Jump to content
zgr

Θορυβος Κινητηρα Στην Εκκινηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.Ειναι ο τριτος χειμωνας που εχω το Passat(1.4 Tsi) και ξανα τα ιδια!Απο τον πρωτο χρονο μολις χειμωνιασει και η θερμοκρασια παιζει κατω απο 15 βαθμους μολις παταω το κλειδι για να βαλω μπροστα και για 1 δευτερολεπτο(στιγμιαια δηλαδη) ακουγεται ενα κροταλισμα-συντονισμος απο τον χωρο του κινητηρα.Αυτο το κανει επαναλαμβανω με κρυο καιρο.Οταν η θερμοκρασια ειναι πανω απο 20 βαθμους και ολο το καλοκαιρι δεν το κανει ποτε.Η πρωτη σκεψη ειναι οτι ισως ειναι καδενα και καποιοι μου ειπαν οτι ισως ειναι ο μεταβλητος χρονισμος μεχρι να ανεβουν τα λαδια.Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αλλα αν ηταν φυσιολογικο δεν θα επρεπε να το κανουν ολα τα Passat?

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον ήχο τον είχα και γω ... αλλάξαμε μια βαλβίδα που ανεβάζει τα λάδια στην εκκίνηση αλλά πάλι τα ίδια... δεν το έψαξα παραπάνω γιατί φοβήθηκα ότι θα ανοίξουμε μεγάλο κοστολόγιο (καδένα ?) και ήμουν εκτός εγγύησης ...

 

Όταν το έβαζα μπροστά για λίγα δεύτερα έκανε σαν ντίζελ ... κροτάλιζε... μου είπαν ότι το κάνει μέχρι να ανεβάσει τα λάδια λόγω τουρπίνας ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον ήχο τον είχα και γω ... αλλάξαμε μια βαλβίδα που ανεβάζει τα λάδια στην εκκίνηση αλλά πάλι τα ίδια... δεν το έψαξα παραπάνω γιατί φοβήθηκα ότι θα ανοίξουμε μεγάλο κοστολόγιο (καδένα ?) και ήμουν εκτός εγγύησης ...

 

Όταν το έβαζα μπροστά για λίγα δεύτερα έκανε σαν ντίζελ ... κροτάλιζε... μου είπαν ότι το κάνει μέχρι να ανεβάσει τα λάδια λόγω τουρπίνας ...

Ετσι ακριβως οπως το λες σαν ντιζελ,κανει ενα κρρρρ... για ενα δευτερολεπτο.Στο κανει συνεχεια χειμωνα-καλοκαιρι η μονο με χαμηλες θερμοκρασιες?Και εμενα αυτο μου εχουν πει οτι το κανει μεχρι να ανεβουν τα λαδια.Το Passat ποσο καιρο το εχεις?

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε συνήθως τον χειμώνα...όταν δηλαδή πέσει η θερμοκρασία...

 

Το είχα απο το 3/2008 μέχρι τον 11/2013 ....

 

Το έδωσα και τώρα έχω το GOLF VII 1.4 TSI ACT

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση JKalimer.

Αν ειναι καδενα γιατι να ακουγεται μονο με χαμηλη θερμοκρασια και οχι παντα?

Υπαρχει καμια πιθανοτητα τετοιο θορυβο(κρρρρ) να κανει η αντλια βενζινης?

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Ένα δυνατό κρρ κάνει και εμένα όταν το βάζω μπρός για 1-2 δευτερολεπτα και μετά επανέρχεται κανονικά.

 

Κάτι έιχα ακουσει οτι παίζει ρολο το φίλτρο λαδιού....

Link to comment
Share on other sites

Ένα δυνατό κρρ κάνει και εμένα όταν το βάζω μπρός για 1-2 δευτερολεπτα και μετά επανέρχεται κανονικά.

 

Κάτι έιχα ακουσει οτι παίζει ρολο το φίλτρο λαδιού....

Φιλε Passatouko οταν λες παιζει ρολο το φιλτρο λαδιου τι εννοεις?Υπαρχει περιπτωση να κροταλιζει το φιλτρο λογω κακης ποιοτητας κατασκευης?

