Jump to content
Alexis G.

Alexandros Mk2-Vw Golf Mk2 Gti Rebuild...

Recommended Posts

Δεν είπα ότι θα το κάνω στανταρ έτσι απλά εχω δει κ στο εξωτερικό που το κάνουν σε "πολιτικα" δυαρια και μ άρεσε.

Τώρα θα δειξει...

Γιατι ΟΕΜ τώρα δύσκολα γίνεται γιατι εχω κλείσει καπό κτλ κτλ.

Και έτσι κ αλλιώς ψαχνω καρότσα με ηλιοροφη για ανακατασκευη για να τ κάνω όσο πιο original μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή δουλειά!!! Nice nice!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες με ενα βιντεακι in car.
Για μαμα μοτερ του 96' με χταποδι,εξατμιση και 1150κιλα περιπου που ζυγιζει τ αμαξι στο πατημα λογω του οτι ειμαι δικαβαλος καλα φορτωνει.

https://www.youtube.com/watch?v=L_WBrc8M1rY

Edited by Alexis G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαθε να κανεις εκκινησεις! :D

κατα τα αλλα κελαιδαει!

Χαχα...δεν ειναι οτι δν ξερω να το ξεκιναω.

Απλα δεν εχω καλα λαστιχα μπροστα.

Και οσοι ξερουν απο ABF ξερουν οτι αμα βαρεσει κοφτη μετα κλαφτα. Ειναι σαν ν πατας φρενο.

Γι'αυτο κ παιζω με το γκαζι κ δν το αφηνω ν βαρεσει κοφτη.

Εδω ειναι βιντεακι με λαστιχα της προκοπης.

 

Edited by Alexis G.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυο φωτο ακομα.
Θα φτιαξω κατι λεπτομερειες στο εξωτερικο του αυτοκινητου και επισης θελω και στο εσωτερικο να δοκιμασω κατι αλλες ταπετσαριες που ειναι στο χρωμα των καθισματων.

jgjg_zpsdpgy7rvv.jpg

P3181030_zpshaxnrfm9.jpg

Edited by Alexis G.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα update για κατι λεπτομερειες που εφτιαξα στο εσωτερικο.
Λοιπον...
Εβγαλα την φουσκα των ταχυτητων την μαμα και εβαλα αλλη μαυρη αφου πρωτα τς εκανα κοκκινες ραφες κ επισης πηρα δερματινη μαυρη κ εφτιαξα κ το πλαστικο του χειροφρενου.
Ακολουθουν φωτογραφιες...

Εδω ειναι το πλαστικο του χειροφρενου οταν το εφτιαχνα...

P3191046_zpsaoaz5ee0.jpg

P3191047_zpsak4aw9jo.jpg

P3191054_zpsuypqsp7b.jpg

P3191053_zpsjcdg7isj.jpg

Και εδω μια φωτογραφια επανω στο αμαξι η φουσκα μαζι με το πλαστικο τ χειροφρενου...
 

P3191058_zpspre5l62f.jpg

Αυτα προς το παρον.
Τωρα στο εσωτερικο θελω να δοκιμασω στις πορτες τις ταπετσαριες που εχω στο χρωμα των καθισματων κ βλεπουμε.

Για το τελος μια φωτογραφια απο τα Μk2 της οικογενειας.

10877962_4963841351641_179711903_n_zps12

Edited by Alexis G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ανανεωση.
Ειχα φρυδακι για μασκα με 4 φαναρια και για να μην δωσω τζαμπα 50αρικο εφοσον ειχα πολυεστερα κ οτι αλλο χρειαζομουν εκατσα και το εφτιαξα για να μπει σε μασκα με 2 φαναρια οπως η δικη μου.
Το αποτελεσμα πολυ καλο και το αμαξι αλλαξε ολο.
Ακολουθουν φωτογραφιες.

Το φρυδακι ενω το εχω στοκαρει...

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphialpha0

Εδω φαινεται το κομματι που εκλεισα με πολυεστερα...

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphialpha0

Εδω ειναι ασταρομενο...

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphialpha0

Και εδω ειναι ετοιμο και τοποθετημενο επανω στο αμαξι...

P3201062_zpsf27wzq2f.jpg

P3201064_zpsbwzrgdof.jpg
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε με το ίδιο μεράκι που σε διακρίνει και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει. Όσο κόπο και χρήμα να έριξες. Μόνο μην το πουλήσεις αργότερα. Νομίζω επόμενη στάση μετά το εσωτερικό είναι η πίσω όψη. Χωρίς να ξεπεράσεις τα όρια που ορίζει το πλαϊνό μέρος του αυτοκινήτου..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε με το ίδιο μεράκι που σε διακρίνει και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει. Όσο κόπο και χρήμα να έριξες. Μόνο μην το πουλήσεις αργότερα. Νομίζω επόμενη στάση μετά το εσωτερικό είναι η πίσω όψη. Χωρίς να ξεπεράσεις τα όρια που ορίζει το πλαϊνό μέρος του αυτοκινήτου..

Να το πουλησω δεν παιζει.

Απλα θελω να βρω μια καροτσα με ηλιοροφη να φτιαξω σιγα σιγα κ να το κανω original.

Αλλα να τα κανω ολα μονος μου...ακομα και το βαψιμο.

Τωρα για την πισω οψη που λες.

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα τελικο με διπλες λοξες μπουκες οπως βγαινει το μαμα.

Θα δειξει παρα πολυ πιστευω.

Αυτο εχω σκεφτει μεχρι τωρα κ επισης θελω να βαλω μπροστα αποστατες και να το χαμηλωσω και αλλο μπρος πισω.

