προσβαση στα πισω καθίσματα. Επισης ειναι πιο ωραιο να φτάνουν μέχρι το ταμπλό οι μπάρες παρά να σταματάνε στ κολώνα. Και πίσω άμα βγαίνει η χιαστι θα είναι κομπλε.

Edited by Alexis G.
Link to comment
Share on other sites

Ναι θελω να εχω προσβαση στα πισω καθίσματα. Επισης ειναι πιο ωραιο να φτάνουν μέχρι το ταμπλό οι μπάρες παρά να σταματάνε στ κολώνα. Και πίσω άμα βγαίνει η χιαστι θα είναι κομπλε.

 

Αν θέλεις να βγαίνει η χιαστί για να μπαίνουν οι επιβάτες και την ξαναβάζεις όταν δεν μεταφέρεις κόσμο οκ. Πιστεύω όμως ότι δεν θα είναι το ίδιο ασφαλή με την μόνιμη. Για μόνιμη χιαστί αλλάζεις σχέδιο και πας κάπως έτσι (μια ιδέα)..

 

-μια μπάρα στις πίσω κολώνες ακριβώς πάνω από τα πίσω προσκέφαλα(1- ουρανός)

-μια χιαστί(2) στα πίσω προσκέφαλα

-μια χιαστί (3) πάνω από τα κεφάλια των πίσω επιβατών

 

Αν θέλεις περισσότερη σιγουριά συνδέεις με δυο ευθείς σωλήνες(κόκκινες γραμμές) το πίσω "Π" με το μεσαίο "Π". Λίγο πρόχειρα σε εικόνα θα βγει κάπως έτσι. Μπροστά παίζεις μπάλα όπως θες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι να το κανεις βρε παλικαρακι μου το ρολ κειτζ σε πολιτικο αμαξι??κοιταξε να το κανεις οσο πιο οεμ γινεται το αμαξι γιατι εχεις κανει μια πολυ ομορφη δουλεια.μην χαλας το ολο συνολο με καγκουριες τωρα.τετοιου ειδους μοντιφες ταιριαζουν σε αλλη βελτιωση.φτιαξε π.χ ενα γυμνο 2αρι για 400αρι και ριξε μεσα και κοτετσι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.