Στην πρωτη αλλαγη λαδιων εβαλα τα castrol edge professional longlife III.Mου ειπαν καποιοι, συζητωντας για το θορυβο που αναφερω πιο πανω, οτι αν αλλαξω λαδια(αλλη μαρκα)μπορει να σταματησει.Τι λετε εσεις υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

κάνε την κίνηση και βάλε liqui moly 5-30 .Πρόσθεσε επίσης motorkote.Έχω περίπου 60000 χλμ ποτέ δεν άκουσα να χτυπάει η καδένα κατά την εκκίνηση και ιδιαίτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

κάνε την κίνηση και βάλε liqui moly 5-30 .Πρόσθεσε επίσης motorkote.Έχω περίπου 60000 χλμ ποτέ δεν άκουσα να χτυπάει η καδένα κατά την εκκίνηση και ιδιαίτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Professor ευχαριστω για την συμβουλη σου.Εσυ δηλαδη βαζεις αυτο το αντιτριβικο της motorkote?

Eχω διαβασει οτι καποια τετοια προσθετα μπορει να χαλασουν το ιξωδες του λιπαντικου.Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είμαι άσχετος, με άσχετο αυτοκίνητο και άσχετο κινητήρα (Skoda Roomster 1.2Tsi) αλλά ενίοτε μου κάνει κι εμένα αυτό το κρρρρ για ένα δευτερόλεπτο. Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι είναι καδένα κι εγώ είμαι εκτός εγγύησης. Επίσης το αυτοκίνητο έχει 52.000χλμ και είναι του Ιουλίου του 2010.

 

Αυτό όμως που παρατήρησα είναι το εξής :

 

Επειδή το αυτοκίνητο καίει περίπου 500ml λάδι κάθε 7.000χλμ, που σημαίνει ότι ο δείκτης λαδιού είναι στη μέση, τότε αρχίζει να ακούγεται περισσότερο συχνά αυτό το κρρρ. Αν διατηρώ τη στάθμη του λαδιού στο ανώτερο επιτρεπτό όριο, τότε σχεδόν εξαφανίζεται, δηλαδή αν θα ακουστεί μια φορά στο μήνα ή το δίμηνο.

 

Πάντως δε με βλέπω να αλλάζω καδένα αν δεν αρχίσω να την ακούω και καθημερινά, αλλά και εν κινήσει και ακούγεται για τα καλά όταν τα φτύσει η καδένα. Κάτι μου λέει επίσης ότι δεν είναι η καδένα, αλλά κάτι με το χρόνο που κάνει το λάδι να φτάσει παντού.

 

Όσον αφορά για τα λάδια. Μιας αρχής έβαζαν μέσα Castrol Edge 5w-30, μετά το γύρισαν σε Valvoline 5w-30 και τώρα αν δείτε το site της Skoda προτείνει 5w-40, ειδικά αυτό μου γυρίζει τα μυαλά ανάποδα, γιατί είναι παλιότερης προδιαγραφής λάδι, είναι πιο χοντρό που σημαίνει ότι με πλάγιο κι όχι τίμιο τρόπο προσπαθούν να καταστείλουν την κατανάλωση λαδιού και τρίτον εφόσον είναι πιο χοντρό λάδι μάλλον θα αργεί να ανέβει στην εκκίνηση περισσότερο από το 5w-30 και μάλλον θα κροταλίζει περισσότερο.

 

Όμως μηχανικός δεν είμαι κι απλά κάνω υποθέσεις μια κρύα βραδυά του Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Professor ευχαριστω για την συμβουλη σου.Εσυ δηλαδη βαζεις αυτο το αντιτριβικο της motorkote?

Eχω διαβασει οτι καποια τετοια προσθετα μπορει να χαλασουν το ιξωδες του λιπαντικου.Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Το motorkote είναι αντιτριβικό δεν ανακατεύεται με το λάδι αλλά επικάθεται στα τριβόμενα μέρη-μέταλλα,έτσι αναφέρει ο κατασκευαστής.Εγώ το έχω βάλει 2 φορές μέχρι τώρα και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αρκετα θεματα στο Forum που αφορουν 1.το κροταλισμα κινητηρα στην εκκινηση και 2.τα λαδια, παρατηρησα οτι στιγμιαια με χαμηλη θερμοκρασια αρκετα αυτοκινητα του club κανουν αυτο το θορυβο στην εκκινηση και οτι σε οσους αλλαξαν μαρκα λιπαντικου (ειδικα απο castrol σε κατι αλλο) ο θορυβος αυτος ειτε εξαφανιστηκε ειτε περιοριστηκε.