Αυτα προς το παρον.

Εσυ εχεις καμια ιδεα για το πισω μερος που μου διαφευγει?

υ.γ: Να σημειωσω πως εχω αρχισει να πιστευω πως εκανα μαλακια που εκλεισα το καπο πισω.

Ναι μεν το κανει αρκουδι αλλα αμα ηταν original με πινακιδα αλλα χωρις σηματα κτλ θα ηταν πιο καλο πιστευω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπροστά σε σχέση με τα μαρσπιε έχεις ήδη αρκετή διαφορά και νομίζω πως θα πρέπει να τα φέρεις στην ίδια ευθεία μαζί και το πίσω. Άρα πρέπει να χαμηλώσεις τα μαρσπιε.

Για την πινακίδα που λες και το παρατηρώ θα έπρεπε ήδη να έχεις πάρει τα μέτρα για την πίσω πινακίδα στο πορτ μπαγκαζ όπως και για το κεντρικό σήμα πάνω από τον προφυλακτήρα. Άλλα σήματα είναι νομίζω περιττά.

Όσο για την εξάτμιση προσωπική μου γνώμη είναι ναι μεν διπλή αλλά ευθεία και λίγο μεγαλύτερης διαμέτρου και νίκελ.

Δουλειές που σου άνοιξα θα μου πεις αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη χωρίς να χρειάζεται να την εφαρμόσεις.. :sorry:

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπροστά σε σχέση με τα μαρσπιε έχεις ήδη αρκετή διαφορά και νομίζω πως θα πρέπει να τα φέρεις στην ίδια ευθεία μαζί και το πίσω. Άρα πρέπει να χαμηλώσεις τα μαρσπιε.

Για την πινακίδα που λες και το παρατηρώ θα έπρεπε ήδη να έχεις πάρει τα μέτρα για την πίσω πινακίδα στο πορτ μπαγκαζ όπως και για το κεντρικό σήμα πάνω από τον προφυλακτήρα. Άλλα σήματα είναι νομίζω περιττά.

Όσο για την εξάτμιση προσωπική μου γνώμη είναι ναι μεν διπλή αλλά ευθεία και λίγο μεγαλύτερης διαμέτρου και νίκελ.

Δουλειές που σου άνοιξα θα μου πεις αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη χωρίς να χρειάζεται να την εφαρμόσεις.. :sorry:

Μπροστά θα μπουν αποστάτες και θα χαμηλωσω.

Πισω για το πορτπαγκαζ προς το παρον θα μείνει έτσι.

Αλλα σιγουρα θα αλλαξω εξάτμιση.

Μόνο που μου έχουν κολλήσει οι λοξες μπουκες!

Θα δουμε τωρα. Μες το Σαββατοκυριακο πιστευω θα εχω τελειώσει κ με τις ταπετσαρίες οποτε θα κλεισω προσωρινά τ κεφάλαιο "εσωτερικό" και θα ασχοληθώ με τα εξω που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά θα μπουν αποστάτες και θα χαμηλωσω.

Πισω για το πορτπαγκαζ προς το παρον θα μείνει έτσι.

Αλλα σιγουρα θα αλλαξω εξάτμιση.

Μόνο που μου έχουν κολλήσει οι λοξες μπουκες!

Θα δουμε τωρα. Μες το Σαββατοκυριακο πιστευω θα εχω τελειώσει κ με τις ταπετσαρίες οποτε θα κλεισω προσωρινά τ κεφάλαιο "εσωτερικό" και θα ασχοληθώ με τα εξω που λέμε.

Έχω να προσθέσω και ένα πιο σκούρο πίσω φανάρι. Όχι ολόκληρο, μόνο το επάνω μισό πιστεύω θέλει ένα τόνο smoked.Περιοχή φλας και όπισθεν. Θα αλητεψει πολύ..

Αυτές ήταν οι προτάσεις μου. Από εδώ και πέρα μόνο εσύ ξέρεις πως και πόσο θα κινηθείς.. ;)

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω να προσθέσω και ένα πιο σκούρο πίσω φανάρι. Όχι ολόκληρο, μόνο το επάνω μισό πιστεύω θέλει ένα τόνο smoked.Περιοχή φλας και όπισθεν. Θα αλητεψει πολύ..

Αυτές ήταν οι προτάσεις μου. Από εδώ και πέρα μόνο εσύ ξέρεις πως και πόσο θα κινηθείς.. ;)

Στο μυαλό μου είσαι! :Ρ

Edited by Alexis G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3xU6j8el.jpg

Το είδα και λέω δεν είναι δυνατόν..Το παραπάνω συγκεντρώνει τις περισσότερες από τις αλλαγές που σου πρότεινα..! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3xU6j8el.jpg

Το είδα και λέω δεν είναι δυνατόν..Το παραπάνω συγκεντρώνει τις περισσότερες από τις αλλαγές που σου πρότεινα..! ;)

Θα το προτιμουσα αμα δεν ειχε αυτο στο τζαμι και αμα ειχε μαυρο το πλαστικο στην κλειδαρια του πορτπαγκαζ.

Και επισης το τελικο δεν μ αρεσει!

Κατα τα αλλα ειναι τουμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα στο κλαμπ.
Τωρα κοιταμε για βελτιωση κινητηρα.
Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω. :)

Edited by Alexis G.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.
Επιστρεφουμε με νεα πατουμενα στο αυτοκινητο μιας κ τα παλια εγιναν λιωμα.
Αγορασα τετραδα Yokohama S-Drive 195/40r16.
Οι μεχρι τωρα εντυπωσεις πολυ καλες.

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphialpha1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.