Φιλε Professor θα δοκιμασω την προταση σου οσον αφορα τα liqui moly και μακαρι να βρω λυση στο προβλημα μου.

Παντως απο οσο θυμαμαι οσο ειχα μεσα στο Passat τα εργοστασιακα λαδια δεν ακουσα θορυβο και μετα την πρωτη αλλαγη αρχισε να ακουγεται το κροταλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλες γιορτες!!!!!!

Σχετικα με το κροταλισμα που γραφεται αν λεμε για τον ιδιο θορυβο δεν εχει σχεση με τη καδενα.Εχω το golf iv (4) 1.6 fsi και ειναι με ιμαντα.Το κανει και μενα πιο πολυ οταν ειναι κρυο αλλα οχι και παντα.Σε αντιπρωσοπεια μου ειπαν για αυτη τη βαλβιδα αλλα δεν ηταν σιγουροι οτι θα εχει αποτελεσμα.Χρησιμοποιω εδω και 7 χρονια τα castrol longlife 5 30.αλλα και φιλος μου που εχει audi 1.6 fsi και βαζει λαδια 10 40 το ιδιο πραγμα του κανει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, στις περισσότερες περιπτώσεις που περιγράφετε, το πρόβλημα είναι στον τεντωτήρα της καδένας. Σαν ανταλλακτικό είναι φτηνό, περίπου 40 ευρω + φπα, αλλά αφενώς τα εργατικά είναι αρκετά, αφετέρου, συνήθως αλλάζουν μαζί και καδένα, γλυσιέρες κτλ. οπότε το συνολικό κόστος ανεβαίνει.

Ρίξτε μια ματιά και εδώ:

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=52386

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Εδώ στην κρύα Γερμανία όταν βάζω μπρος το αμάξι παρατηρώ ένα κροταλισμα. Τώρα η είναι τα λάδια που δεν μου άρεσαν καθόλου όπως λέτε η πριν τον καταλύτη εκεί που πιάνει η εξάτμιση έχει 2 λαστιχάκια τα οποία κόπηκαν (ο εξατμισας Θεσσαλονίκη έκανε επαγγελματικη δουλειά) και μπορεί να είναι από αυτό. Με το που ζεσταθεί όμως όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα ενα πεντολιτρο Liqui Moly Top tech 4200.Συμφωνα με τα γραφομενα αρκετων μελων που αλλαξαν απο Castrol σε Liqui Moly σταματησαν οι θορυβοι και η λειτουργια του κινητηρα εγινε πιο ομαλη http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=56294&page=3#entry552495.Για να δουμε λοιπον μεσα στην εβδομαδα που θα κανω την αλλαγη θα δουμε καμια διαφορα?

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Γνώριμο το κροτάλιασμα και στο δικό μου passat (CAXA - κατασκευή εβδομάδα 4x του 2009).

Ελπίζω/πιστεύω να έχει να κάνει με το φίλτρο λαδιού. Το καλοκαίρι σε αλλαγή λαδιών είχα βάλει τα Mobil ESP Formula1 με φίλτρο το MAN C14130.

Τα πρωινά κάποια στιγμή άρχισα να το ακούω χωρίς απαραίτητα να εχει πολυ κρύο. Σίγουρα η στάθμη του λαδιού δέν ειχε πέσει κάτω απο τη μέση.

Το Νοέμβριο που άλλαξα παλι λάδια έβαλα τα Castrol Edge FST 5W30 με φίλτρο το VW-712/90 και το κροτάλισμα σταμάτησε.

Τα λάδια τα αλλάζω στις 15000χλμ και μέχρι τώρα (~90000χλμ) δέν καίει. Θέλω να πιστεύω πως σε κάποιες περιπτώσεις δυσλειτουργεί η εσωτερική βαλβίδα μέσα στο φίλτρο λαδιού και επιτρέπει στο φίλτρο να αδειάσει απο λάδια με αποτέλεσμα το κροτάλισμα μέχρι να ξαναγεμίσει με λάδι στην εκκίνηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στεφανε μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες και να φταιει το φιλτρο λαδιου.Στην προηγουμενη αλλαγη λαδιων ωστοσο με Castrol edge proffesional 5-30 και το φιλτρο της VW 03C 115 561 B παρουσιαστηκε το κροταλισμα στο δικο μου Passat και συνεχιζει μεχρι σημερα.Τι να πω ελπιζω να ισχυει αυτο που λες και να ηταν ελλατωματικο το φιλτρο λαδιου μιας και εκει πανω που το εχει στον κινητηρα μας σιγουρα αδειαζει αν δυσλειτουργει η βαλβιδα.Οσο για το φιλτρο της MANN που αναφερεις πιο πανω με κωδικο C14130,ειναι φιλτρο αερα αν δεν κανω λαθος.Το λαδιου της MANN εχει κωδικο W-712/90, αυτο εβαλες και το κραταλισμα σταματησε η της VW?

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα Service πριν από δυο εβδομάδες και δεν το άκουσα καθόλου έκτοτε. Η μεγάλη πλάκα είναι ότι δεν ακούστηκε ούτε στο πρώτο μιζάρισμα μετά την αλλαγή λαδιών που έχουν στραγγίσει τα λάδια και σε κάθε προηγούμενη αλλαγή το έκανε. Ότι να 'ναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα Service πριν από δυο εβδομάδες και δεν το άκουσα καθόλου έκτοτε. Η μεγάλη πλάκα είναι ότι δεν ακούστηκε ούτε στο πρώτο μιζάρισμα μετά την αλλαγή λαδιών που έχουν στραγγίσει τα λάδια και σε κάθε προηγούμενη αλλαγή το έκανε. Ότι να 'ναι...

Στρατο καλησπερα.Τι μαρκα λαδια και φιλτρο λαδιου εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στεφανε μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες και να φταιει το φιλτρο λαδιου.Στην προηγουμενη αλλαγη λαδιων ωστοσο με Castrol edge proffesional 5-30 και το φιλτρο της VW 03C 115 561 B παρουσιαστηκε το κροταλισμα στο δικο μου Passat και συνεχιζει μεχρι σημερα.Τι να πω ελπιζω να ισχυει αυτο που λες και να ηταν ελλατωματικο το φιλτρο λαδιου μιας και εκει πανω που το εχει στον κινητηρα μας σιγουρα αδειαζει αν δυσλειτουργει η βαλβιδα.Οσο για το φιλτρο της MANN που αναφερεις πιο πανω με κωδικο C14130,ειναι φιλτρο αερα αν δεν κανω λαθος.Το λαδιου της MANN εχει κωδικο W-712/90, αυτο εβαλες και το κραταλισμα σταματησε η της VW?

 

Ατιμο copy/paste....

Καλά τα είπες, το παλιό φίλτρο τελικά ήταν το MAN-W-712/90, στην τελευταία αλλαγή έβαλα το VW-712/90 και δέν έχω γράψει στο αρχείο άλλα στοιχεία μα νομίζω πως είναι το γνήσιο απο VW.

Μάλλον θα ρίξω μια ματιά το πρωί και θα τσεκάρω και τη στάθμη των λαδιών μήπως είναι στο πάνω όριο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τελείως να έχουν στραγγίξει τα λάδια, ο τεντωτήρας έχει δοντάκια και καστανιάρει, ώστε ακόμα και χωρίς πίεση λαδιού, να μέινει στη θέση που ήταν, έτσι ώστε στην εκκίνηση να είναι τεντωμένη η καδένα. Αυτό το σύστημα συγκράτησής του αστοχεί και σταδιακά επιδεινώνεται η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν ισχύει αυτό που είπα για εσένα. Είναι κλασικό πρόβλημα στους κινητήρες του group με καδένα.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο καλησπερα.Τι μαρκα λαδια και φιλτρο λαδιου εβαλες?

Καλησπέρα, επειδή πήγα αντιπροσωπεία έβαλαν λάδι Valvoline Synpower 5w-30 και φίλτρο αυτό που δίνει η αντιπροσωπεία μιας και βγήκε από το κλασικό κουτί με τα λογότυπα από τις εταιρείες του ομίλου. Όμως επειδή κι εγώ ακούω αυτό το κροτάλισμα κατά καιρούς, από την προηγούμενη χρονιά που έκανα το προηγούμενο service πάλι τα ίδια υλικά είχαν χρησιμοποιηθεί.

 

Τελικά καταλήγω στο ότι να 'ναι που έγραψα παραπάνω, ειδικά αφού υπάρχει συμφρουμίτης με polo που του αλλάξανε καδένα και στο χρόνο επάνω άρχισε να του κάνει και πάλι τον ίδιο θόρυβο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.